Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ραβδόμορφοι Φορείς - ΡΑΦ του Τεχνικού Οίκου Λογισμικού - ΤΟΛ


Χ Επισκέπτης 1

Recommended Posts

Η απεικόνιση των αποτελεσμάτων με "ισοϋψείς" καμπύλες ή με την αντίστοιχη χρωματική διαβάθμιση θυμίζει αποτελέσματα ανάλυσης με επιφανειακά πεπερασμένα, ωστόσο σε διαβεβαιώ πως η υπομονάδα της κοιτόστρωσης δημιουργεί εσχάρα από ραβδωτά στοιχεία.

Η υπομονάδα επιφανειακά πεπερασμένα στοιχεία πλακών αφορά σε επίπεδες, οριζόντιες, συμπαγείς πλάκες ανωδομής, υπό κατακόρυφα στατικά φορτία και καλύπτει τη λειτουργία πλάκας.

Edited by ktomp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 541
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 2/6/2021 at 10:57 ΜΜ, ktomp said:

Η απεικόνιση των αποτελεσμάτων με "ισοϋψείς" καμπύλες ή με την αντίστοιχη χρωματική διαβάθμιση θυμίζει αποτελέσματα ανάλυσης με επιφανειακά πεπερασμένα, ωστόσο σε διαβεβαιώ πως η υπομονάδα της κοιτόστρωσης δημιουργεί εσχάρα από ραβδωτά στοιχεία.

Η υπομονάδα επιφανειακά πεπερασμένα στοιχεία πλακών αφορά σε επίπεδες, οριζόντιες, συμπαγείς πλάκες ανωδομής, υπό κατακόρυφα στατικά φορτία και καλύπτει τη λειτουργία πλάκας.

Δεν  την έχω  την  υπομονάδα αυτή  γιατί  ποτέ  μέχρι  τώρα  δεν έκανα  γενική  κοιτόστρωση  , αλλά είχα  την εντύπωση  ότι  η  επίλυση  γίνεται  με  Ε.Π .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η διαίρεση δοκών είναι κάτι που απαιτείται πολύ συχνά, δυστυχώς όμως τότε δεν υπολογίζεται η ικανοτική τέμνουσα για τη συνολική δοκό και δεν εκτελείται ο αντίστοιχος έλεγχος. Το βρίσκω πολύ συχνά μπροστά μου και δεν μπορώ να το αντιμετωπίζω συνέχεια χοντρικά και κατ' εκτίμηση, ούτε και να παίρνω ένα-ένα τα δεδομένα χειροκίνητα για υπολογισμούς στο excel.

Εσείς τι κάνετε σε αυτές τις περιπτώσεις, πώς το αντιμετωπίζετε;

Ίσως με κάποιο excel και μακροεντολές θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί τμήμα της εισαγωγής δεδομένων στο excel, αλλά και πάλι θέλει αρκετή δουλειά στο χέρι.

Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, έχω ενημερώσει προ αρκετού καιρού την εταιρία προτείνοντας μάλιστα και συγκεκριμένη λύση, οπότε κάποια στιγμή μελλοντικά ενδεχομένως να αναθεωρήσουν και να συμφωνήσουν ότι πράγματι πρόκειται για πρόβλημα που πρέπει να αντιμετωπιστεί.

Το θέμα είναι πώς το αντιμετωπίζουμε εμείς ως χρήστες μέχρι τότε.

Edited by ktomp
Link to comment
Share on other sites

Είναι απο τα πολλά σημεία που το πρόγραμμα πρέπει να βελτιωθεί.

Επίσης όταν υπάρχει διαίρεση δοκών δεν μπορεί να ενταχθεί η τοιχοποία στο προσομοίωμα....

Link to comment
Share on other sites

On 20/6/2021 at 1:55 ΜΜ, ktomp said:

Η διαίρεση δοκών είναι κάτι που απαιτείται πολύ συχνά, δυστυχώς όμως τότε δεν υπολογίζεται η ικανοτική τέμνουσα για τη συνολική δοκό και δεν εκτελείται ο αντίστοιχος έλεγχος. Το βρίσκω πολύ συχνά μπροστά μου και δεν μπορώ να το αντιμετωπίζω συνέχεια χοντρικά και κατ' εκτίμηση, ούτε και να παίρνω ένα-ένα τα δεδομένα χειροκίνητα για υπολογισμούς στο excel.

