Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

Δεν κάνει. Είναι ενσωματωμένο στην ελληνική έκδοση.

Πάρε τηλέφωνο τη ΝΔ στην TS να σου πει πως δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Τα εξαγώμενα σχέδια σε όλα (σχεδόν) τα προγράμματα μπορείς να τα εξάγεις ως pdf ( 2D, σε μερικά και 3D) με κλίμακα κανονικά, είτε να τα σώσεις ως dwg (2D ή 3D). Το archiCAD υποστηρίζει πολλά περισσότερα απο dwg.

Για τους περιορισμούς της stard edition σε σχέση με την κανονική δες τη σελίδα της grafisoft εδώ.

Υπάρχει ελληνικό demo για την έκδοση 13, εδώ.

Για τα Η/Μ σχέδια υπάρχει ένα module το ΜΕP modeler, δες εδώ Περισσότερα δε ξέρω, αλλά γενικά ένα σχέδιο που είναι απλές γραμμούλες, hatch κτλ (απο autocad) δε μπορεί να αναγνωριστεί αυτόματα σαν αρχιτεκτονικό αντικείμενο πχ τοίχος ή κολώνα, δοκός κτλ σε αυτά τα προγράμματα. Τώρα με το ΜΕP αν διορθώνεται η κατάσταση δε ξέρω.

Καλή έρευνα πάντως και καλές αγορές σε όποιο καταλήξεις!!!

Μια κακτική είναι να εισάγεις κάτοψη με τις αλλαγές, και να διορθώνεις το μοντέλο σου με βάση αυτήν, σίγουρα οι πεπειραμένοι χρήστες θα έχουν να σου προτείνουν κάποιον γρηγορότερο και ευκολότερο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά την μεταφορά στατικών & Η/Μ υπάρχει και τρόπος για τους τεμπέληδες που δεν ενδιαφέρονται για το αισθητικό αποτέλεσμα και για σωστό 3d:

κρύβεις στο dwg όλα τα layers πλην αυτών που σε ενδιαφέρουν και το κάνεις import.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ αυτό με τις στρώσεις το κάνω (σε άλλο πρόγραμμα) με δυο τρόπους. Πιθανώς ο σωστός τρόπος να είναι άλλος και απλά να παιδεύομαι γιατί δε ξέρω.

Κάνω την πλάκα του μπετόν. Βάζω όλους τους τοίχους εσωτερικούς και εξωτερικους να ξεκινάνε από εκεί, όπως ακριβώς συμβαίνει και στην πραγματικότητα.

Από εδώ και μετά έχω βρει διάφορους τρόπους. Περιγράφω τον εσωτερικό χώρο κάθε ορόφου περιμετρικά, ακολουθώντας τους τοίχους και εισάγω μια πλάκα με 2 στρώσεις (μια μπετόν και μια πλακάκια). Τις πόρτες τις βάζω με ύψος παραπέτου όσο είναι και το ύψος της πλάκας αυτής και βουαλά και επίσης όλα τα αντικείμενα με αντίστοιχο elevation. Ένας άλλος είναι να βάλεις κατευθείαν την πλάκα με τις πολλές στρώσεις και να μετακινείς τους κόμβους των επάνω στρώσεων, ώστε να μην είναι μέσα στους τοίχους.

Σήμερα προσπάθησα να κάνω μια απλή κατασκευή, όπως όμως θα είναι στην πραγματικότητα. Περιέγραφα τις δοκούς και τις κολώνες και από εκεί μετά έβαζα τις πλάκες στον όροφο. Έτσι απέφυγα λάθη τύπου δύο όγκοι ταυτόχρονα σε ένα σημείο και η εξαγόμενη λίστα φαινόταν ολόσωστη όπως και τα σχέδια εννοείται. Έχει πολλούς τρόπους βέβαια να κάνεις κάποια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Επανερχόμενος στο θέμα του ΔΚ, μετά από σχεδόν 3 χρόνια που αγόρασα το πρόγραμμα (από την έκδοση 10) και τις τόσες διαφημιστικές προσκλήσεις που έλαβα από την TS όλο αυτό το διάστημα, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κρατάνε σαν μυστικό αυτή την δυνατότητα του προγράμματος (Υπολογισμός Διαγράμματος Κάλυψης για την Ελληνική έκδοση). Αν και δραστηριοποιήθηκα τον τελευταίο χρόνο για την εκμάθηση του προγράμματος και δεν είχα συχνές επαφές με την TS όλο αυτό το διάστημα κι εφ' όσον δεν αναφέρεται τίποτα για την δυνατότητα αυτή στα ελληνικά manuals ή στα menu ή add-ons του προγράμματος, τότε δεν μπορώ να εννοήσω την πολιτική προώθησης του προγράμματος από την TS. Εσείς τι λέτε? Από που το μάθατε?

Link to comment
Share on other sites

από την TS εδώ και 10 χρόνια :smile:

(παρόλο που ουδέποτε χρησιμοποίησα την ελληνική έκδοση)

συστηματικά μάλιστα μαζί με την INT έκδοση μου στέλνουν και την ελληνική με το σκεπτικό "ότι μπορεί να χρειαστώ το extra για το ΔΚ".

Link to comment
Share on other sites

Μα κι εγώ από τότε που ξεκίνησα με το πρόγραμμα πάντα έχω και τις 2 εκδόσεις, ελληνική-αγγλική. Αλλά αυτό που λέω είναι ότι αυτό το extra της ελληνικής δεν φαίνεται πουθενά στο πρόγραμμα και στα μενού του, αν δεν σου πουν ότι υπάρχει και αυτή η δυνατότητα, από που να το φανταστώ? Αυτό κριτικάρω. Δεν μου είπαν τίποτα από την εταιρία από την αρχή που συνεργάζομαι μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.