Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θόρυβος δισωληνίου συστήματος


deathlok

Recommended Posts

Καλησπέρα σε ένα σύστημα που κατασκεύασα πρόσφατα ακούγεται (ή στις σωλήνες ή στο σώμα) δεν μπορώ να καταλάβω ένα θόρυβος σαν να τρέχει νερό μέσα στην σωλήνα (σαν να κατουράει.....ή πως κάνουν κάτι ποταμάκια διακοσμητικά feng sui με νερό κάπως έτσι).

 

Προφανώς μιλάμε για πάρα πολύ μικρής έντασης θόρυβο ο οποίο απαιτεί απόλυτη ησυχία για να τον ακούσεις.

 

Ο κυκλοφορητής είναι στην πιο μικρή σκάλα και βάσει υπολογισμού το δίκτυο δεν έχει πουθενά μεγάλες ταχύτητες.

 

 

Καμμία ιδέα τι μπορεί να είναι;

Link to comment
Share on other sites

Το έχω αντιμετωπίσει κι εγώ αυτό. Σε ίδια ακριβώς περίπτωση. Έχω την  εντύπωση πως κάπου μέσα στο σώμα εγκλωβίζεται αέρας, λόγω λάσπης που έχει επικαθίσει σε κάποιο σημείο μέσα στο σωμα. Δοκίμασε να βγάλεις το σώμα και να το φυσήξεις με ένα πιεστικό εσωτερικά.

 

Επίσης δοκίμασε να γεμίσεις το δίκτυο με πιεστικό νερού.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε μηπως το σωμα θελει εξαερωση

 

Πιστεύω ότι εννοείται ότι έχει γίνει εξαέρωση, από το εξαεριστικό του σώματος.

Link to comment
Share on other sites

Εξαέρωση έχω κάνει και βγάζουν κατευθείαν νερό.

Το δίκτυο είναι με καινούργια σώματα πανελ και έχει μείνει μόνο ένα παλιό στο μπάνιο με φέτες αλλά ο θόρυβος δεν είναι εκεί είναι κοντά στα καινούργια.

Edited by deathlok
Link to comment
Share on other sites

Στο πατρικο των δικων μου ειναι ενα παλιο σωμα που παντα εγκλωβιζει αερα.... εξαερωνεις και σταματαει, αλλα μετα ξανακανει θορυβο. 

Ειναι εφικτο να τακαρεις το πανελ απο κατω στη μεση, να το ξεκουμπωσεις απο το τοιχο και να το γειρεις αριστερα δεξια μηπως και σταματησει ο θορυβος? Εχεις περιθωριο με τους σωληνες σου? Καπου εχει αερα, δεν εξηγειται αλλιως

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχει εγκλωβιστεί αέρας που δεν μπορεί μέσω των κλίσεων να οδηγηθεί στα αυτόματα εξαερηστικά.

Βάλε τον κυκλοφορητή στη μεγάλη σκάλα, κλείσε τα υπόλοιπα σώματα εκτός από 1-2 και κάνε εξαέρωση εν λειτουργία. Κατά προτίμηση ρίξε και την πίεση του δικτύου όσο πιο χαμηλά γίνεται κατά τη διάρκεια της διαδικασίας.

Link to comment
Share on other sites

Είτε έχει αρνητική κλίση το δίκτυο προς κάποιο σημείο που δεν έχει βαλβίδα εξαερισμού είτε έχει μεγάλη ταχύτητα το νερό και δημιουργούνται φυσαλίδες σε κάποια γωνία.

Link to comment
Share on other sites

Deathlok υποπτεύομαι ότι μιλάς για επίτοιχο λέβητα.....

Φίλοι μηχανολόγοι μετά από τόσα χρόνια κατέληξα ότι μία είναι η σωστή εξαέρωση....

Στα τερματικά και πριν κουμπώσεις τον λέβητα απο την επιστροφή βάζεις νερό και από την προσαγωγή βγάζεις (χύνεις :mrgreen: ) σε πίεση ΕΥΔΑΠ για 5-10 λεπτά ανοίγοντας ένα ένα τα σώματα εν σειρά του δισωληνίου πρώτο- δεύτερο-τρίτο......................

Edited by aithilenio
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θόρυβος νερού που τρέχει=αέρας στο κύκλωμα.
Προφανώς και η εξαέρωση από τα σώματα δεν αρκεί. Πρέπει να μπαίνει πάντα εξαεριστικό στο ψηλότερο σημείο του κυκλώματος π.χ. στο πατάρι.
Τώρα αν έκανες εξαέρωση στο ψηλότερο σημείο ή δεν έχεις εξαεριστικό εκεί, κάνεις ότι πρότειναν οι συνάδελφοι πιο πριν, με ανοιχτό κύκλωμα.
Προσωπικά δεν χρειάστηκε να το κάνω ποτέ, δύο εξαεριστικά στο ψηλότερο σημείο των σωληνώσεων (ένα στην εισαγωγή και ένα στην επιστροφή) και είσαι κύριος (για μελοντικές περιπτώσεις).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.