Εσείς τι κάνετε σε αυτές τις περιπτώσεις, πώς το αντιμετωπίζετε;

 

Η ικανοτική τέμνουσα  δοκού ισούται με την τέμνουσα από τον συνδυασμό  g +0.3*q  συν το αλγεβρικό άθροισμα των ροπών κατάντι και ανάντι της δοκού  δια του καθαρού μήκους της . Από τα διαγράμματα των ροπών στο ραφ εμφανίζονται οι ροπές που αναπτύσσονται από τους δυσμενέστερους συνδυασμούς , κατά συνέπεια μπορεί να υπολογιστεί  η ικανοτική τέμνουσα ολόκληρης της δοκού με το  χέρι εφόσον γνωρίζεις τα  ακραία εντατικα  μεγεθη . Δεν μου έχει τύχει  τέτοια περίπτωση  οπότε δεν το έχω προσέξει μέχρι τώρα . 

Link to comment
Share on other sites

@loser

Κατά τον πιο απλοποιητικό τρόπο, η ικανοτική τέμνουσα στις δοκούς είναι η τέμνουσα από το συνδυασμό g+ψ2*q, συν το άθροισμα των ροπών αντοχής στα άκρα της δοκού (θετική στο ένα άκρο, αρνητική στο άλλο) όπως αυτές ενεργοποιούνται ανάλογα με τη φορά του σεισμού, δια το καθαρό μήκος της.

Ωστόσο το ερώτημα ήταν αν έχει ετοιμάσει κανείς κάποιο excel που να αυτοματοποιεί σε κάποιο βαθμό (δεν γίνεται πλήρως) τη διαδικασία, με αξιοποίηση των πινάκων δεδομένων που έχει το ΡΑΦ. Απ' ό,τι καταλαβαίνω μάλλον όχι, οπότε θα δω αν μπορώ να κάνω κάτι εγώ.

Edited by ktomp
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, ktomp said:

@loser

Κατά τον πιο απλοποιητικό τρόπο, η ικανοτική τέμνουσα στις δοκούς είναι η τέμνουσα από το συνδυασμό g+ψ2*q, συν το άθροισμα των ροπών αντοχής στα άκρα της δοκού (θετική στο ένα άκρο, αρνητική στο άλλο) όπως αυτές ενεργοποιούνται ανάλογα με τη φορά του σεισμού, δια το καθαρό μήκος της.

Ωστόσο το ερώτημα ήταν αν έχει ετοιμάσει κανείς κάποιο excel που να αυτοματοποιεί σε κάποιο βαθμό (δεν γίνεται πλήρως) τη διαδικασία, με αξιοποίηση των πινάκων δεδομένων που έχει το ΡΑΦ. Απ' ό,τι καταλαβαίνω μάλλον όχι, οπότε θα δω αν μπορώ να κάνω κάτι εγώ.

Σωστά  ροπές σντοχής  

Αλλά δυο ροπές αντοχής έχεις ΕΑΚ 2000 για κάθε διατομή  δοκού ανάλογα  με την  φορά του σεισμού και μια μέγιστη τέμνουσα δοκού που  εμφανίζεται  στο διάγραμμα  οπότε  τι  το  θες  το excel  ;;;  το  ραφ   κάνει  εξαγωγή  σε  excel  ;; Νομίζω  όχι.  Κατά  ec-8  γίνεται  πιο  πολύπλοκο .

Βέβαια    πρέπει να  προκύπτει  από  το  πρόγραμμα   Εάν  υπάρχει  τέτοια  μεγάλη  δυστοκία  με  την  ικανονική τέμνουσα  δοκών  που  σπάνε  σε  μικρότερα  τμήματα  γιατί  δεν  το  διορθώνουν ;;;  

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, loser said:

Σωστά  ροπές σντοχής  

Αλλά δυο ροπές αντοχής έχεις ΕΑΚ 2000 για κάθε διατομή  δοκού ανάλογα  με την  φορά του σεισμού και μια μέγιστη τέμνουσα δοκού που  εμφανίζεται  στο διάγραμμα  οπότε  τι  το  θες  το excel  ;;;  το  ραφ   κάνει  εξαγωγή  σε  excel  ;; Νομίζω  όχι.  Κατά  ec-8  γίνεται  πιο  πολύπλοκο .

