Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επωνυμία ατομικής επιχείρησης


Julius Caesar

Recommended Posts

Μπορώ να βάλω κάποια επωνυμία στην ατομική μου επιχείρηση, που στην εφορία φαίνεται σαν το ονοματεπώνυμό μου;

Δηλαδή αν την ονομάσω "Φούφουλη", σε κάρτες, διαφημίσεις κτλ. να χρησιμοποιώ αυτόν τον όρο.

Θα μου πείτε τι με εμποδίζει. Δεν θέλω να δημιουργηθεί πρόβλημα με συνάδελφο που ίσως έχει το ίδιο όνομα, αν και οι πιθανότητες είναι απειροελάχιστες.

Link to comment
Share on other sites

tasxan, από μια ματιά που έριξα, νομίζω αναφέρεται σε Ο.Ε., Ε.Ε., Ε.Π.Ε. και Α.Ε.

Είχα ρωτήσει στο ΤΕΕ και παλαιότερα και μου είπαν ότι σε ατομική επιχείρηση η επωνυμία είναι το ονοματεπώνυμό σου.

Ίσως και ο υπάλληλος να ήταν άσχετος.

Τέσπα για να δούμε κι άλλες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω εταιρεία που το όνομα που χρησιμοποιούν για την εφορία είναι διαφορετικό από αυτό που έχουν στη ταμπέλα και στα φυλλάδια. πχ Παπαδάκης Ε.Π.Ε και SUPERΚΑΤΙ

Edited by HARDCORE
Link to comment
Share on other sites

Στις εταιριες υπαρχουν δυο ονοματα.

Η επωνυμια και ο διακριτικος τιτλος.

Επωνυμια: επωνυμο ο.ε.

Διακριτικος τιτλος: τεχνικες αναδουλειες

Link to comment
Share on other sites

Είχα ρωτήσει στο ΤΕΕ και παλαιότερα και μου είπαν ότι σε ατομική επιχείρηση η επωνυμία είναι το ονοματεπώνυμό σου..

   

δεν ισχυει αυτο   , πριν η πισω απο το ονομα σου μπορει να υπαρχει διακριτικος τιτλος , πχ ΄΄ολα τα σφαζω ολα τα μαχαιρωνω’’   Μαστακουνας Χαριδιμος

Link to comment
Share on other sites

   

δεν ισχυει αυτο   , πριν η πισω απο το ονομα σου μπορει να υπαρχει διακριτικος τιτλος , πχ ΄΄ολα τα σφαζω ολα τα μαχαιρωνω’’   Μαστακουνας Χαριδιμος

 

Πρέπει να το "κατοχυρώσεις"? Σύμφωνα με το #2 ποστ?

Link to comment
Share on other sites

το ειχα ψαξει κ γω , εχω οπως ολοι σχεδον ατομικη επιχειρηση κ εχω υιοθετησει διακριτικο ονομα για το γραφειο μου χωρις ομως να το κατοχυρωσω καθοσον το κοστος ειναι μεγαλο (καπου στα 1000€). Θες δικηγορο απο Αθηνα για να σου τρεξει την διαδικασια κατοχύρωσης που εν τελη δεν ξερω αν αξιζει τα χρηματα που θα δωσεις...Ειχα ρωτησει ΕΕΤΕΜ και εφορια χωρις να μπορουν να μου πουν κατι σαφες...

 

Στην σφραγίδα μου στα ΤΠΥ και ΑΠΥ αναγραφεται πανω το διακριτικο ονομα, κατω ειναι το ονομ/μο μου και ακολουθουν τα αλλα στοιχεια. Η εφορια μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα αρκει να αναγραφεται μαζι και το όνομα μου... Στις μελετες/σχέδια εχω αλλη σφραγίδα χωρις τον διακριτικο τιτλο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.