Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκδοση ασφαλιστικής ενημερότητας με οφειλές για δυνατότητα ανάληψης έργων ή μελετών


Engineer

Recommended Posts

Ντρέπομαι που όλοι το βλέπετε ως θετικό.

 

Είναι δυνατόν να μιλάμε για ΕΕ και επιχειρήσεις οι οποίες δεν είναι ασφαλιστικά ενήμερες και να συνεχίζουν να δουλεύουν; Οι ασφαλιστικές εισφορές είναι ένα βασικό έξοδο κάθε επιχείρησης. Αν η επιχείρηση δεν μπορεί να ανταποκριθεί στις ασφαλιστικές της εισφορές τότε δεν είναι υγιής και θα πρέπει να κλείσει. Δηλαδή εμείς που δεν χρωστάμε τι είμαστε; (η απάντηση γνωστή). Τώρα αν διαφωνούμε με το ποσό των ασφαλιστικών εισφορών αυτό είναι άλλο θέμα. Αλλά αν θέλουμε να έχουμε έναν υγιή ανταγωνισμό πρέπει όλοι να παίζουμε με τους ίδιους κανόνες. Ένας κανόνας είναι να είσαι και ασφαλιστικά ενήμερος. Σε όποιον δεν αρέσουν οι κανόνες δεν παίζει.

Εγώ προσωπικά για να ανταποκριθώ στις ασφαλιστικές μου εισφορές, μιας και δεν έχω πολύ δουλειά ως μηχανικός ετεροαπασχολούμαι κιόλας σε διάφορες δουλειές

Και πως θα πληρώνει ένας ΕΕ τις εισφορές του αν δεν τον αφήνεις να δουλεύει; Γιατί ως γνωστόν οι εισφορές τρέχουν οι δουλειές όχι.. Και το χρέος θα παραμείνει έτσι και αλλιώς, δηλαδή για τα ταμεία μια τρύπα στο νερό.

Είναι ντροπή να ζητάς από τον άλλο να κλείσει ενώ ξέρεις την κατάσταση..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι δυνατόν να μιλάμε για ΕΕ και επιχειρήσεις οι οποίες δεν είναι ασφαλιστικά ενήμερες και να συνεχίζουν να δουλεύουν; ....

Αν η επιχείρηση δεν μπορεί να ανταποκριθεί στις ασφαλιστικές της εισφορές τότε δεν είναι υγιής και θα πρέπει να κλείσει..... 

Εγώ προσωπικά για να ανταποκριθώ στις ασφαλιστικές μου εισφορές, μιας και δεν έχω πολύ δουλειά ως μηχανικός ετεροαπασχολούμαι κιόλας σε διάφορες δουλειές

 

Γιατί δεν εφαρμόζεις πρώτα στον εαυτό σου τις απόψεις σου συνάδελφε ? Είναι προφανές ότι με βάση τα δικά σου κριτήρια είσαι μή υγιής επιχείρηση !

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Και πως θα πληρώνει ένας ΕΕ τις εισφορές του αν δεν τον αφήνεις να δουλεύει; Γιατί ως γνωστόν οι εισφορές τρέχουν οι δουλειές όχι.. Και το χρέος θα παραμείνει έτσι και αλλιώς, δηλαδή για τα ταμεία μια τρύπα στο νερό.

Είναι ντροπή να ζητάς από τον άλλο να κλείσει ενώ ξέρεις την κατάσταση..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

1. Διαγραφή ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ και αλλάζει επάγγελμα

ή

2. Αλλάζει χώρα

 

Δηλαδή Ίκαρε, αν είχες π.χ. ένα κομμωτήριο και δεν έμπαινε ψυχή μέσα, εσύ θα το κρατούσες ανοιχτό;

 

Γιατί δεν εφαρμόζεις πρώτα στον εαυτό σου τις απόψεις σου συνάδελφε ? Είναι προφανές ότι με βάση τα δικά σου κριτήρια είσαι μή υγιής επιχείρηση !

 

Ως ΕΕ δεν προσφέρω μόνο υπηρεσίες μηχανικού. Στην ουσία αντί στην ετεροαπασχόληση μου, να πληρώνω ΟΑΕΕ, πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ. Όταν θα πάψω να μπορώ να ανταποκρίνομαι στις υποχρεώσεις μου (Ασφ. ταμείο, εφορία και λοιπά έξοδα) θα ακολουθήσω μία από τις επιλογές που έδωσα στον Ίκαρο.

