Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επέκταση υπογείου για δημιουργία χώρου στάθμευσης


erling

Recommended Posts

Αυτό που θες μάλλον δε γίνεται. Για να κάνεις υπόγειο εκτός περιγράμματος του ισογείου (επέκταση υπογείου) πρέπει αφενός να είναι όλο το εκτός περιγράμματος garage, αφετέρου τουλάχιστον ένα ποσοστό του εντός, ίσο προς 40%, να είναι κι αυτό garage (μετράνε και οι διάδρομοι προσπέλασης στο 40%). Εκτός βέβαια αν το βάλεις στη δόμηση (ας είναι garage) και κάλυψη, αν και υποθέτω ότι δεν έχεις υπόλοιπο σε κανένα από τα δύο για να το ψάχνεις.

Δες το ΦΕΚ 749Δ/87 νομίζω υπάρχει δυνατότητα αύξησης κάλυψης κατά 10% αν χρησιμοποιήσεις τον ακάλυπτο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο ΓΟΚ λέει πως μπορεί το υπόγειο να επεκταθεί και κάτω από τον υποχρεωτικά ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου, μέχρι 40% του υπογείου αν η χρήση του είναι μόνο ως χώρος στάθμευσης αυτοκινήτων.

Ποιο κάτω λέει πως η στάθμη της οροφής της πλάκας επικάλυψης του τμήματος αυτού της επέκτασης πρέπει να περιορίζεται κατά ένα (1) μ. τουλάχιστον κάτω από την τεχνητή ή φυσική στάθμη του εδάφους. Ο δημιουργού*μενος, σύμφωνα με τα παραπάνω χώρος, φυτεύεται υποχρεωτικά.

Σαφές μέχρι εδώ.

Η ερώτησή μου είναι η εξής.

Αν ο χώρος της επέκτασης δεν είναι κάτω από τον υποχρεωτικά ακάλυπτο χώρο, ισχύουν οι παραπάνω περιορισμοί για 40% και υποχρεωτική φύτευση?

 

Ευχαριστώ.

 

Έκανα πριν λίγες ημέρες πάλι ένα ερώτημα αλλά προστέθηκαν και κάποιες αλλές παράμετροι οπότε κσανά θέτω το ερώτημα μπας και βγάλω άκρη γιατί έχω ρωτήσει ένα σωρό άτομα (μηχανικούς) και άκρη δεν έχω βγάλει ακόμα. Αν είναι δύνατον όποιος απαντήσει να μου βάλει και κάποιο και κάποια επισύναψη με το νόμο που αναφέρεται ή με κάποιο link που μπόρω να το βρώ.

 

Έχουμε και λέμε:

 

Έχω υπάρχουσα ισόγεια κατοικία εντός σχεδίου σε γωνιακό οικόπεδο, και θέλω να κάνω προσθήκη υπογείου εκτός περιγράμματος του ισογειού με αποκλειστική χρήση garage που θα το μετρήσω όμως στην ΚΑΛΥΨΗ, γιατί εχω υπόλοιπο. Μπορώ να το κάνω?? Και αν ΝΑΙ από πάνω πρέπει να βάλω υποχρεωτικά φύτευση? Γιατί εγώ κάνω ένα πλακόστρωτο με πέργκολα.

 

Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ: Είναι αρκετά επείγον, οπότε όποιος κσέρει ΑΚΡΙΒΩΣ τι ισχύει ας απαντήσει όσο ποιο σύντομα μπορεί.

-----------------------

Τελικά δεν γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει??

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά σου δεν είναι η κάλυψη αλλά η φύτευση. Θα πρέπει να ελέγξεις αν μετά την προσθήκη πληρούται η υποχρέωσή σου γιά φύτευση στο οικόπεδο. Στο μέρος που δεν πληρούται θα πρέπει να έχεις χώμα, σύμφωνα με τις προδιαγραφές. Στο υπόλοιπο δεν απαιτείται και δεν μετρά αυτό και στην κάλυψη. Επίσης θα πρέπει στο υπόγειο που έχεις (δεν διευκρινίζεις αν έχεις ή όχι), το 40% να έχει χρήση χώρου σταθμεύσεως. Σε περίπτωση που δεν έχεις υπόγειο, λυπάμαι αλλά δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι. (βλέπε Αρθρ. 3, ΠΔ 03.08.87-ΦΕΚ749Δ/87 & Αρθρ. 2, ΠΔ 25.04.89-ΦΕΚ253Δ/89 & Αρθρ. 10, ΠΔ 111-ΦΕΚ76Δ/04)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια sgp. Δεν έχω υπάρχον υπόγειο οπότε από ότι καταλαβαίνω δεν γίνεται. Όσο για την φύτευση δεν έχω πρόβλημα. Τα άρθρα αύτα που ακριβώς μπορώ να τα βρω? Γιατί έπσακσα αλλά δεν κατάφερα να τα βρω. Αν έχεις κάποιο link θα με βοηθούσες πάρα πολύ.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνεις προσθήκη Η/Χ και υπογείου χώρου στάθμευσης από κάτω?

 

Δεν νομίζω ότι μπορώ να κάνω από κάτω από το υπάρχων ισόγειο γιατί τα θεμέλια είχαν γίνει πολύ ψήλα επειδί όταν είχε γίνει η εκσαφή είχε βρεθεί βραχός από κάτω, οπότε αυτό θα ανέβαζε πολύ το κόστος και θα ήταν και δύσκολο να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

δεν σου είπε να κάνεις υπόγειο κάτω από το υπάρχον κτιριο

που το θεωρώ αδύνατο

 

σου πρότεινε να κάνεις προσθήκη κατ' επέκταση με Η/Χ στο ισόγειο και από κάτω υπόγειο

Link to comment
Share on other sites

OK myri. Sorry δικό μου λάθος!! Δεν κατάλαβα τι εννοούσε. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Πιστεύω ότι αυτό μάλλον θα λύσει τα προβλήματα μου. Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.