Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους

 

Εχει κανεις καμια ιδεα γεια το πως θα μπορουσε να κατασκευαστει στο Archicad

ενα υπερθυρο εξωτερικης πορτα που αποτελειται απο δυο τετραγωνα κολωνακια αριστερα και δεξια της θυρας και στο κεντρο τριγωνικη κατασκευη που σβηνει στα ακρα των τετραγωνων (δες φωτο).Βασικα το προβλημα ειναι ο τριγωνικος τοιχος

 

ευχαριστω

 

Χρησιμοποιούμε τόνους στους τίτλους του θέματος!

Ευχαριστώ, ilias

post-23098-131887228479_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

για να αλλάξεις το επίπεδο κάτοψης, για να βάλεις πολλές απόψεις διαφορετικές στην ίδια πινακίδα για να αλλάξεις πως θα τυπώνονται (και να τα βλεπεις) τα ράστερ

 

Σ' ευχαριστώ. Τα ξεκαθάρισα λίγο τα θέματα (διάβασα το manual) γιατί τα είχα μπερδεμένα, δηλαδή τι γίνεται στο Χάρτη Μελέτης και τι στον Χάρτη Απόψεων (layouts). Αυτό που με μπέρδευε είναι ότι, ό,τι έκανα στο πρώτο (Χαρτη Μελέτης), εμφανιζόταν και στο δεύτερο, άσχετα αν το είχα σώσει ή όχι, οι δύο αυτοί χάρτες είναι κατά κάποιο τρόπο αμφίδρομοι. Τελικά αυτό που γίνεται στο Χάρτη Απόψεων, αν κατάλαβα καλά, είναι ότι μπορείς να εφαρμόσεις διαφορετική κλίμακα στο ίδιο σχέδιο, διαφορετικό τρόπο εμφάνισης των ράστερ των δομικών στοιχείων, των διαστάσεων, των συνδυασμών ριζόχαρτων, κλπ., αλλά όχι του χρώματος των ράστερ. Αν αλλάξεις το χρώμα σε μια άποψη, αυτό το χρώμα θα πάρουν και όλες οι άλλες (πάντα μιλάω για το ίδιο σχέδιο, πχ μια κάτοψη ή τομή). Η αλλαγή της κλίμακας όμως μπορεί να γίνει και όταν το σχέδιο έχει τοποθετηθεί στην πινακίδα με δεξί κλίκ επάνω της. Γενικά το όλο θέμα (Χάρτης Μελέτης-Χάρτης Απόψεων) το θεωρώ λίγο περίπλοκο και από το manual δεν βγάζω και πολύ άκρη ή δεν έχω καταλάβει την σημασία του. Παίζει να έχω μπερδέψει και το Ε με το 3!

 

@siradrab γιατί μπορεί σε μια πινακίδα να έχεις πολλές απόψεις οπότε τις σώζεις πρώτα ως απόψεις ξεχωριστά, τις επεξεργάζεσαι και τις περνας στην πινακίδα μία μία.

 

Από πινακίδα τυπώνεις πάντα έτσι;

 

'Οταν λες, τις επεξεργάζεσαι, τι εννοείς? ότι κάνεις απο επεξεργασία πάει και στο μοντέλο στο Χάρτη Μελέτης, δεν είναι ανεξάρτητες όπως στο φύλλο εργασίας (άν το ορίσεις να είναι ανεξάρτητο).

Ναι από πινακίδα τυπώνω πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ. Τα ξεκαθάρισα λίγο τα θέματα (διάβασα το manual) γιατί τα είχα μπερδεμένα, δηλαδή τι γίνεται στο Χάρτη Μελέτης και τι στον Χάρτη Απόψεων (layouts). Αυτό που με μπέρδευε είναι ότι, ό,τι έκανα στο πρώτο (Χαρτη Μελέτης), εμφανιζόταν και στο δεύτερο, άσχετα αν το είχα σώσει ή όχι, οι δύο αυτοί χάρτες είναι κατά κάποιο τρόπο αμφίδρομοι. Τελικά αυτό που γίνεται στο Χάρτη Απόψεων, αν κατάλαβα καλά, είναι ότι μπορείς να εφαρμόσεις διαφορετική κλίμακα στο ίδιο σχέδιο, διαφορετικό τρόπο εμφάνισης των ράστερ των δομικών στοιχείων, των διαστάσεων, των συνδυασμών ριζόχαρτων, κλπ., αλλά όχι του χρώματος των ράστερ. Αν αλλάξεις το χρώμα σε μια άποψη, αυτό το χρώμα θα πάρουν και όλες οι άλλες (πάντα μιλάω για το ίδιο σχέδιο, πχ μια κάτοψη ή τομή). Η αλλαγή της κλίμακας όμως μπορεί να γίνει και όταν το σχέδιο έχει τοποθετηθεί στην πινακίδα με δεξί κλίκ επάνω της. Γενικά το όλο θέμα (Χάρτης Μελέτης-Χάρτης Απόψεων) το θεωρώ λίγο περίπλοκο και από το manual δεν βγάζω και πολύ άκρη ή δεν έχω καταλάβει την σημασία του. Παίζει να έχω μπερδέψει και το Ε με το 3!

