Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνδεση 2 ηλιακών με κοινή παροχή νερού


PanosGlyf

Recommended Posts

Στον LeftLane θα ήθελα να πω ότι δεν υπάρχει κίνδυνος πυρκαγιάς αν η εγκατάσταση γίνει σωστά. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι προβλέπατε από τον κανονισμό μια συσκευή να τροφοδοτείται από δύο διαφορετικούς πίνακες και βέβαια δεν το θεωρώ σωστή λύση. Όχι όμως και θα πάρει φωτιά!

συμφωνω σε αυτα που γραφεις αλλα δεν εννουσα αυτο που καταλαβες. Συνηθως σε τετοιες πατεντες , εγκαταστατης ειναι ο πτυχιουχος της ζωης κυρ-Νοντας που κανει και σοβαδες και πλακάκια, επομενως μην αποκλειεις και το ενδεχομενο να δωσει 2 παροχες με καποιου ειδους πατεντα με κινδυνο βραχυκυκλωματος και πιθανης πυρκαγιας! Πολλα εχουν δει τα ματια μου γι'αυτο ανεφερα το χειροτερο σεναριο.

 

Ασφαλής εγκατασταση μπορει να γινει οπως σωστα ανεφερες με ηλεκτρονομους αλλα απαγορευεται απο τον ΕΛΟΤ HD384 και ειναι ασυμφορη οικονομικά...

Edited by LeftLane
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Καλησπέρα σας.

Προμηθεύτηκα κι εγώ δύο ηλιακούς 160 λίτρων ο κάθε ένας αντί για έναν 300 λίτρα για να δώσω ζεστά νερά χρήσης σε 4 μπάνια.Ο λόγος που πήρα δύο 160ρηδες είναι καθαρά για θέμα αισθητικής μιας και είναι χαμηλού ύψους.Η προοπτική ήταν να μπουν σε σειρά και να δίνουν μετά στα μπάνια διαδοχικά.Σε κουβέντα με τον υδραυλικό μου είπε οτι δεν θα δουλέψει το σύστημα γιατί ο δεύτερος ηλιακός θα δέχεται ήδη ζεστό νερό.Εγώ διαφωνώ σε αυτό και πιστεύω οτι μια χαρά θα δουλεύει.Υπάρχει περίπτωση υπερθέρμανσης?

Τι λέτε?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

για το "τί" λεει ο υδραυλικος σου, θα παρεις καποια απαντηση.

Το ερωτημά μου ειναι άλλο.

Λες οτι θα εχεις 4 μπανια να λειτουργουν "εν σειρα".

Λογικο ειναι οτι, εαν λειτουργουν μαζι, τοτε, καθε ανοιγμα/κλεισιμο του ενος...θα προκαλει αντιστοιχη   αυξομειωση στα υπολοιπα και στις παροχες τους, οι οποιες θα "αλλαζουν" απο ζεστο σε κρυο...και οι λουομενοι θα υφιστανται...σκωτσεζικο ντουζ.

[Το ιδιο φαινομενο εχεις και με μια γραμμη μπανιου, αν καποιος ανοιξει μια βρυση.]

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 27/3/2022 at 9:39 ΜΜ, mpelenios said:

Καλησπέρα σας.

Προμηθεύτηκα κι εγώ δύο ηλιακούς 160 λίτρων ο κάθε ένας αντί για έναν 300 λίτρα για να δώσω ζεστά νερά χρήσης σε 4 μπάνια.Ο λόγος που πήρα δύο 160ρηδες είναι καθαρά για θέμα αισθητικής μιας και είναι χαμηλού ύψους.Η προοπτική ήταν να μπουν σε σειρά και να δίνουν μετά στα μπάνια διαδοχικά.Σε κουβέντα με τον υδραυλικό μου είπε οτι δεν θα δουλέψει το σύστημα γιατί ο δεύτερος ηλιακός θα δέχεται ήδη ζεστό νερό.Εγώ διαφωνώ σε αυτό και πιστεύω οτι μια χαρά θα δουλεύει.Υπάρχει περίπτωση υπερθέρμανσης?

Τι λέτε?

Ευχαριστώ

Σε ξενοδοχεια τα βαζουν σε σειρες και παραλληλα, ειχα δει και ενα εντυπο που ειχε τεχνικες πληροφορίες. Βεβαια αλλο 2 και αλλο 10 ειναι λιγοτερο πολυπλοκο. Το μονο κερδος που εχεις σε σειρα νομιζω ειναι πως αν θες να βαλεις αντισταση θα ζεσταινεις τον ενα μονο μικροτερο καζανι.

Μπορεις να τα συνδεσεις παραλληλα αλλα θελει τροπο να εξασφαλισεις οτι ειναι ισοροπημενο. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 27/3/2022 at 9:39 ΜΜ, mpelenios said:

Προμηθεύτηκα κι εγώ δύο ηλιακούς 160 λίτρων ο κάθε ένας αντί για έναν 300 λίτρα για να δώσω ζεστά νερά χρήσης σε 4 μπάνια.

Κάνε το πιό απλό! Τροφοδότησε τα 2 μπάνια με τον ένα, και τα άλλα 2 με τον άλλο.

Οποιαδήποτε άλλη προσπάθεια σύνδεσης έχει πολλά μειονεκτήματα και κάνει την εγκατάσταση πολύπλοκη και μάλλον ακριβότερη, με αμφίβολη την τελική απόσβεση και την απρόσκοπτη λειτουργία.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.