Μετάβαση στο περιεχόμενο

υγρομόνωση ταράτσας


johny_p

Recommended Posts

Με 2000Ε για 180τμ ταρατσα, μονο βαψιμο μπορεις να κανεις.

Με αυτη την τιμη, μονωση δεν κανεις.

 

Αν μιλαμε μονο για ρυσεις και υγρομονωση, θες 30-35Ε+ΦΠΑ ελαχιστο.

Και η τιμη υπο προυποιθεσεις.

Διοτι αν θες 10κμ υλίκο για δωσεις κλισεις, μιλαμε μονο για τις ρυσεις (υλικα και εργασια)  8-10Ε/τμ

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μας, τι νομιζεις οτι κανουμε εδω?

 

Πεταμε τιμες στην τυχη?

Ή μηπως παιρνουμε προμηθεια?

 

Μονο για να προετοιμασεις 180τμ (με την προυποθεση οτι εχεις περιμετρικο στηθαιο ή καποιο τουβλο ομορφα σοβατισμενο και οι υδροροες να εινιαι οπως πρεπει), θες 4Ε/τμ = 720Ε και ελαχιστο 2 ατομα, με 3 μερες δουλεια.

Μας λες οτι μπαινεις με γαλοτσες στην ταρατσα...

Εχεις υπολογισει ποσο υλικο θες για να γεμισεις 10εκ, τα 30-40τμ?

Θες 3κμ.-4 κμ

Αυτο ποιος θα στο κουβαλησει?

Κουβα-κουβα? Οχι βεβαια.

Θες πρεσσα = 200-300Ε μονο για την πρεσσα.

Το υλικο κανει ευκολα 100Ε/κμ = 300-400Ε.

Καπιος δε θα στο ριξει? Πρεπει να πληρωθει?

Μαλλον ναι. Ελαχιστο, στην ξεφτιλλα θες 2 ημερομισθια = 80Ε.

 

Αμεσως εχουμε φτασει 700+300+300+80Ε = 1380Ε.

Με 600Ε που μενοιυν θα κανεις υγρομονωση σε 180τμ?

 

Πλαστικο χρωμα να παρεις, σοβαρης εταιριεας κανει 60Ε το δοχειο και βγαζει στο ενα χερι 70τμ.

Για να περασεις 3 χερια τα 180τμ που εχεις, θες 8 δοχεια = 480Ε. ΜΕ ΑΠΛΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΜΟΝΩΣΗ.

Αυτος που θα στο περασει  να μην βγαλει 300Ε? (3 μερες δουλεια)

 

Αρα, αμεσως, με ΑΠΛΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΜΟΝΩΣΗ, θες 800Ε.

 

Και συ μας λες οτι με 600Ε (που εμνειναν απο τα 2000Ε αν βγαλλεις τις ρυσεις) θες να κανεις σοβαρη υγρομονωση και το ψαχνεις κιολας "γιατι μια φορας κανεις σωστη δουλεια".

 

Κουκουρουκου...

 

Απλα μην ερθεις μετα απο 2 χρονια (μην πω 6 μηνες) και μας ζητας λυσεις στις κακοτεχνιες που θα σου εχουν κανει.

 

ΥΓ. Κατσε εσυ να μου τα κοστολογησεις, να τα βγαλλεις 2000Ε. Και αν τα καταφερεις με συμφερει να φωναζω συνεργειο απο Αθηνα (ή οπου εισαι) να του πληρωνω διανομη και καθε μερα ψαρι..

 

ΥΓ. Τιμες που εγραψα χωρις ΦΠΑ.

Edited by terry
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

σου έφερα εγώ αντίρρηση?εσύ ειρωνεύεσαι.έκανα απλά μια ερώτηση γιατί πολύ απλά οι προτάσεις που δέχτηκα δεν μου γέμισαν το μάτι.εγώ δεν είπα κάπου ότι διαφωνώ, απλά σου λέω ξανά ότι αυτά που λες εσύ απέχουν κατά πολύ από αυτά που μου πρότειναν.δηλαδή τι να κάνω τώρα να πάω να τους μαλώσω που μου είπαν άλλες τιμές?ξέρω εγώ τι θα κάνουν αυτοί και πως θα το φτιάξουν?

 

 

με βάση αυτών που λες, που έχεις δίκιο, εγώ κατέληξα ότι δεν θα εμπιστευτώ κανέναν και θα κάνω αυτό που πρέπει να γίνει σωστή δουλειά.

