Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέμα από μη μηχανικό: "Ιδιαίτερες" κατασκευές σε σπίτι


ApostolisArt

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τώρα αρχίζουμε να συζητάμε σοβαρά το θέμα

τα πάντα εξαρτώνται από την αρχική μελέτη

 

αν στην αρχική μελέτη έχουν γίνει λάθος επιλογές

τι να μας κάνει και η μελέτη εφαρμογής

 

συνοπτικά τώρα θέλω να σχολιάσω πως θέματα ΦΟ και εγκαταστάσεων

διδάσκονται από το 2ο εξάμηνο στις σχολές Αρχιτεκτόνων Μηχανικών

 

και το θέμα πχ με τα δοκάρια και τα υδραυλικά

όταν ο μελετητής μελετήσει το έργο και δεν βαρεθεί να κάνει και τις επίμαχες τομές κα

σαφώς τέτοια θέματα περιορίζονται σημαντικά

Link to comment
Share on other sites

@ myri

Αυτό τί σημαίνει? Ότι ο αν ο αρχιτέκτονας όταν σχεδιάζει, όταν εμπνέεται μια περίεργη (εκκεντρική) ή συμβατική (συνηθισμένη) αρχιτεκτονική σύνθεση σκέφτεται και λίγο ως πολ. μηχ. τότε τα λάθη και οι βόλτες των εγκαταστάσεων γύρω από στύλους και τα δοκάρια ελαχιστοποιούνται. (Βέβαια, το ίδιο πρέπει να συμβαίνει και αντιστρόφως).

Και επειδή αναφέρθηκε το όνομά του θα ξέρετε καλύτερα από μένα πως ο Καλατράβα εκτός από αρχιτέκτονας που σπούδασε στην Βαλένθια πήγε το 1975 στην Ελβετία και σπούδασε Πολ. Μηχανικός στο Ομοσπονδιακό Πανεπιστήμιο της Ζυρίχης. (Και αν δεν κάνω λάθος διατηρεί μέχρι σήμερα την ιδιότητα του καθ. της δομοστατικής στο ίδιο πανεπιστήμιο). Συνδύασε δηλαδή στο πρόσωπό του και τις δύο ιδιότητες. Τότε άρχισε να μεγαλουργεί. Όχι νωρίτερα.

Συμπέρασμα: όσο περισσότερο συνδυάζονται οι δύο κλάδοι έχουμε καλύτερες κατασκευές-λιγότερα προβλήματα στην κατασκευή. Στην περίπτωση αυτή η μελέτη εφαρμογής αποκτά άλλη διάσταση γιατί ασφαλώς θα υπάρξει καλύτερο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να μπορουσαμε να εχουμε τελεια συνεργασια στην διαρκεια της μελετης!!! Ειναι σιγουρα πολυ σημαντικο απο πολλες αποψεις και λυνει πολλα προβληματα!!! Εχω ενα προσφατο και αρκετα ενδιαφερον, για μενα τουλαχιστον, το οποιο θα το αναφερω αλλου για να μην ξεφυγουμε.. Δυστυχως ομως η πραγματικοητα δεν ειναι παντα αυτη.. Προχειρα μου ερχεται στο μυαλο ο φιλος μας ο Παναγιωτης απο την Κυπρο και τα εξεζητημενα σε ενα βαθμο αρχιτεκτονικα του Αγγλου αρχιτεκτονα του..

Link to comment
Share on other sites

@myri: τώρα αρχίζουμε να συζητάμε σοβαρά το θέμα

τα πάντα εξαρτώνται από την αρχική μελέτη

 

αν στην αρχική μελέτη έχουν γίνει λάθος επιλογές

τι να μας κάνει και η μελέτη εφαρμογής

 

γιαυτό μίλησα για μελέτη εφαρμογής σε αμφίδρομη σχέση με την αρχ μελέτη. Δλδ, με τον ίδιο τρόπο που αλληλεπιδρούν τα αρχ σχέδια (πχ. αλλάζουμε το κούφωμα στην κάτοψη αν το "ζητήσει" η όψη) θα πρέπει να αλληλεπιδρούν και οι μελέτες. Κυρίως αυτές!

