Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διανομή σε Πράξη Εφαρμογής


Recommended Posts

Μέχρι να δοθούν οι μελέτες ...της Καλλικράτειας (17 μελέτες μαζί με Ν. Ηράκλεια δηλ. εδώ στην γειτονιά μας) όλες οι μελέτες Π.Ε. δίνονταν από τους Ο.Τ.Α. και την επίβλεψη είχε πάντα συνάδελφος της τεχν. Υπηρεσίας του δήμου(αν υπήρχε τοπογράφος μηχ.) μαζί πάντα με κάποιον της πολεοδομίας. Εκείνες λοιπόν οι μελέτες, εδώ στην γειτονιά μας, συν δεν ξέρω πόσες άλλες σε όλη την χώρα, δόθηκαν από το ΥΠΕΧΩΔΕ (με υπουργό τότε τον Λαλιώτη. Γύρο στα 15 χρόνια(?) πίσω.). Σε αυτές τις μελέτες δεν υπήρχε ούτε ένας ανάδοχος μελετητής από Θεσσαλονίκη! Τότε το δικαιολόγησαν πως συμβαίνει αυτό επειδή θα ξεκινούσε η σύνταξη των μελετών αυτών Π.Ε. στο σύστημα  ΕΓΣΑ87 και οι Αθηναίοι θα είναι κοντά στις υπηρεσίες κλπ, κλπ. .. Ακούστηκαν όμως τότε πάρα πολλά!! Και για την ποιότητα της δουλειάς. Ούτε καν συνεργεία από την Θεσσαλονίκη χρησιμοποιήθηκαν. Με κάνει λίγο εντύπωση πως υπάρχουν τέτοιες αποκλίσεις. Πάντως οι μελέτες αυτές μένουν εδώ και χρόνια στάσιμες στα ρυμοτομικά (εκτός από την Σωζόπολη που ολοκληρώθηκε και κυρώθηκε). Εγώ προσωπικά δεν έτυχε να κάνω κάποιο "ιδιωτικό" τοπογραφικό στην περιοχή. Χαίρομαι όμως που δεν υπάρχουν παράπονα (δεν άκουσα γιατί αν υπήρχαν σίγουρα θα τα άκουγα), για περιοχές ..έστω και γύρο από την Θεσσαλονίκη και όχι μόνο, που σε μερικές από αυτές  συνέβαλα και εγώ. Και μάλιστα μερικές από τις περιοχές αυτές κτίστηκαν σε ρεκόρ χρόνο. Δεν μας λες όμως πως βρέθηκαν στα χέρια σου τα dwg? Όχι ότι είναι κακό.  Εξαρτάτε, λίγο-πολύ και από που τα πήρες! Πάντως αν έχεις τις μήτρες μη πας για μέτρημα.  Αν μου τύχει κάτι στη περιοχή-Καλλικράτεια θα σε αναζητήσω. Πρέπει να έχεις, γενικώς, μεγάλο αρχείο. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Eίμαι ρακοσυλλέκτης δεδομένων, τι να κάνω...

 

Και που να δούλευα σε αυτές τις περιοχές, θα χα μαζέψει τα πάντα.

 

Θα μιλήσουμε κάποια στιγμή για να βρεθούμε απο κοντά.

 

Τα αρχεία τα πήρα απο έναν συνταξιούχο ΑΤΜ, ο οποιος με τη σειρά του τα πήρε απο κάποιον άλλο συνάδελφο...Δεν είναι πλήρη δυστυχώς. Πάντως οι διαφορές που εντόπισα ήτο υπαρκτές. Γι'αυτο κι εκνευρίστηκα στο τέλος, και τα κανα μια προσαρμογή, αναγκασμένος να αποτυπώσω όρια 20 "οικοπέδων" του αρχικού κλήρου.

