Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

Δεν βολεύει με την καμία.

Μια σημαντική διαφορά του Archicad σε σχέση με το Autocad, είναι ότι όταν δουλεύεις στο model έχεις κλίμακα.

Άρα για να κάνεις αυτό που λες θα πρέπει να κάνεις τόσες πινακίδες όσες και οι κλίμακες που χρησιμοποιείς.

Ενώ στο layout δουλεύεις πάντα σε 1:1 άρα φτιάχνεις μια πινακίδα για όλες τις κλίμακες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ερώτηση για τους πιο έμπειρους χρήστες. Σε μία σύνδεση 3 τοίχων σε σχήμα Τ, έστω ότι οι 2 που σχηματίζουν την γωνία L είναι οι εξωτ. τοίχοι κτιρίου, με ύψος πχ 3μ, που στην γωνία του L συνδέεται τοίχος βεράντας με ύψος πχ 1μ. Στη σύνδεση αυτής της μορφής πάντα φαίνεται στην όψη η ραφή της ένωσης των τοίχων του L, με τον τοίχο της βεράντας ή εξώστη. Υπάρχει τρόπος να μην φαίνεται αυτή η γραμμή? Οι τοίχοι είναι όλοι ίδιοι όσον αφορά τα χαρακτηριστικά τους και η ένωση γίνεται με ακρίβεια. Δεν ρωτάω πως μπορώ να ''κρύψω'' την γραμμή με τρίκ, αλλά να γίνεται σωστά αυτό από το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τελικά κατέβασα την trial έκδοση και μου αρέσει. Σήμερα θα προσπαθήσω να παλέψω ένα τθτοριαλ παράγειγμα που βρήκα επίσης απο την εταιρεία. Κάποια manual έχει κανείς που να τον έχουν βοηθήσει πολύ;( ελληνικά χλωμό ε; )

Link to comment
Share on other sites

Αν κατέβασες ελληνική έκδοση θα τα βρεις στην βοήθεια του προγράμματος. Υπάρχουν κάτι βιβλία-οδηγοί στα ελληνικά που είναι μεταφράσεις ξένων βιβλίων. Κάνε μια έρευνα. Πάντως καλύτερα θα ήταν να παρακολουθήσεις μαθήματα αν έχεις αυτή την δυνατότητα. Συχνές επισκέψεις στην ιστοσελίδα της graphisoft θα σου λύσουν επίσης πολλές απορίες. Εδώ που πόσταρες αν διαβάσεις όλα τα ποστς από την αρχή, εξηγούνται πολλά ερωτήματα.

Καλή αρχή!

 

Τελικά η λύση για να μην φαίνεται η ραφή στην περίπτωση σύνδεσης 3 τοίχων σε σχήμα Τ, όπως περιέγραψα σε προηγούμενό μου πόστ, βρέθηκε ύστερα από τηλ στην TS. Κάνεις αρχικά έναν τοίχο με συνολικό μήκος όσο ο εξωτ. τοίχος μαζί με αυτόν της βεράντας ή του εξώστη και με ύψος σταθερό. Στη συνέχεια με κλίκ πάνω στην γραμμή αναφοράς του, τον διασπάς ορίζοντας νέα κορυφή εκει που θέλεις να γίνει η ένωση για τον τοίχο της βεράντας. Οπότε ο αρχικός ενιαίος τοίχος έγινε 2 τεμάχια. Αλλάζεις ύψος στον τοίχο της βεράντας πχ 1μ ενώ το υπόλοιπο τεμάχιο του πρώην ενιαίου τοίχου παραμένει στο αρχικό του ύψος πχ 3μ. Στη συνέχεια δημιουργείς την σύνδεση Τ με τον 3ο εξωτ. τοίχο και δεν θα φαίνεται η ραφή σύνδεσης πλέον. Κάντε πείραμα να το δείτε.

Link to comment
Share on other sites

SIRADRAB όντως έχεις δίκιο. Πόντια λίγο λύση αλλά η δουλειά γίνεται.

