Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνικό πολυΓραφείο


Kloss

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι δυνατόν ένα τεχνικό γραφείο να πουλάει χονδρική- λιανική διάφορα είδη συναφή κατα κάποιο τρόπο και δεύτερον επειδή το είδα αυτό που θα αναφέρω ο ιδιοκτήτης του γραφείου είναι μηχανολόγος τε και ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων λέει. ισχύει κάτι τέτοιο δηλαδή να μπορεί να επαγγέλλεται και τις δυο ειδικότητες από τον ίδιο χώρο. Πώς με διαφορετικές σφραγίδες?  Εγώ πήγα λόγω γνωστού για μια δουλειά μου και ο τύπος ήθελε να δω κάτι δεξαμενές αν ενδιαφέρομαι και επειδή το έφερε η κουβέντα μου είπε κ για τις ιδιότητες που έχει.. Ποια είναι η γνώμη σας είναι λογικό όλο αυτό ή είναι κομπογιανίτης και θα τρέχω και δεν θα φτάνω? Η γνώμη σας πολύτιμη...  

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

- ουτε τι ηθελες να αγορασεις λες...

 

- τις "διαφορετικες" σφραγιδες τις ανακατευεις  "καθ' υποθεση"...αφηνοντας "υπονοούμενα"   χωρις να εισαι βεβαιος....

 

- οι  δεξαμενες  δξ πώς "δενουν"  με την ολη υποθεση...

 

υγ1

ουτε "τυπος"  ειναι.....ουτε  -προφανως- μπορουμε να υποθεσουμε απο οσα λες οτι ειναι  "κομπογιαννιτης"...

 

υγ2

αν θελεις να ρωτησεις κατι, το κανεις  ευθεως.....χωρις να αφηνεις "αιχμες"...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λες μπορεί να τα κάνει ένας ηλεκτρολόγος-μηχανολόγος με τις απαραίτητες άδειες κάθε φορά (ας επιβεβαιώσουν οι μηχανολόγοι). Το αν τις έχει ή αν είναι κομπογιαννίτης, δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε. Ή τους ζητάς ευθέως τις άδειες του ή ρωτάς στην πιάτσα. Γιατί αμφιβάλλεις? Έχεις ακούσει κάτι? 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν οι ερωτήσεις μου είναι πολύ ξεκάθαρες νομίζω κ δεν αφήνω κανένα υπονοούμενο:

1. Μπορεί ένα τεχνικό γραφείο να κάνει εμπόριο ειδών (λιανική - χονδρική)?

2. Μπορεί κάποιος εφόσον έχει τις άδειες και έχει τεχνικό γραφείο σαν μηχανολόγος τε να δουλεύει παράλληλα με έδρα το συγκεκριμένο γραφείο και σαν ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων?

Αυτό ρώτησα και παραπάνω λέγοντας αυτό που έζησα σ ενα γραφείο που πήγα για προσωπική δουλειά που δεν νομίζω να ενδιαφέρει το είδος της δουλειάς μου.  

Link to comment
Share on other sites

Και στα δύο η απάντηση είναι ναι μπορεί, δεν υπάρχει κάτι, που να το απαγορεύει. Αλλά δεν το ξεκινάς καλά. Αν δεν έχεις εμπιστοσύνη, βρες άλλον και μην το κουράζεις τόσο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λες μπορεί να τα κάνει ένας ηλεκτρολόγος-μηχανολόγος με τις απαραίτητες άδειες κάθε φορά (ας επιβεβαιώσουν οι μηχανολόγοι). Το αν τις έχει ή αν είναι κομπογιαννίτης, δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε. Ή τους ζητάς ευθέως τις άδειες του ή ρωτάς στην πιάτσα. Γιατί αμφιβάλλεις? Έχεις ακούσει κάτι? 

Αμφιβάλλω γιατι χωρίς να ξέρω κατα πόσο ισχυει  τα τεχνικα γραφεια ειναι μελέτη κατασκευη επιβλεψη. οχι έχω και δεξαμενές εχω και σωλήνες έχω και λάμπες αγόρασε. γι αυτο μου φάνηκε παράξενο και επειδη πήγα λόγω γνωστου δεν ήθελα να τον προσβάλλω τον ανθρωπο και να τον ρωταω τι κ πως?

Link to comment
Share on other sites

Και στα δύο η απάντηση είναι ναι μπορεί, δεν υπάρχει κάτι, που να το απαγορεύει. Αλλά δεν το ξεκινάς καλά. Αν δεν έχεις εμπιστοσύνη, βρες άλλον και μην το κουράζεις τόσο πολύ.

δεν το κούρασα εγω φιλε μου μια απλή ερωτηση εκανα γιατι θα υπάρχουν κάποιοι που εχουν τεχνικα γραφεια κ περιμενα να απαντήσουν  οπως εσυ. ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να πουλάει Ο,ΤΙ θέλει και το έχει δηλώσει στην εφορία . Για το εμπόριο δεν απαιτούνται πτυχία , αλλά μόνο έδρα , που προφανώς το καλύπτει .

Από την άλλη αν έχει πτυχίο Μηχανολόγου ΤΕ τότε προφανώς ασκεί αυτό το επάγγελμα και επίσης μπορεί να έχει και πτυχίο ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη από ΕΠΑΛ οπότε πάλι ασκεί το επάγγελμα .

 

Από ότι βλέπω κάτι άλλο παίζει και σε ενοχλεί που πουλάει . Αλλά προφανώς μπορεί και να πουλάει . 

Ο τίτλος του τεχνικού γραφείου , δεν είναι κατοχυρωμένος ΔΥΣΤΥΧΩΣ και έτσι πολλοί άσχετοι τον χρησιμοποιούν . Ο συγκεκριμένος αφού έχει πτυχίο μηχανικού τον χρησιμοποιεί πολύ σωστά .

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να πουλάει Ο,ΤΙ θέλει και το έχει δηλώσει στην εφορία . Για το εμπόριο δεν απαιτούνται πτυχία , αλλά μόνο έδρα , που προφανώς το καλύπτει .

Από την άλλη αν έχει πτυχίο Μηχανολόγου ΤΕ τότε προφανώς ασκεί αυτό το επάγγελμα και επίσης μπορεί να έχει και πτυχίο ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη από ΕΠΑΛ οπότε πάλι ασκεί το επάγγελμα .

 

Από ότι βλέπω κάτι άλλο παίζει και σε ενοχλεί που πουλάει . Αλλά προφανώς μπορεί και να πουλάει . 

Ο τίτλος του τεχνικού γραφείου , δεν είναι κατοχυρωμένος ΔΥΣΤΥΧΩΣ και έτσι πολλοί άσχετοι τον χρησιμοποιούν . Ο συγκεκριμένος αφού έχει πτυχίο μηχανικού τον χρησιμοποιεί πολύ σωστά .

Σ ευχαριστω πολυ. Η απαντηση σου ειναι πολυ κατατοπιστικη. Προσωπικά δεν με ενοχλει κατι συγκεκριμενο απλα νομιζα οτι τεχνικο γραφειο σημαινει συγκεκριμενες εργασιες. Σημερα εμαθα κατι νεο. Ευχαριστω και παλι!!! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.