Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τσμεδε και απαλλαγη απο ΟΑΕΕ


alel

Recommended Posts

Τώρα τι θα κάνεις? Πρέπει να γραφτείς ΟΑΕΕ? Ο επιμερισμός δεν γίνεται από την φορολογική δήλωση?

Εγώ από την δεύτερη δραστηριότητα η οποία είναι κατασκευη κτιρίων δεν είχα κανένα εισόδημα πολλά έτη τωρα. Δεν πραγματοποιεί δραστηριότητες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

4 λεπτά πριν, katrmp said:

Τώρα τι θα κάνεις? Πρέπει να γραφτείς ΟΑΕΕ? Ο επιμερισμός δεν γίνεται από την φορολογική δήλωση?

Εγώ από την δεύτερη δραστηριότητα η οποία είναι κατασκευη κτιρίων δεν είχα κανένα εισόδημα πολλά έτη τωρα. Δεν πραγματοποιεί δραστηριότητες

Θα μιλήσω πρώτα με νομικό ή φοροτεχνικό που να έχει καλύτερη εικόνα, πριν μπω στη διαδικασία επικοινωνίας με το ταμείο του ΟΑΕΕ.

Υπάρχει και η δυνατότητα βέβαια να υποβάλεις το ερώτημα σου στον ΕΦΚΑ. Προσωπικά θα ήθελα να έχω πιο ξεκάθαρη εικόνα πριν μπω στη διαδικασία επίλυσης του θέματος.

131973330_2914684995435373_9045301676288445061_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, katrmp said:

Οι μετά του 93 δεν είχε βγει ένας νόμος που ουσιαστικά ξέμπλεκαν για πριν το 2017?

Ναι, ήταν ο Ν.2084/1992 και έπαιρνες βεβαίωση από το ΤΣΜΕΔΕ για απαλλαγή από το ΤΕΒΕ βάσει του νόμου αυτού.

Τώρα αυτός ο νόμος έχει καταργηθεί βέβαια και το ΤΣΜΕΔΕ δεν εκδίδει αναδρομικά βεβαιώσεις για τη χρήση αυτή, καθώς πρακτικά έχει καταργηθεί.

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, naper26 said:

Ναι, ήταν ο Ν.2084/1992 και έπαιρνες βεβαίωση από το ΤΣΜΕΔΕ για απαλλαγή από το ΤΕΒΕ βάσει του νόμου αυτού.

Τώρα αυτός ο νόμος έχει καταργηθεί βέβαια και το ΤΣΜΕΔΕ δεν εκδίδει αναδρομικά βεβαιώσεις για τη χρήση αυτή, καθώς πρακτικά έχει καταργηθεί.

1. Το τσμεδε είχε να την εκτυπώσεις σφραγισμένη, σίγουρα την είχε το 2017.

2. εννοώ μία διάταξη που νομίζω βγήκε πέρυσι και ουσιαστικά απάλλασε από όλα τα προηγούμενα χρόνια πρίν το 2017

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα παρακάτω είναι η γνώμη μου όπως την έχω διαμορφώσει σύμφωνα με τη νομοθεσία και θα προσπαθήσω να την τεκμηριώσω όσο καλύτερα μπορώ.

Λοιπόν, το άρθρο 38 του ν.4387/2016

(του βασικού ασφαλιστικού νόμου, δηλαδή του νόμου Κατρούγκαλου),

όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 34 του ν.4670/2020

(δηλαδή του νόμου Βρούτση που πρακτικά δεν είναι ασφαλιστικός νόμος αλλά τροποποιήσεις στον βασικό ασφαλιστικό νόμο)

και ισχύει από 28/2/2020 αναφέρει ότι ασφαλίζονται ως μισθωτοί, πλην των λοιπών αναφερομένων κατηγοριών και: "δ. Τα πρόσωπα που διορίζονται ως μέλη Διοικητικού Συμβουλίου Α.Ε. και λαμβάνουν αμοιβή ..... καθώς και οι διαχειριστές όλων των νομικών μορφών των εταιρειών πλην ΙΚΕ ..."

Επομένως ορίζεται (θεωρώ) ρητά ότι οι διαχειριστές ΟΕ, ΕΕ και ΕΠΕ ασφαλίζονται ως μισθωτοί σύμφωνα με το άρθρο 38 ν. 4387/2016. Αν επιπλέον, είναι µέλος σε ΟΕ ή ΕΕ, τότε για τη συμμετοχή του στα κέρδη καταβάλλει εισφορές και ως ελεύθερος επαγγελµατίας.