Βέβαια    πρέπει να  προκύπτει  από  το  πρόγραμμα   Εάν  υπάρχει  τέτοια  μεγάλη  δυστοκία  με  την  ικανονική τέμνουσα  δοκών  που  σπάνε  σε  μικρότερα  τμήματα  γιατί  δεν  το  διορθώνουν ;;;  

Συνάδερφε δεν διαφωνούμε κάπου ως προς τον υπολογισμό. Απλά σημείωσα την διόρθωση για να μην δημιουργηθεί παρανόηση σε όποιον τρίτο τύχει να το διαβάσει. Κατά EC8 αν θεωρήσεις ότι ΣΜRc>ΣMRb, πάλι στην ίδια σχέση που περιγράφεις καταλήγεις, γι' αυτό έγραψα "κατά τον πιο απλοποιητικό τρόπο".

Επί του θέματος όμως εννοώ το εξής: Σε κτίρια που έχεις πολλές τέτοιες δοκούς, όπως καλή ώρα αυτό που μελετάω τώρα, σκέψου τι έχει να γίνει σε κάθε αλλαγή όπλισης, ή αλλαγή φορτίων, γεωμετρίας, διατομής, ή, ή, ή,.... Αυτή τη δουλειά θα κάνουμε όλη μέρα να περνάμε ένα-ένα τα πάντα στο excel; Γι' αυτό αναρωτήθηκα αν μπορεί έστω τμήμα της διαδικασίας να αυτοματοποιηθεί, πχ μετά από την επίλυση, κάνοντας copy paste τους πίνακες αποτελεσμάτων και δεδομένων του ΡΑΦ στο excel (αυτό υποστηρίζεται ήδη, δεν χρειάζεται κάποια ειδική διαδικασία εξαγωγής σε excel) ώστε με κάποιες vlookup κτλ, να ελαχιστοποιείται η μεταφορά-εισαγωγή δεδομένων ένα-ένα από το ΡΑΦ στο Excel, αλλά και για να μπορεί να δημιουργηθεί ένα πρόσθετο τευχάκι, σχετικά ευπαρουσίαστο.

Edited by ktomp
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, ktomp said:

Συνάδερφε δεν διαφωνούμε κάπου ως προς τον υπολογισμό. Απλά σημείωσα την διόρθωση για να μην δημιουργηθεί παρανόηση σε όποιον τρίτο τύχει να το διαβάσει. Κατά EC8 αν θεωρήσεις ότι ΣΜRc>ΣMRb, πάλι στην ίδια σχέση που περιγράφεις καταλήγεις, γι' αυτό έγραψα "κατά τον πιο απλοποιητικό τρόπο".

Επί του θέματος όμως εννοώ το εξής: Σε κτίρια που έχεις πολλές τέτοιες δοκούς, όπως καλή ώρα αυτό που μελετάω τώρα, σκέψου τι έχει να γίνει σε κάθε αλλαγή όπλισης, ή αλλαγή φορτίων, γεωμετρίας, διατομής, ή, ή, ή,.... Αυτή τη δουλειά θα κάνουμε όλη μέρα να περνάμε ένα-ένα τα πάντα στο excel; Γι' αυτό αναρωτήθηκα αν μπορεί έστω τμήμα της διαδικασίας να αυτοματοποιηθεί, πχ μετά από την επίλυση, κάνοντας copy paste τους πίνακες αποτελεσμάτων και δεδομένων του ΡΑΦ στο excel (αυτό υποστηρίζεται ήδη, δεν χρειάζεται κάποια ειδική διαδικασία εξαγωγής σε excel) ώστε με κάποιες vlookup κτλ, να ελαχιστοποιείται η μεταφορά-εισαγωγή δεδομένων ένα-ένα από το ΡΑΦ στο Excel, αλλά και για να μπορεί να δημιουργηθεί ένα πρόσθετο τευχάκι, σχετικά ευπαρουσίαστο.

Βάζοντας ένα κτίριο που έχω  περάσει  για  αποτίμηση  με  έμμεσες στηρίξεις δοκών επι δοκών βλέπω ότι στις δοκούς που  είναι  χωρισμένες  σε δύο τμήματα στην στηρίζουσα δεν κάνει  καθόλου  τον έλεγχο  ικανοτικής τέμνουσας  , σωστά;;; και πρέπει  να  τον κάνουμε  εμείς ;;; Μήπως επειδή έχεις σημειακό  φορτίο της  στηριζόμενης το  οποία πάντα  θα  ξεπερνά  την ικανοτική  εκεί τα διαγράμματα V είναι μέγιστα  ;;;

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.