Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

Occultist, όλα αυτά που ρωτάς εξηγούνται διεξοδικά στο εγχεριδίο χρήσης του προγράμματος, τόσο το έντυπο όσο και το online.

 

Για το θέμα των βιβλιοθηκών, κάτι δεν πάει καλά. Στην θέση σου θα έπαιρνα ένα τηλέφωνο την τεχνική υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μη γελάσετε αλλά έχω ένα σοβαρό θέμα. Πριν 1 χρόνο ξεκίνησα να μαθαίνω το archicad βλέποντας τα tutorials και διαβάζοντας το manual. Το σημαντικότερο πρόβλημα που δεν έχω λύσει είναι πως όταν είμαι στον 1ο δε μου προβάλλει πχ τον περιβάλλοντα χώρο. Όταν αυξάνω το εύρος της τομής απλά μου προβάλλει και του κάτω ορόφου σα να μη καταλαβαίνει πως υπάρχει πλάκα. Δηλ, δε λειτουργεί όπως στην όψη που τα πάντα προβάλλονται σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχεις τσεκάρει ήδη, αλλά οι τομές και οι όψεις έχουν διαφορετική ρύθμιση για οριζόντιο και διαφορετική για κατακόρυφο εύρος (στις ρυθμίσεις άποψης). Δοκίμασε να βάλεις άπειρο οριζόντιο έυρος, ή να επεκτείνεις (στην κάτοψη) τα άκρα της γραμμής όψης, έτσι ώστε να καλύπτει όλο το οικόπεδό σου κλπ.

Υπάρχουν βέβαια και πολύ πιο έμπειροι χρήστες του archicad εδώ, οπότε ίσως σε κατατοπίσουν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε aero21, θα μπορούσες να περιγράψεις πιο κατανοητά το πρόβλημά σου? Δεν κατάλαβα τι εννοείς. Οτι τοποθετείς στην κάτοψη σου μπορείς να ορίσεις σε ποιόν όροφο θέλεις να εμφανίζεται. Επίσης με συνδιασμούς των ριζόχαρτων on-off μπορείς να κάνεις παπάδες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, είμαι στο ισόγειο: φαίνονται οι κομμένοι τοίχοι, και η προβολή του περιβάλλοντος χώρου στο ισόγειο. Στον όροφο όμως όταν είμαι φαίνονται κανονικά οι τοίχοι αλλά δε μου προβάλλεται ο περιβάλλον χώρος του ισογείου.

Στις τομές το βλέπω πώς ρυθμίζω το βάθος που θα προβάλλονται τα στοιχεία

Στις κατόψεις όμως όταν το αλλάζω πχ να φαίνεται ως κάτω μου δείχνει προβολή ΌΛΩΝ των στοιχείων του ισογείου = περιβάλλων χώρον+ τους τοίχους κτλ του ισογείου οι οποίοι κανονικά θα πρέπει να κρύβονται αφού υπάρχει ανάμεσα μία πλάκα....

 

------------------------------------------------------------------------------------

Επιπλέον στις τομές οι γραμμές ανάμεσα σε τοίχο-πλάκα πώς εξαφανίζονται??? Αφού είναι το ίδιο υλικό, γιατί δε τα ενώνει όπως κάνει μεταξύ 2 τοίχων στη κάτοψη??

 

 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Απαγορεύονται οι διαδοχικές δημοσιεύσεις!

Για να συμπληρώσετε οτιδήποτε πρόσθετο στο μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την εντολή "edit".

ilias

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, είμαι στο ισόγειο: φαίνονται οι κομμένοι τοίχοι, και η προβολή του περιβάλλοντος χώρου στο ισόγειο. Στον όροφο όμως όταν είμαι φαίνονται κανονικά οι τοίχοι αλλά δε μου προβάλλεται ο περιβάλλον χώρος του ισογείου.

 

Λοιπόν... πας στα settings του εδάφους ή της πλάκας που έχεις χρησιμοποιήσει για να κάνεις τον Περ. Χώρο και στο Floor Plan Display -> Show on Stories πατάς το "Custom" και απο εκεί ρυθμίζεις τι θέλεις να φαίνεται πάνω ή κάτω

 

meshs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω αυτό αλλά όταν το κάνω είναι σαν η πλάκα μου να είναι αόρατη. Μήπως πρέπει να της βάλω ένα cover fill??? Όταν το κάνω όλα είναι σωστά. Αυτό λες να ήταν???

Link to comment
Share on other sites

aero21 :

1. Στις κατόψεις όμως όταν το αλλάζω πχ να φαίνεται ως κάτω μου δείχνει προβολή ΌΛΩΝ των στοιχείων του ισογείου = περιβάλλων χώρον+ τους τοίχους κτλ του ισογείου οι οποίοι κανονικά θα πρέπει να κρύβονται αφού υπάρχει ανάμεσα μία πλάκα....

 

------------------------------------------------------------------------------------

2. Επιπλέον στις τομές οι γραμμές ανάμεσα σε τοίχο-πλάκα πώς εξαφανίζονται??? Αφού είναι το ίδιο υλικό, γιατί δε τα ενώνει όπως κάνει μεταξύ 2 τοίχων στη κάτοψη??

 

Λοιπόν,

1.Τα στοιχεία του ισογείου που δεν θέλεις να εμφανίζονται στον όροφο, στις αντίστοιχες ρυθμίσεις τους, όπως σου έδειξε ο achille, θα τα ορίσεις να εμφαίνονται μόνο στον όροφο που τα έχεις τοποθετήσει. Έχει επιλογές εκεί, δες τα αυτά γιατί έιναι χρήσιμα.

2. Για τις γραμμές που εμφανίζονται μπορεί να υπάρχουν 2-3 αιτίες. Ή έχεις διαφορετικά υλικά στα στοιχεία αυτά, ή δεν έχεις ρυθμίσει τις προτεραιότητες των στοιχείων αυτών σωστά, ή τέλος, κατά την τοποθέτησή τους δεν συμπίπτουν οι ακμές τους. Πείραξέ τα όλα αυτά για να βρεις τι συμβαίνει. Καλά ξεμπερδέματα!

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να δημιουργήσω σύνδεση με "τεμάχιο ac" (mod), αλλά στο menu εξ. περιεχόμενο υπάρχει μόνο "διαχειριστής σχεδίου". Με ποιον τρόπο φέρνω τελικά το mod;

Link to comment
Share on other sites

την εντολή laymrg μπορώ να την κάνω χρήση στο AutoCad 2002 γιατί την τρέχω και δεν κάνει τίποτα unknow command μου λέει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.