Αλλά βέβαια, επειδή αυτή η αντιμετώπιση στο σχεδιασμό απαιτεί γενικώς "δόσιμο" δεν μπορείς να τη ρισκάρεις αν ψυχανεμίζεσαι οτι με το που θα κουβαλήσεις τα τούβλα για χτίσιμο θα εμφανιστεί η ιδιοκτήτρια που θα "χαράξει" με το χτίστη, για να καταλάβει το σχέδιο, για να του πει πού θέλει το κάθε τι, για να..... μη πω, διότι ως γνωστόν, "δεν μπορεί να διαβάσει το σχέδιο" και στο κάτω-κάτω, κι επιτέλους, "αυτή θα μείνει στο σπίτι".

Κι όχι τόσο γιατί λυπάσαι τον κόπο σου.

Αλλά για να μη δεθείς ακόμη πιο πολύ με τη συγκεκριμένη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

ό,τι επένδυση και να μπει στην κολώνα το σπίτι δε θα γίνει καλύτερο

 

τώρα αν ο πελατης επιμένει ας κάνει ότι νομίζει

αλλά άμα ακούσει τη λέξη αναθεώρηση δεν του αρέσει

 

τωρα το θέμα της συνεργασίας των ειδικοτήτων είναι δεδομένο

δεν κάνει ο καθένας το σχέδιό του και το πετά στον επόμενο

 

είναι τυχαίο οτι στο παράδειγμα του pg10gr οτι ο αρχιτέκτονας είναι στην Αγγλία με μια εντελώς διαφορετική κουλτούρα (διαφορετκό δομικό συστημα σε κατοικίες) και ο Πολιτικός Μηχανικός στη Κύπρο (+ τον παράγοντα σεισμός)

 

--εικασία είναι δεν είμαι και σίγουρη πάντως το θέμα της επίλυσης δια αλληλογραφίας σαφώς δυσχεραίνει την κατάσταση--

Link to comment
Share on other sites

@ myri

Αυτό τί σημαίνει? Ότι ο αν ο αρχιτέκτονας όταν σχεδιάζει, όταν εμπνέεται μια περίεργη (εκκεντρική) ή συμβατική (συνηθισμένη) αρχιτεκτονική σύνθεση σκέφτεται και λίγο ως πολ. μηχ. τότε τα λάθη και οι βόλτες των εγκαταστάσεων γύρω από στύλους και τα δοκάρια ελαχιστοποιούνται. (Βέβαια, το ίδιο πρέπει να συμβαίνει και αντιστρόφως).

Και επειδή αναφέρθηκε το όνομά του θα ξέρετε καλύτερα από μένα πως ο Καλατράβα εκτός από αρχιτέκτονας που σπούδασε στην Βαλένθια πήγε το 1975 στην Ελβετία και σπούδασε Πολ. Μηχανικός στο Ομοσπονδιακό Πανεπιστήμιο της Ζυρίχης. (Και αν δεν κάνω λάθος διατηρεί μέχρι σήμερα την ιδιότητα του καθ. της δομοστατικής στο ίδιο πανεπιστήμιο). Συνδύασε δηλαδή στο πρόσωπό του και τις δύο ιδιότητες. Τότε άρχισε να μεγαλουργεί. Όχι νωρίτερα.

Συμπέρασμα: όσο περισσότερο συνδυάζονται οι δύο κλάδοι έχουμε καλύτερες κατασκευές-λιγότερα προβλήματα στην κατασκευή. Στην περίπτωση αυτή η μελέτη εφαρμογής αποκτά άλλη διάσταση γιατί ασφαλώς θα υπάρξει καλύτερο αποτέλεσμα.

 

Παίδες, ο αρχιτέκτων σχεδιάζει ΧΩΡΟΥΣ, ο Καλατράβα δεν δουλεύει αρχιτεκτονικά. Είναι ένας πολύ καλός μηχανικός με καλή αισθητική και επαφή με την εικαστική πλευρά της επιστήμης λόγω των αρχιτεκτονικών του σπουδών, αλλά μέχρι εκεί. Προσφέρει τα μέγιστα στην επιστήμη των μηχανικών αλλά όχι σε αυτή των αρχιτεκτόνων....άλλα ψάχνουμε εμείς.

