Μετάβαση στο περιεχόμενο

μελετες μηχανολογου τει


M_Kostas

Recommended Posts

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Θα ηθελα επισης να σε ρωτησω γιατι ΟΧΙ για τα ηλεκτρολογικα; Συμφωνα με το πδ 108 του 2013 και προχωροντας σε αναγγελια (η καπως ετσι), δεν αποκταμε καποια λιγα δικαιωματα ενασχολησης με τα ηλεκτρολογικα; Αν δεν κανω λαθος μπορουμε να ασχοληθουμε με την Α' ειδηκοτητα της 2ης Ομαδας των ηλεκτρολογικων. Σε ευχαριστω και παλι.

το ΠΔ108 δεν αφορά μελέτες

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αληθές το παραπάνω post.

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Θα ηθελα επισης να σε ρωτησω γιατι ΟΧΙ για τα ηλεκτρολογικα; ...

Το εν λόγω Π.Δ. αναφέρεται σε ειδικότητες ηλεκτροτεχνιτών και ηλεκτρολόγων εγκαταστάσεων. Σε κάποια κατηγορία του, όπως πολύ σωστά λες, μπορούν να ενταχτούν και οι Μηχανολόγοι Τ.Ε.

Link to comment
Share on other sites

-Αδειες λειτουργιας καταστηματων. NAI σε γενικές γραμμές. Εξαρτάται από το τι κατάστημα είναι και τι απαιτείται για την Άδειά του. Σε μερικές περιπτώσεις, π.χ. Έκδοση Βεβαίωση Στατικής Επάρκειας, απαιτείται Πολιτικός Μηχανικός.

 

 

 

 

Συνάδελφε η συντριπτική πλειοψηφία των αδειών λειτουργίας Κ.Υ.Ε. απαιτούν βεβαίωση νομιμότητας χώρου και β.κ.χ. καθώς επίσης και αρχιτεκτονικά σχέδια. Είσαι σίγουρος πως τα υπογράφουν ηλεκτρολόγοι/μηχανολογοι αυτά?

Edited by Oddball
Link to comment
Share on other sites

Ο συνάδελφος μπορεί να ασχοληθεί με εκδόσεις αδειών καταστημάτων "σε γενικές γραμμές" και πιο συγκεκριμμένα στον τομέα Έκδοσης Πιστοποιητικού Πυρασφαλείας, Βεβαίωση Εγκατάσταση Φ.Α., ΠΕΑ, Περιβαλλοντική Μελέτη, Ηχομέτρηση και Υ.Δ. περί μη Ηχορύπανσης κλπ. 

Στο ερώτημα που θέτεις, απαντήσεις υπάρχουν σε πολλές συζητήσεις στον τομέα "Άδειες-Διαδικασίες" του Φόρουμ όπως π.χ. εδώ:   

http://www.michanikos.gr/topic/31811-%CE%86%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CE%BC%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%AD%CE%B3%CE%BA%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B7%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81/

 

Γι' αυτό δίνω διευκρίνιση σχετικά με το είδος της Αδείας. Αν π.χ. απαιτείται Βεβαίωση Αλλαγής Χρήσης ή Στατικής Επάρκειας είναι στην δικαιοδοσία ενός Π.ή Α.Μ. Εγώ προσωπικά λόγω στενής μου συνεργασίας με δύο συναδέλφους (Π.Μ. και Α.Μ.) δεν έχω ποτέ ασχοληθεί εξ' ολοκλήρου με μια άδεια.   

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Ο συνάδελφος μπορεί να ασχοληθεί με εκδόσεις αδειών καταστημάτων "σε γενικές γραμμές" και πιο συγκεκριμμένα στον τομέα Έκδοσης Πιστοποιητικού Πυρασφαλείας, Βεβαίωση Εγκατάσταση Φ.Α., ΠΕΑ, Περιβαλλοντική Μελέτη, Ηχομέτρηση και Υ.Δ. περί μη Ηχορύπανσης κλπ.