 

Υ.Γ. να τονίσω, αν και το γνωρίζεις καλύτερα απο μένα, εάν έχεις τις κατάλληλες γνωριμίες "σήμερα" που ειναι διαδεδομένα τα PC, πραγματικά μπορείς να δουλεύεις απ'το γραφείο (που λεει ο λογος). Υπάρχουν ολάκερε μελέτες πχ για αποχευση, όπου εχουν αποτυθεί επιλυθεί ολοκληροι οικισμοί, εχουν αποτυπωθεί με λετπομέρειας προσόψεις, κρασπεδα, υψομετρικά, εχουν στήσει δικτυα στάσεων,ρεπερ και πάει λέγοντας...

 

Ε βγάλε συμπέρασμα τωρα.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας, αλλά έχω καταλήξει να βάλω το εμβαδόν της Π.Ε., δεδομένου ότι  έχει κυρωθεί με το εμβαδόν της αρχικής ιδιοκτησίας του μελετητή (ήτοι 224,5 τ.μ) και όχι του συμβολαίου (228 τ.μ.)

Το συμβόλαιο είναι αγοραπωλησία από Συνεταιρισμό το 2000.Στο τοπογραφικό που συνοδεύει το συμβόλαιο, γράφει ο συνάδελφος στη δήλωση του:

Π.Ε. μη κυρωμένη, άρτιο αλλά μη οικοδομήσιμο λόγω χρήσης ΚΧ. και εμβαδόν 228 τ.μ. (δηλ. της διανομής) (το πίνακα κτηματογράφησης δεν το κοίταξε;!!!).

 

Οι πελάτες δεν ήξεραν που είναι το οικόπεδο τους καλά καλά θα κάνανε διορθωτική!!!

 

Από το πίνακα κτηματογράφησης που έχω γράφει αναλυτικά:

Αρχική ιδιοκτησία: 224,31

Ποσοστό ιδιοκτησίας: 100%

Εισφορά γης:69,5

επιφάνεια μετά την εισφορά: 155

Αποζημίωση: 155

 

Αυτοί θέλουν το τοπογραφικό, για το δικηγόρο τους, για να πάνε δικαστικά διότι έχουν περάσει χρόνια και δεν τους έχει αποζημιώσει ο Δήμος, δεν τους νοιάζουν τα 3,5 τ.μ. Εμένα ενδιαφέρει πιο εμβαδόν πρέπει να βάλω.

Edited by visiong
Link to comment
Share on other sites

Με κυρωμένη ΠΕ, το μόνο που μπορεί να γίνει είναι διορθωτική, η οποία για 3.5μ² περίπου, μάλλον δεν αξίζει.

 

Σωστός ο προβληματισμός, αλλά από το 1998 μέχρι το 2010 είναι 12 χρόνια, και άλλα 6 από τότε, 18. Ο πελάτης σου είχε κάμποσες ευκαιρίες για ένσταση.

 

Δυστυχώς, πρέπει να λάβεις ως σωστή την πράξη εφαρμογή, η οποία και θα συμφωνεί με κτηματολόγιο/υποθηκοφυλάκειο (η κυρωμένη ΠΕ μεταγράφεται).

 

Έχεις όμως σημαντικότερο πρόβλημα: το οικόπεδο δεν ανήκει πλέον στον πελάτη σου (τουλάχιστον σαν έδαφος, ενδεχομένως, εκκρεμεί η αποζημίωση για τα επικείμενα).

 

Μην συντάξεις τοπογραφικό.

 

Δείτε ξανά & ξανά τον τελικό πίνακα της πράξης. Δίνει νέο οικόπεδο ή αποζημίωση (224.31μ² - εισφορές);

 

(αν θες, ανέβασε τον πίνακα να του ρίξουμε μια ματιά)

 

Αγαπητέ dsworks,

 

τι εννοείς μη συντάξεις τοπογραφικό;

 

όχι δεν δίνει νέο οικόπεδο, το μόνο που έχει ο πίνακας  είναι εισφορά γης 69 και αποζημίωση 155 τ.μ

είτε ανήκει στο πελάτη μου είτε ανήκει στο δήμο δεν έχει σημασία, δεν έχει αποζημιωθεί ο πελάτης και θέλει ένα τοπογραφικό ο δικηγόρος του για το δικαστήριο!

