Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υγρασία;;


karasls

Recommended Posts

Κύριε Ροδόπουλε με κάθε καλή διάθεση σας γράφω...αλλά με αυτά που γράφετε :

 

1) Δεν προσφέρετε τίποτα στο θέμα αλλά το κάνετε πάρα πολύ πολύπλοκο με απίστευτη ορολογία που δεν καταλαβαίνει κανείς πλην χημικών

2) Τρομάζετε τον κόσμο

3) Το μόνο που καταφέρνετε είναι να αυτοδιαφημίζεστε

 

Είμαι σίγουρος ότι υπάρχει πολύ πιο απλός τρόπος να γράψετε τα όσα γράφετε....για μία κιτρινίλα σε έναν τοίχο.

 

Τα πρότυπα δεν είναι πολύπλοκο θέμα αλλά η τήρησή τους είναι  συμβατική υποχρέωση όσον αναμειγνύονται και πληρώνονται απο τον ΚΤΕ. 

 

...για μια κιτρινίλα στον τοίχο.

 

εχεις ενημερώσει ποτέ τον ΚΤΕ οτι θα έχει μια κιτρινίλα και σου είπε ΟΚ αδερφέ δεν πειράζει?

 

Δεν έχεις συμβατική υποχρέωση σαν εμπλεκόμενος στο έργο να προδιαγράψεις ελάχιστες απαιτήσεις αποδοχής σε κάθε είδους εργασία. 

 

Ο ΚΤΕ το πλήρωσε τον σοβατζή και τον ελαιοχρωματιστή τι φταίει να τους ξαναπληρώσει για να το ξανακάνουν? τον ρώτησες αν θέλει και αν μπορεί?

 

Ο ΚΤΕ του έργου τι φταίει να πληρώσει την μάνα του και τον πατέρα του για να ξαναβάλει δάπεδα επειδή του έγιναν μαντάρα? τον ρώτησες αν θέλει και αν μπορεί?

 

Προφανώς δεν βάζω κανένα δύσκολο όρο και ορολογία. Τα πράγματα αυτά είναι καθημερινά.

 

να μου πεις το διαφημίζω τα πρότυπα και τις εταιρίες που τα τηρούν να πω δεν κατάλαβες. Να μου πεις οτι διαφημίζω τον εαυτό μου θα σου πω οτι μάλλον δεν κατάλαβες τίποτα. Θεωρώ ότι  προσφέροντας τις πηγές και τα πρότυπα αυτό που κάνω είναι να προσφέρω την πληροφορία "δωρεάν" προς όλους.    

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παρακαλώ να μείνουμε επί του θέματος και να διατηρηθεί το επίπεδο ενημέρωσης του forum.

 

Αναμένω την επεξεργασία των μηνυμάτων από τα ίδια μέλη ώστε να επανέλθουμε στο φυσιολογικό. 

 

Σε διαφορετική περίπτωση το θέμα θα κλειδωθεί.

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

Δεν τσακωνόμαστε κόστας σιντ.

 

Αλλά αν νομίζει ο κύριος Ροδόπουλος ότι ο μέσος μηχανικός καταλαβαίνει τι είναι όλα αυτά, το διάγραμμα GLAZER, τα πρότυπα κ.τ.λ. τι να πω ! 

 

Πως να μείνουμε επί του θέματος όταν το πρόβλημα από μηχανικό γίνεται χημικό ?!

Link to comment
Share on other sites

Το διάγραμμα Glaser διδάσκεται υποχρεωτικά σε όλα τα τμήματα Πολ. Μηχ., Αρχιτεκτόνων και Μηχ. Μηχ. της Ελλάδας. Το πρότυπα είναι συμβατική υποχρέωση των εμπλεκομένων. Να μου πεις δεν θυμάμαι το Glaser ή δεν γνώριζα οτι υπάρχει πρότυπο να σου πω το καταλαβαίνω.  Να μου λες οτι το Glaser και τα πρότυπα είναι για χημικούς δεν το καταλαβαίνω. 

 

Δηλαδή αν η ΤΟΤΕΕ 2423/86 είναι για χημικούς σηκώνω τα χέρια ψηλά.

 

Δηλαδή αν σου πω οτι τα γεμίσματα, ειδικά στην ενδοδαπέδια έχουν υποχρεωτική σήμανση CE βάσει EN 13813 τι θα πεις?

 

Τράπεζα Πληροφοριών ΤΕΕ

 

http://teeserver.tee.gr/online/epikaira/1998/1994/m20.htm

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Τα πρότυπα δεν είναι πολύπλοκο θέμα αλλά η τήρησή τους είναι  συμβατική υποχρέωση όσον αναμειγνύονται και πληρώνονται απο τον ΚΤΕ. 

 

...για μια κιτρινίλα στον τοίχο.

 

εχεις ενημερώσει ποτέ τον ΚΤΕ οτι θα έχει μια κιτρινίλα και σου είπε ΟΚ αδερφέ δεν πειράζει?

 

Δεν έχεις συμβατική υποχρέωση σαν εμπλεκόμενος στο έργο να προδιαγράψεις ελάχιστες απαιτήσεις αποδοχής σε κάθε είδους εργασία. 

 

Ο ΚΤΕ το πλήρωσε τον σοβατζή και τον ελαιοχρωματιστή τι φταίει να τους ξαναπληρώσει για να το ξανακάνουν? τον ρώτησες αν θέλει και αν μπορεί?

 

Ο ΚΤΕ του έργου τι φταίει να πληρώσει την μάνα του και τον πατέρα του για να ξαναβάλει δάπεδα επειδή του έγιναν μαντάρα? τον ρώτησες αν θέλει και αν μπορεί?

 

Προφανώς δεν βάζω κανένα δύσκολο όρο και ορολογία. Τα πράγματα αυτά είναι καθημερινά.

 

να μου πεις το διαφημίζω τα πρότυπα και τις εταιρίες που τα τηρούν να πω δεν κατάλαβες. Να μου πεις οτι διαφημίζω τον εαυτό μου θα σου πω οτι μάλλον δεν κατάλαβες τίποτα. Θεωρώ ότι  προσφέροντας τις πηγές και τα πρότυπα αυτό που κάνω είναι να προσφέρω την πληροφορία "δωρεάν" προς όλους.    

 

Ο ΚΤΕ φταίει διότι αποφάσισε να γίνει γενικός εργολάβος (αυτεπιστασία) και επέλεξε συνεργεία που του σύστησε ο κουμπάρος που "έχει φτιάξει σπίτι και ξέρει" και δεν έβαλε μηχανικό να του κάνει την τεχνική επίβλεψη του έργου γιατί θα "έβγαζε και ο μηχανικός"

Οπότε καλώς πληρώνει και προσπαθεί από το φόρουμ να βγάλει άκρη αφού εάν καλέσει ένα επαγγελματία να του συντάξει τεχνική εκθέση θα πρέπει να τον πληρώσει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.