Στο ερώτημα που θέτεις, απαντήσεις υπάρχουν σε πολλές συζητήσεις στον τομέα "Άδειες-Διαδικασίες" του Φόρουμ όπως π.χ. εδώ:

http://www.michanikos.gr/topic/31811-%CE%86%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CE%BC%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%AD%CE%B3%CE%BA%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B7%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81/

 

Γι' αυτό δίνω διευκρίνιση σχετικά με το είδος της Αδείας. Αν π.χ. απαιτείται Βεβαίωση Αλλαγής Χρήσης ή Στατικής Επάρκειας είναι στην δικαιοδοσία ενός Π.ή Α.Μ. Εγώ προσωπικά λόγω στενής μου συνεργασίας με δύο συναδέλφους (Π.Μ. και Α.Μ.) δεν έχω ποτέ ασχοληθεί εξ' ολοκλήρου με μια άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξα αυτο το θεμα γιατι αυτη την στιγμη εργαζομαι σε μια εταιρεια που δεν εχει καμια σχεση με το επαγγελμα του μηχανικου και της μηχανολογιας γενικοτερα. Ομως επειδη ο λογιστης μου με ενημερωσε οτι μπορω να εργαστω και σαν ελευθερος επαγγελματιας και μαλιστα οτι μπορω να παρω και απαλλαγη απο το τεβε (τωρα ΟΑΕ) διοτι εχω πληρη καλυψη στο ικα, σκεφτομαι σοβαρα, επειδη αγαπω αυτο που σπουδασα (μηχανολογος μηχανικος τε) να αρχισω να το κανω παραλληλα με την εργασια που κανω τωρα. Οποτε με βαση τα παραπανω, ολα τα σχολια σας ειναι καλοδεχουμενα γιατι θα ηθελα να μαθω οσο δυνατον περισσοτερα γι αυτα με τα οποια μπορω να ασχοληθω. Σε δευτερη φαση, θα ηθελα να ρωτησω αν αρχικα, ειναι απαραιτητητη η αγορα ενος τεχνικου λογισμικου καθως και πιο ειναι το καλυτερο απο πλευρα χειρησμου.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι καλή επιτυχία στο καινούριο σου ξεκίνημα. Ναι τα λογισμικά βοηθούν πολύ στην αρχή το νέο μηχανικό. Υπάρχουν όμως και τεχνικές εκδόσεις που πραγματεύονται με επιτυχία διάφορα τεχνικά θέματα, όπως βοηθήματα για μελέτες Πυρασφάλειας, εγκατάστασης υγραερίου κλπ, που θα σε βοηθήσουν περισσότερο. Βέβαια το κλείσιμο του "Παπασωτηρίου" δυσχεραίνει λίγο την κατάσταση, αλλά υπάρχουν και άλλα τεχνικά βιβλιοπωλεία...Ακόμη.  

 

Συμβουλές περί καλύτερου και χειρότερου λογισμικού δεν μπορώ να δώσω γιατί στις δικές μου δουλειές, εκτός του σχεδιαστικού (Autocad) δεν τα χρησιμοποιώ. Γνωρίζω όμως πάρα πολύ καλά αυτό της 4Μ, επειδή το χρησιμοποιούσε μια τεχνική εταιρεία που δούλευα πριν χρόνια, δεν γνωρίζω όμως το αν και κατά πόσο είναι ενημερωμένες οι τελευταίες του εκδόσεις .  

 

Και μετά...φόρουμ "Μηχανικός" για ότι απορίες έχεις επί του πρακτέου. :)

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντινε σε ευχαριστω παρα πολυ για ολες τις απαντησεις. Ολες σου οι απαντησεις ηταν υπερπολυτιμες καθως φαινεται πως γνωριζεις το αντικειμενο. Ακομα πιο ευχαριστο ομως ειναι το γεγονος οτι εισαι διατεθειμενος στο να δωσεις αυτες τις χρησιμες απαντησεις-πληροφοριες. Γεγονος ειναι οτι και εγω μονο το autocad ξερω να χειριζομαι σε ικανοποιητικο βαθμο και πως δεν εχω καθολου επαφη με εξιδεικευμενο λογισμικο οπως το fine της 4m που ανεφερες. Εστειλα ενα αιτημα στην tisoft και δοκιμαζω μια trial εκδοση αλλα δε βλεπω να μαθαινω και πολλα. Επισης δεν εχω και ολα αυτα τα χρηματα που ζητουν (τοσο η 4m οσο και η tisoft) για να μπορεσω να τα αγορασω. Χωρις να θελω να σε κουραζω περισσοτερο, θα σε παρακαλουσα, εαν γνωριζεις καλη βιβλιογραφια με μελετες καθως και το πως πραγματοποιουνται βημα-βημα, να μου εστελνες καποιους τιτλους.

