Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

σωστα το εκανες. Γραμμη διαχωρισμου εχεις, οταν υπαρχει μετατοπιση ή διαφορα υλικου.

 

Μπράβο μου λοιπόν! Αυτό που έκανα εχθές πρέπει να το είχα ξανακάνει κι άλλη φορά και δεν θυμόμουνα τις ρυθμίσεις.

Τώρα, χάνω πολύ χρόνο για τις διάφορες ρυθμίσεις, υλικών, γραμμών, εμφάνισης μοντέλου κλπ. Επίσης πολύ χρόνο χρειάζομαι και για τα στοιχεία βιβλιοθήκης και τις ρυθμίσεις τους. Αυτά απ' ότι ξέρω, αφού τα ρυθμίσουμε όπως τα θέλουμε τα αποθηκεύουμε ως προσφιλή, αλλά πως τα καλούμε σε μια νέα μελέτη ώστε να μην κάνουμε ξανά την ρουτίνα?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, χάνω πολύ χρόνο για τις διάφορες ρυθμίσεις, υλικών, γραμμών, εμφάνισης μοντέλου κλπ. Επίσης πολύ χρόνο χρειάζομαι και για τα στοιχεία βιβλιοθήκης και τις ρυθμίσεις τους. Αυτά απ' ότι ξέρω, αφού τα ρυθμίσουμε όπως τα θέλουμε τα αποθηκεύουμε ως προσφιλή, αλλά πως τα καλούμε σε μια νέα μελέτη ώστε να μην κάνουμε ξανά την ρουτίνα?

 

Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε την λειτουργια των προσφιλων/favorites. Δεν με βολεψε, οποτε δεν μπορω να σε συμβουλεψω. Χρησιμοποιω παντα το προτυπο που εχω φτιαξει, στο οποιο εχω ρυθμισει ολα τα βασικα και τα βρισκω ετοιμα.

Επισης εχω 2-3 pln με τις βασικες διαταξεις δωματιων, λουτρων, κουζινας, κλιμακοστασια κλπ. Με ενα απλο copy/paste κερδιζω πολυ χρονο, ακομη και αν χρειαζονται μικρο-προσαρμογες. Οταν προκειται για μεγαλα κτιρια με επαναλαμβανομενα στοιχεια τα χρησιμοποιω σαν modules για να μην βαραινει το σχεδιο.

Για μαζικες μετατροπες (τοιχων, υποστυλωματων, πλακων, δοκαριων κλπ.) μπορεις να χρησιμοποιησεις το find&replace. Ειναι πολυ πρακτικο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε την λειτουργια των προσφιλων/favorites. Δεν με βολεψε, οποτε δεν μπορω να σε συμβουλεψω. Χρησιμοποιω παντα το προτυπο που εχω φτιαξει, στο οποιο εχω ρυθμισει ολα τα βασικα και τα βρισκω ετοιμα.

Επισης εχω 2-3 pln με τις βασικες διαταξεις δωματιων, λουτρων, κουζινας, κλιμακοστασια κλπ. Με ενα απλο copy/paste κερδιζω πολυ χρονο, ακομη και αν χρειαζονται μικρο-προσαρμογες. Οταν προκειται για μεγαλα κτιρια με επαναλαμβανομενα στοιχεια τα χρησιμοποιω σαν modules για να μην βαραινει το σχεδιο.

Για μαζικες μετατροπες (τοιχων, υποστυλωματων, πλακων, δοκαριων κλπ.) μπορεις να χρησιμοποιησεις το find&replace. Ειναι πολυ πρακτικο.

 

Καλά απλά για να το ξέρεις το λέω, κάποιος νωρίτερα είπε ότι αν πας προς τα μέρη του, θα σου ετοιμάσει υποδοχή υπουργού. Εδώ που είμαι να ξέρεις ότι αν έρθεις θα σου ετοιμάσω υποδοχή Προέδρου της Δημοκρατίας. Αυτά, διαλέγεις και παίρνεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλά απλά για να το ξέρεις το λέω, κάποιος νωρίτερα είπε ότι αν πας προς τα μέρη του, θα σου ετοιμάσει υποδοχή υπουργού. Εδώ που είμαι να ξέρεις ότι αν έρθεις θα σου ετοιμάσω υποδοχή Προέδρου της Δημοκρατίας. Αυτά, διαλέγεις και παίρνεις!

 

:smile:

υπερβολες, ξερω 2-3 πραγματα και τα γραφω. Ουτε το 50% του προγραμματος δεν αξιοποιω κι εγω, μην νομιζεις ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έχω κάνει αλλά πλέον όταν τοποθετώ ένα αντικείμενο ή ένα παράθυρο, επιλέγω σημείο και πατάω x αλλά δε μου βγάζει επιλογή για συντεταγμένες. Αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει.

 

Ερώτηση νούμερο 2: Έχω φτιάξει μια πρότυπη διατομή για τοίχο. Όμως δεν εμφανίζεται σε άλλες μελέτες. Πως μπορώ να το κάνω να εμφανίζεται?

 

Και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έχω κάνει αλλά πλέον όταν τοποθετώ ένα αντικείμενο ή ένα παράθυρο, επιλέγω σημείο και πατάω x αλλά δε μου βγάζει επιλογή για συντεταγμένες. Αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει.

 

το πληκτρολογιο σου ειναι γυρισμενο στα αγγλικα ?

 

Ερώτηση νούμερο 2: Έχω φτιάξει μια πρότυπη διατομή για τοίχο. Όμως δεν εμφανίζεται σε άλλες μελέτες. Πως μπορώ να το κάνω να εμφανίζεται?

 

διαβασε παραπανω αυτα που εγραψα για τον attribute manager.

