Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

Να ρωτήσω και εγω πιο συγκεκριμένα.

1. Αφού διαμορφώσω το κτήριο, μαζί με το υπόγειο και πάω στο ισόγειο να βάλω έδαφος (ανάγλυφο), τότε ορίζω μια περιοχή περιμετρικά του κτηρίου. Όμως δεν αντιλαμβάνεται ότι υπάρχει κτήριο και έτσι υπάρχει γκαζόν μέσα στο ισόγειο. Πως ξεπερνιέται αυτό?

2. Έχω κάνει αποτύπωση σε οικόπεδο με μεγάλες υψομετρικές διαφορές. Έχω σημεία ανά 5μ με υψόμετρο. Μπορώ να φτιάξω ανάγλυφο που να ακολουθεί αυτά τα σημεία. π.χ. στα αρχιτεκτονικά της π-systems τα βάζεις σε ένα αρχείο txt και κάνεις αυτόματη εισαγωγή. Έχει κάποια τέτοια ιδιότητα το Archcad? Και αν όχι μπορεί να μας πει κάποιος πως γίνεται "χειροκίνητα"?

Και πάλι ευχαριστώ παιδια.

Υ.Γ. Chowchow όποτε έρθεις στην Ορεστιάδα στείλε μνμ να σου ετοιμάσω υποδοχή υπουργού...

1. Καπου πρεπει να εχει εντολη για διαμορφωση πρανων, απομακρυνση εδαφους κτλ.

2. Λογικα γινεται με οριζοντας ισοϋψεις. Πιθανο να υπαρχει και αλλος τροπος με εισαγωγη δεδομενος οπως λες.

Καλυτερη λυση εισαι να παρεις το manual, να ανατρεξεις στο αντιστοιχο κεφαλαιο, μετα να ανοιξεις καινουριο project και να αρχισεις να πειραματιζεσαι πανω σε αυτα που διαβασες. Ετσι θα σου λυθουν ολες οι αποριες, και θα μπορεις να κανεις αυτο που θελεις, οπως το θελεις.

Ξερω οτι ακουγεται βαρετο, αλλα μονο ετσι μαθαινει κανεις αυτα τα προγραμματα.

Link to comment
Share on other sites

1. Αφού διαμορφώσω το κτήριο, μαζί με το υπόγειο και πάω στο ισόγειο να βάλω έδαφος (ανάγλυφο), τότε ορίζω μια περιοχή περιμετρικά του κτηρίου. Όμως δεν αντιλαμβάνεται ότι υπάρχει κτήριο και έτσι υπάρχει γκαζόν μέσα στο ισόγειο. Πως ξεπερνιέται αυτό?

Ειnaι σημαντικο, αν εχεις περασει το εδαφος στο επιπεδο του ισογειου να "φαινεται" και στο υπογειο. Αν δεν φαινεται, το επιλεγεις και στην Info bar στο Show on Stories επιλεγεις Home story and one Story Down.

Μετα πας :

Design/Solid Element Operation

Ανοιγει η παλετα : Edit targets and Operations

Επιλεγεις το εδαφος και πατας :Get Target Elements

Επιλεγεις την πλακα του υπογειου και πατας :Get Operation Elements

Στο Choose an operation επιλεγεις : Substraction with upwards extrusion

και Execute.

 

Καθε φορα που θα αλλαζεις της πλακα του υπογειου, θα αλλαζει αυτοματα και τρυπα στο εδαφος.

Δες και αυτο : http://www.aecbytes.com/tipsandtricks/2006/issue10-archicad.html

 

2. Έχω κάνει αποτύπωση σε οικόπεδο με μεγάλες υψομετρικές διαφορές. Έχω σημεία ανά 5μ με υψόμετρο. Μπορώ να φτιάξω ανάγλυφο που να ακολουθεί αυτά τα σημεία. π.χ. στα αρχιτεκτονικά της π-systems τα βάζεις σε ένα αρχείο txt και κάνεις αυτόματη εισαγωγή. Έχει κάποια τέτοια ιδιότητα το Archcad? Και αν όχι μπορεί να μας πει κάποιος πως γίνεται "χειροκίνητα"?
για αυτοματη εισαγωγη απο txt χρειαζεσαι το Architerra.

Για χειροκινητη ξεκινα απο τα pdf στο Help και τα tutorials.

