Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

Είναι λίγοι αυτοί, θεωρητικά θα πρέπει να διαβάσουν πολύ και να κάνουν πολλές θυσίες. Δεν είναι εύκολο να καλύψεις κενά αρκετών χρονών όσο και έξυπνος να είσαι, τι θα παρακολούθησης, τι θα διαβάσεις, τι θα καταλάβεις, τι θα δώσεις? Γνωρίζω προσωπικά αρκετούς που με αντιγραφή και μόνο τελείωσαν/νουν σχόλες ή με παρακάλια στους καθηγητές, Όταν μπορείς να αντιγράψεις και να περάσεις γιατί να περιμένεις 10 χρόνια? Τα εξάδα τρέχουν η γρίνια και τα προβλήματα μεγαλώνουν.

Τι κάνουν μετά. Ψάχνουν αλλά δέκα χρόνια να βρουν δουλεία, στη καλύτερη περίπτωση πηγαίνουν και δουλεύουν σε γνωστούς τους.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος σας τα είπαν. Έχω συμφοιτητές μου που ακόμα "φοιτούν", όπως επίσης όταν ήμουν φοιτητής γνώρισα κάτι "παλιούς" που τα παιδιά κουράστηκαν να δίνουν κ να κόβονται κ πήγαν σπίτι τους βρήκαν δουλειά κ κατέβαιναν να δίνουν 1-2 μαθήματα την εξεταστική. Θα σας ανέφερα κ συγκεκριμένους καθηγητές που κόβουν αδίστακτα κ παρακάλια κ σκονάκια δε περνάνε αλλά δεν νομίζω ότι έχει ουσία. Το μόνο σίγουρο ότι δεν είναι τα ΑΤΕΙ παιχνιδάκι. Μόνο οι ώρες εργαστηρίων που πρέπει αναγκαστικά να παρακολουθείς είναι αρκετή πίεση. Ακόμα θυμάμαι ένα εξάμηνο τη Τετάρτη που πήγαινα για μάθημα 8 το πρωί κ έφευγα 8 το βράδυ! Το θετικό είναι πως με τα εργαστήρια έχεις καθημερινή τριβή με το μάθημα κ όταν έρθει η εξεταστική είσαι ήδη στο κλίμα κ δε κάθεσε όλο το εξάμηνο κ να περιμένεις την εξεταστική να διαβάσεις κ να λες μετά τι δύσκολο που είναι το τάδε μάθημα/καθηγητής...

Η γνώμη μου είναι ότι δε θα έπρεπε να μπορεί κάποιος να είναι φοιτητής 6+ χρόνια. Αλλιώς αργά αργά περνάς μαθήματα. Τα ίδιο όμως ίσχυε κ στα πολυτεχνεία (ευτυχώς διορθώθηκε) Κ μη μου πείτε πως στα πολυτεχνεία δε παίζουν παρακάλια ή αντιγραφές. Πρόσφατα ένας απόφοιτος ΑΠΘ αν θυμάμε καλά, το σκονάκι το ανέφερε ως αλληλοϋποστήριξη/αλληλεγγύη μεταξύ φοιτητών. Τι θα πει αυτό για το ΑΠΘ δηλαδή;

 

@chihor το άτομο που πέρασε με τόσο χαμηλή βαθμολογία έχει τις εξής δυνατότητες:

1) Να ξεσκιστεί στο διάβασμα κ να κάνει φροντιστήρια (όπως πολλοί συμφοιτητές μου απο ΤΕΛ) για να καταφέρει να πάρει το πτυχίο του οπότε μπράβο του.

2) Να πήρε το πτυχίο του μετά από πχ 8 έτη σπουδών. Αυτό είναι μια αδυναμία του συστήματος που ίσχυε για όλα τα ιδρύματα όμως. Πάντως συμβατικά κρίθηκε άξιος του πτυχίου του.

3) Να γίνει αιώνιος φοιτητής

4) Με παρακάλια κ αντιγραφές να περάσει όλα τα μαθήματα.

 

Από όλα το τελευταίο είναι το πιο απίθανο από όλα. Το πως μπήκε είναι δευτερεύων. Το πως ή αν βγήκε, έχει μεγαλύτερη σημασία...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε κάθε περίπτωση ατό που έγραψε ο ZaXoYs πρέπει να το λάβουν σοβαρά υπόψη τους τα παιδιά από ΑΤΕΙ. Νομίζω ότι από την επιχειρηματολογία τους δεν θα έπρεπε να λείπει κάτι τέτοιο αλλά να υπάρχει ως θετικός μοχλός για βελτίωση, στην ποιότητα και στα επιχειρήματα

Είναι πολύ σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση σε αυτό που έγραψε ο ZaXoYs είναι η εξής :

 

Οι σχολές ηλεκτρολογίας/μηχανολογίας/δομικών έργων/υποδομής κλπ κλπ είναι περισσότερες αριθμητικά και ποσοτικά (αριθμός εισακτέων, εαρινό-θερνινό εξάμηνο) από τις αντίστοιχες πολυτεχνικές.

 

Αποτέλεσμα : 30.000 μέλη η ΕΕΤΕΜ, 100.000 μέλη το ΤΕΕ.

