Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

print και πάλι print

 

Μπα, και με πλότ καλά πάει, αρκεί να καταλάβεις τον τρόπο που δουλεύει (hp).

 

chowchow, από πότε δουλεύεις το archicad, ποιά έκδοση έχεις, συγνώμη αλλά μ' έχει φάει η περιέργεια και έχασα την ησυχία μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, είμαι νέος στο forum (όπως και στο archicad, αφού δεν ασχολούμαι με αρχιτεκτονικά σχέδια).

 

Προσπάθησα να φτιάξω μια σκάλα στο AC12 στην οποία θέλω τα σκαλιά να είναι τόξα (όχι η σκάλα, τα σκαλιά). Έφτιαξα ένα ράστερ στο σχήμα που θέλω τη σκάλα, έβαλα και τη γραμμή ανάβασης αλλά δεν μου φτιάχνει τέτοια σκαλιά. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνω αυτό; Αν δεν γίνεται θα αναγκαστώ να μην βάλω τη σκάλα και να την φτιάχνω μετά σε κάθε dxf που θα εξάγω στο AutoCAD (κάτοψη, τομή κτλ).

Link to comment
Share on other sites

chowchow, από πότε δουλεύεις το archicad, ποιά έκδοση έχεις, συγνώμη αλλά μ' έχει φάει η περιέργεια και έχασα την ησυχία μου!

 

1998 (v5 νομιζω), τωρα 12 και την αλλη εβδομαδα 13.

μην χασεις και τον υπνο σου :-Ρ

 

Καλησπέρα παιδιά, είμαι νέος στο forum (όπως και στο archicad, αφού δεν ασχολούμαι με αρχιτεκτονικά σχέδια).

 

Προσπάθησα να φτιάξω μια σκάλα στο AC12 στην οποία θέλω τα σκαλιά να είναι τόξα (όχι η σκάλα, τα σκαλιά). Έφτιαξα ένα ράστερ στο σχήμα που θέλω τη σκάλα, έβαλα και τη γραμμή ανάβασης αλλά δεν μου φτιάχνει τέτοια σκαλιά. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνω αυτό; Αν δεν γίνεται θα αναγκαστώ να μην βάλω τη σκάλα και να την φτιάχνω μετά σε κάθε dxf που θα εξάγω στο AutoCAD (κάτοψη, τομή κτλ).

 

χρειαζεσαι addon για την συγκεκριμενη σκαλα, δες εδω http://www.cadimagetools.com/tools.aspx?id=6 και εδω http://www.cigraph.it/cigraph/pagetrans.do?action=current_product&prodotti_id=36&lang=en . Ενα απο τα δυο κανει αυτο που θελεις.

 

Κατά λάθος έσβησα από δεξιά τη μπάρα που επιλέγω ορόφους, τομές κτλ και δεν μπορώ να βρω πως την επαναφέρω.

 

το πορτοκαλι σπιτακι κατω αριστερα (navigator)

Link to comment
Share on other sites

1998 (v5 νομιζω), τωρα 12 και την αλλη εβδομαδα 13.

μην χασεις και τον υπνο σου :-Ρ

 

Μπράβο σου! Τώρα θα κοιμάμαι ήσυχος! Είδα για την 13 έκδοση στο site της topsoftware και δεν είδα ανακοίνωση. Νά 'σαι καλά πάντως για την βοήθεια που προσφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Είδα για την 13 έκδοση στο site της topsoftware και δεν είδα ανακοίνωση. Νά 'σαι καλά πάντως για την βοήθεια που προσφέρεις.

 

Υποθετω οτι θα βγαλουν ανακοινωση οταν θα εχουν και την ελληνικη εκδοση γυρω στα μεσα Νοεμβριου.

Ο,τι ξερω και μπορω.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστούμε και ευχαριστούμε!

 

Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο, κατέβασα την εκπαιδευτική έκδοση του ArchiCAD 12 και μάλιστα την ελληνική. Αφού γίνει η εγκατάσταση και προσπαθήσω να το τρέξω, μου πετάει έναν διάλογο ο οποίος είναι γεμάτος από ακαταλαβίστικους χαρακτήρες.

 

Βρήκα στο net ότι κάτι παίζει με την tahoma σαν γραμματοσειρά και ότι αρκεί να εγκαταστήσεις το MS office και διορθώνεται αλλά σε μένα δεν λειτούργησε αυτός ο τρόπος. Καμιά ιδέα? Ή να αρχίσω τα mail στην graphisoft?

 

Παρεπιπτώντος πληροφορίες για 13η έκδοση μπορείτε να βρείτε στο site της graphisoft...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είνα ανάγκη να αρχίσεις τα mail. Πάρε τηλέφωνο να σε βοηθήσουν. Είναι αρκετά εξυπηρετικοί. Για το site της graphisoft το ξέρω ότι υπάρχει ανακοίνωση εδώ και καιρό αλλά η 13 έκδοση θα μας έρθει από την εδώ topsoftware.

Link to comment
Share on other sites

Καμιά ιδέα? Ή να αρχίσω τα mail στην graphisoft?

αντικατεστησε το C:\Program Files\Graphisoft\ArchiCAD 12\Add-Ons\XReadCfg.txt

με αυτο που επισυναπτω.

κανονικα πρεπει να σου λυσει το προβλημα.

XReadCfg.txt

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς εγώ το "δουλεύω" στα mac.

 

Βρήκα το αρχείο στα add ons και έκανα τη αντικατάσταση αλλά πάλι τα ίδια. Δοκίμασα να αλλάξω τον κωδικό 161 (Greek fonts) με 0 (Western European English) και ...δεν πέτυχε.

 

Θα ψαχτώ και θα επανέλθω προς το απόγευμα. Κάθε πρόταση δεκτή.

 

 

ΥΓ: Τα mail λογικά θα τα στείλω στην graphisoft γτ με εκείνουνς λογικά πρέπει να επικοινωνήσω καθώς από εκείνους κατέβασα την εκπαιδευτική έκδοση ( ως φοιτητής).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.