------------------

 

είναι τυχαίο οτι στο παράδειγμα του pg10gr οτι ο αρχιτέκτονας είναι στην Αγγλία με μια εντελώς διαφορετική κουλτούρα (διαφορετκό δομικό συστημα σε κατοικίες) και ο Πολιτικός Μηχανικός στη Κύπρο (+ τον παράγοντα σεισμός)

 

 

Είμαι σίγουρος ότι η συζήτηση δεν γίνεται από αρχιτέκτονες!! Ο αρχιτέκτων είναι για παντού κύριοι διότι η δουλειά του και η εκπαίδευσή του βασίζεται στην ικανότητα να προσλαμβάνει, να αναλύει και να αντιλαμβάνεται ΠΟΛΛΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ παράμετρους οι οποίοι υφίστανται σε ένα σύστημα και να δημιουργεί μιά συνθετική λύση η οποία χαρακτηρίζεται απο τον καλύτερο συνδιασμό κατα τη γνώμη του των διαφορετικών αναγκών και παραμέτρων με σκοπό τη βέλτιστη λειτουργία του συστήματος αυτού.

Αυτή τη δουλειά την κάνει ΜΟΝΟ ο αρχιτέκτων...(γι¨αυτό και ίσως φαντάζουμε ημίτρελλοι! και γι αυτό πολλοί λένε ότι οι αρχιτέκτονες ξέρουν λίγο από όλα και τίποτα καλά, δεν είναι έτσι, ξέρουν αυτό που είπα παραπάνω...ΣΥΝΘΕΣΗ).

 

Όλες οι άλλες τεχνικές ειδικότητες είναι πολύ πιό εξειδικευμένες και ο τρόπος σκέψης τους πολύ πιό συγκεκριμένος ¨οπως και το πεδίο γνώσης τους. Είναι απαραίτητες στον αρχιτέκτονα αλλά με τίποτα δεν μπορούν να αντικαταστήσουν τον εγκέφαλο [αρχι(πρώτο)-τέκτονα(μάστορα)] που παράγει τη ΣΥΝΘΕΣΗ της συνεισφοράς των άλλων τεχνικών σύμβουλων, είτε είναι στην Κύπρο είτε στη Μαλαισία είτε μιλάμε για κτήριο είτε μιλάμε για μιά ληστεία ή για αναπτυξιακό σχέδιο ή για αρχιτεκτονική hardware.

Η αρχιτεκτονική είναι το πιό δύσκολο και το πιό πλήρες αντικείμενο και είναι απαραίτητο γιατί η παραγωγή δομημένου περιβάλλοντος δεν είναι μονοσήμαντη δραστηριότητα που να μπορεί κάποιος να αντιμετωπίσει από μία μόνο οπτική γωνία.

----------------

φίλε roka με έγγιξε πολύ η καταγραφή της εμπειρίας σου και χάρηκα που το αποτέλεσμα σε ευχαρίστησε. Τα ίδια συνειδητοποίησα και εγώ στη δική μου δουλειά. Πολύ δύσκολο να κερδίσουν και οι πελάτες και ο μηχανικός. Δεν πιστεύω ή δεν θέλω να πιστεύω ότι είναι ακατόρθωτο όμως...εγώ δούλεψα κάποιες δουλειές με ποσοστό επί του κόστους και τη συμφωνία της εξαφάνισης του πελάτη από το πεδίο ορατότητάς μου. Δυστυχώς συνειδητοποίησα ότι λόγω έλλειψης επαγγελματιών συνεργείων έπρεπε να βρίσκομαι συνεχώς απασχολημένος με την οικοδομή αυτή και να μην κάνω τίποτα άλλο...και κοστολόγος, και επιβλέπων, και διαχειριστής και εργοδηγός και εργοταξιάρχης ακόμη και μάστορας...αν γύριζα την πλάτη μου έκαναν ζημιά οι τύποι, δυστυχώς δεν κατάφερα ΚΑΙ ποιότητα ΚΑΙ οικονομία ΚΑΙ κέρδος για εμένα...όλο κάπου χάνω ένα από τα τρία. Αλλα πιστεύω ότι αν υπήρχαν επαγγελματικά συνεργία ή μάστορες θα τα κατάφερνα (δουλεύω στην επαρχεία βέβαια ίσως σε μιά μεγαλύτερη πόλη να υπάρχουν καλύτερες επιλογές).

