Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημιουργία νέας επιχείρησης - Διαδικασίες και απορίες


panos-v

Recommended Posts

Καλημέρα.

Θα απαντήσω σε έναν έναν ξεχωριστά και σε όλα όσα μου γράφετε, όπως άλλωστε κάνω πάντα. Μακάρι και οι άλλοι να μπορούσαν να μου απαντήσουν τόσο συγκεκριμένα και σε όλα. Λίγη υπομονή

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Δηλαδή τώρα, τι μύγα σε τσίμπησε και ήρθες μετά από 5 μέρες με όρεξη για καυγά;!

 

Ήμαρτον παναγία μου!

Απλούστατα οταν το διάβασα δεν είχα τον χρόνο να απαντήσω και όταν απάντησα, τον είχα.

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

1)Αγαπητέ, είναι σύνηθες όταν σε κάποιον ιδιώτη δεν αρέσουν οι απαντήσεις που παίρνει εδώ, να αρχίσει να εκνευρίζεται όπως συμβαίνει και σε εσένα. 

2)Λοιπόν, μας έθεσες κάποια ερωτήματα στα οποία σου απάντησαν οι συνάδελφοι .

Εν ολίγοις, βάλε μία ακόμα γνώμη στην συλλογή σου.

Εάν δεν έχει κάποιο πρόσφατο τοπογραφικό στα χέρια σου ή κάποια βεβαίωση χρήσης γης από την οικεία υπηρεσία δόμησης, τότε δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις καν εάν αυτό που έχεις στο νού σου να κάνεις επιτρέπεται .

Επιπλέον, για τα κτήρια τα οποία υπάρχουν εντός του οικοπέδου / γηπέδου , βεβαιώσου πως είτε είναι νομίμως υφιστάμενα, είτε έχει γίνει υπαγωγής στις διατάξεις του ν. 4178/ 2013 .

Για όποια εργασία επίσης κάνεις εντός του γηπέδου / οικοπέδου ( εγκαταστάσεις στεγάστρων, επιχωματώσεις / εκχωματώσεις, ασφαλτοστρώσεις, κλπ. ) θα πρέπει να εκδόσεις κάποιου είδους άδεια δόμησης / έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας / ενημέρωση από την ΥΔΟΜ.

3)Εν ολίγοις, δεν ξέρω από πόσους περιμένεις να ακούσεις πως πρέπει να επισκεφτείς μηχανικό για να σε συμβουλέψει για τις πρώτες σου κινήσεις για να πειστείς. 

Αυτά από εμένα φιλικά, αν και μόνο φιλική δεν είναι η δική σου στάση.

Επίσης, δύο παρατηρήσεις.

4)Είναι προφανές πως μιλάς για κάποιον συνάδελφο που κινείτε στα όρια ή και εκτός νομιμότητας. Δεν λέω κάτι παραπάνω. 

 

5)Όλοι εδώ μέσα είμαστε επαγγελματίες και φυσικά έχουμε υποχρεώσεις και δεν μπορούμε να απαντάμε δύο και τρεις φορές τα ίδια πράγματα σε κάποιον που δεν θέλει να καταλάβει. Δεν ξέρω τι παραπάνω περίμενες από τον συνάδελφο, πάντως δεν εξαφανίστηκε. 

Τώρα τις απειλές για πολλαπλούς λογαριασμούς κλπ. κάνω πως δεν τις διάβασα γιατί θα τις χαρακτήριζα τουλάχιστον μικρόψυχες. 

Καλό βράδυ και καλή επιτυχία εύχομαι. 

Καλημέρα φίλε.

Αριθμώ την απάντησή σου για να σου δώσω τις απαντήσεις.

1)Κατ αρχήν δεν εκνευρίζομαι. Απλώς απαντάω όπως αρμόζει σε κάποιον που με ειρωνεύεται, χωρίς να του έχω δώσει το δικαίωμα. Πάει αυτό.

