Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τσμεδε και απαλλαγη απο ΟΑΕΕ


alel

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πραγματικά έτσι οπως το εχει δε βγάζω άκρη.

 

Εχει αρχικά απο 2007 (που έκανα έναρξη) μεχρι 2016.

 

Μετά εχει ΕΤΑΑ που ναι ανοικτο.

 

Και το τελος εχει 01/01/2017 ανοικτό που ναι ΟΑΕΕ.

 

Θες κανα πριντ σκριν καλυτερα;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αναρτηθούν τα ειδοποιητήρια άκρη δεν θα βγάλουμε. Πάντως βλέποντας τις παρεμβάσεις που έγιναν στις υπόλοιπες περιπτώσεις

και λαμβάνοντας υπόψη ότι το 37,95% ειναι πολύ υψηλό ποσοστό ασφαλιστικής επιβάρυνσης θεωρώ ότι όποιος έχει και ΟΑΕΕ μάλλον λιγότερα

θα πληρώσει και αυτό γιατί κάτι διαφορετικό θα ήταν εκτός κατάφορα αντισυνταγματικό (δεν θα πληρούσε την αρχή της αναλογικότητας....)..εντελώς εκτός πραγματικότητας και λογικής (αφού αφορά κάποιο πρόσωπο που έχει έσοδα που δεν ειναι αμιγώς μηχανικού και δεν θα έπρεπε να πάνε όλα με 38%)..

 

Αν δείτε και το επίμαχο άρθρο του νέου ασφαλιστικού νόμου για την 2η παράλληλη ασφάλιση δεν ισχύουν τα ελάχιστα όρια εισφοράς

(άρθρο 36 εδάφιο 1 ασφαλιστικού νόμου):

 

"1. Ασφαλισμένοι, ανεξαρτήτως του χρόνου υπαγωγής στην ασφάλιση, για τους οποίους προκύπτει βάσει γενικών, ειδικών ή καταστατικών διατάξεων, όπως ίσχυαν έως την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, υποχρεωτική ασφάλιση σε δύο ή περισσότερους φορείς, τομείς, κλάδους και λογαριασμούς ασφάλισης που εντάσσονται στον Ε.Φ.Κ.Α., καταβάλλουν για κάθε αναληφθείσα επαγγελματική δραστηριότητα τις προβλεπόμενες ασφαλιστικές εισφορές, όπως αυτές καθορίζονται από τον παρόντα νόμο. Στην περίπτωση αυτή για τις πλέον της πρώτης αναληφθείσες επαγγελματικές δραστηριότητες δεν εφαρμόζεται η υποχρέωση καταβολής ελάχιστης μηνιαίας ασφαλιστικής εισφοράς.".

Edited by abouts
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sothris το θέμα ειναι πως θα προκύψουν τα καθαρά ανα δραστηριότητα με ένα βιβλίο και μια έδρα, ένα αμαξι κλπ; (εννοώ όταν το ίδιο πρόσωπο παρέχει υπηρεσίες μηχανικού και κατασκευαστικεσ (ανακαινίσεις κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Mα συνάδελφοι πραγματικα δεν έχει νόημα.

 

Στη περίπτωση μου, έχω απαλλαγή απο ΟΑΕΕ, επειδή ημουν ΕΤΑΑ. Σαν μηχανικος εδε και μόνο.

 

Δεν είχα ουτε μαναβικο, ούτε μαγαζί με ρούχα.

 

Με το σκεπτικό τους, αυτοί το θεωρούν παράλληλη ασφάλιση. Γελάει ο κόσμος. Και πως θα βρώ άκρη δε ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Mα συνάδελφοι πραγματικα δεν έχει νόημα.

 

Στη περίπτωση μου, έχω απαλλαγή απο ΟΑΕΕ, επειδή ημουν ΕΤΑΑ. Σαν μηχανικος εδε και μόνο.

 

Δεν είχα ουτε μαναβικο, ούτε μαγαζί με ρούχα.

 

Με το σκεπτικό τους, αυτοί το θεωρούν παράλληλη ασφάλιση. Γελάει ο κόσμος. Και πως θα βρώ άκρη δε ξέρω.

 

Δε βγάζεις άκρη με αυτά γιατί οι όποιοι υπολογισμοί έχουν γίνει με βάση τα δεδομένα των φορολογικών δηλώσεων του 2015 , πλην της περιπτώσεως να είχες κάνει διακοπή εργασιών ατομικής επιχείρησης μέσα στο 2016.