 

 

Υ.Γ. Chowchow όποτε έρθεις στην Ορεστιάδα στείλε μνμ να σου ετοιμάσω υποδοχή υπουργού...
:P
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάτι στα ελληνικά;

 

μονο αν πας στην topsoftware και αγορασεις τα ελληνικα manual.

εκτος αν μπορεσει καποιος που εχει την ελληνικη εκδοση να σου τα στειλει σε ηλεκτρονικη μορφη.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Γιατί όταν τοποθετώ υποστυλώματα στην κάτοψη, ιδίως μορφής Γ, πχ δύο υποστυλώματα 25*60εκ., κάθετα μεταξύ τους ώστε να σχηματίσω την διατομή Γ, μου βγάζει στη συνέχεια στις όψεις τις γραμμές της ένωσης των δύο υποστυλωμάτων μεταξύ των αλλά και την γραμμή στην ένωση με τον τοίχο. Γιατί συμβαίνει αυτό? Το ίδιο και μεταξύ τοίχου και πλάκας.

edit: Το ίδιο ή παρόμοιο ερώτημα έκανα και άλλη φορά χωρίς να τα καταφέρω όμως να εξαφανίσω αυτές τις γραμμές και αναγκάζομαι να τις σβήνω στο φύλλο εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Γιατί όταν τοποθετώ υποστυλώματα στην κάτοψη, ιδίως μορφής Γ, πχ δύο υποστυλώματα 25*60εκ., κάθετα μεταξύ τους ώστε να σχηματίσω την διατομή Γ, μου βγάζει στη συνέχεια στις όψεις τις γραμμές της ένωσης των δύο υποστυλωμάτων μεταξύ των αλλά και την γραμμή στην ένωση με τον τοίχο. Γιατί συμβαίνει αυτό? Το ίδιο και μεταξύ τοίχου και πλάκας.

edit: Το ίδιο ή παρόμοιο ερώτημα έκανα και άλλη φορά χωρίς να τα καταφέρω όμως να εξαφανίσω αυτές τις γραμμές και αναγκάζομαι να τις σβήνω στο φύλλο εργασίας.

 

ποια εκδοση δουλευεις?

1. Για την γραμμη αναμεσα σε υποστυλωμα-τοιχο : Υποθετω οτι τοποθετεις το υποστυλωμα και αρχιζεις τον τοιχο απο εκει που τελειωνει. Λαθος. Τρεχεις τους τοιχους στο περιγραμμα σου κανονικα σαν να μην υπαρχουν υποστυλωματα (το AC φροντιζει μονο του να "κοβει" τον τοιχο εκει οπου υπαρχει υποστυλωμα, οι προτεραιοτητες ειναι διαφορετικες). Φροντιζε παντα οι τοιχοι σου να κλεινουν σωστα, ετσι αποφευγεις τις γραμμες στην οψη.

2. Για την γραμμη αναμεσα σε υποστυλωματα : Αν ειναι σωστα τοποθετημενα και εχουν τις ιδιες ιδιοτητες και materials, δεν θα επρεπε να υπαρχει γραμμη. Ενας αλλος τροπος ειναι να συγχωνευσεις τα 2 υποστυλωματα σε ενα γωνιακο με την εντολη merge columns.

Link to comment
Share on other sites

ποια εκδοση δουλευεις?

1. Για την γραμμη αναμεσα σε υποστυλωμα-τοιχο : Υποθετω οτι τοποθετεις το υποστυλωμα και αρχιζεις τον τοιχο απο εκει που τελειωνει. Λαθος. Τρεχεις τους τοιχους στο περιγραμμα σου κανονικα σαν να μην υπαρχουν υποστυλωματα (το AC φροντιζει μονο του να "κοβει" τον τοιχο εκει οπου υπαρχει υποστυλωμα, οι προτεραιοτητες ειναι διαφορετικες). Φροντιζε παντα οι τοιχοι σου να κλεινουν σωστα, ετσι αποφευγεις τις γραμμες στην οψη.

2. Για την γραμμη αναμεσα σε υποστυλωματα : Αν ειναι σωστα τοποθετημενα και εχουν τις ιδιες ιδιοτητες και materials, δεν θα επρεπε να υπαρχει γραμμη. Ενας αλλος τροπος ειναι να συγχωνευσεις τα 2 υποστυλωματα σε ενα γωνιακο με την εντολη merge columns.