Εγώ οφείλω να συντάξω ένα τοπογραφικό και δεδομένου ότι έχει κυρωθεί η Π.Ε. και ο πελάτης τόσα χρόνια δεν ασχολήθηκε, θα βάλω το εμβαδόν της ΠΕ (έτσι και αλλιώς σύμφωνα με αυτό βγαίνουν και οι εισφορές, όχι με του συμβολαίου) απλά λέω να αναφέρω ότι κατά το τίτλο αγοράς από το συνεταιρισμό ήταν 228 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, καλώς λοιπόν καταλήξαμε πως δεν πρόκεται για κάποια διανομή που έγινε από φορέα αλλά κάποιο μοίρασμα οικοδομικού συνεταιρισμού. 

Επίσης, δεν μας είπες εάν έχει γίνει δήλωση ιδιοκτησίας, ενδεχομένως να μην έχει γίνει, να μην προσκομίστηκε ο τίτλος και γι αυτό τον λόγο να μην αναγράφτηκε το εμβαδόν του τίτλου.

Οπως είπαμε, ο μελετητής έχει το δικαίωμα να συμπληρεώσει τον πίνακα με το μετρημένο υλοποιημένο εμβαδόν εάν η απόκλιση είναι μικρή.

Εν πάσει περίπτώσει, για την διαδικασία που ξεκινάτε να κινήσετε, λίγο μετράει γιατί έτσι κι αλλιώς θα θέσετε σε κοινή χρήση την απαιτούμενη εισφορά κατά την τροποποίηση οπότε ούτως ή άλλως το εμβαδόν θα είναι απομειωμένο.

Γιατί ο δικηγόρος πάει δικαστικά? Με τον ν. 4315 / 2014 δεν απαιτείται κάτι τέτοιο για άρση της απαλλοτρίωσης..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, καλώς λοιπόν καταλήξαμε πως δεν πρόκεται για κάποια διανομή που έγινε από φορέα αλλά κάποιο μοίρασμα οικοδομικού συνεταιρισμού. 

Επίσης, δεν μας είπες εάν έχει γίνει δήλωση ιδιοκτησίας, ενδεχομένως να μην έχει γίνει, να μην προσκομίστηκε ο τίτλος και γι αυτό τον λόγο να μην αναγράφτηκε το εμβαδόν του τίτλου.

Οπως είπαμε, ο μελετητής έχει το δικαίωμα να συμπληρεώσει τον πίνακα με το μετρημένο υλοποιημένο εμβαδόν εάν η απόκλιση είναι μικρή.

Εν πάσει περίπτώσει, για την διαδικασία που ξεκινάτε να κινήσετε, λίγο μετράει γιατί έτσι κι αλλιώς θα θέσετε σε κοινή χρήση την απαιτούμενη εισφορά κατά την τροποποίηση οπότε ούτως ή άλλως το εμβαδόν θα είναι απομειωμένο.

Γιατί ο δικηγόρος πάει δικαστικά? Με τον ν. 4315 / 2014 δεν απαιτείται κάτι τέτοιο για άρση της απαλλοτρίωσης..

 

Αγαπητε DIMITRIS80,

 

έγω βρήκα ανυλοποίητα όρια, πριν καμια εβδομαδα, στη πράξη εφαρμογης δείχνει συρματοπερίφραξη, ο ιδιοκτητης μου είπε πως οταν το αγορασε ειχε περίφραξη, μετα δεν ξερει και αυτος τι έγινε γιατι δεν το παρακολουθουσε!

ναι εχει γίνει δήλωση ιδιοκτησίας με το εμβαδόν  228, απλα φαντάζομαι δεν το έλαβε καθόλου υπόψη του ο μελετητης ( ουτε τη διανομη φαντάζομαι) και έβαλε όσο μέτρησε!

