Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οταν ο ιδιοκτήτης αυθαιρέτου είναι και μηχ/κος του έργου


Recommended Posts

καλημέρα συνάδελφοι,

 

θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται στην περίπτωση που ένας υπομηχ/κος έχει στην ιδιοκτησία του ακίνητο χωρίς οικ.άδεια, το οποίο θέλει να δηλώσει στο ν. 4178/2013 και επειδή ο ίδιος μπορεί να κάνει όλα τα αλλα εκτός το τοπογραφικό μου έχει ζητήσει να συμμετέχω μαζί του στην ομάδα του έργου και να του κάνω το τοπογραφικό.

Επειδή δε μου χει ξανατύχει τέτοια περίπτωση έχω κάποιες βασικές ερωτήσεις.

Θέλω εξαρχής να είμαι ενημερωμένη για να είμαι καλυμένη εφόσον αποφασίσω να συμμετέχω στην ομάδα του έργου.

 

1. Πρώτον μπορεί ο ίδιος να είναι μηχ/κος του έργου, εφόσον είναι και ιδιοκτήτης ή δε γίνεται ?

 

2. Αν γίνεται, τι διαδικασία ακολουθείται?

α. Εξουσιοδοτεί τον εαυτό του(???) ως μηχ/κο του έργου ή μόνο εμένα ως τοπογράφο?

β. Συμφωνητικό κάνει μόνο μαζί μου για το τοπογραφικό?

γ. Δηλώνει στο σύστημα αμοιβών αμοιβή δικιά του(???) ή με κάποια διαδικασία απαλάσσεται και δηλώνω μόνο εγώ την αμοιβή μου για το

   τοπογραφικό?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1 γίνεται

2α ναι και ναι

2β και μαζί σου και με τον εαυτό του

3β και δικό του και δικό σου

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τσάμπα αγχώνεσαι. Εσένα αυτός σου ζητάει ένα τοπογραφικό. Θα το κάνεις, θα δηλώσεις και την αμοιβή σου στο σύστημα και είσαι οκ. Από εκεί και πέρα το τι θα κάνει αυτός είναι δικό του πρόβλημα. Αν δικαιούται ή όχι να τακτοποιήσει για τον εαυτό του και πως θα κάνει το συμφωνητικό και αν θα εξουσιοδοτήσει τον εαυτό του κλπ. Σε τι μπορεί να μην είσαι καλυμμένη από αυτά? Δεν σε αφορούν καν, μόνο αυτός θα μπορούσε να μπλέξει αν δεν είναι σωστή η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

αγχώνομαι γιατί δεν ήξερα αν γίνεται αυτή η διαδικασία και στην περίπτωση εκείνη που δε γινόταν δε θα ήθελα καν να ανακατευτώ.

Αλλα έχεις δίκιο, αφού θα κάνω συμφωνητίκο μόνο για το τοπογραφικό, δε με αφορά κάτι άλλο.

 

οκ ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

:smile:

Link to comment
Share on other sites

Την αμοιβή σου να πάρεις, ο λόγος προφανώς που το κάνει ο ίδιος ο Μηχανικός είναι να μειώσει την αμοιβή και φυσικά αφού μπορεί.

Πάντως ακούγεται λίγο αστείο Διδώνης, "εγώ ο Χαλακατεβάκης Χαλακατέβας, εξουσιοδοτώ τον Μηχανικό Χαλακατεβάκη Χαλακατέβα να μου τακτοποιήσει το ακίνητο". Και συμφωνητικό "Εγώ ο ίδιος αναθέτω εμένα, το έργο τάδε, έναντι αμοιβής τάδε και εγώ αποδέχομαι, ενώ κοινά αποδεχτήκαμε τους κάτωθι όρους". Τσακωθήκαμε λίγο να τα βρούμε αλλά τα βρήκαμε.
https://www.youtube.com/watch?v=0hGs4K7lD0Q

Συγνώμη για το off spam αλλά δεν κρατήθηκα.

Ας απολαύσω λίγο τσοπάνα και επανέρχομαι.

Διδόνις, Φιλικά, μην το κλειδώσεις. Θα επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες.

- -

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.