 

A. 'Οχι. Τους τοίχους τους τοποθετώ σωστά.Το ξέρω ότι το AC τους ''κόβει''. Οι τοίχοι μου κλείνουν σωστά.

Β. Θα πρέπει να δώ αυτό που λες με τις ίδιες ιδιότητες και υλικά, γιατί πολλές φορές δεν τις βγάζει τις γραμμές στις όψεις. Μπορεί εκεί να έχω το ''μπέρδεμα''. Εχω δοκιμάσει και με το merge. Κάτι πρέπει να κάνω λάθος. Θα τα ξανακοιτάξω. Σ' ευχαριστώ πάντως.

 

Τώρα βλέπω την ερώτηση για την έκδοση AC. Εχω την 12 και ξεκίνησα από την 10 όταν αγόρασα το πρόγραμμα πριν 2-3 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε την προτεραιότητα του layer στο οποίο έχεις τοποθετήσει το υποστύλωμα, πρέπει να έχει χαμηλότερη απο το layer του τοίχου.

Επίσης να θυμάσαι ότι το archicad δουλεύει με την φιλοσοφία του virtual building σαν να χτίζεις δηλαδή κανονικά ότι σχεδιάζεις, άρα εάν το υποστύλωμά σου δεν είναι απο εμφανές σκυρόδεμα πρέπει να βρίσκεται 2 εκ. πιό μέσα απο τον τοίχο ώστε να καλύπτεται με το επίχρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε την προτεραιότητα του layer στο οποίο έχεις τοποθετήσει το υποστύλωμα, πρέπει να έχει χαμηλότερη απο το layer του τοίχου.

Επίσης να θυμάσαι ότι το archicad δουλεύει με την φιλοσοφία του virtual building σαν να χτίζεις δηλαδή κανονικά ότι σχεδιάζεις, άρα εάν το υποστύλωμά σου δεν είναι απο εμφανές σκυρόδεμα πρέπει να βρίσκεται 2 εκ. πιό μέσα απο τον τοίχο ώστε να καλύπτεται με το επίχρισμα.

 

achille, δεν έχω πειράξει τις προτεραιότητες των layers σε τοίχους ή υποστυλώματα. Εχω τις default ρυθμίσεις. Από ότι βλέπω μόνο οι τοίχοι έχουν ρύθμιση για προτεραιότητα, τα υποστυλώματα όχι, άν εννοούσες αυτό. Ούτε πείραξα την ρύθμιση για την ομάδα αλληλοτομίας των layers. Αυτό που έκανα και το αναφέρω μήπως και βοηθηθούν κι άλλοι με το ίδιο πρόβλημα, είναι ότι σε μια νέα μελέτη πειραματισμού που έκανα στο AC χθές βράδυ μετά και την βοήθεια του chowchow, έκανα ένα κουτί από τοίχους και στις 4 γωνίες έβαλα 4 υποστυλώματα την πλάκα & πλάκα δάπεδο, με τις default ρυθμίσεις των. Οταν πηγαινα στις όψεις, μου έβγαζε τις γραμμές διαχωρισμού στην ένωση των στοιχείων αυτών μεταξύ των. Στη συνέχεια στις ρυθμίσεις του κάθε στοιχείου, τοίχος-υποστύλωμα-πλάκα, άλλαξα τις default ρυθμίσεις των υλικών του μοντέλου σε ''επιφάνεια λευκό''. Αυτό ήταν!

Οι όψεις πλέον δεν έιχαν τις γραμμές διαχωρισμού στην ένωση των στοιχείων αυτών. Το ίδιο δοκίμασα και για υποστυλώματα σύνθετης διατομής πχ μορφής Γ. Αφού άλλαξα την ρύθμιση στο υλικό μοντέλου σε ''επιφάνεια λευκό'' στο καθένα και εν συνεχεία τα ένωσα με το merge, δεν έβγαζε τις γραμμές ένωσης στις όψεις. Πιστεύω να μην έγιναν όλα αυτά στην τύχη και ότι αυτός είναι ο τρόπος. Η προσπάθειά μου ήταν να βλέπω ότι σχεδιάζω σε μαύρο-άσπρο μιας και δεν έχω έγχρωμο πλόττερ. Περιμένω σχόλια.

Ευχαριστώ άλλη μια φορά για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω να μην έγιναν όλα αυτά στην τύχη και ότι αυτός είναι ο τρόπος.

 

σωστα το εκανες. Γραμμη διαχωρισμου εχεις, οταν υπαρχει μετατοπιση ή διαφορα υλικου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.