2)Σ ευχαριστώ για την απάντησή σου.

3)Μάλλον δεν κατάλαβες από την απάντηση στον didonis ότι έχω ήδη επισκεφθεί μηχανικό, από τον οποίο προέκυψαν όλα όσα γράφω, όπως και ο τρόπος για να γίνει στέγαστρο χωρίς άδεια.

4)Με αυτή σου την φράση ακυρώνεις την αμέσως προηγούμενη. Δηλ. μου λες ότι μιλάω για κάποιον μηχανικό που κινείται στα όρια της νομιμότητας, ενώ αμέσως πιο πριν με συμβουλεύεις να επισκεφθώ μηχανικό.

5)Εγώ καταλαβαίνω πολύ καλά, αντιθέτως σε όλα όσα έγραψα αριθμητικά, δεν πήρα την παραμικρή απάντηση από αυτόν που απευθυνόμουνα, παρά μόνο σε ότι αφορά το ban.

  • Downvote 9
Link to comment
Share on other sites

Πλυντήριο self service... Τι είναι αυτό, δίνω το χώρο να έρθετε να πλύνετε το αμάξι σας;; [emoji51][emoji51]

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αν και η ερώτησή σου είναι επιπέδου 10χρονου, θα κάνω τον κόπο να σου απαντήσω.

Eίναι πλυντήριο αυτοεξυπηρέτησης, όπου εκτός από τον χώρο, δίνεις τα μηχανήματα πίεσης νερού, τον αφρό, την σκούπα και τον αέρα.

Επίσης δίνεις το νερό και το ρεύμα.

Αν έχεις ακόμα απορίες εδώ είμαι..

  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Στην θέση σου θα φοβόμουν πολύ να επενδύσω τα λεφτά μου και να πάρω τέτοιο ρίσκο χωρίς να έχω σχέση με την επιχειρηματικότητα τα φορολογικά και όλα τα σχετικά.

 

Πέρα από τις άδειες των μηχανικών και το κόστος αδειοδοτήσεων εξοπλισμών κτλ, θα πρέπει αν απευθυνθείς σε εταιρεία συμβούλων για να σου αναλύσουν κατ' εκτίμηση τα κόστη λειτουργίας της επιχείρησης, κατανάλωση ρεύματος νερού πάγια έξοδα κτλ.

 

Συγνώμη που παρόλο που δεν έχω καμμια σχέση με την επιχειρηματικότητα και τα φορολογικά τολμάω να σκεφτώ να κάνω μια επιχείρηση, επενδύοντας ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ.

Αλλά όπως πολύ καλά λες, ΕΣΥ θα φοβόσουν. Εγώ πάλι επειδή είμαι ΕΓΩ, ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ καθόλου. Και ξέρεις γιατί?

Γιατί αν θες να πετύχεις κάτι στην ζωή σου, και εν προκειμένω μια επιχείρηση, πρέπει να ρισκάρεις. Δεν υπάρχει προσδοκία κέρδους, χωρίς ρίσκο.

 

Τώρα για την εταιρεία συμβούλων τι να πω? Ότι αν πάω σε εταιρεία για να μου υπολογίσουν τα κόστη λειτουργίας, νερού, ρεύματος θα γελάνε?

Δηλ, τι να μου υπολογίσουν ακριβώς? Πόσο ενοίκιο θα δίνω? Ή πόσο καταναλώνει πχ το πιεστικό σε ρεύμα και νερό. Έτσι ενδεικτικα να σου πω πως αν μιας συσκευή έχει ισχύ 2000 watt αυτό σημαίνει ότι καταναλώνει 2 kw την ώρα. Κάνεις και τον πολλαπλασιασμό με την τιμή της kwh και thats all.

Το ίδο και για το νερό. Τα μηχανήματα στα τεχνικά τους χαρακτηριστικά, αναφέρουν και την κατανάλωση ανα λεπτό. Μια απ τα ίδια κι εδώ.

