Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

Ανοίγεις μεγάλο θέμα...

Η συνέντευξη για την πρόσληψη στο δημόσιο είναι αμφιλεγόμενη. Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχει μόνο και μόνο για να αποκλείει ακραίες περιπτώσεις ανθρώπων, οι οποίοι μπορεί να έχουν πάρει πτυχίο σε κάποια φάση της ζωής τους και τώρα να είναι σαλεμένοι.

Με αυτό που λες όμως διαφωνώ απόλυτα. Σε διάλεξαν επειδή ήξεραν τη δουλειά σου;;; Τη δουλειά των αλλωνών την ήξεραν; Αν όχι, αν δηλαδή στην ουσία μπήκες επειδή ήσουν γνωστός τους τότε κατ εμέ κακώς σε πήραν. Εκτός εάν υπερτερούσες σε προϋπηρεσία. Δε μπορει ένα σύστημα να αποκλείει κάποιον επειδή απλώς δεν τον ξέρει. Κοιτάς σπουδές και προϋπηρεσία και κρίνεις. Δεν υπάρχει άλλος αντικειμενικός τρόπος αξιολόγησης.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός εάν υπερτερούσες σε προϋπηρεσία.

πολύ καλά κατάλαβες..... την συνέντευξη την έκανε η συγκεκριμένη υπηρεσία γιατί είμασταν 5 πολιτικοί μηχανικοί με πάνω κάτω τα ίδια κριτήρια και μας βάλανε να λύσουμε ένα κατασκευαστικό πρόβλημα ο καθένας με τον δικό του τρόπο. και αυτό έκανε την διαφορά και οχι ο τίτλος σπουδών, και αυτό ήθελα να διατυπόσω με τα λεγόμενα μου

γιατί ήξεραν την δουλεία μου.
Link to comment
Share on other sites

Οι απαντήσεις σε ότι λέμε: τα ιδρύματα που σπουδάζουμε είναι 4 χρόνια - δε μου φτάνει, τα ιδρύματα είναι στην ανώτατη εκπαίδευση - δε μου κάνει, στο εξωτερικό μας αναγνωρίζουν όπως πρέπει - δε με νοιάζει, η δουλειά μας είναι αξιόλογη - δε με πείθεις. Σε λίγο θα καταντήσει ανέκδοτο...

 

Η λογική (του ΤΕΕ κ άλλων) πίσω από τα γραφόμενα του avgoust: σας αδικούμε επειδή μας συμφέρει, είναι η πιο σωστή/αληθινή χωρίς προσχήματα κ στρογγυλέματα. Αυτό το αναγνωρίζω κ το σέβομαι κατά κάποιο τρόπο, γιατί δε προσπαθεί κάποιος να μειώσει εμένα για να φανεί καλύτερος αυτός. Προσπαθεί κάποιος με ότι μέσο μπορεί, θεμιτό ή αθέμιτο, να κρατήσει τα κεκτημένα. Στη ζούγκλα της αγοράς (δυστυχώς) είναι κατανοητό... Βέβαια δεν εννοώ ότι αυτή είναι κ η λογική του avgoust.

 

@avgoust δηλ επειδή υπήρξε ένας απατεώνας (να ταν μόνο ένας) δε μπορεί να χρησιμοποιήσει κανείς τις παλαιότερες δουλειές του ως επιχείρημα της επαγγελματικής του ικανότητας;! Μήπως στο βιογραφικό μου αντί να δείχνω παλιότερες δουλειές να βάλω το λευκό ποινικό μητρώο καλύτερα;

 

@chihor η συνάδελφος ανέφερε δημόσιο Γερμανίας όχι Ελλάδας. Εκεί αναγνώρισαν την αξία της δουλειάς της στη συνέντευξη κ όχι εδώ. Κ μετά αναφέρεις πρέπει να μετράει κυρίως η προϋπηρεσία. Εσύ πριν δεν έλεγες ότι η προϋπηρεσία μπορεί να είναι πέτσινη; Τελικά πως να δείξει την αξία του κάποιος;

 

Βρε brikoudi το σκέφτηκες καλά πριν έρθεις στο Ελλαδιστάν;

Link to comment
Share on other sites

μελέτη αναπαλεώσης κρατικών κτιρίων και συντήριση όπως και επιίβλεψη οικοδομικών αδειών δηλ. πήγαινα επιτόπου να δώ εάν τηρούσαν αυτά που έγραφε η εγκρυμένη οικοδομική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

@chihor η συνάδελφος ανέφερε δημόσιο Γερμανίας όχι Ελλάδας. Εκεί αναγνώρισαν την αξία της δουλειάς της στη συνέντευξη κ όχι εδώ. Κ μετά αναφέρεις πρέπει να μετράει κυρίως η προϋπηρεσία. Εσύ πριν δεν έλεγες ότι η προϋπηρεσία μπορεί να είναι πέτσινη; Τελικά πως να δείξει την αξία του κάποιος;

 

Βρε brikoudi το σκέφτηκες καλά πριν έρθεις στο Ελλαδιστάν;

 

Μιλάω για προϋπηρεσία στο δημόσιο. Δεν είναι το ίδιο πράγμα με τον ιδιωτικό τομέα. Και στην Ελλάδα αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία στο δημόσιο, και μάλιστα μοριοδοτείται απλόχερα...

Γενικά πάντως, δεν μηδενίζω την αξία της εμπειρίας, κάθε άλλο. Απλώς λέω ότι ούτε τόσο αξιόπιστη ούτε ελεγμένη μπορεί να είναι, στο βαθμό τουλάχιστον που ελέγχονται οι σπουδές.

Link to comment
Share on other sites

brikudi, σε ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά επειδή είσαι ο πρώτος που αναφέρει στο forum για εργασία στο εξωτερικό με αντικείμενο οικοδομικών αδειών, θα ήθελα μια παραπάνω ενημέρωση.

Δηλαδή όταν λες μελέτη, εννοείς την στατική/αρχιτεκτονική μελέτη? Και αυτές τις υπέγραφες μόνο εσύ?

Επίσης στο έντυπο που έκανες όταν πήγαινες για αυτοψία, υπέγραφες ως μηχανικός ή ως υπάλληλος της πολεοδομίας?

 

Πραγματικά η εμπειρία σου θα μας βοηθήσει να ξεκαθαρίσουμε αρκετά πράγματα όσον αφορά την εργασία μηχανικών στο εξωτερικό.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

erling,έκανα στατική μελέτη,την αρχιτεκτονική μελέτη την κάνουν οι αρχιτέκτονες, νομίζω οτι και εδώ θα ίσχυ αυτό ή όχι; έαν την έκανα εγώ θα έπερνα την δουλεία του Αρχιτέκτονα και δεν θα ήτανε σωστό.όσον αφορά το έντυπο αυτοψίας υπέγραφα ως πολιτικός μηχανικός πολεοδομίας.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.