Σε ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξεις όμως στο φόρουμ θα βρεις πολύ περισσότερες και πολυτιμότερες πληροφορίες κατά περίπτωση. Εγώ έπαιρνα πληροφορίες απ' αυτό αρκετά χρόνια πριν γίνω μέλος και βεβαίως δεν είναι το μοναδικό, αλλά το θεωρώ πληρέστατο στα θέματα μελετών και αδειών. Πρόσεξε μια κωδικοποίηση ενεργειών γιατί κι εγώ κάπως έτσι ξεκίνησα πριν μερικά χρόνια σαν μηχανικός Τ.Ε.  :)

 

1) Πρέπει να βρεις ακριβώς τα μελετητικά και κατασκευαστικά σου δικαιώματα από την ΕΕΤΕΜ και άλλους αντίστοιχους φορείς. Από που και μέχρι που. Υπάρχουν πολλές λεπτομέρειες που πρέπει να προσέξεις εκ των προτέρων, όπως π.χ. ότι ο μηχανικός Τ.Ε. υπογράφει μελέτες Φ.Α. αλλά όχι υγραερίου κ.α. Αφού διευκρινήσεις αυτά προχωρείς στην κείμενη νομοθεσία.

2) Νομοθεσία από την ιστοσελίδα του ΕΛΥΝΙΑΕ (τεράστιο εύρος τεχνικής νομοθεσίας, βιομηχανικά, κτιριακά, επαγγελματικά δικαιώματα κλπ), την ιστοσελίδα της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας (Μελέτες Πυρασφαλείας), ΕΛΟΤ HD384 (Ηλεκτρολογικές Εγκαταστάσεις), Κανονισμός Εσωτερικών Υδραυλικών εγκαταστάσεων ( μπορείς να τον βρεις και από 'δω: http://www.monachos.gr/forum/content.php/240-%CE%9A%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%83%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B1%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD), Κτιριοδομικούς Κανονισμούς κλπ. 

3) Αφού ενημερωθείς για τη νομοθεσία τότε θα αναζητήσεις βιβλιογραφία βοηθημάτων. Τα βοηθήματα είναι καλά γιατί εκτός από την νομοθεσία διαθέτουν πλήρη παραδείγματα τεχνικών μελετών και κατασκευών. Είναι η σύνδεση της σχολής με το έργο. Αλλά προηγουμένως πρέπει να δεις αν τα βιβλία που βρίσκεις είναι ενημερωμένα με βάση τις τελευταίες νομοθετικές ρυθμίσεις. Γι΄αυτό προηγείται η γενική γνώση της νομοθεσίας.

 

Προτεινόμενα Πρότυπα:

Εγώ κάποτε ξεκίνησα τις μελέτες πυρασφαλείας με το βοήθημα του Βιάζη. Σήμερα δεν χρειάζομαι βοήθημα γιατί έχω κάνει σχεδόν όλες τις περιπτώσεις αδειών πυρασφαλείας και κατασκευών πυρόσβεσης ώστε τα καινούρια πρότυπα τα αφομοιώνω σε γενικές γραμμές ικανοποιητικά. Συνεπώς δεν γνωρίζω αν υπάρχουν καινούριες εκδόσεις πιο πλήρεις. 

 

Επειδή, ανεξαρτήτως επαγγελματικών δικαιωμάτων, πρέπει να γνωρίζεις τον κανονισμό εσωτερικών ηλεκτρικών εγκαταστάσεων με βάση το πρότυπο ΕΛΟΤ HD384, το βιβλίο του ΣΤ. Τουλόγλου "Ηλεκτρικές Εγκαταστάσεις" είναι κορυφαίο αλλά...τσουχτερό. 80 € το είχε πριν κλείσει ο "Παπασώτος". 

 

Επίσης πρέπει να γνωρίζεις τις διατάξεις του ΝΟΚ και του ΚΕΝΑΚ.  

Edited by Konstantinos IB
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.