Επομένως αν κάποιος διατηρεί και το ελευθέριο επάγγελμα του μηχανικού, θεωρώ ότι έχουμε παράλληλη ασφάλιση:

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

αυτό δεν είναι ότι αν κάποιος μετα του 1993 δεν είχε γραφτεί σε 2 ταμεία απαλλάσεται? Αν δεν είχες γραφτεί καθόλου στο 2ο τι διαγραφή χρεών να ζητήσεις αφού δεν σε χρέωσαν σε κάτι? 

https://www.epoli.gr/parallili-asfalisi-diagrafi-xrewn-apallagi-a-101810.html?category_id=628

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

επίσης Γιώργαρε εγώ είμαι σε ΟΕ από το 2004 κατασκευής κτιρίων. Πήρα απαλλαγή απο ΟΑΕΕ διότι επέλεξα ΙΚΑ που είχα τότε. Μετα από 3-4 μήνες διαγράφηκα υποχρεωτικά από ΙΚΑ γιατί γράφτηκα υποχρεωτικά ΤΣΜΕΔΕ αφού πήρα αδεια σκήσεως επαγγέλματος. Αλλά δεν έχω κανένα εισόδημα χρόνια τώρα. Θέλω να την κλείσω. Επίσης είναι μία απλή ΟΕ με δύο αδέλφια όπου στην σύστηση έχουν τα ίδια δικαιώματα (αρα και διαχειριστές), όχι όμως με κάποιο μισθό.

Θα έπρεπε να πληρώνω διπλή ασφάλιση?

Αυτο δεν θα γινόταν βάσει εισοδήματος?

Θα έπρεπε να έχω γραφτεί και πότε?

Link to comment
Share on other sites

Για 1ο ερώτημά σου:

Σήμερα είσαι: α) ελ.επαγγελματίας/αυτοαπασχολούμενος (μηχανικός) και παράλληλα β) εταίρος/διαχειριστής χωρίς αμοιβή διαχείρησης σε μια ΟΕ.

Επομένως η γνώμη μου (λαμβάνοντας υπόψη και την του ΕΦΚΑ Εγκ.21/2019, παράγρ.Β. 1, (μόνο ως προς τον τρόπο ασφάλισης) όπου αναφέρει ότι: "Στην περίπτωση που τα μέλη/εταίροι ασκούν και καθήκοντα διαχείρισης στην εταιρεία, χωρίς αμοιβή, καταβάλλουν ασφαλιστικές εισφορές σύμφωνα με το άρθρο 39 του Ν.4387/2016, όπως ισχύει."  είναι ότι ανήκεις στην πρώτη από τις περιπτώσεις που ανέφερα παραπάνω σύμφωνα με την οποία "... καταβάλλεται ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΙΣΦΟΡΑ κατόπιν επιλογής από τις έξι (6) ασφαλιστικές κατηγορίες των Ελεύθερων Επαγγελματικών και Αυτοαπασχολούμενων ..."

Για 2ο ερώτημά σου:

Αυτό (δηλαδή οι εισφορές με βάση το εισόδημα και με ποσοστά επ' αυτού) γίνονταν μέχρι και 31/12/2019, από 1/1/2020 και μέχρι σήμερα οι εισφορές σύμφωνα με το άρθρο 39 του ν.4387/2016 καταβάλλονται με σταθερά ποσά συγκεκριμένων ασφαλιστικών κατηγορίων που επιλέγεις.

Για 3ο ερώτημά σου:

Δεν γνωρίζω. Αλλά αν θες την γνώμη μου έπρεπε ο ασφαλιστικός φορέας να εντοπίσει την ισχύουσα συνολική κατάσταση σου, όπως εντόπισε την πρώτη-πρώτη φορά το ότι είσαι μηχανικός και έλαβε τα δεδομένα τόσο από τα τότε ασφαλσιτικά ταμεία όσο και από την φορολογική διοίκηση έπρεπε να δει και την "θέση σου" στην ΟΕ. Οπότε τόσο το ερώτημά σου αυτό όσο και τα υπόλοιπα θα απαντηθούν σίγουρα μόνο δια ζώσης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.