  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Παιδες, βλεπω μια ανοχη σε φαινομενα αγενειας, ειτε προερχονται απο ιδιωτες ειτε απο συναδελφους, κ μαλιστα η αγενεια αυτη συχνα επιβραβευεται εμμεσως αφου καποιοι συναδελφοι συνςεχιζουν να δινουν απαντησεις στον αγενη...ο didonis αφου εκατσε κι εγραψε ενα κατεβατο για να καλυψει καθε πιθανο κι απιθανο ενδεχομενο, δεχτηκε επιθεση απο τον ερωτωντα! Κ αντι να τον βαλετε στη θεση του, οι καλοπροαιρετοι συναδελφοι που γραψατε παρακατω, συνεχιζετε να προτεινετε λυσεις ή να επισημαινετε "παγιδες". Νομιζω οτι οσο καλοπροαιρετοι κι αν ειμαστε, θα πρεπει με την σταση μας να προστατευουμε τους αποδεδειγμενα καλους συναδελφους και να βοηθαμε στο να υπαρχει σεβασμος προς το φορουμ κ τον κλαδο εν γενει...

 

Επειδή δεν απευθύνεσαι σε εμένα δεν θα σου απαντήσω κάτι.

Επειδή όμως με χαρακτηρίζεις αγενή, θα σου απαντήσω.

Στην ζωή μου έχω μάθει να απαντάω στον καθένα, ακριβώς όπως μου απευθύνεται. Αν διαβάσεις όλες μου τις απαντήσεις θα δεις ότι στους βλάκες απαντάω αναλόγως, στους εξυπνάκηδες το ίδιο και στους καλοπροαίρετους και ευγενικούς, ευγενικά. Είναι απλό. Δεν πρέπει να αφήνεις έναν βλάκα να περνιέται για έξυπνος, αλλά πρέπει να του υπενθυμίζεις ότι είναι βλάκας για να μην σου σπαταλάει τον χρόνο με βλακείες. Ως γενική αρχή αυτό που λέω. Δεν λέω κάποιον βλάκα εδώ μέσα.

  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ, δεν ξέρω γιατί το έγραψες αυτό? Μήπως τελικά σκόπευες να το κάνεις όπως στα "άλλα φόρουμ"?

Πήρες ένα σωρό απαντήσεις από τον εξαιρετικό συνάδελφο didonis και άλλους συναδέλφους και μετά την σχετικά χαλαρή πλακίτσα του επιτίθεσαι με αυτό τον τρόπο??

Εκτός του ότι είσαι απαράδεκτος και θα έχεις ποινή από μένα για παράβαση των κανόνων συμμετοχής (ως αρμόδιος συντονιστής της κατηγορίας), θεωρώ ότι πήρες τις απαντήσεις που έπρεπε να πάρεις και το θέμα δεν έχει τίποτα άλλο να προσφέρει εκτός από την (για άλλη μια φορά) γνώση ότι "ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος αχαρίστου"...

Κρίμα...

 

Το έγραψα γιατί το πίστευα. Μέχρι που είδα ότι οι απαντήσεις που πήρα απ τον didonis ήταν αυτά που μου είπαν 5-6 άσχετοι φίλοι. Τίποτα το συγκεκριμένο δηλ, παρά αοριστίες που στο τέλος κατέληξαν σε "χαλαρή πλακίτσα" στην οποία αρχικά γέλασα, αλλά επειδή συνεχίστηκε μεταξύ μελών, απάντησα αναλόγως. Δεν άνοιξα θέμα για χαλαρή πλακίτσα.

Όσο για την ποινή ασχολίαστο. Αναφέρθηκα στους τρόπους που χρησιμοποιούν οι δημοκρατικότατοι συντονιστές ώς συνήθως.

Το τελευταίο με έκανε να γελάσω πολύ...

Εγώ δηλ είμαι ευεργετηθέντας?? χαχαχα

Και αχάριστος κιόλας?

