Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκδοση ασφαλιστικής ενημερότητας με οφειλές για δυνατότητα ανάληψης έργων ή μελετών


Engineer

Recommended Posts

Συνάδελφοι αν έχεις χάσει το διακανονισμό που είχες με το τσμεδε, μπορείς να εισπράξεις λογαριασμό από μελέτη δημοσίου, με την παραπάνω διαδικασία?

Δυστυχώς το κεντρικό Τσμέδε δεν σηκώνει τηλέφωνα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μετά από επικοινωνία μου με το helpdesk του ΤΣΜΕΔΕ μέσω mail, έλαβα σήμερα απάντηση μονολεκτική, ότι η σχετική απόφαση δεν έχει ισχύ για τους μελετητές ιδιωτικών έργων. Έστειλα το ερώτημα μετά την ανακοίνωση/παρέμβαση του ΤΕΕ/ΤΑΚ.

Ανταπάντησα και ζητώ τεκμηριωμένες απαντήσεις σε όλα μου τα ερωτήματα, όπως αν έχει μεσολαβήσει άλλη απόφαση που ακυρώνει την προηγούμενη, αν ισχύουν δύο μέτρα και δύο σταθμά και αν ναι που το βασίζουν και αν εν  τέλει αν καταλαβαίνουν τι αποφασίζουν κάθε φορά (αυτό το υπονόησα).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εβγαλε ανακοίνωση το ΤΕΕ Θράκης (η οποία δεν λέει και τίποτα καινούριο είναι η αλήθεια)

 

http://www.teethrakis.gr/enimerosi/anakoinoseis/anakoinosi-asfalistiki-enimerotita-me-ofeiles-26-07-2016

Link to comment
Share on other sites

Μετά από επικοινωνία μου με το helpdesk του ΤΣΜΕΔΕ μέσω mail, έλαβα σήμερα απάντηση μονολεκτική, ότι η σχετική απόφαση δεν έχει ισχύ για τους μελετητές ιδιωτικών έργων. Έστειλα το ερώτημα μετά την ανακοίνωση/παρέμβαση του ΤΕΕ/ΤΑΚ.

Ανταπάντησα και ζητώ τεκμηριωμένες απαντήσεις σε όλα μου τα ερωτήματα, όπως αν έχει μεσολαβήσει άλλη απόφαση που ακυρώνει την προηγούμενη, αν ισχύουν δύο μέτρα και δύο σταθμά και αν ναι που το βασίζουν και αν εν  τέλει αν καταλαβαίνουν τι αποφασίζουν κάθε φορά (αυτό το υπονόησα).

Ως μελετητής ιδιωτικού έργου που χρειάζεσαι ασφαλιστική ενημερότητα για ανάληψη?

Η απόφαση αφορά εργολήπτες και μελετητές δημοσίων έργων και αναφέρεται και ο τρόπος που θα γίνεται απόδοση στο ΤΣΜΕΔΕ του 10%

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη , αν δεν έχεις ενημερότητα δεν μπορείς να υπογράψεις μελέτη που θα χρησιμοποιηθεί  για έκδοση άδειας οικοδομής , καθώς η ασφαλιστική ενημερότητα του μελετητή είναι στοιχείο πληρότητας του φακέλου.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Στον νόμο έκδοσης άδειας δόμησης δεν υπάρχει.

Αλλά στηρίζονται σε κάποια παλιά διατάγματα....

Link to comment
Share on other sites

Aυτό Faethon11 δεν το είχα προσέξει ! Αρα , κακώς ζητάνε ενημερότητες οι ΥΔΟΜ ?
Σε ποια δ/τα στηρίζονται ? Διότι ο 4030 στις μεταβατικές διατάξεις λέει ότι καταργείται "κάθε διάταξη που αναφέρεται σε θέμα ρυθμιζόμενο με αυτόν "

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, το προσπάθησα (αν και είχα ενημερότητα) αλλά δεν κατάφερα τίποτα....Δεν θυμάμαι πλέον ποιο έγγραφο/διάταγμα είναι και το προχώρησα μέχρι ένα σημείο γιατί όπως είπα είχα ενημερότητα και δεν έβλεπα να σιγοντάρει και κανένας άλλος.

Ήταν η τελευταία φορά που έκανα τον Δον Κιχώτη....

Link to comment
Share on other sites

Ντρέπομαι που όλοι το βλέπετε ως θετικό.

 

Είναι δυνατόν να μιλάμε για ΕΕ και επιχειρήσεις οι οποίες δεν είναι ασφαλιστικά ενήμερες και να συνεχίζουν να δουλεύουν; Οι ασφαλιστικές εισφορές είναι ένα βασικό έξοδο κάθε επιχείρησης. Αν η επιχείρηση δεν μπορεί να ανταποκριθεί στις ασφαλιστικές της εισφορές τότε δεν είναι υγιής και θα πρέπει να κλείσει. Δηλαδή εμείς που δεν χρωστάμε τι είμαστε; (η απάντηση γνωστή). Τώρα αν διαφωνούμε με το ποσό των ασφαλιστικών εισφορών αυτό είναι άλλο θέμα. Αλλά αν θέλουμε να έχουμε έναν υγιή ανταγωνισμό πρέπει όλοι να παίζουμε με τους ίδιους κανόνες. Ένας κανόνας είναι να είσαι και ασφαλιστικά ενήμερος. Σε όποιον δεν αρέσουν οι κανόνες δεν παίζει.

Εγώ προσωπικά για να ανταποκριθώ στις ασφαλιστικές μου εισφορές, μιας και δεν έχω πολύ δουλειά ως μηχανικός ετεροαπασχολούμαι κιόλας σε διάφορες δουλειές

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.