Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΤΣΜΕΔΕ: Εκδόθηκαν τα Ειδοποιητήρια για το Α’ Εξάμηνο 2016


Engineer

Recommended Posts

Ναι αλλά στην κοινωνία δεν υπάρχουμε μόνο εμείς 

 

Συμφωνοι. Αλλα εμεις τι είμαστε, οι προνομιουχοι; Οι περισσοτεροι ειμαστε ανεργοι ή υποαπασχολουμενοι ή μπλοκακηδες με τρεις και εξήντα...

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνοι. Αλλα εμεις τι είμαστε, οι προνομιουχοι; Οι περισσοτεροι ειμαστε ανεργοι ή υποαπασχολουμενοι ή μπλοκακηδες με τρεις και εξήντα...

 

άνεργος  χωρίς επίδομα ανεργίας

υποαπασχολούμενος  με  τέλος επιτηδευματος και φορολογία από το 1 ευρω

μπλοκακης που αν κόβεις παντου σε έχουν για ελ.επ  και σε τσακίζουν ενώ έχεις και τις ευθύνες υπογραφής

 

 

το βρήκαμε φέτος να γεμίσουμε τρύπες ΟΑΕΔ και θα πάρουν υπερ ΟΑΕΔ από μηχανικούς   100,000 * 360 ευρω =  36εκ ευρώ  με ανταποδοτικότητα ούτε στο 1 /1000

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

εγω λεω να υπογραψουμε ολοι ενα συμβολαιο τιμης ... να μην λεει κανεις αρνητικα για την κυβερνηση να σταματησουν οι μηχανικοι να υπεριφανευονται και να προκαλουν με την καλοπεραση τους να σταματησουν την κλαψα γιατι υπαρχουν και καλυτερα .. δεν ειναι σωστο κανεις να αναφερετε σε επαγγελματικα δικαιωματα σε μειωση εργασιας και ανεργειας ...γιατι υπαρχουν καποιοι που τα κονομανε ακομα χοντρα και δεν πρεπει να τους χαλατε την διαθεσει ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι για να λεμε τα πράγματα με το ονομα τους σχετικά με τον ΟΑΕΔ, ΕΧΟΥΜΕ δικάιωμα και να γραφτούμε και να πάρουμε επίδομα (άσχετα αν πρέπει να πληρωθεί το ΤΣΜΕΔΕ με αυτό).

Απλά λόγω της δομής του συστήματος οι πλειοψηφία των μηχανικών δουλεύουν ως ΕΕ ή με μπλοκάκι που πάλι φαίνονται ως ΕΕ. Αρα χάνουν το δικαίωμα του ΟΑΕΔ.

Αυτοί που μπορούν να πάρουν επίδομα είναι αυτοί που δούλευαν κάπου ως μισθωτοί (ελάχιστοι δηλαδή) και απολύθηκαν.

Τωρα για το ότι όσοι κατάφεραν να πάρουν επίδομα (ξέρω 1-2 συναδέλφους) επρεπε να πληρώσουν το ΤΣΜΕΔΕ με αυτό είναι απλά ασχολίαστο..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνοι. Αλλα εμεις τι είμαστε, οι προνομιουχοι; Οι περισσοτεροι ειμαστε ανεργοι ή υποαπασχολουμενοι ή μπλοκακηδες με τρεις και εξήντα...

ναι βρε συνάδελφοι δεν διαφωνώ Ότι ισχύει για την υπόλοιπη κοινωνία φαντάζομαι ισχύει και για εμάς Εγώ διαφώνησα με την λογική πληρώνω για κάτι που δεν με αφορά , επομένως δεν πρέπει να πληρώνω Όμως αφορά κάποιους άλλους από την υπόλοιπη κοινωνία και στην οποία θέση μπορεί να βρεθεί κάποιος συνάδελφος που θα πάψει να είναι μηχανικός Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο τι γίνεται και αν είναι πράγματι ανταποδοτικό στην υπόλοιπη κοινωνία ,αλλά γενικά είμαι αντίθετος με την λογική ότι πληρώνω μόνο για την πάρτη μου χωρίς να με ενδιαφέρει τι γίνεται γύρω μου ,αφού η ανεργία αφορά όλη την κοινωνία Και αν ακόμα λόγο της αδικίας στο κλάδο μας να μην υφίσταται άνεργο ελεύθερος επαγγελματίας ακόμα και αν έχει να σταυρώσει εργασία  ένα χρόνο , κάθε μέτρο που βοηθά έστω και τους υπόλοιπους από μένα θα θεωρείται θετικό και δεν πρόκειται να παραπονεθώ για την συμβολή ακόμα και αν είναι από το υστέρημα μου και το καταβάλω με πολύ πόνο 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

ναι βρε συνάδελφοι δεν διαφωνώ Ότι ισχύει για την υπόλοιπη κοινωνία φαντάζομαι ισχύει και για εμάς Εγώ διαφώνησα με την λογική πληρώνω για κάτι που δεν με αφορά , επομένως δεν πρέπει να πληρώνω Όμως αφορά κάποιους άλλους από την υπόλοιπη κοινωνία και στην οποία θέση μπορεί να βρεθεί κάποιος συνάδελφος που θα πάψει να είναι μηχανικός Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο τι γίνεται και αν είναι πράγματι ανταποδοτικό στην υπόλοιπη κοινωνία ,αλλά γενικά είμαι αντίθετος με την λογική ότι πληρώνω μόνο για την πάρτη μου χωρίς να με ενδιαφέρει τι γίνεται γύρω μου ,αφού η ανεργία αφορά όλη την κοινωνία Και αν ακόμα λόγο της αδικίας στο κλάδο μας να μην υφίσταται άνεργο ελεύθερος επαγγελματίας ακόμα και αν έχει να σταυρώσει εργασία  ένα χρόνο , κάθε μέτρο που βοηθά έστω και τους υπόλοιπους από μένα θα θεωρείται θετικό και δεν πρόκειται να παραπονεθώ για την συμβολή ακόμα και αν είναι από το υστέρημα μου και το καταβάλω με πολύ πόνο 