Οι δηλώσεις του 2015 δεν είχαν σχεδιασθεί για να υποστηρίζουν και το ασφαλιστικό σύστημα , απλά τις επέλεξε ως το πιο πρόσφορο μέσο για να αντλήσει πληροφορίες και να εκδώσει ειδοποιητήρια καταβολής εισφορών . Διαφορετικά θα έπρεπε να αρχίσει να εκδίδει ειδοποιήσεις καταβολής από τον ΑΥΓΟΥΣΤΟ του 2017.

Τα ειδοποιητήρια που έχετε ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ . ΔΕΝ ΑΠΕΙΚΟΝΙΖΟΥΝ την πραγματική σας οφειλή στο ασφαλιστικό σύστημα .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δε βγάζεις άκρη με αυτά γιατί οι όποιοι υπολογισμοί έχουν γίνει με βάση τα δεδομένα των φορολογικών δηλώσεων του 2015 , πλην της περιπτώσεως να είχες κάνει διακοπή εργασιών ατομικής επιχείρησης μέσα στο 2016.

Οι δηλώσεις του 2015 δεν είχαν σχεδιασθεί για να υποστηρίζουν και το ασφαλιστικό σύστημα , απλά τις επέλεξε ως το πιο πρόσφορο μέσο για να αντλήσει πληροφορίες και να εκδώσει ειδοποιητήρια καταβολής εισφορών . Διαφορετικά θα έπρεπε να αρχίσει να εκδίδει ειδοποιήσεις καταβολής από τον ΑΥΓΟΥΣΤΟ του 2017.

Τα ειδοποιητήρια που έχετε ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ . ΔΕΝ ΑΠΕΙΚΟΝΙΖΟΥΝ την πραγματική σας οφειλή στο ασφαλιστικό σύστημα .

Αλλου ειναι το προβλημα ολων μας με διπλη ασφαλιση.

Φυσικα και δεν ειναι τα σωστα. Θα γινει συμψηφισμός με τη φορολογικη του 2016 και θα βγουν τα σωστα. 

Οσοι εχουν ενα ασφαλιστικο φορεα και ξερουν τα κερδη του 2016 ξερουν ποσο θα δωσουν ΣΥΝΟΛΙΚΑ. Απλος πολλαπλασιασμος με τους συντελεστες που εχει το νομοσχεδιο.

 

Εμεις δεν ξερουμε ποσο καν θα δωσουμε συνολικα το 2016 ακομα γιατι πολυ απλα εχουμε δυο ασφαλισεις και δεν ξερουμε ακριβως πως θα τα υπολογισουν.

Εγω ειχα κατω απο 3.000 κερδη που ειναι τα ελαχιστα συνολικα και 15 και 16 αλλα και παλι δεν ξερω...

Μας νοιαζει να μαθουμε ποσο θα δωσουμε συνολικα οχι αν αυτα που θα δωσουμε το πρωτο εξαμηνο ειναι τα σωστα. Φυσικα και δεν ειναι αφου δεν εχουν γινει ακομα οι φορογικες του 16..

Edited by alel
Link to comment
Share on other sites

Αλλου ειναι το προβλημα ολων μας με διπλη ασφαλιση.

Φυσικα και δεν ειναι τα σωστα. Θα γινει συμψηφισμός με τη φορολογικη του 2016 και θα βγουν τα σωστα. 

Οσοι εχουν ενα ασφαλιστικο φορεα και ξερουν τα κερδη του 2016 ξερουν ποσο θα δωσουν ΣΥΝΟΛΙΚΑ. Απλος πολλαπλασιασμος με τους συντελεστες που εχει το νομοσχεδιο.

 

Εμεις δεν ξερουμε ποσο καν θα δωσουμε συνολικα το 2016 ακομα γιατι πολυ απλα εχουμε δυο ασφαλισεις και δεν ξερουμε ακριβως πως θα τα υπολογισουν.

Εγω ειχα κατω απο 3.000 κερδη που ειναι τα ελαχιστα συνολικα και 15 και 16 αλλα και παλι δεν ξερω...

Μας νοιαζει να μαθουμε ποσο θα δωσουμε συνολικα οχι αν αυτα που θα δωσουμε το πρωτο εξαμηνο ειναι τα σωστα. Φυσικα και δεν ειναι αφου δεν εχουν γινει ακομα οι φορογικες του 16..

 

Ακριβώς εδώ είναι το πρόβλημα όμως . Στην εσφαλμένη βάση υπολογισμού και στις άγνωστες διαδικασίες  . Δε μπορείς να υπολογίσεις τι θα πληρώσεις επειδή δεν έχεις όλα τα δεδομένα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.