Link to comment
Share on other sites

Φιλε realarch οντως δεν ειμαι εγω τουλαχιστον αρχιτεκτονας, αλλα στο συγκεκριμενο παραδειγμα στο οποιο αναφερομαι ο αρχιτεκτονας μαλλον απο αποψη στατικης δεν εχει ιδιαιτερες γνωσεις.. να σου πω δε, οτι εκτος απο την Ελλαδα, ο "ορισμος" και τα χαρακτηριστικα του σωστου αρχιτεκτονα που περιγραφεις δεν ισχυουν στην ευρωπη οπου η αρχιτεκτονικη ανηκει στην τεχνη και μονο σε αυτη.. Σε οτι αφορα τωρα το ρολο του αρχιτεκτονα στην Ελλαδα,θεωρητικα εχεις απολυτο δικιο.. Αν θες να παμε στο πρακτικο μερος μαλλονμιλας για ενα 5-10 % των αρχιτεκτονων της χωρας.. Δυστυχως ισως..

Link to comment
Share on other sites

@realarch

Κοίταξε το κτήριο στο avatar μου. Εκτός από "γλυπτό" δεν είναι και σχεδίαση χώρων κατοικίας, γραφείων και καταστημάτων;

Link to comment
Share on other sites

realarch αχ!!!!! ανοίγεις πολλά θέματα (πότε θα προλάβουμε να τα συζητήσουμε όλα) :)

 

εγώ με την τοποθέτησή σου για το θέμα Καλατάβα διαφωνώ!!!!!

δε θεωρώ όλα τα έργα του ισάξια

αλλά νομίζω πως τον αδικείς

πχ ειδικά στο θέμα γέφυρες

θεωρω πως έχει δημιουργίσει ολόκληρη σχολή

δεν αποτελεί απλό ντιζαιν

έχει αξιοποιήσει τις ιδιότητες του φορέα και αποτελεί υπόδειγμα ειλικρινούς κατασκευής

(σε αντίθεση με πολλά άλλα αρχιτεκτονήματα επιφανών αρχιτεκτόνων

που επίσης επαναλαμβάνονται σε άπειρες παραλαγές)

 

η αρχιτεκτονική και στο παρελθόν και σήμερα δε σχεδιάζει μονο χώρο καλώς ή κακώς

αποτελει και σύμβολο, και επιδειξή πλούτου δύναμης κλπ

γι'αυτό κτίστηκε και ο Παρθενώνας

γι' αυτό αναθέσαμε και στον Καλατράβα τα Ολυμπιακά έργα

αυτό κάνουν και οι υπόλοιποι "αστέρες" της σύγχρονής αρχιτεκτονικής

 

αυτο δείχνει και το άβαταρ του Χάρη

εκφράζει την "πολιτιστική προσφορά" στον παγκόσμιο πολιτισμό

μιας ανερχόμενης μουσουλμανικής υπερδύναμης

και πραγματικά ένα τέτοιο έργο αποκαλύπτει τις "αξίες" της κοινωνίας που την παράγει

προσλαμβάνει έναν δυτικό αρχιτέκτονα για να πραγματοποιήσει ενα φαντακτερό αρχιτεκτόνημα

αγνοώντας θέματα που αφορούν το κόστος, την οικολογία, την οικονομία στα μέσα κλπ

 

τώρα ποιόν δρόμο θα διαλέξει ο κάθε αρχιτέκτονας του εντυπωσιασμού ή της αρχιτεκτονικής

είναι ένα μεγαλο θέμα και σαφώς τα πρότυπα που προωθούνται είναι πολύ συγκεκριμένα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.