Θα ήθελα να κάνω ερώτηση για τα σύμβολα παραθύρων/ θύρων, όψεων κτλ (door markers κτλ). Κάποιος το είχε ρωτήσει πιο πριν αλλά δε δόθηκε απάντηση. Ρε παιδιά οι επιλογές είναι λίγες αλλά και γενικότερα μετά απο ψάξιμο που έκανα στο internet για να φτιάξεις δικό σου σύμβολο πρέπει να έχεις γνώσεις γλώσσας gdl.... Δε γίνεται να το κάνεις όπως φτιάνεις γεμίσματα (fills)? σχεδιάζεις ένα 2d σύμβολο το κάνεις add και μετά όπως βάζεις στα πινακάκια κτλ αυτόματο κείμενο να βάζεις παράμετρους της πόρτας κτλ. Τόσο δύσκολο είναι να δημιουργηθεί κάτι τέτοιο?

Τέλος πάντων αν ξέρει κανένας... Είδα στα καταπληκτικά σχέδια που ανέβασε ο achilles πως είχε βάλει κάτι κόκκινα σύμβολα με βελάκια για στάθμες. Manual μπήκαν αυτά ή κάνουν update και είναι linked με τη πλάκα?

Κάτι άλλο τελευταίο, μου λύσατε την απορία με τη προβολή του περιβάλλοντος χώρου που ομολογουμένως μου έλυσε τα χέρια. Το θέμα όμως είναι πως αντίστοιχοι τοίχοι του περιβάλλοντος χώρου (ξηρολιθιές κτλ) που πρέπει να προβάλλοντα όταν βλέπουμε τη κάτοψη του ορόφου δε μπορούν να προβληθούν γιατί ο τοίχος στο μενού του δεν έχει στις επιλογές προβολής το custom για να το ρυθμίσεις εσύ όπως κάνεις στο έδαφος, αλλά μόνο home story και all relevant stories. Τι κάνουμε σε αυτή τη περίπτωση???

Link to comment
Share on other sites

Το door/window marker είναι πολύ παραμετροποιήσημο, εγώ το έχω ρυθμίσει και μου κάνει, τι ακριβώς θέλετε να κάνει; Ποστάρετε κάποια εικόνα για να καταλάβουμε. Πάντως, ναι, αν θέλετε να φτιάξετε δικό σας marker χρειάζονται γνώσεις gdl, υπάρχουν βέβαια και site που πουλάνε τέτοια αντικείμενα.

 

Τώρα οι στάθμες στις τομές έχουν γίνει με το εργαλείο των διαστάσεων, στην επιλογή που έχει για στάθμες. Μπαίνουν με το χέρι, αλλά ενημερώνονται αυτόματα.

 

Για τα τοιχάκια του περιβάλλοντα χώρου, η λύση είναι στο floor cut plane, να βάλεις την επιλογή "show down to 1,2,3 stories"

Link to comment
Share on other sites

Για τα τοιχάκια του περιβάλλοντα χώρου, η λύση είναι στο floor cut plane, να βάλεις την επιλογή "show down to 1,2,3 stories"

 

μήπως ξέρεις στα ελληνικά πως λέγεται ή τουλάχιστον σε ποιο μενού είναι;

Link to comment
Share on other sites

Evan, λέγεται, ''επίπεδο τομής για κάτοψη'' και πας εκεί από: μενού έγγραφο->επίπεδο τομής για κάτοψη.

 

achille, για τις στάθμες που ενημερώνονται αυτόματα σε τομές-όψεις, το δοκιμάζω και δεν το καταφέρνω, πρέπει να μετακινήσω το σύμβολο της στάθμης με το χέρι στη νέα στάθμη που τοποθετώ πχ μια πλάκα, για να ενημερωθεί. Αυτό εννοούσες? Δεν τροποποιείται δυναμικά όπως συμβαίνει με την linear method κατά την διαστασιολόγηση στις κατόψεις.

Link to comment
Share on other sites

SIRADRAB, βάλε μια στάθμη σε κάποια πλάκα, και μετακίνησέ την σε άλλο ύψος, λογικά θα πρέπει να αλλάξει και αλλάξει και η στάθμη.

Link to comment
Share on other sites

@siradrab

α αυτό εννοείς, παρόλα αυτά το πρόβλημα είναι αν έχεις περιβάλλοντα σε διαφορετικές στάθμες. Γιατί κάποια τοιχεία που έχουν διαφορετικές στάθμες αρχής και τέλους είτε δεν τα δείχνει καθόλου είτε άλλα τέμνει και άλλα τα προβάλει (που είναι μεν το σωστό αλλά για τον περιβάλλοντα δεν βολεύει και πολύ οπτικά στο χαρτί).

 

Γενικά με τις πολλές στάθμες στον ίδιο όροφο το archicad έχει θέμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.