Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα σε μία μελέτη μου στο AC 13. Στην τομή θέλω να κόψω ένα τοιχο από τη στέγη και μου έχει απενεργοποιημένο το εικονίδιο. Στην κάτοψη όταν επιλέγω τον τοιχο το εικονίδιο είναι ενεργοποιημένο και όταν κλικαρω για να κάνω κοπή και μετά οκ η κοπή τοιχου δεν πραγματοποιείται. Καμία ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει.

 

Υ.Γ. Ευχαριστώ και για την μέχρι τώρα βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

τράβα προσωρινά τη στέγη λίγο πιο έξω από το περίγραμμα του τοίχου

πιάσε μαζί τον τοίχο και τη στέγη και δώσε την εντολή

μετά ξαναμάζεψε τη στέγη μέχρι το επιθυμητό σημείο

όλα αυτά σε κάτοψη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μήπως κάποιος ξέρει πώς μπορώ να περάσω ένα αρχείο από archicad 15 (mac) σε archicad 13 (windows) χωρίς να χρειαστώ να βρω archicad 14?

Link to comment
Share on other sites

Πειραματίσου συνάδελφε με τις δυνατότητες export , ειδικά σε μορφές που να είναι κατανοητές από το 2013 .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μήπως κάποιος ξέρει πώς μπορώ να περάσω ένα αρχείο από archicad 15 (mac) σε archicad 13 (windows) χωρίς να χρειαστώ να βρω archicad 14?

 

δεν γίνεται. Θες και το 14

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι ζητώ την βοήθειά σας πριν απογοητευτώ τελείως, το παραιτήσω και γυρίσω στο autocad.

 

(ARCHICAD 15)

Έχω σχεδιάσει ένα μονώροφο.

Έχω περάσει το ανάγλυφο στο πρόγραμμα με την βοήθεια αρχείου τχτ που έβγαλα από τις ισοϋψής του autocad

 

και τώρα προσπαθώ να βρω ένα τρόπο να μορφοποιήσω το ανάγλυφο (ελπίζω όχι ένα ένα τα σημεία) ώστε να φτιάξω στο διάγραμμα κάλυψης τις τομές και τις όψεις ώστε να φαίνεται το φυσικό (διακεκομμένη) και το διαμορφωμένο ανάγλυφο (σε τομή ) ( αλλού θα έχω εκσκαφή και αλλού επίχωση) .

 

όπως θα δείτε και στην φώτο αλλού θα χρειαστεί να κατέβει το ανάγλυφο και αλλού να ανεβει ώστε να δημιουργηθεί μία οριζόντια επιφάνεια για να πατήσει η οικοδομή και ο περιβάλλοντα χώρος

 

ps ευχαριστώ achille

post-30871-0-50860800-1348571746_thumb.jpg

Edited by gmazanakis
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι κάνω εγώ, κι αν θέλεις το κάνεις κι εσύ.

Κρατάω το ανάγλυφο του τοπογραφικού σε ένα layer και φτιάχνω ένα δεύτερο (copy-paste) σε ξεχωριστό layer.

Το original ανάγλυφο το κάνω να φαίνεται μόνο σαν επιφάνεια άνευ όγκου (η πρώτη από τις 3 επιλογές που έχει)

Το δεύτερο ανάγλυφο το διαμορφώνω όπως θέλω.

Στις τομές κάνω ορατά και τα 2 layer και βάζω διακεκομμένη στο original ανάγλυφο. Έτσι έχω την γραμμή φυσικού εδάφους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.