Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

Προσβάλλεται ο θεσμικός ρόλος και η ανεξαρτησία του δικηγόρου, ως αυτόνομου συλλειτουργού της Θέμιδας, κατά την άσκηση του λειτουργήματός του.

 

 

Χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοροϊδεύετε τους δικηγόρους αλλα είναι οι μόνοι που αντιδρούν και συνήθως καταφέρνουν πολλά. Οι υπόλοιποι τρώνε σανό. Συνοψίζοντας ένα μίνι γκάλοπ που έκανα με γνωστούς που δεν διατηρούν γραφείο, δουλεύουν κάποιοι και ως μπλοκακιδες η μόνο με εταιρείες στα 15 άτομα δεν βάζει κανένας..

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

αν δουλεύεις μόνο με εταιρείες δεν είναι υποχρεωτικό να βάλεις, από οτι κατάλαβα.

Αυτό λέει η λογική, αλλα το πάνε βάση ΚΑΔ που έχεις δηλώσει και φυσικά αν έχεις ανοικτά βιβλία. Προσωπικά που είμαι σε μια μόνο εταιρεία δεν θα βάλω αλλα περιμένω να βγει και διευκρινιστική για τέτοιες περιπτώσεις

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και εγώ γουστάρω να βάλω μηχανάκι αλλά αυτό με το ότι δουλεύει κάποιος με εταιρεία δεν το καταλαβαίνω.

Από την στιγμή που έχεις βιβλία και είσαι Ε.Ε. μπορείς να έχεις επαγγελματικές σχέσεις με τον καθένα..

Link to comment
Share on other sites

Αν το επιλέγεις... Όσοι είναι σε εταιρεία πραγματικά στο λέω δεν έχουν το χρόνο ούτε για καφέ να πάνε μετά τη δουλειά. Δηλαδή ο άλλος που έχει κανονικό μισθό θα γυρίσει μετά από 10 ώρες σπίτι του να κάνει ΠΕΑ των 100;; Για πιο λόγο; Σε πολλούς από εμάς μας πληρώνει ο εργοδότης μέρος και των εισφορών που σημαίνει ότι σχεδόν είμαστε μισθωτοί... Και φυσικά κανένας δεν πρόκειται να ψάξει αν έχουμε η όχι μηχανάκι

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, δεν είναι μόνο τα ΠΕΑ δουλειές.. Δηλαδή εσένα αν σου έρθει ένας συνάδελφος για να του κάνεις τις ΗΜ μελέτες, δεν θα μπορείς να τις κάνεις? 

Και αν κάποιος παίρνει 700€ μισθό, θεωρείς πως δεν πρέπει να ασχοληθεί με ένα ΠΕΑ, έστω και των 100€, που θα αντιστοιχεί σε σχεδόν μίας εβδομάδας εργασία στην εταιρεία?

Τέλος πάντων, δεν θέλω να αντιδικήσω απλά να πω την απορία μου...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω σε αυτά που λες υπάρχουν και τέτοιοι και καλά κάνουν οι άνθρωποι. Ο καθένας καθορίζει τον τροπο και την ποσότητα της δουλειάς του. Εγώ ας πούμε με 10ωρα εκτός σπιτιού σε εργοτάξιο και καλό μισθό δεν ασχολούμαι με κάτι άλλο ούτε έχω την πελατεία ούτε γραφείο. Για αυτό λέω ο καθένας κρίνει και πράττει ανάλογα την περίπτωση του

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέει η λογική, αλλα το πάνε βάση ΚΑΔ που έχεις δηλώσει και φυσικά αν έχεις ανοικτά βιβλία. Προσωπικά που είμαι σε μια μόνο εταιρεία δεν θα βάλω αλλα περιμένω να βγει και διευκρινιστική για τέτοιες περιπτώσεις

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Και αν σου ζητούν απόδειξη εγκατάστασης POS σε κάθε μεταβολή/διαγραφή/επιστροφή/συμψηφισμό/ό,τι άλλο έχει

να κάνει με ΔΟΥ?

Link to comment
Share on other sites

Πουθενά η κείμενη νομοθεσία δεν περιορίζει συγκεκριμένα ούτε την τεχνολογική λύση με την οποία θα γίνεται από την υπόχρεη οντότητα η αποδοχή πληρωμών με κάρτα αλλά ούτε και ο τρόπος με τον οποίο αυτή θα προμηθεύεται το μέσο πληρωμής με κάρτα (πχ με αγορά, μίσθωση, ή άνευ χρεώσης).

 

Αρα πρακτικά αυτό που λές δηλ. μόνο το τιμολόγιο αγοράς του μηχανημάτος δημιουργεί περιορισμούς ως προς το "μέσο πληρωμής με κάρτα", κατάσταση η οποία δεν τίθεται από η νομοθεσία. [1]

 

Υπάρχουν αποδεικτικά ότι μπορείς να δεχθείς κάρτες ακόμη και αν δεν έχεις μηχάνημα  π.χ. όροι σύμβασης, ταυτοποίηση από τον πάροχο της υπηρεσίας ότι δέχεσαι κάρτες, κλπ

 

[1] Ν.446/2016, άρθρο 62, παράγρ. ιε.

«μέσο πληρωμής με κάρτα: νοείται οποιοδήποτε μέσο πληρωμής, συμπεριλαμβανομένης της κάρτας (πιστωτικής, χρεωστικής, προπληρωμένης), κινητού τηλεφώνου, ηλεκτρονικού υπολογιστή ή άλλης τεχνολογικής συσκευής που περιλαμβάνει την κατάλληλη εφαρμογή πληρωμής διά της οποίας παρέχεται η δυνατότητα στον πληρωτή να κινήσει πράξη πληρωμής με κάρτα (πιστωτική, χρεωστική, προπληρωμένη), η οποία δεν αποτελεί μεταφορά πίστωσης ή άμεση χρέωση κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 2 του Κανονισμού (ΕΕ) αριθ. 260/2012.»

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.