 

υγ ούτε κοστολόγησα δουλειά ούτε έβαλα όριο κανένα ποσό.δεν κοστολόγησα εγώ την δουλειά βασικά.άλλο ρώτησα εξ αρχής αλλά εσύ κόλλησες εκεί.

 

υγ2 για αυτό ρώτησα, για να πάρω γνώμες πως θα γίνει μια σωστή υγρομόνωση ανεξαρτήτου κόστους, με τι υλικά και άσε το κόστος στην άκρη.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Εσυ ειρωνευτηκες φιλε μας, οτι η τιμη των 35-40Ε/τμ ειναι για υλικα απο αλλο πλανητη..

 

Αν θες να κανεις σωστη δουλεια, κατω απο 30Ε/τμ δεν πεφτεις.

Και 30Ε αν βρεις καποιον που να δουλευει μονος του και να βγαζει 25Ε μεροκαματο.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 3 κατηγορίες επαγγελματιών 

Α) Αυτοί που δεν ξέρουν την δουλειά τους απλά βρίσκουν να κάνουν μερικά ημερομίσθια χωρις στην ουσία να ξέρουν τι κάνουν

 

Β)Αυτοί που σε κόβουν με το μάτι και αποφασίζουν να σου κάνουν μια πρόταση με βάση το μπάτζετ που αυτοί θεωρούν ότι μπορείς να δώσεις (η ποιότητα της δουλειάς τους, και η ανθεκτικότητα τους είναι αδιάφορη, το μόνο που θέλουν είναι να παραδώσουν το έργο και να εξοφληθούν).

 

Γ)Αυτοί που θα σου δώσουν την σωστή τεχνικά λύση με το ανάλογο κόστος.

 

Εσύ σε ποια κατηγορία τοποθετείς του επαγγελματίες που μίλησες?

Edited by georgecv
Link to comment
Share on other sites

οι περισσότεροι ανήκουν στην α και β.μου είπαν και κάποιον που ανήκει στην γ αλλά δεν βρήκα χρόνο να μιλήσω ακόμα.

Edited by johny_p
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ καλησπέρα. Οι τιμές για σοβαρή θερμομόνωση – υγρομόνωση είναι σε αυτά τα επίπεδα…

Εμένα μου κόστισε μαζί με την θερμομόνωση 49 ευρώ/τμ για ταράτσα 116 τμ χωρίς ΦΠΑ.

Χοντρικά έγινε μελέτη, και αφού καθαρίστηκε η ταράτσα περάστηκε με φράγμα υδρατμών, μετά Εξηλλαγμένη πολυστερίνη 6εκ αν θυμάμαι καλά, μετά ελαφρομπετόν για τις ρύσεις (έκτισαν – σοβάτισαν και 1-2 τούβλα τριγύρω από την ταράτσα). Μετά το ελαφρομπετόν αφού το έτριψαν κόλλησαν ασφαλτόπανο και έβαλαν κάποιος εξαερισμούς.

Είχα και εγώ μεγάλες ποσότητες νερού που κρατούσε η ταράτσα και φυσικά η ζέστη ήταν ανυπόφορη το καλοκαίρι…

Τα διάφορα επαλειφόμενα δεν κάνουν καμία υγρομόνωση.. Τα δοκίμασα όλα και απλά έχασα έχτρα 400 ευρώ…

Edited by bromiaris
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ καλησπέρα. Οι τιμές για σοβαρή θερμομόνωση – υγρομόνωση είναι σε αυτά τα επίπεδα…

Εμένα μου κόστισε μαζί με την θερμομόνωση 49 ευρώ/τμ για ταράτσα 116 τμ χωρίς ΦΠΑ.

Χοντρικά έγινε μελέτη, και αφού καθαρίστηκε η ταράτσα περάστηκε με φράγμα υδρατμών, μετά Εξηλλαγμένη πολυστερίνη 6εκ αν θυμάμαι καλά, μετά ελαφρομπετόν για τις ρύσεις (έκτισαν – σοβάτισαν και 1-2 τούβλα τριγύρω από την ταράτσα). Μετά το ελαφρομπετόν αφού το έτριψαν κόλλησαν ασφαλτόπανο και έβαλαν κάποιος εξαερισμούς.

Είχα και εγώ μεγάλες ποσότητες νερού που κρατούσε η ταράτσα και φυσικά η ζέστη ήταν ανυπόφορη το καλοκαίρι…

Τα διάφορα επαλειφόμενα δεν κάνουν καμία υγρομόνωση.. Τα δοκίμασα όλα και απλά έχασα έχτρα 400 ευρώ…

 

το ρημάδι το ασφαλτόπανο τι το ήθελες? :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.