Και εχθρός προς αυτόν που με ευεργέτησε??? χαχαχαχα τι να πω φίλε. πολύ γέλιο.

  • Upvote 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κάνω δημόσιο διάλογο μαζί σου. Για τις όποιες διαφωνίες σου σχετικά με ποινές κλπ τα χαχαχα χουχουχου να λείπουν. Στέλνεις πμ σε μένα και αν δεν σε ικανοποιήσει η απάντηση απευθύνεσαι στους υπερσυντονιστές. Αυτοί είναι οι κανόνες του φόρουμ που προσπαθούμε να τηρούμε. Αν κατά την γνώμη σου δεν είναι δημοκρατικοί ελεύθερος να αποχωρήσεις από το φόρουμ. Από μένα έχεις άλλη μία ποινή για ανάρμοστη συμπεριφορά και κατ'εξακολούθηση παράβαση των κανόνων συμμετοχής.

Και κάτι προσωπικό: Αν θέλεις να μας κάνεις μάθημα πως θα απαντάμε στον κάθε τυχάρπαστο γελάστηκες. Έχουμε πολλαπλή εμπειρία από τέτοιους τόσα χρόνια εδώ μέσα....Επίσης, ναι πιστεύω ότι "ευεργετήθηκες" γιατί πήρες σωρία σωστών απαντήσεων/κατευθύνσεων/πληροφοριών και φυσικά είσαι αχάριστος...

Edited by Γιάννης
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Οπότε Γιάννη αβίαστα προκύπτει το συμπέρασμα ότι πρέπει να καθιερωθεί κανόνας ότι σε θέματα ιδιωτών η μόνη συνεισφορά του φόρουμ πρέπει να είναι ΑΥΣΤΗΡΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΙΚΑ  η υπόδειξη της κατάλληλης ειδικότητας μηχανικού στην οποία πρέπει να απευθυνθεί...και άμεσα!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που παρόλο που δεν έχω καμμια σχέση με την επιχειρηματικότητα και τα φορολογικά τολμάω να σκεφτώ να κάνω μια επιχείρηση, επενδύοντας ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ.

Αλλά όπως πολύ καλά λες, ΕΣΥ θα φοβόσουν. Εγώ πάλι επειδή είμαι ΕΓΩ, ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ καθόλου. Και ξέρεις γιατί?

Γιατί αν θες να πετύχεις κάτι στην ζωή σου, και εν προκειμένω μια επιχείρηση, πρέπει να ρισκάρεις. Δεν υπάρχει προσδοκία κέρδους, χωρίς ρίσκο.

 

Τώρα για την εταιρεία συμβούλων τι να πω? Ότι αν πάω σε εταιρεία για να μου υπολογίσουν τα κόστη λειτουργίας, νερού, ρεύματος θα γελάνε?

Δηλ, τι να μου υπολογίσουν ακριβώς? Πόσο ενοίκιο θα δίνω? Ή πόσο καταναλώνει πχ το πιεστικό σε ρεύμα και νερό. Έτσι ενδεικτικα να σου πω πως αν μιας συσκευή έχει ισχύ 2000 watt αυτό σημαίνει ότι καταναλώνει 2 kw την ώρα. Κάνεις και τον πολλαπλασιασμό με την τιμή της kwh και thats all.

Το ίδο και για το νερό. Τα μηχανήματα στα τεχνικά τους χαρακτηριστικά, αναφέρουν και την κατανάλωση ανα λεπτό. Μια απ τα ίδια κι εδώ.

 

Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν έχεις σχέση με επιχειρηματικότητα και φορολογικά.

Ούτε ότι δεν ξέρεις καν να υπολογίζεις πόσο κοστίζει συνολικά το ρεύμα...

 

Το πρόβλημα είναι ότι το ελεύθερο επάγγελμα απαιτεί και δημόσιες σχέσεις!

Ψάξου...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.