Μετάβαση στο περιεχόμενο

Oι νέες υποχρεώσεις των ιδιοκτητών ακινήτων για το ενεργειακό πιστοποιητικό


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είμαι ένας από αυτούς που περιγράφεις παραπάνω, αν και ούτε 50αρικο ζήτησα για ΠΕΑ ούτε σκοτωσα τις τιμές για ένα ξεροκομματο.

Και συνεργασίες με μεσιτες είχα και εξακολουθώ να έχω και μαζικά διαφημιστικά sms έχω στείλει κατά καιρούς.

Δε βρίσκω κάτι μεμπτο επίσης αυτού.

Να σε πληροφορησω, λοιπόν, πως οι μηχανικοί ως συνεργάτες μεσιτικων γραφείων έχουν πεθάνει.

Κι αυτό γιατί όσο χαμηλά και να ορίσει την αμοιβή του ένας μηχανικός συνεργάτης μεσιτικου, το καπέλο στην τιμή που θα βάλει το μεσιτικό είναι τέτοιο που πρακτικά η συνολική τιμή είναι εκτός αγοράς και συναγωνισμου από άλλο ιδιώτη μηχανικό.

Τα παλιότερα χρόνια, επί νομιμων αμοιβών, τα επίπεδα τιμών ήταν ίδια για όλους, μόνο που ο συνεργάτης του μεσιτικου έδινε κάποιο ποσοστό του κέρδους του σε αυτόν που του έδωσε τη δουλειά. Αέρας λεφτά, ναι, δεν αντιλέγω. Όμως όταν δεν έχεις αντικείμενο και πελατολόγιο έτοιμο, θα το κάνεις. Και δεν το θεωρώ ούτε κακό ούτε κατακριτεο όπως το περιγράφεις, ούτε προφανώς και η αιτία της καταντιας του κλάδου μας.

Όταν, λοιπόν, οι τιμές πέσανε (και δεν έπεσαν εξαιτίας αυτού του φαινομένου αλλά εξαιτίας του γεγονότος ότι το βιοτικο επίπεδο όλων μας έπεσε, η αγοραστικη δύναμη των χρημάτων μας μειώθηκε και ως εκ τούτου μειώθηκαν και οι αμοιβές μας) τότε τα καθεστωτα συνεργασίας διαφοροποιηθηκαν. Ο συνεργάτης μηχανικός κοστολογουσε κατ αποκοπή τη δουλειά του, ο συνεργάτης μεσίτης έβαλε ένα καπέλο πάνω και προσφερθηκε η τιμή στον πελάτη.

Πάντως 50αρικα σε συνεργασία με μεσιτες δεν έχω δει πουθενά...

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ειτε σ' αρεσει, ειτε δε σ' αρεσει, η τιμη ειναι το Νο1...

Εννοώ οτι η τιμη δεν εχει να κανει με συνεργασίες με μεσίτες. Αυτο το ορίζει ο καθενας. Παντα συνεργαζόμουν με μεσίτες και η τιμη μου ηταν ανεξάρτητη απο αυτούς.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μοιράζω διαφημηστικά φυλλάδια και στέλνω sms και έχω κάποιες λίγες συνεργασίες με μεσίτες. ΠΕΑ για 50 ευρώ δεν έχω κάνει. Δυστυχώς όμως το ότι οι ιδιοκτήτες το αναθέτουν τελικά σε αυτόν που θα το κάνει φθηνότερα είναι γεγονός.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mη με κανεις να βρω το ποστ σου, στο οποιο εγραφες οτι εχεις κανει και ΠΕΑ για 50Ε...

 

Καληνυχτα απο μενα.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μερικοι τρολλαρετε μεχρι αηδιας...

 

Δηλαδη απο αυτο που εγραψα, καταλαβατε οτι το προβλημα το εντοπισα, στο ΠΕΑ των 50Ε για τον κολλητο μας, τον συνεργατη μας, το μπαρμπα μας κτλ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα πραγματικα να βρεθει το post του Βασιλη που λεει οτι κανει ΠΕΑ με 50€, οχι σε κολλητο, συγγενη και φιλο...

Καλημερα!

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.