Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

Μήπως γνωρίζει κάποιος εάν γίνεται να κάνω νεό Σημάδι Πόρτας-Παρ. ?

 

καλησπέρα σε όλους,

 

πως μπορώ να ορίσω μήκος τοίχου?

 

 

Θα πατήσεις το Ν στο πληκτρολόγιο το οποίο είναι η εμφάνιση/απόκριψη ιχνηλάτη!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,

μάλλον θα σας φανεί χαζή η ερώτησή μου αλλά..

μόλις σήμερα άνοιξα το archicad για να προσπαθήσω λιγάκι να το δουλέψω, χωρίς να γνωρίζω κάποιον που να το χρησιμοποιεί και να μπορεί να με βοηθήσει.

Εντελώς άσχετη λοιπόν με το πρόγραμμα, ανακαλύπτω διάφορα αλλα έχω κολλήσει σε κάτι που μάλλον είναι απλό έως γελοίο για τους χρήστες του:

πως μπορώ να ορίσω μήκος τοίχου?

ξεκινάω να τον σχεδιάζω ξεπατικώνοντας ένα σχέδιο dwg αλλά μου βγάζει μόνο το πάχος του με αποτέλεσμα ο τοίχος να γίνετια γιγάντιος!!

αν κάποιος μπορεί ας μου δώσει τα φωτα του..

ευχαριστώ!!

 

Αυτό γίνεται γιατί το archicad σχεδιάζει σε κλίμακα 1:1... Πρέπει να μεγαλώσεις το σχέδιο στο autoCAD 1000 φορές (scale) και μετά ξεκίνα να το "ξεπατικώνεις".

Link to comment
Share on other sites

@Stravops

Φρόντισε στο παράθυρο της διαμόρφωσης της σύνθετης διατομής, οι οριζόντιες διακεκομένες γραμμές να είναι πάνω και κάτω από το τμήμα του τοίχου που θέλεις να επιμηκύνεις. Μ' αυτόν τον τρόπο μπορείς π.χ. να αφήσεις εκτός διακεκομένων γραμμών το σοβατεπί, έτσι ώστε ακόμη κι όταν αυξήσεις το ύψος του τοίχου, το σοβατεπί να παραμένει σταθερό.

 

 

Παρακαλώ αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας!

ilias

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γίνεται γιατί το archicad σχεδιάζει σε κλίμακα 1:1... Πρέπει να μεγαλώσεις το σχέδιο στο autoCAD 1000 φορές (scale) και μετά ξεκίνα να το "ξεπατικώνεις".

 

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω με το Archline. Κάνω ό,τι κάνω στο Αrchline δουλεύοντας σε m, μετά για να το εξάγω σε dwg μου λέει κάτι για μετατροπές ώστε να μην έχω πρόβλημα στο AutoCAD και καταμπερδεύομαι.

Αχ ρε αυτά τα draing units!!! Τόσο δύσκολο είναι να δίνουν επιλογή σε τι μονάδες θέλεις να δουλεύεις;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συνάδελφοι,

 

Προσπαθώ να μεταβώ στο archicad, από άλλο αρχιτεκτονικό πρόγραμμα, αλλά όσο και να έχω προσπαθήσει, είμαι χαμένος με τις άπειρες ρυθμίσεις που θέλει για να δώσει σωστά σχέδια για εμφάνιση στην πολεοδομία. Θα με βοηθούσε πολύ αν κάποιος έμπειρος συνάδελφος ανέβαζε ένα καλό template για το 12.

Link to comment
Share on other sites

@Occultist

το να σου δώσει καποιος το δικό του tpl είναι εύκολο, αλλά τότε θα υποχρεωθείς να δουλέψεις με τις προδιαγραφές που εξυπηρετούν εκείνον και όχι εσένα. Με αυτόν τον τρόπο δεν θα μάθεις ποτέ το πρόγραμμα πραγματικά, ώστε να είναι αποτελεσματικό για την δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τη σχετική ενέργεια θα την εκλάμβανα ως σημαντική βοήθεια για την περίπτωσή μου. Θέλω μια καλή βάση tpl, και από εκεί και πέρα μπορώ να προσαρμόσω κάτι σταδιακά, αν έχω κάπου διαφορετική απαίτηση (αφού εξοικειωθώ δουλεύοντας πάνω σε κάτι σωστό, και όχι στα απαράδεκτα default). Ένα σωστό πρότυπο παρουσίασης τεκμηριωμένων σχεδίων ζητάω...όχι να σχεδιάσουν αντί για εμένα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου λέει η Elpinor, είναι ότι το template πρέπει να φτιαχτεί με βάση της δικές σου ανάγκες και τρόπο εργασίας.

Η διαμόρφωση template είναι μια δύσκολη και εξειδικευμένη εργασία, τέτοια πράγματα στο εξωτερικό αποτελούν επάγγελμα που καλοπληρώνεται. Δες αυτό: http://www.archicadtemplate.com/

 

Όποτε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι με την διαδικασία trial and error να καταλήξεις στην διαμόρφωση του template που ικανοποιεί τις δικές σου απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.