Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προβλημα με υπερυψωση οικοδομης


Recommended Posts

Στην περιοχη μου ισχυει Γ.Π.Σ συμφωνα με το οποιο επιτρεπεται κατοικια υψους εως 4,5μ και 120 τετραγωνικα.

Το γηπεδο στο οποιο θα γινει η οικοδομη εχει σχεδον μηδενικη κλιση.

Θελω λοιπον για να εκμεταλευτω το υψος (για τη θεα) να κανω ενιαια θεμελιωση π.χ 50cm μετα να γινει μπαζωμα υψους 1μ και απο κει και πανω η οικοδομη μου (0,5μ+1μ+3μ = 4,5μ). Το προβλημα μου ειναι οτι απο την πολεοδομια της περιοχης μου μου ειπανε οτι επειδη δεν εχει κλιση το γηπεδο δεν μπορω να κανω υπερυψωση.

Ο πελατης μου δεν θελει υπογειο αν και το οποιο επιτρεπεται μονο 0,8μ πανω απο το εδαφος και δεν βολευει.

Εχει καποιος καποια ιδεα η καποιο νομο που να μπορω να αποδειξω το αντιθετο?...Ευχαριστω

Edited by lampos
Link to comment
Share on other sites

Σε εκτός σχεδίου περιοχή που μάλλον είναι η δική σου, ισχύει το Αρθ-17, εκτός από την παρ.2α, παρ.2β, παρ.2στ, "παρ.3β,  παρ.6β και παρ.8.

Άρα, η παρ. 3α του άρθρου 17 ισχύει για εκτός σχεδίου περιοχές

3. Στους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου ή γηπέδου επιτρέπονται οι παρακάτω διαμορφώσεις: 
α) Η τροποποίηση της φυσικής στάθμης του εδάφους των ακαλύπτων χώρων του οικοπέδου "για την προσαρμογή του κτιρίου σε αυτό και μέχρι στάθμης +- 1,50 μ. από το φυσικό έδαφος" (*). Σε περίπτωση εκσκαφής ακαλύπτων χώρων του οικοπέδου με κλίση μεγαλύτερη του 20%, η στάθμη του φυσικού εδάφους μπορεί να υποβιβαστεί τεχνητά έως 2,00 μ. "και να επιχωθεί μέχρι "1,50 μ"" (**) (***). Εκσκαφές ή επιχώσεις εδάφους που υπερβαίνουν τα παραπάνω όρια, για κτίρια δημόσιου ενδιαφέροντος και σημασίας, "καθώς και για ειδικά κτίρια," (****)  επιτρέπονται ύστερα από γνωμοδότηση του Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής. 
 
Ίσως μπορείς να "πατήσεις" στη φράση με την έντονη γραφή.
Link to comment
Share on other sites

Θελω λοιπον για να εκμεταλευτω το υψος (για τη θεα) να κανω ενιαια θεμελιωση π.χ 50cm μετα να γινει μπαζωμα υψους 1μ και απο κει και πανω η οικοδομη μου (0,5μ+1μ+3μ = 4,5μ). 

Και θα πατήσεις το radie σου απ' ευθείας στο φυσικό έδαφος?

Ούτε μισό μέτρο εκσκαφή ίσα - ίσα να απομακρύνεις φερτά, τύρφες κλπ???

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας..

Pavlos 33 τους ειπα στην πολεοδομια για την σχετικη διαταξη την οποια αναφερεις πιο πανω., Μετα απο μερικες μερες μου απαντησαν οτι δεν γινεται αποδεκτο το αιτημα μου για το μπαζωμα διοτι το γηπεδο δεν εχει κλιση..???(τι να πω).

Brasco και ετσι που το λες να γινει παλι νομιζω δεν θα μου δωσουν την αδεια..Θα ρωτησω και θα απαντησω

Link to comment
Share on other sites

Τελικα απαγορευεται διοτι πρεπει να προσαρμοζεται το κτιριο στο φυσικο εδαφος και οχι το αντιθετο

Link to comment
Share on other sites

αυτό που λές Pavlos 33 δεν επιτρέπεται,  πρέπει να έχει, κλίση το οικόπεδο του, για να προσαρμόσει το κτίριο του σε αυτό....

Link to comment
Share on other sites

Η νομοθεσία το αναφέρει και δεν είναι προσωπική μου άποψη. Η αρχική διατύπωση του ΝΟΚ έχει αλλάξει μετά το ν. 4280/14 και 4315/14.