 

όντως με το ν. 4315 δεν χρειαζεται όλη αυτη η διαδικασία, απλα ο πελάτης δεν το θελει το οικόπεδο,

θέλει να παρει τα χρήματα, τα εχει αναγκη μου ειπε (Αν και νομίζω αν τα πάρει τα χρήματα, το μεγαλύτερο ποσό θα πάει στο δικηγόρο κάτι ψιλά εγώ και κανα "ψίχουλο" αυτος!

 

Υ.Γ. Η περιοχή έχει πολύ χαμηλή αξία!

Edited by visiong
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, έχω την αίσθηση ότι όλο αυτό το σκηνικό με τις άρσεις απαλλοτριώσεων αφορά όντως απαλλοτριώσεις ή παλιά ρυμοτομικά προ 1983. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα με τις πράξεις εφαρμογής.

 

 

Αγαπητέ dsworks,

 

τι εννοείς μη συντάξεις τοπογραφικό;

 

όχι δεν δίνει νέο οικόπεδο, το μόνο που έχει ο πίνακας  είναι εισφορά γης 69 και αποζημίωση 155 τ.μ

είτε ανήκει στο πελάτη μου είτε ανήκει στο δήμο δεν έχει σημασία, δεν έχει αποζημιωθεί ο πελάτης και θέλει ένα τοπογραφικό ο δικηγόρος του για το δικαστήριο!

Εγώ οφείλω να συντάξω ένα τοπογραφικό και δεδομένου ότι έχει κυρωθεί η Π.Ε. και ο πελάτης τόσα χρόνια δεν ασχολήθηκε, θα βάλω το εμβαδόν της ΠΕ (έτσι και αλλιώς σύμφωνα με αυτό βγαίνουν και οι εισφορές, όχι με του συμβολαίου) απλά λέω να αναφέρω ότι κατά το τίτλο αγοράς από το συνεταιρισμό ήταν 228 τ.μ.

 

Νόμιζα ότι χρειαζόταν το τοπογραφικό για άλλη δουλειά π.χ. μεταβίβαση. Αλλά, και πάλι, στο δικαστήριο πας το διάγραμμα και τον πίνακα της πράξης εφαρμογής. Όχι νέο τοπογραφικό.

 

Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας, αλλά έχω καταλήξει να βάλω το εμβαδόν της Π.Ε., δεδομένου ότι  έχει κυρωθεί με το εμβαδόν της αρχικής ιδιοκτησίας του μελετητή (ήτοι 224,5 τ.μ) και όχι του συμβολαίου (228 τ.μ.)

Το συμβόλαιο είναι αγοραπωλησία από Συνεταιρισμό το 2000.Στο τοπογραφικό που συνοδεύει το συμβόλαιο, γράφει ο συνάδελφος στη δήλωση του:

Π.Ε. μη κυρωμένη, άρτιο αλλά μη οικοδομήσιμο λόγω χρήσης ΚΧ. και εμβαδόν 228 τ.μ. (δηλ. της διανομής) (το πίνακα κτηματογράφησης δεν το κοίταξε;!!!).

 

Οι πελάτες δεν ήξεραν που είναι το οικόπεδο τους καλά καλά θα κάνανε διορθωτική!!!

 

Από το πίνακα κτηματογράφησης που έχω γράφει αναλυτικά:

Αρχική ιδιοκτησία: 224,31

Ποσοστό ιδιοκτησίας: 100%

Εισφορά γης:69,5

επιφάνεια μετά την εισφορά: 155

Αποζημίωση: 155

 

Αυτοί θέλουν το τοπογραφικό, για το δικηγόρο τους, για να πάνε δικαστικά διότι έχουν περάσει χρόνια και δεν τους έχει αποζημιώσει ο Δήμος, δεν τους νοιάζουν τα 3,5 τ.μ. Εμένα ενδιαφέρει πιο εμβαδόν πρέπει να βάλω.

