Μετάβαση στο περιεχόμενο

Reuters: Η Ελλάδα μπορεί να είναι η μόνη χώρα στην Ευρώπη χωρίς κτηματολόγιο


Engineer

Recommended Posts

Ο κύριος λόγος κατά την ταπεινή μου γνώμη ,  μη ύπαρξης ακόμα κτηματολογίου στην χώρα μας είναι η μεγάλη ακίνητη περιουσία κάποιων , μεταξύ των οποίων κυρίαρχη θέση έχει η εκκλησία ,  η καταπάτησή δημόσιων κτημάτων , το τέντωμα οικοπέδων σε άδειες οικοδομών που μπορεί να κάνει διπλάσια την έκταση των πόλεων μας , και η ανικανότητα σχεδίασης και εκτέλεσης μεγάλων έργων  από το Ελληνικό δημόσιο , στα οποία έχει την αποκλειστική ευθύνη ειδικά τώρα που διαλύθηκε σε συνδυασμό με τον κεντρικό σχεδιασμό του χωρίς ίχνος  περιφερειακής διαχείρισης και ανάπτυξης 

 

Τι σχεση εχουν αυτα που αναφερεις?

Τι σχεση εχει αν το γηπεδο στην ΟΑ το εδειξαν 4στρ, ενω ηταν 500τμ, με το κτηματολογιο?

Τι σχεση εχουν τα καταπατημενα?

Τι σχεση εχουν τα εργα που σχεδιαζονται απο Ελ. Δημοσιο?

 

Πολιτικη βουληση δεν υπαρχει.

Για τιποτα στο μπ@@ρδελο τουτου.

Ολα για τα ψηφαλακια και την καρεκλα.

Ασχετοι με το αντικειμενο, που δεν δουλεψαν ποτε στη ζωη τους, σε καιριες θεσεις.

Τι προκοπη περιμενεις?

 

Φτασαμε Νοεμβριο του 2015 και ακομα δημοπρατουν οι ΟΤΑ εργα για το ΕΣΠΑ 2007-2013 με χρονοδιαγραμμα μεχρι τις 31/12/2015.

Τι να λεμε τωρα??

 

Οποιος μπορει να την κανει απο τη χωρα αυτη.

Με 5-6 συναδελφους που εχουν παει στο εξωτερικο και μιλαω μαζι τους, δεν εχουν ουτε στην ακρη του μυαλο τους, να γυρισουν πισω....

Edited by terry
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κάποια δεν τα έγραψα τυχαία ξέρω πολύ καλά πως η Εκκλησία σαμποτάρει με την δύναμη που κατέχει την εξέλιξη του κτηματολογίου Επίσης σε πολλές πόλεις θα βρεθούν πολλές πολυκατοικίες αυθαίρετες και πολλοί εργολάβοι και δημόσιοι υπάλληλοι σε κατάσταση διαφθοράς Ακόμα η χώρα ξέρει να ασκεί πολιτική κυρίως από το λεκανοπέδιο για  το λεκανοπέδιο και μόνο και για τα μάτια του κόσμου  για την υπόλοιπη Ελλάδα Το κτηματολόγιο είναι σε πλήρη έλλειψη κυρίως στην περιφέρεια που έχουν γίνει λίγα και όπου χρειάζεται περισσότερο 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

ουτε η Εκκλησια "φταιει" ούτε "εργολαβοι"  ουτε "δημόσιοι υπάλληλοι σε κατάσταση διαφθοράς"

 

Απο τη  αρχη ολα ηταν λαθος...

Τον νομο τον   εκαναν νομικοι  με  σκεπτικο και κανονες "διοικητικου δικαιου", γι  αυτο και οι διαταξεις  του ειναι "περιπλοκες" και "δυσερμηνευτες"

Αποτελεσμα ηταν,  να εχουν γινει  εκατονταδες δικαστηρια μεταξυ πολιτων  και κτηματοφυλακων,

οι οποιοι ερμηνευαν τις ασαφεις διαταξεις του  κατα  την δικη τους κριση.....

[απλο παραδειγμα ειναι η περιπτωση μιας  προσημειωσης που ηταν γραμμενη στο υποθηκοφυλακειο ...ηθελαν να μεταφερθει στο κτηματολογιο και μετα να γινει η εξαλειψη...Μεχρι που εγινε ειδικη νομοθετικη ρυθμιση οτι "δεν απαιτειται"......]

Και "πόοοοοοσα  άλλα...."

