Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λάθος οριοθέτηση


Recommended Posts

Αγαπητοι μηχανικοί γεια σας

Θα ηθελα να ρωτησω το εξής:

Το 2002 αγοράσα ενα οικόπεδο 407 τμ και κάλεσα τον τοπογράφο που εκαμε την πράξη εφαρμογής και το οριοθέτησε.

Στην συνέχεια εκτισα μια οικοδομή που εφαπτονταν απο δεξια με άλλο μή οριοθετημένο οικόπεδο.

Την τοποθέτηση της οικοδομής ώστε να εφάπτεται με το διπλανό την εκανε ο επιβλεπων μηχανικός

Το φθινωπορο ο ιδιοκτήτης του οικοπεδου που βρισκεται αριστερά μου το οριοθέτησε και αυτός. Παρατήτησα οτι το δεξιο οριο προς το δρόμο δεν ηταν το ιδιο με το αριστερο δικό μου αλλα 8 cm πιο αριστερά

Αρά μπορει να συμαβινουν τα εξης:

1) η το οικοπεδο του οριοθετηθηκε κατα 8 cm μικρότερο

2) η το οικοπεδο μου οριοθετηθηκε κατα 8 cm μικρότερο

3) η κατά την οριοθέτηση "μετακίνησε το οικοπεδο του γειτονα αριστερά κατα 8cm

4) η κατά την οριοθέτηση "μετακίνησε το οικοπεδο μου δεξιά κατα 8cm

 

Αν συμβαίνει το 4ο Η οικοδομή μου πρέπει λογικά να βρισκεται κατά 8cm μέσα στο οικόπεδο που βρίσκεται απο δεξιά μου.

Αν λοιπον ισχύει αυτό τι πρόβλημα μπορεί να υπάρξει αργότερα οταν ο ιδιοκτήτης απο δεξια μετρήσει το οικοπεδο του και βρει οτι ειμαι "μεσα" 8cm και πως μπορεί να επιλυθει

 

Ελπιζω να εγινα κατανοητος και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απαντηση σας.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον την αρχική δική σου οριοθέτηση την έκανε ο μελετητής της πράξης εφαρμογής .... μάλλον λίγο δύσκολο να σου έκανε λάθος.

Στην χειρότερη των περιπτώσεων που ρωτάς... θα κάνεις μια πράξη αγοράς της λωρίδας απο τον όμορο ή θα το αφήσετε έτσι και αυτός όταν θα βγάλει άδεια θα χρησιμοποιήσει το εμβαδό της πράξης εφαρμογής. Αλλιώς αν σου κάνει αγωγή για καταπάτηση .... έχεις μπλέξει.

Link to comment
Share on other sites

οι προδιαγραφες που ισχυουν βλ.γραμμικα και γωνιακα σφαλματα οδευσεων ειναι κατα πολυ χειροτερες των 8cm.

τετοιες αποκλισεις ειναι απολυτως αναμενομενες

στα πολυ ακριβη κτηματολογια αστικων περιοχων,χωρων της Ευρώπης υπαρχουν ακριβειες της ταξης των 3-4 cm

ειναι πολυ πιθανο οι δυο συναδελφοι να χρησιμοποιησαν διαφορετικα σημεια εξαρτησης

αναρωτηθηκες antykaps με ποση ακριβεια μπορει να καρφωθεί το πασσαλακι του οριου η της οικοδομης και με ποση ακριβεια καλουπωνει ο μάστορας

φροντισε να τα βρεις με το γείτονα εστω και με την συνταξη νεου Τοπογραφικου για το οποιο αν χρειασθεις στοιχεια για το τι πρεπει

να αναφερει επανερχομαι...

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείται ο μηχανικός να τοποθέτησε την οικοδομή σε επαφή με το κοινό όριο.

Μήπως τα 8 εκατοστά είναι ο αντισεισμικός αρμός?

Link to comment
Share on other sites

Brasco , πολύ σωστή η επισήμανση. Καμμιά φορά η απάντηση μπορεί να είναι μπροστά στα μάτια μας . antykaps για δες στα σχέδια των στατικών , στην πλευρά που εφάπτεται του ορίου τι αντισεισμικό αρμό αναφέρει ?