 

Το πρόβλημα της υδομ είναι αν θα δείξει μπαζωμένες βεράντες ή όχι? Αν τους ενοχλεί το μπαζωμένο ας κάνει εξώστες ένα μέτρο πάνω από το έδαφος, να δουν πόσο κακή αισθητική θα υπάρξει.

Δηλαδή αν ο άλλος δεν θέλει το δάπεδο του 20 εκ από το χώμα (έστω ότι έχουμε επίπεδο γήπεδο) δεν έχει το δικαίωμα για οποιδήποτε λόγο (θέα, κίνδυνο νερών κλπ) να ανεβάσει το δάπεδο του?

Η παραπάνω παράγραφος ισχύει για για τα εκτός σχεδίου, οπότε θα πρότεινα στο συνάδελφο να κάνει γραπτό ερώτημα στην υπηρεσία και να πάρει αριθμό πρωτοκόλλου. 

 

Αξίζει να σημειωθεί ότι το σημείωμα σύνταξης της δομικής αναφέρει για την παρ. 2.10 του άρθρου 1 ΦΕΚ 270/Δ/85:

 

δεύτερο εδάφιο της παρ. 10:

"Επίσης στην περίπτωση κεκλιμένου εδάφους επιτρέπεται η διαμόρφωση του γηπέδου με αναλημματικούς τοίχους ή πρανή μεγίστου ύψους ένα και μισό (1,50) μ. και επίπεδα ελαχίστου πλάτους πέντε (5) μέτρα. 'Οταν οι κλίσεις του εδάφους απαιτούν την κατασκευή τοίχων υψηλότερων του ένα και μισό (1,50) μ., ή επιπέδων πλάτους μικρότερου των πέντε (5) μ. απαιτείται η γνώμη της Επιτροπής Ενασκήσεως Αρχιτεκτονικού Ελέγχου."

(Σ.Σ. Τα δύο τελευταία εδάφια της παρ.10 δεν έχουν εφαρμογή μετά τις 
τροποποιήσεις της παρ.3α Αρθ-17 του Ν-4067/12 (ΝΟΚ) με την παρ.7 
Αρθ-28 του Ν-4280/14 ΦΕΚ-159/Α/8-8-14)
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν γινεται τπτ δυστυχώς.. Εχω παει με ολους τους νομους αλλα τπτ.. Οταν τους ειπα για επισημη απαντηση κατεβασαν και μουτρα.

Και επειδη θα ειναι και η πρωτη μου αδεια αντε να τους ''κοντραρεις''.
Δε θα βγαλεις αδεια αν δε σου βγαλουν το λαδι.

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας

Link to comment
Share on other sites

Το γηπεδο στο οποιο θα γινει η οικοδομη εχει σχεδον μηδενικη κλιση.

 

Και επειδη θα ειναι και η πρωτη μου αδεια αντε να τους ''κοντραρεις''.

 

Στην επόμενη άδεια θα δεις ότι δεν υπάρχει επίπεδο οικόπεδο σε αυτές τις περιπτώσεις...

Με έναν μαγικό τρόπο υπάρχει ένα λοφάκι στο σημείο που θέλεις να βάλεις την οικοδομή σου, ή γενικότερα το έδαφος έχει κάποιες κλίσεις που τυχαία σε βολεύουν... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

το γνωρίζω αυτό που λέει πιο πάνω ο dimitris psi, προσωπικά επειδή δεν έχω εμπειρία με ελεγκτές, το λέω οτι μήπως αυτό αποτελέσει πρόβλημα ?!

Επίσης πες μου κατά ΝΟΚ, τι ύψος σου δίνει για υπερύψωση.
Ο  ένας τρόπος είναι αυτός που λέει ο dimitris που μια κλίση 5% μπορεί να αν ξανμετρηθεί να διαπιστωθεί σωστότερα ότι κάπου υπάρχει 10% και κάπου 3%.
Ο άλλος είναι η επιλογή κατάλληλου σημείου, η εκμετάλευση ύψους πλάκας ισογείου που δίνει ο ΝΟΚ και τα τοπικά ΦΕΚ/κανονισμοί Αρχιτεκτονικού συμβουλίου ΥΠ.ΔΟΜ. Η διαμόρφωση σε στάθμες και επίσης πες μου, τι σου δίνει για στέψη κτιρίου, θα έχει σημασία παρακάτω, (ενοώ υποχρεωτική στέγη 100%, πλάκα κοκ.)...

 

Μην ξεχάσεις να ενημερώσεις τον πελάτη για το νομοθετικό θέμα που συνάντησες και να του πεις να δείξει υπομονή...

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.