Με βαση  την  κοινη λογικη θα επρεπε να βαλουν στο κτηματολογιο...το Μοδι [που το εβαλαν] την Καλαμαρια [το παληο σχεδιο]

4-5  ακομα πολεις και χωριά,  για  να εχουν μια πιλοτικη εφαρμογη των διαταξεων,

να δουλεψει το συστημα 2-3 χρονια και με βαση τα προβληματα που θα ανεκυπταν, να προχωρουσαν σε διορθωση  των αντιστοιχων διαταξεων

 

Αντι αυτου, εβαλαν στο κτηματολογιο ακομα και περιοχες για τις οποιες ειχαν αρχισει πραξεις εφαρμογης

[επεκταση Πυλαιας- Καλαμαριας]

με αποτελεσμα να δηλωνονται χωραφια που σε λιγο θα γινονταν οικοπεδα και θα χρειαζονταν "αναπροσαρμογη"  ολων των δεδομενων...εξ αρχης...

Κοντα σε αυτα, να  προσθεσουμε και το "τεκμηριο υπερ του Δημοσιου"  για οσα ακινητα  δεν θα δηλωνονταν και θα καταχωρουνταν  σαν "αγνωστα",

ανεξαρτητα αν θα επροκειτο για  μερικους κληρονομους που δεν εκαναν  τις σχετικες αποδοχες για τα δικα τους ποσοστα.

Ετσι,  σημερα,  υπαρχουν  διαμερισματα ή οικοπεδα ή χωραφια   με  δηλωμενο το 70% ή το 90%   τα δε υπολοιπα να "ανηκουν" στο Δημοσιο, το οποιο ειναι υποχρεωμενο να αποζημιωσει τους ιδιοκτητες τους και το οποιο δεν ξερει "τι να τα κανει"

 

υγ

και, μην ξεχναμε οτι,

"θεωρητικα" για ολες τις περιοχες  κτηματογραφησης "οφειλονται" τελη...

με βαση την αντικειμενικη αξια.......

Καποια στιγμη θα ερθει ο λογαριασμος και για αυτα... :mrgreen:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι εκ του πονηρού και ξέροντας ότι θα υπάρξουν προβλήματα γίνονται όλα  για να μην προχωρά το Εθνικό κτηματολόγιο με απώτερο σκοπό να μην ολοκληρωθεί ποτέ Στην περιοχή μου αν συνεργαστούν τα τοπικά γραφεία και οι τοπικές υπηρεσίες (κτηματολόγιο - πολεοδομικό γραφείο - δήμος ) θα ολοκληρωνόταν το κτηματολόγιο σε χρόνο dt Και μην φανταστείτε καμία φοβερή συνεργασία απλώς κάποιος να αντιγράψει σε ένα σκληρό το ψηφιακό τους  αρχείο και τα διαγράμματά τους Πχ εγώ ξέρω όλα  τα δημόσια κτήματα (που είναι λίγα λόγο του ιδιοκτησιακού καθεστώτος ,με την συνθήκη του Λονδίνου και την Κων/πολεως ) Ακόμα και αυτά που δεν γνωρίζει η κτηματική υπηρεσία και έχω και τα συμβόλαια τους σε μερικές περιπτώσεις αφού δεν υπάρχει πέτρα ή κορυφή να μην την έχω διαβεί και μετρήσει κάπου εκεί Να μην ξεχάσω και τους αγροφύλακες (όσους ζουν)   που είναι κινητό σύστημα GIS 

 

Στο Β πιλοτικό πρόγραμμα που είχα συμμετοχή  φάνηκαν στην περιοχή (κάπου στην Στερεά Ελλάδα ) οι καταπατήσεις εκατέρωθεν από διανομές του υπουργείου Γεωργίας στις οποίες είχαν εκδοθεί άδειες δόμησης και είχαν γίνει μεταβιβάσεις σε πάνω από τρεις γενιές

 

Στην Ελλάδα αν δεν υπήρχε η εκκλησία και οι τσιφλικάδες θα είχε γίνει το κτηματολόγιο με την ίδρυση του κράτους μας  

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αργα  το  καταλάβαμε  οπου  φυγει  φυγει 

το  κτηματολογιο  με  αυτους  τους  ρυθμους  θα  κανει  αλλα  70-80  χρονια  να  ολοκληρωθεί

χωρις  κτηματολογιο  δεν  γινονται  επενδύσεις.  

στην   επαρχια    ο  ενας  πουλαει  την  εκταση  του  αλλου  σαν  δικη  του διοτι   δεν  υπαρχουν  συμβολαια  

η  είναι   πλαστα  -  ψευτικα  .

δικος  μου  ανθρωπος  αγορασε  εκταση  διπλοπουλημενη  και  τωρα  τρεχει  στα  δικαστηρια  .

με  τετοια  κατασταση  κανεις  δεν  βαζει  τα  χρηματα  του  στην  φωτια   να  καουν  .

οποιοι  ελληνες  φευγουν  δεν  ξαναγυριζουν   στην  αποικια    παρα  μονο  1  μηνα  για  διακοπες    η  καθολου

αρα  ο  προσανατολισμος  των  νεων  ανθρωπων  θα  είναι  μονο  γυρω  από  τον  τουρισμο .  

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.