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείται ο μηχανικός να τοποθέτησε την οικοδομή σε επαφή με το κοινό όριο.

Μήπως τα 8 εκατοστά είναι ο αντισεισμικός αρμός?

 

 

Πολυ σωστη οντως επισημανση.. Αλλα οχι και αποκλειεται!!!

Κανονικα πρεπει να εχει αφησει αρμο..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
τετοιες αποκλισεις ειναι απολυτως αναμενομενες

ειναι πολυ πιθανο οι δυο συναδελφοι να χρησιμοποιησαν διαφορετικα σημεια εξαρτησης

αναρωτηθηκες antykaps με ποση ακριβεια μπορει να καρφωθεί το πασσαλακι του οριου

 

Απόλυτα σωστά όλα. Μπορεί ο ανάδοχος της πράξης εφαρμογής να χρησιμοποίησε τα τριγωνομετρικά της μελέτης του και ο μηχανικός του γείτονα της ΓΥΣ.

Προφανώς οι χαράξεις έχουν κάποια ακρίβεια (μην αρχίσουμε να λέμε πάλι για ακρίβειες mm όπως σε άλλο θέμα), τόσο από άποψη μετρητική όσο και αν ο πάσσαλος μπήκε στη θέση που υποδείχθηκε.

Θά έλεγα ότι η διαφορά αυτή δεν είναι τόση τραγική ώστε να ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως απλά θα έπρεπε να κρατήσεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου όσα παρατήρησες και όσα σχόλια διάβασες εδώ από τους συναδέλφους, και όταν έρθει ο γείτονας να περιφράξει, να χτίσεις ή να επέμβει με οποιόνδήποτε τρόπο στο οικόπεδο του, πιάστον και πές του τι έχεις παρατηρήσει για να μην θεωρησει οτι του απέκρυψες στοιχεία εάν βρει κάτι στραβό αυτός και ο μηχανικός του. Πάντως κι εμένα η διαφορά των 8 cm που αναφέρεις μου φαίνεται αμελητέα. Πιθανότατα να είναι ο αρμός, ή αν δεν είναι, 1-2 cm λάθος η τοποθέτηση του πασσάλου, 1-2 cm λάθος το καλούπωμα κλπ., ε όσο να ναι βγαίνει η διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Αν το οικοπεδο αγοραστηκε το 2002 με κυρωμενη την πραξη εφαρμογης η επιλυση του δικτυου της αποτυπωσης θα εγινε το λιγοτερο 5-7 χρονια πριν. Ο μελετητης προφανως θα ειχε στο δικτυο του αρκετα τριγωνομετρικα και εκανε την συνορθωση μαλλον στην ΕΜΠ 3.

Σημερα εχω παρατηρησει οτι αρκετοι συναδελφοι μετατρεπουν αυτες τις συν/νες σε ΕΓΣΑ και κανουν οριοθετησεις με οτι αυτο συνεπαγεται.

Οι συντεταγμενες δεν ειναι πανακεια, αν εχω απο την πραξη οτι η τελικη μου ιδιοκτησια εφαπτεται σε ομορο κτισμα και εχω την παραπανω αποκλιση δεν θα κολλησω στο κτισμα?

Αλλωστε αν στο εγκεκριμενο ρυμοτομικο κτισμα η μαντρα δεν ρυμοτομειται δεν μπορω με την εφαρμογη των συν/νων να το ρυμοτομησω, για τον λογο αυτο δεν γραφουμε το πλατος του δρομου σεβομαστε και τα σταθερα του διαταγματος.

Κατα την αποψη μου για την εφαρμογη μετα απο χρονια οικοπεδου σε πραξη εφαρμογης πρεπει να αποτυπωνονται αν υπαρχουν τα σταθερα που εμφανιζονται στην πραξη και που αποτελουν και κορυφες τελικων ιδιοκτησιων ομορων οικοπεδων ωστε να εχουμε την καλυτερη προσεγγιση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.