Link to comment
Share on other sites

3 ερωτήσεις για να καταλάβουμε μερικά πράγματα.

1. Ηλικία

2. Έχεις γραφείο;

3. Τα προγράμματα που χρησιμοποιείς είναι αγορασμένα;

Link to comment
Share on other sites

Ενώ η βάση του επιχειρήματος του σιτο (υγιείς ανταγωνισμός, ίδιοι κανόνες για όλους) είναι ολόσωστη, δεν μπορούμε να μην αναγνωρίσουμε τα εξής:

 

1ον: Η έννοια της ασφαλιστικής ενημερότητας είναι ιδιαιτέρως άκαμπτη. Ειδικά σε περιόδους κρίσης είναι πολύ πιθανό ένα εξάμηνο, έναν χρόνο, ακόμα και ένα γραφείο που κουτσοστέκεται να μην μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του ΤΣΜΕΔΕ. Το να υπάρχει μία ελαστικότητα λοιπόν απο μένα κρίνεται θετικότατο.

 

2ον: Το παραπάνω μεγεθύνεται ακόμα περισσότερο αν αναλογιστούμε ότι ζούμε σε ένα κράτος - μπατακτσή. Έχω προτείνει όποτε βλέπω πολιτευτές την καθιέρωση της "κρατικής φορολογικής και ασφαλιστικής ενημερότητας" και μάλιστα με επαχθείς όρους για το κράτος. Χρωστάει το κράτος επιστροφή φόρου? ΦΠΑ? Συμψηφισμός με άλλου τύπου οφειλές του ευρύτερου δημοσίου τομέα. Επειδή δυστυχώς απέχουμε παρασάγκας από μια τέτοια εξέλιξη,οι πιθανότητες να στραβοπατήσει μια υγιής επιχειρηση, επειδή ας πούμε, καθυστερεί να πληρωθεί ένας λογαριασμός, ή επειδή έσκασε το εκκαθαριστικό του ΕΝΦΙΑ, είναι μεγάλες. Θα την καταδικάσουμε? Όχι βέβαια. Ίσα ίσα θα της δώσουμε τα εργαλεία να ανταπεξέλθει. Πληρώνοντας και τους αναλογούντες τόκους βεβαια.

 

Άρα λοιπόν θεωρώ ότι ενώ κατα βάση έχεις δίκιο, αυτό που λές εκτός από κοντόφθαλμο είναι και ιδιαίτερα σκληρό και για τις υγιείς επιχειρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για τις λύσεις που προτείνει ο φίλος

1. Δεν σημαίνει αυτό ότι το χρέος σβήνει... Ούτε ότι μπορείς να πεις σε κάποιον που κάνει κάτι χρόνια άλλαξε μυαλά και βρες κάτι άλλο.

2. Εδώ γελάμε, ο άλλος δεν έχει να πληρώσει εισφορές και θα πάει εξωτερικό; Με τι μπάτζετ;

Υγιείς ανταγωνισμός δεν είναι να ευχόμαστε να ψωφισει η κατσίκα του γείτονα για να έχουμε δουλειές εμείς.. Πονηρό ναι είναι

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

3 ερωτήσεις για να καταλάβουμε μερικά πράγματα.

1. Ηλικία

2. Έχεις γραφείο;

3. Τα προγράμματα που χρησιμοποιείς είναι αγορασμένα;

 

1. 30

2. Έδρα στο σπίτι

3. Στην αρχή είχα αγοράσει προγράμματα, τζάμπα πήγαν τα λεφτά τα έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα. Δεν ασχολούμαι με το κλασσικό αντικείμενο του τεχνικού γραφείου, (μελέτες επίβλεψη κτλ). Ασχολούμαι με την διαχείριση τεχνικών έργων. Τρίτη φορά τώρα ανοίγω βιβλία. Την πρώτη ήταν πλήρης αποτυχία. Μόλις βρήκα την πρώτη μου δουλειά (ως μισθωτός), ξανά έναρξη. Μόλις απολύθηκα τα ξαναέκλεισα. Και τώρα τα ξαναανοίγω κυρίως για την δραστηριότητα του μη μηχανικού.