 

Συμπέρασμα : οι άσχετοι ΔΕΝ τελειώνουν έτσι εύκολα τα ΤΕΙ. Εγώ πέρασα ΤΕΙ ηλεκτρολογίας με μέσο όρο 15 αρχές 90΄. Όταν πήρα το πτυχίο μου, θυμάμαι άλλα 2 άτομα αρκίστηκαν μαζί μου. Ειμαι σχεδόν βέβαιος ότι τουλάχιστον ένα 20-30% εγκατέλειψαν τη σχολή. Συμφωνώ με τα όσα λέει ο stayros ότι πολλοί αναγκάζονται να καλύψουν τα κενά με φροντηστηριακά μαθήματα κλπ. Δεν είναι τόσο εύκολο να τελειώσεις 4 χρόνια ένα ΤΕΙ. Αναμφίβολα, υπάρχουν και κάποιοι που πήραν πτυχίο νύχτα. Αυτό συμβαίνει όμως και στα πανεπιστήμια.

 

Γιατί δηλαδή να καταδικάσουμε ανεξαιρέτως όλους τους αποφοίτους ΤΕΙ ?. Ειδικά μάλιστα όταν ΠΟΛΛΟΙ εξ αυτών έχουν ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ με θυσίες και κόπο την αξία τους. Επειδή το θέλει το ΤΕΕ ? ε όχι λοιπόν.

 

Και θα σταθώ σε κάτι που είπε ο/η brikoudi. Μόνο στην Ελλάδα ο φορέας των διπλωματούχων (ΤΕΕ) δείχνει τέτοιο μίσος για τα ΤΕΙ. Πουθενά αλλού στην Ευρώπη δεν συμβαίνει αυτός ο παραλογισμός. Μήπως πρέπει να σας πει κάτι αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά μου ακούγονται περιττά...Δεν χρειάζεται να σκοτώνεστε παιδια..Το κυριότερο θέμα είναι έξω και όχι μέσα. Και όταν λέω έξω,εννοώ στην πράξη.Ενα θα πω γιατί δεν θέλω να κουράσω...Εγώ προκαλώ πολλούς από Πολυτεχνεία να μου δείξουν την δουλειά τους,τις άδειες που έχουν βγάλει,για να τους δείξω κι εγω τις δικιές μου που είμαι από ΤΕΙ. Εξω φαίνεται η αξία μας, όχι στους τύπους.

Link to comment
Share on other sites

-1

Σίγουρα η δουλειά που κάνεις έξω μπορεί κάτι να πει. Από την άλλη πάλι και ο νόμος της αγοράς δεν είναι αδιάψευστος μάρτυρας της αξίας του καθενός. Πολύ μεγαλύτερο ρόλο παίζει ο κύκλος, οι γνωριμίες, το κατά πόσο είσαι έμπορος, το οικονομικό υπόβαθρο κ.λπ.

Στην περιοχή μου πολλοί επιτυχημένοι μηχανικοί το μόνο που κάνουν είναι να εκδίδουν τις άδειες (όχι όμως και να κάνουν τις μελέτες) και να βάζουν τα κεφάλαια για την κατασκευή (όχι όμως και να κάνουν οι ίδιοι την κατασκευή στην πράξη). Από την άλλη, οι μηχανικοί που κάνουν τις μελέτες και την επίβλεψη (όταν γίνεται επίβλεψη) είναι αυτοί που βρίσκονται στην αφάνεια.

Και όπως και να έχει, η επιτυχία στο εμπόριο εμένα δε μου λέει τίποτα σε σχέση με την αναγνώριση επαγγελματικών δικαιωμάτων η οποία πρέπει να γίνεται βάσει σπουδών.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Chihor. Το αν είσαι καπάτσος στην πιάτσα δεν είναι κριτήριο για το αν είσαι καλός ως μηχανικός . Υπενθυμίζω εδώ την περίπτωση που έχει ξαναπαρουσιαστεί στο forum:

 

http://www.topontiki.gr/Pontiki/index.php?option=com_content&task=view&id=917&Itemid=62

 

Αδειες ... αβέρτα !!. Αρα ήταν ο καλύτερος μηχανικός ?

 

Και μια απορία . Λέτε , λέτε , λέτε για το ΤΕΕ. ΟΚ , το ΤΕΕ ακόμα και στην χειρότερη (για εσάς) έκφανσή του στην τελική υπερασπίζει τα συμφέροντα της συντεχνίας του , των μελών του. Επίσης το ΤΕΕ αξιοποιεί το ισχύον νομικό πλαίσιο με τις προσφυγές του κλπ.

 

Για την ΕΕΤΕΜ όμως που αυτή πρέπει να τρέξει και να αγωνιστεί για εσάς δεν ακούω κουβέντα .

Link to comment
Share on other sites

προς chihor

 

...την αναγνώριση επαγγελματικών δικαιωμάτων η οποία πρέπει να γίνεται βάσει σπουδών.

 

εκανα την πρακτική μου στην Πολεοδομία Αμβούργου και όταν πήρα το πτυχίο μου έτυχε να βγεί προκύρηξη για μία θέση πολιτικού μηχανικού στην ίδια πολεοδομία, έστειλα το βιογραφικό μου, πέρασα απο συνέντευξη και με πήραν. Εργάστηκα 4 χρόνια και μετά ήρθα Ελλάδα.Σαφώς υπήρχαν υποψήφιοι και απο Πανεπιστήμιο όμως διάλεξαν έμενα γιατί ήξεραν την δουλεία μου.

Υ.Γ. εάν στην γερμανία δεν μπορείς να αποδώσεις σε διώχνουν και ας είσε στο Δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.