Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Mελετητικό και Εργοληπτικό Πτυχίο (Ερώτηση)


jovannasa

Recommended Posts

Καλημέρα,

Είμαι νέα συνάδελφος Αγρ. και Τοπογράφος Μηχανικός και έχω κάνει αίτηση στο μεταπτυχιακό Διοίκηση και Διαχείριση Τεχνικών Έργων. Η ερώτησή μου είναι η εξής:

Από τη στιγμή που ως τοπογράφος κατά πάσα πιθανότητα θα επιλέξω μελετητικό πτυχίο, έχει νόημα να κάνω το παραπάνω μεταπτυχιακό? Ή δεν έχει σχέση το είδος το πτυχίου (μελετητικό ή εργολητικό) με το θέμα διαχείρισης τεχνικών έργων? 

Θα με βοηθούσατε ιδιαίτερα αν απαντούσατε στην παραπάνω απορία μου. Όπως και να έχει σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως για εγγραφή στα μητρώα του ΥΠΕΧΩΔΕ θες

 

1. για Μελετητικό Α' τάξης    --> τετραετία από κτήση του διπλώματός

2  για Εργοληπτικό Α' τάξης --> τριετία

 

Δεν ξέρω πόσο νέα είσαι στο επάγγελμα. Οπως είπε και ο KF κάνε το μεταπτυχιακό σου. Η Διαχείριση Έργων είναι πάντα χρήσιμη σε ένα μηχανικό.

Θα σε βοηθήσει επίσης αν θες να πας και για πιστοποιήσεις σε project management (πχ PRINCE2 κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Τον Ιούλιο ορκίζομαι, απλά ήθελα να διαλέξω ένα μεταπτυχιακό το οποίο να μην "αχρηστευτεί" με την επιλογή μελετητικού πτυχίου ... Επίσης έχω κάνει αίτηση και για ένα MBA.. Αλλα ακόμη δεν ξέρω ποιό από τα 2 να επιλέξω σε περίπτωση αποδοχής και στα 2.. Φοβάμαι μήπως το ΜΒΑ είναι απλά διαδεδομένο λόγω "τίτλου" και στην πράξη δεν είναι χρήσιμο..

Link to comment
Share on other sites

Τον Ιούλιο ορκίζομαι, απλά ήθελα να διαλέξω ένα μεταπτυχιακό το οποίο να μην "αχρηστευτεί" με την επιλογή μελετητικού πτυχίου ... Επίσης έχω κάνει αίτηση και για ένα MBA.. Αλλα ακόμη δεν ξέρω ποιό από τα 2 να επιλέξω σε περίπτωση αποδοχής και στα 2.. Φοβάμαι μήπως το ΜΒΑ είναι απλά διαδεδομένο λόγω "τίτλου" και στην πράξη δεν είναι χρήσιμο..

 

Το ΜΒΑ δεν έχει κανένα απολύτως νόημα αν δεν έχεις σοβαρή επαγγελματική εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου: Το πτυχίο είναι μια χαρά, ένα πολύ καλό εφόδιο για μια λαμπρή σταδιοδρομία. Η καριέρα είναι άλλο πράγμα και την χτίζεις βήμα - βήμα. Άσχετα με το αν είσαι τοπογράφος το τι θα ακολουθήσεις εξαρτάται από τις επιθυμίες σου και εν πολλοίς και από την τύχη...

Μπορείς να ακολουθήσεις κλάδο μελέτης ή κατασκευή χωρίς κανένα πρόβλημα. Ξέρω τοπογράφους-εργολήπτες και μάλιστα σε υψηλές θέσεις (και managerιστικο επίπεδο).Το μεταπτυχιακό είναι ουσιαστικά project management και το MBA είναι πιο advanced και πιο επικεντρωμένο στα οικονομικά. Πιστοποίηση τύπου prince2 κλπ που προτείνει ο συνάδελφος δεν νομίζω ότι έχει νόημα σε αυτή την ηλικία. Άλλωστε πρέπει να έχεις υποχρεωτικά και εργασιακή εμπειρία....

Η ενασχόληση με τις μελέτες και τα σχετικά μεταπτυχιακά pm ή MBA αρχικά φαίνεται να μην συνάδουν αλλά σίγουρα είναι καλά αν στοχεύεις ψηλά και υπάρχουν και οι δυνατότητες να φτάσεις.

Μιας και είσαι τοπογράφος μια σημείωση: οι καλοί μελετητές οδοποιίας και υδραυλικών είναι λίγοι και περιζήτητοι.....οπότε αξίζει η επένδυση σε αυτό τον τομέα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, μου φάνηκαν αρχικά χρήσιμες, γιατί τώρα ουσιαστικά μπαίνω στην αγορά εργασίας και αρχίζω να κατανοώ κάποιες έννοιες..Όσο για την επένδυση στο κομμάτι των μελετών οδοποιίας και υδραυλικών, πιστέυω πως δεν αναφέρεστε σε κάποιο μεταπτυχιακό.. Καθώς στην Ελλάδα τουλάχιστον δεν έχω βρει κάποιο μεταπτυχιακό στοχευμένο στην οδοποιία (με τα υδραυλικά δεν θα ήθελα να ασχοληθώ) ..

 

Υ.Γ.

Οι μελέτες και τα μεταπτυχιακά σε σχέση με το μανατζμεντ για ποιο λόγο θεωρείτε πως δεν συνάδουν?

Edited by jovannasa
Link to comment
Share on other sites

Όχι, ούτε εγώ έχω στο νου μου μεταπτυχιακό πρόγραμμα. Αλλά καταρχήν δεν αναφέρομαι μόνο σε εργασιακή πορεία στην Ελλάδα και δεύτερον υπάρχει πολλή δουλειά που μπορείς να κάνεις ώστε να ανελιχθείς σε ένα αντικείμενο, όπως:

1) Εκμάθηση παγκοσμίως γνωστών προγραμμάτων οδοποίας όπως το civil-3d

2) Πολύ διάβασμα από βιβλιοθήκες πανεπιστημίων μέχρι και ίντερνετ, υπάρχει πολύ υλικό....

3) Προσπάθεια για επαφές με μελετητές ώστε να βρεις δουλειά (έστω μετά το μεταπτυχιακό σου) πάνω στο αντικείμενο γιατί καλή η θεωρία αλλά η πράξη (η τριβή με πραγματικές μελέτες οδοποιίας) σου μαθαίνει πολλά, σου εμφανίζει προβλήματα που είναι αδύνατον να φανταστείς όταν μαθαίνεις ή όταν κάνεις μια εικονική μελέτη από το σπίτι σου για να μάθεις το πρόγραμμα (το οποίο τελευταίο πρέπει να το κάνεις anyway)

 

Αν βάλεις ένα στόχο από τώρα, σου κάτσει (ως ενδιαφέρον) και σου κάτσει και δουλειά είναι ότι καλύτερο....

Link to comment
Share on other sites

Καλώς θα τα λάβω υπόψιν μου όλα τα παραπάνω. Ήδη έχω αποφασίσει να ψαχτώ βιβλιογραφικά για αρχή.. Το γεγονός του ότι ως κατεύθυνση και διπλωματική στο πανεπιστήμιο ήταν η Φωτογραμμετρία και όχι τα συγκοινωνιακά, παίζει ρόλο στο ότι θέλω να ασχοληθώ και με ο κομμάτι της οδοποιίας? Χωρίς να παρατήσω ένα από τα 2..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.