θα ανοιξεις δεξια το pln που εχεις φτιαξει την διατομη θα πας στα composites θα επιλεξεις αυτο που εχεις φτιαξει και θα πατησεις Append.

φτιαξε ενα προτυπο tpl, θα σωθεις.

Link to comment
Share on other sites

Κάτω αριστερά ή δεξιά, ανάλογα που έχει τοποθετηθεί, βρίσκεται η παλέτα συντεταγμένων (αν δεν είναι ενεργοποιημένη, την ανοίγεις από παράθυρα-παλέτες-παλέτα συντ/νων). Στην παλέτα αυτή στα αριστερά της θα δεις ένα μικρό χ, που είναι η ''αρχή χρήστη''. Το πατάς και στη συνέχεια τοποθετείς το σημείο χ όπου θέλεις για να το έχεις ως αφετηρία μηδέν των αποστάσεων σου ώστε να μπορείς να τοποθετείς ότι θέλεις σε απόσταση τάδε από αυτή την αφετηρία.

Και σε μένα δεν δουλεύει η εντολή από το πληκτρολόγιο αλλά νομίζω ότι είναι πιο εύκολα με το κουμπάκι ''χ'' της παλέτας συντ/νων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έχω κάνει αλλά πλέον όταν τοποθετώ ένα αντικείμενο ή ένα παράθυρο, επιλέγω σημείο και πατάω x αλλά δε μου βγάζει επιλογή για συντεταγμένες.

 

Options/Work Environment/Tracker and Coordinate Input

Appearance:

Show Tracker τσεκαρισμενο

μην ξεχασεις να το περασεις στο βασικο σου profile, αλλιως θα χρειαστει να το ρυθμιζεις καθε φορα που αρχιζεις καινουργια μελετη.

Link to comment
Share on other sites

ο χάρτης μοντέλο είναι ότι βλέπεις στην οθόνη εκείνη τη στιγμή (μπορείς να τυπώσεις και από κει ότι βλέπεις εκείνη τη στιγμή-αλλά δεν προσφέρεται)

ο χάρτης απόψεων είναι το πώς θα φαίνεται όταν το εκτυπώσεις στο plotter

(leyrs-κλίμακα-χρώματα-διαστάσεις din κλπ)

ο χάρτης ή βιβλίο πινακίδων είναι σε τι χαρτί –μπορείς να βάλεις πολλά σχέδια μαζί πινακάκι έργου –λεπτομέρεια κλπ (όπως φαίνονται στο χαρτί απόψεων-όλα αυτά)

και το σύνολο εκδότη είναι πως μπορείς να τα δημοσιεύσεις στο internet ή στο πελάτη ή να τα εξάγεις σε rdf (με άλλη κλίμακα με άλλα χρώματα με άλλη εμφάνιση σαν όψη ή κάτοψη με άλλα legeyr πχ για τον μπετατζή για ηλεκτρολόγο κλπ- (ξανά αν θες τα ξαναρυθμίζεις όλα αυτά)

 

Εδώ θέλω μια διευκρίνηση σας παρακαλώ γιατί μάλλον δεν τόπιασα το υπονοούμενο.

1) 'Όταν είμαστε στον χάρτη μοντέλο και δουλεύουμε πχ την κάτοψη ισογείου, με δεξί κλικ μέσα στην οθόνη ανοίγει παράθυρο επιλογών όπου υπάρχει η επιλογή ''αποθήκευση άποψης και τοποθέτηση στην πινακίδα''. Δηλαδή, αυτό που καταλαβαίνω μ' αυτό είναι ότι, ότι βλέπω στην οθόνη, τις ρυθμίσεις που έχω κάνει σε στοιχεία-γραμμές-υλικά-κλίμακα κλπ σε αυτή τη φάση στο μοντέλο, θα μου τα στείλει (αν επιλέξω αυτή την επιλογή) στο βιβλίο πινακίδων για ρυθμίσεις χαρτιών και εκτύπωση.

2) Αν τώρα κάνω δεξί κλικ πάνω στο όνομα της άποψης που έχω στην οθόνη πχ την ίδια κάτοψη, στο χάρτη μοντέλου στον πλοηγό, ανοίγει παράθυρο επιλογών που έχει, εκτός της επιλογής "'αποθήκευση άποψης και τοποθέτηση στην πινακίδα'' που είναι η ίδια όπως προηγουμένως, την επιλογή ''αποθήκευση τρέχουσας άποψης..'' που αν το επιλέξω ανοίγει άλλο παράθυρο αυτό της αποθήκευσης άποψης που μπορείς να ορίσεις άλλο όνομα, κλίμακα κλπ. Αυτές οι ρυθμίσεις που γίνονται εδώ αποθηκεύονται πλέον, έστω με διαφορετικό όνομα στον Χάρτη Απόψεων και εν συνεχεία από εδώ τα τοποθετούμε στο βιβλίο πινακίδων για εκτύπωση.

Τώρα αυτά τα δύο, δηλαδή η κάτοψη στον χάρτη μελέτης και στον χάρτη απόψεων έστω με άλλο όνομα, είναι συνδεδεμένες, ότι σχεδιάσεις ότι επέμβαση κάνεις στον ένα χάρτη εμφανίζεται και στον άλλο με μόνη διαφορά από τις ταχυεπιλογές μπορείς να επαναφέρεις τις ρυθμίσεις που είχες ορίσει και που θέλεις για το βιβλίο πινακίδων και την εκτύπωση. (και στο βιβλίο πινακίδων πατώντας πάνω στο σχέδιο μπορείς να κάνεις πάλι τις ίδιες ή άλλες ρυθμίσεις).

Αυτό που δεν πιάνω είναι γιατί πρέπει να περάσεις από το ένα στο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.