Σε μια ιδανική κοινωνία που όλοι βοηθάνε όλους....ναι θα συμφωνούσα μαζί σου....Σε αυτό το μπουρδ€λο που λέγεται Ελλάδα....που όλοι κοιτάνε να κλέψουν από τους άλλους....όχι δεν συμφωνώ...

 

Κατά συνέπεια...το ΥΠΕΡ ΟΑΕΔ μου θυμίζει το υπερ πίστεως και πατρίδας....μόνο που την πατρίδα την έχουν ξεπουλήσει και η πίστη έχει κλονιστεί όσο δεν πάει! Καληνύχτα Ελλάδα!

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι για να λεμε τα πράγματα με το ονομα τους σχετικά με τον ΟΑΕΔ, ΕΧΟΥΜΕ δικάιωμα και να γραφτούμε και να πάρουμε επίδομα (άσχετα αν πρέπει να πληρωθεί το ΤΣΜΕΔΕ με αυτό).

Απλά λόγω της δομής του συστήματος οι πλειοψηφία των μηχανικών δουλεύουν ως ΕΕ ή με μπλοκάκι που πάλι φαίνονται ως ΕΕ. Αρα χάνουν το δικαίωμα του ΟΑΕΔ.

Αυτοί που μπορούν να πάρουν επίδομα είναι αυτοί που δούλευαν κάπου ως μισθωτοί (ελάχιστοι δηλαδή) και απολύθηκαν.

Τωρα για το ότι όσοι κατάφεραν να πάρουν επίδομα (ξέρω 1-2 συναδέλφους) επρεπε να πληρώσουν το ΤΣΜΕΔΕ με αυτό είναι απλά ασχολίαστο..

 

 

να τονίσω ότι το ΤΣΜΕΔΕ είναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ ταμείο που αν είσαι μισθωτός και ο εργοδότης δεν πλήρωσε πχ τελευταίες εισφορές σου  ΤΑ ΖΗΤΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ

πριν 1 χρονο είχα πάει κεντρικά και έγινε αυτό ακριβώς....συνάδελφο τον άκουσαν μέχρι την ΚΑΛΑΜΑΤΑ.....

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

ΠΟ ΕΜΔΥΔΑΣ: Διεκδικήσεις Δημοσίων Υπαλλήλων Μηχανικών για τον Ν.4387/16

 

Για τους μετά το 1993 ασφαλισμένους υποχρεωτικά μόνο στο ΤΣΜΕΔΕ και κατ΄ εφαρμογή του Ν. 3518/2006, από την 1-1-2007 είναι υπόχρεοι Ειδικής Προσαύξησης που καταργήθηκε. Δεδομένου ότι με το άρθρο 8 του Ν.3518/16 πρέπει να έχουν διανύσει υπερδεκαετή χρόνο ασφάλισης στον κλάδο, διεκδικούμε να τους επιστραφούν οι εισφορές που έχουν πληρώσει για τα εννέα (9) ή λιγότερα χρόνια στον κλάδο ως “αχρεωστήτως καταβληθείσες” μια και είναι υπαρκτός ο κίνδυνος απώλειας τους. Εναλλακτικά να εξετασθεί η δυνατότητα συμψηφισμού τους με τυχόν οφειλές ή τυχόν αιτήσεις εξαγοράς πλασματικού χρόνου ασφάλισης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει συναδελφος που βγηκε εκτος ρυθμισης επειδη πληρωσε εκπροθεσμα (οπως ο γραφων) και πηγε απο την 1η στην 3η κατηγορια χωρις να του δινουν οι αλητηριοι του ΤΣΜΕΔΕ την δυνατοτητα εκ νεου αιτησης για επαναφορα κατηγοριας;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι για να λεμε τα πράγματα με το ονομα τους σχετικά με τον ΟΑΕΔ, ΕΧΟΥΜΕ δικάιωμα και να γραφτούμε και να πάρουμε επίδομα (άσχετα αν πρέπει να πληρωθεί το ΤΣΜΕΔΕ με αυτό).

Απλά λόγω της δομής του συστήματος οι πλειοψηφία των μηχανικών δουλεύουν ως ΕΕ ή με μπλοκάκι που πάλι φαίνονται ως ΕΕ. Αρα χάνουν το δικαίωμα του ΟΑΕΔ.

Αυτοί που μπορούν να πάρουν επίδομα είναι αυτοί που δούλευαν κάπου ως μισθωτοί (ελάχιστοι δηλαδή) και απολύθηκαν.

Τωρα για το ότι όσοι κατάφεραν να πάρουν επίδομα (ξέρω 1-2 συναδέλφους) επρεπε να πληρώσουν το ΤΣΜΕΔΕ με αυτό είναι απλά ασχολίαστο..

 

Τα λες πολύ σωστά και συμφωνώ.

Γιατί όμως ο ΕΕ να πληρώνει ΜΗ ανταποδοτικές εισφορές υπέρ ΟΑΕΔ; Να πληρώνει μόνο ο μισθωτός Μηχανικός.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.