 

Ενώ η βάση του επιχειρήματος του σιτο (υγιείς ανταγωνισμός, ίδιοι κανόνες για όλους) είναι ολόσωστη, δεν μπορούμε να μην αναγνωρίσουμε τα εξής:

 

[...]

 

Άρα λοιπόν θεωρώ ότι ενώ κατα βάση έχεις δίκιο, αυτό που λές εκτός από κοντόφθαλμο είναι και ιδιαίτερα σκληρό και για τις υγιείς επιχειρήσεις.

 

Συμφωνώ με την δική σου προσέγγιση.

 

 

Γενικά, όμως δεν γίνεται να φτάνει ένας ΕΕ να χρωστάει 20000 και να συνεχίζει να δουλεύει. Υπάρχουν έξω ΕΕ οι οποίοι εδώ και χρόνια δεν πληρώνουν ασφ. εισφορές. Και από την στιγμή που γι'αυτούς δεν υπάρχει το έξοδο των ασφ. εισφορών, μπορούν να είναι πιο ανταγωνιστικοί σε σχέση με τον φουκαρά που πληρώνει.

Edited by sito
Link to comment
Share on other sites

Sito, όταν λες εδρα στο σπιτι, μπορεις να γίνεις λιγο πιο συγκεκριμένος? Μένεις μόνος σου? έχεις οικογένεια? μένεις με τους δικούς σου? ιδιόκτητο?

απλά προσπαθώ να καταλάβω σε τι περιβάλλον ζει και εργάζεται 'ένας άνθρωπος που εκφράζει αλαζονική (κατά τη γνώμη μου) άποψη "αν δεν βγάζετε τα έξοδά σας κλείστε τα βιβλία σας"

Το ξέρεις φαντάζομαι οτι ακόμα και αν κλείσουμε τα βιβλία μας το ΤΣΜΕΔΕ τρέχει, έτσι δεν είναι? Τι μας λες λοιπόν? Να κλείσουμε την πόρτα σε κάθε δουλειά δίνοντας πίσω την άδεια ασκήσεως επαγκελματος?

Εσυ λες έκλεισες κάποια στιγμή βιβλία. Πως ανταπεξηλθες στο κόστος ζωής και το ΤΣΜΕΔΕ εκείνο το διάστημα?

Link to comment
Share on other sites

Sito, όταν λες εδρα στο σπιτι, μπορεις να γίνεις λιγο πιο συγκεκριμένος? Μένεις μόνος σου? έχεις οικογένεια? μένεις με τους δικούς σου? ιδιόκτητο?

απλά προσπαθώ να καταλάβω σε τι περιβάλλον ζει και εργάζεται 'ένας άνθρωπος που εκφράζει αλαζονική (κατά τη γνώμη μου) άποψη "αν δεν βγάζετε τα έξοδά σας κλείστε τα βιβλία σας"

Το ξέρεις φαντάζομαι οτι ακόμα και αν κλείσουμε τα βιβλία μας το ΤΣΜΕΔΕ τρέχει, έτσι δεν είναι? Τι μας λες λοιπόν? Να κλείσουμε την πόρτα σε κάθε δουλειά δίνοντας πίσω την άδεια ασκήσεως επαγκελματος?

Εσυ λες έκλεισες κάποια στιγμή βιβλία. Πως ανταπεξηλθες στο κόστος ζωής και το ΤΣΜΕΔΕ εκείνο το διάστημα?

παραχώρηση ενός μέρους της κατοικίας των γονιών μου, δηλαδή δεν έχω τα έξοδα ενός γραφείου. όταν ξεκίνησα να εργάζομαι ξεπλήρωσα τα πρώτα μου χρωστούμενα και μετέπειτα όταν τα ξαναέκλεισα, κάλυπτα τις ασφαλιστικές εισφορές με "καβάτζα" που είχα από την εργασία και ως μηχανικός αλλά και από την ετεροαπασχόληση μου. Αυτήν την στιγμή ασχολούμαι πάλι με την ετεροαπασχόληση μου γι'αυτό και ξαναάνοιξα βιβλία.

 

 

[...]Το ξέρεις φαντάζομαι οτι ακόμα και αν κλείσουμε τα βιβλία μας το ΤΣΜΕΔΕ τρέχει, έτσι δεν είναι? [..]