 

 

Είναι 3 τα στοιχεία: Χάρτης Μελέτης - Χάρτης Απόψεων - Χάρτης Πινακίδων

Στον Χάρτη Μελέτης έχεις όλα τα στοιχεία που απαρτίζουν την μελέτη σου. Όροφοι, τομές, όψεις, λεπτομέρειες κλπ. Αν "σβήσεις" μια τομή π.χ. απο τον Χάρτη Απόψεων, αυτή θα εξαφανιστεί μαζί με ότι έχεις σχεδιάσει σε αυτήν.

Στον Χάρτη Απόψεων ρυθμίζεις πως θέλεις να φαίνονται διάφορα στοιχεία. Π.χ. μια κάτοψη με κλίμακα 1/50, με ορατά κάποια layer και μη-ορατά άλλα κλπ. Αν "σβήσεις" μια άποψη δεν χάνεις στοιχεία, μπορείς να την ξαναφτιάξεις.

Στον Χάρτη Πινακίδων έχεις όλες τις πινακίδες της μελέτης σου, στις οποίες έχεις βάλει τις απόψεις μαζί με τους τίτλους, και οι οποίες μπορούν να ανανεώνονται αυτόματα ή χειροκίνητα.

 

Μπορείς να αλλάζεις και τα χρώματα των ράστερ και των γραμμών απο άποψη σε άποψη φτιάχνοντας pen set. Εκεί μπορείς να ορίσεις ότι το πενάκι 1 π.χ. θα είναι κόκκινο και λεπτό ή πράσινο και παχύ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νέος στο Archicad...έχω δύο ερωτήσεις :

1. Υπάρχει τρόπος να φορτώσεις κορυφές από αρχείο καταγραφικού (για τοπογραφικά);

2. Μπορώ να κατεβάσω από κάπου 2d σύμβολα για υδραυλικά/ηλεκτρολογικά/πυρασφάλειες κλπ ;

Link to comment
Share on other sites

1. Υπάρχει τρόπος να φορτώσεις κορυφές από αρχείο καταγραφικού (για τοπογραφικά);

2. Μπορώ να κατεβάσω από κάπου 2d σύμβολα για υδραυλικά/ηλεκτρολογικά/πυρασφάλειες κλπ ;

 

1. μονο αν εχεις αυτο : http://www.cigraph.it/cigraph/pagetrans.do?action=current_product&prodotti_id=24&lang=en

2. γιατι τα 3d αντιστοιχα των βιβλιοθηκων τι εχουν ?

Link to comment
Share on other sites

1. μονο αν εχεις αυτο : http://www.cigraph.it/cigraph/pagetrans.do?action=current_product&prodotti_id=24&lang=en

2. γιατι τα 3d αντιστοιχα των βιβλιοθηκων τι εχουν ?

 

Τα 3d αντίστοιχα της βιβλιοθήκης είναι ελλιπή και εκτός ελληνικής πραγματικότητας...νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

achille σ' ευχαριστώ.

Θα τα δω πάλι στο πρόγραμμα για όλα όσα έγραψες και θα επανέλθω με καινούργιες ερωτήσεις. Προφανώς όταν έλεγες: <<Αν "σβήσεις" μια τομή π.χ. απο τον Χάρτη Απόψεων, αυτή θα εξαφανιστεί μαζί με ότι έχεις σχεδιάσει σε αυτήν>>, θα εννοούσες όταν αυτό γίνεται από τον Χάρτη Μελέτης και όχι από τον Χάρτη Απόψεων.

Ένα λάθος που έκαμνα πειραματιζόμενος ήταν ότι, όταν ήμουν στο Χάρτη Μελέτης με μια κάτοψη, τομή ή όψη του μοντέλου στην οθόνη, και εκτελούσα την εντολή αποθήκευση άποψης για να πάει η άποψη του μοντέλου που είχα στην οθόνη, στο Χάρτη Απόψεων, εν συνεχεία δεν άλλαζα το όνομα αυτό (της όποιας άποψης είχα στην οθόνη στον Χάρτη Μελέτης), στο Χάρτη Απόψεων, εκεί που πήγαινε δηλαδή, οπότε ''σβήνοντας'' κάτι εκεί, τα έχανα όλα και στο Χάρτη Μελέτης. Το manual στο σημείο αυτό δεν διευκρινίζει καλά την διαδικασία. 'Ετσι θεωρούσα ότι Χάρτης Μελέτης και Χάρτης Απόψεων είναι το ίδιο πράγμα, αφού ότι κάνεις στο ένα, μπορείς να το κάνεις και στο άλλο.

Δεν έχω κάνει ακόμη pen set ούτε συνδιασμούς layer, απλά τα στοιχεία τα κάνω ορατά ή μη στα layer που τα τοποθετώ. Θα πρέπει να τα δω κι αυτά. Τελικά αυτό που λένε, ότι άμα δεν βρέξεις κ#λο, ψάρι δεν τρως, είναι αλήθεια.

Νά 'σαι καλά και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση: Εχω μια σκάλα της οποίας τα πρώτα δυο σκαλιά δεν θα έπρεπε να εμφανίζονται στην κάτοψη του ορόφου, αφού είναι κάτω από την πλάκα του. Ωστόσο μου την εμφανίζει όπως στην κάτοψη ισογείου, έτσι και σ'αυτήν του ορόφου. Πως μπορώ να λύσω αυτό το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.