 

Τουλάχιστον εδώ στην Αθήνα, δεν χρειάζεται δικαστήριο για τις πράξεις εφαρμογής, είναι μία επιτροπή που βγάζει την τιμή ανά μ² για όλη την πράξη εφαρμογής, και ξεχωριστή μελέτη για τα επικείμενα. Κάνε πρώτα μία συνεννόηση με τον δήμο, μήπως υπάρχει ήδη τέτοια απόφαση, μήπως ενδεχομένως τα χρήματα έχουν ήδη παρακατατεθεί, και τι γίνεται με τα επικείμενα που έδειχνε η πράξη εφαρμογής τότε. Αν δεν έχει γίνει τίποτε τέτοιο, δικαστήριο, αλλά και πάλι, δεν χρειάζεται τοπογραφικό.

 

Παρένθεση: οι πελάτες σου αγοράσανε το 2000 κάτι που ξέρανε ότι θα γίνει πλατεία ;;;

ήμαρτον...

Link to comment
Share on other sites

Σ’ αυτό το θεμα γράφτηκαν  και ακόμη γράφονται, πολλά παράξενα πράγματα που μάλλον δείχνουν  ερασιτεχνισμό κα εγώ αμέσως σκέπτομαι τους νέους συν. που τα διαβάζουν και σίγουρα πρέπει να μπερδεύονται. Αρχικά μία διανομή , που έκανε μπαμ, πως δεν ήταν διανομή.  Μετά γίνεται αποκάλυψη  πως η αγορά αυτού του τεμαχίου γίνεται το 2000 ενώ υπάρχουν έστω τα ρυμοτομικά σχέδια (δηλαδή  ο άλλος αγόρασε… πλατεία. Και το ήξερε και πλήρωσε δικηγόρο και  μηχανικό). Αν τον ρωτήσει ο Πρ. δικαστηρίου: καλά ρε φίλε αγόρασες πλατεία για να τρέχεις στα δικαστήρια να αποζημιωθείς? Τι απαντά? Ο φίλος μας από το Ν. Ηράκλειο μας λέει  πως ο μηχ. Το 2000 δεν είδε τους Πίνακες. Με τον τρόπο αυτό συνεχίζει να δηλώνει την άγνοιά του γιατί οι Π.Ε. δημοσιοποιούνται με την κύρωση της πράξης (2010). Τα νούμερα που μας δίνεις πως προκύπτουν?? Αρχική ιδ. 224,31τμ και εισφορά γης 69,5τμ?? (εισφορά γης , Α’ κατοικία και εως 250τμ 10% δηλ. 22,43τμ και για Β’ κατοικ. 5%) σε ένα 100% απαλλωτριούμενο τεμαχιο?? 

Link to comment
Share on other sites

?? Με την ευκαιρία θα βάλλω για του νεώτερους συν., την εγκ. 30 με τις εισφορές σε γη και χρήμα. Σίγουρα πολλοί την έχουν αλλα δεν πειράζει.

 

egk-30.pdf

Link to comment
Share on other sites

nbr και συνάδελφοι, εξακολουθούμε και τα μπερδεύουμε χωρίς λόγο.

 

Δεν είναι διανομή ΥΓ. Ό,τι και να είχε κάνει ο συνεταιρισμός, ήρθε μετά το ρυμοτομικό και η πράξη και τα αλλάξανε.

 

Δεν είναι αναγκαστική απαλλοτρίωση.

 

Δεν είναι ρυμοτομικό στο οποίο δεν έχει γίνει πράξη αναλογισμού για να επικαλείται κάποιος ανάκληση & άρση.

 

Έχουμε κυρωμένη πράξη εφαρμογής, η οποία έχει ορίσει αποζημιώσεις. Εκεί πρέπει να εστιάσει ο μηχανικός και ο πελάτης.

 

nbr, ένα φάουλ, σου φαίνεται ψηλή η εισφορά σε γη; Αφού δεν λέει τι είχε ο ιδιοκτήτης στις 10-3-1982. Μπορεί να είχε την μισή πολεοδομική ενότητα. Έχω δει και πολύ μεγαλύτερες (αναλογικά) εισφορές.

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.