 

Εδώ βρίσκεται ένα μεγάλο πρόβλημα του κλάδου, η ασφάλιση ιδιότητας. Ο μηχανικός ΕΕ που ζορίζεται οικονομικά δύσκολα θα κλείσει βιβλία λόγω το οτι συνεχίζουν να τρέχουν οι ασφ. εισφορές και η διαδικασία διαγραφής ΤΕΕ και επανεγγραφής είναι χρονοβόρα και περίπλοκη. Όπου έχω θέσει το θέμα σε συνδικαλιστές το παίζουν τρελίτσα, γιατί μάλλον βολεύει στο ΤΕΕ αλλά και στους παλιούς συναδέλφους, γιατί έτσι μένουν εκτός όλοι οι νέοι συνάδελφοι που δεν έχουν κάτι έτοιμο. Πρέπει να καταργηθεί η ασφάλιση ιδιότητας ή στην χειρότερη περίπτωση διαγραφή από ΤΕΕ και επανεγγραφή να γίνονται αυθημερόν.

Link to comment
Share on other sites

παραχώρηση ενός μέρους της κατοικίας των γονιών μου, δηλαδή δεν έχω τα έξοδα ενός γραφείου.

ούτε και τα έξοδα διαβίωσης έχεις ή έστω τα έχεις πολύ μειωμένα αφού δεν πληρώνεις σπίτι, λογαριασμούς super market... και μην μου πεις συνεισφέρω, γιατί άλλο συνεισφέρω και άλλο επωμίζομαι.

 

 κάλυπτα τις ασφαλιστικές εισφορές με "καβάτζα" που είχα από την εργασία και ως μηχανικός αλλά και από την ετεροαπασχόληση μου. Αυτήν την στιγμή ασχολούμαι πάλι με την ετεροαπασχόληση μου γι'αυτό και ξαναάνοιξα βιβλία.

δηλαδή, έκανες μια δουλειά με μη δηλωμένες αποδοχές αν αντιλαμβάνομαι σωστά? αφού δεν είχες ασφάλεια από αυτή τη δουλειά συμπεραίνω οτι ήταν αδήλωτη. και εσύ που φοροδιαφεβγεις την αδήλωτη εργασία μας κάνεις κριτική σε όλους εμάς που στερούμαστε ασφάλισης ενώ έχουμε πληρώσει το ΤΣΜΕΔΕ τόσα χρόνια?

 

Θα στο πω κάπως άκομψα αλλά δεν εχω άλλο τρόπο. Είμαι από αυτούς που χρωστάνε. Κριτική και συμβουλές του τύπου "κλείστε την επιχείρηση" απο ανθρώπους που στα 30 τους μένουν ακόμα με τη μαμά και τον μπαμπά και έχουν το θράσος να λένε εγώ είμαι συνεπής στις υποχρεώσεις μου, εγώ δεν δέχομαι. Μπορεί να είναι δύσκολα εκεί έξω, αλλά ας έχει ο καθένας γνώση της επιλογής και της κατάστασής του. Εσυ θεωρείς οτι επειδή μείωσες στο ελάχιστο τα προσωπικά σου έξοδα, είχες μια υγιή επιχείρηση?

Το καταλαβαίνεις και μόνος σου φαντάζομαι οτι υπάρχουν συνάδελφοι που έχουν οικογένειες, παιδιά και υποχρεώσεις. Υπάρχουν συνάδελφοι ζευγάρια μηχανικών που είναι ανασφάλιστοι και αυτοί και τα παιδιά τους λόγο της κατάστασης. Λες να το κάνουν από επιλογή?

 

 

Εδώ βρίσκεται ένα μεγάλο πρόβλημα του κλάδου, ...................... αυθημερόν.

και αφού τα καταλαβαίνεις όλα αυτά, τι χαζά μας τσαμπουνάς γιατί δεν κλείνετε κτλ κτλ????

 

Συγνώμη αν σε θίγω ή σε στενοχωρώ ή οτιδήποτε, αλλά και εσύ με έθιξες με τον τρόπο που έθεσες το θέμα. Δεν μοιάζεις άνθρωπος χωρίς λογική και αυτο ειναι που μου δημιουργεί ακομα περισσότερο θυμό για την στάση σου. και κυριως γιατι κατι τέτοια μπορεί να τα λέτε και παραέξω και να λένε και οι υπόλοιποι "δίκιο εχει, οι ελεύθεροι επαγγελματίες,που δεν πληρώνουν φταίνε που βούλιαξαν τα ταμεία"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.