Μετάβαση στο περιεχόμενο

Oικισμός προ του 23 - απαίτηση προσώπου


Recommended Posts

Παρά την επί 2ωρο "Αναζήτηση" που έχω κάνει δεν μπόρεσα να βρώ κάτι σαφές οπότε ερωτώ :

 

Στο ΠΔ 2/13.3.1981 ΦΕΚ 138 Δ' περί οικισμών προ του '23

 

Αρθρο 4 (Αρτιότης)

 

1.α) εμβαδόν 2000 m2 και πρόσωπο επι υφισταμένου κοινοχρήστου χώρου.

 

2. Κατά παρέκκλιση θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα τα οικόπεδα τα οποία έχουν

α) προ της ημερομηνίας του δ/τος Ε=300 m2

β) προ 25-7-1979 Ε=150 m2

 

3. Κατά παρέκκλιση θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα ως έχουν τα οικόπεδα τα οποία προυφίστανται της 2-7-1968.

 

Ερώτηση 1 : Που καθορίζεται πόσο είναι το "πρόσωπο επί υφισταμένου κοινοχρήστου" της κατά κανόνα αρτιότητας.

Ερώτηση 2 : Oι παρεκκλίσεις 2 και 3 αφορούν μόνο το εμβαδόν ή και την απαίτηση προσώπου ?. Δηλαδή οικόπεδο που εμπίπτει στις παρεκκλίσεις 2 και 3 και είναι τυφλό είναι οικοδομήσιμο ?

 

ΣΗΜ: Η πρόσβαση (όχι "πρόσωπο") στο τυφλό οικόπεδο μπορεί να εξασφαλιστεί με δουλεία διόδου στο διπλανό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επί της ευκαιρίας να ρωτήσω και εγώ, στο αρθρο 3 αναφέρει ότι θεωρείται άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκλιση το οικόπεδο με όποιες διαστάσεις και εμβαδόν είχε εάν προυπήρχε της 2.7.68. Δηλαδή εάν έχω ένα οικόπεδο 5 μ2 από το 1800 θα είναι άρτιο και οικοδομήσιμο?:

Link to comment
Share on other sites

avgoust, δεν υπάρχει ελάχιστο πρόσωπο, -οσοδήποτε αρκεί. Οι παρεκκλίσεις 2 & 3 δεν έχουν απαίτηση προσώπου. (...αν δεν έχει πρόσωπο έχει δουλεία)

jer44, ναι.

Link to comment
Share on other sites

Το φεκ 138Δ στο άρθρο 3 αναφέρει και το φεκ 111Δ στο οποίο έχει στην παρέκλιση όποιες διαστάσεις είχαν 2.7.68 : δηλαδή ελάχιστο εμβαδόν 30 τ.μ ελάχιστο πρόσωπο 4 μέτρα και ελάχιστο βάθος 4 μέτρα. Αυτά ισχύουν?

Link to comment
Share on other sites

Εχω βγάλει άδεια το 1996 σε οικόπεδο 74μ² αλλά είχε πρόσωπο σε δρόμο.

Το μικρότερο πρόσωπο που είχα ήταν 2,66μ σε οικόπεδο προ '68 με εμβαδό 169μ².

Δεν έτυχε ποτέ να ασχοληθώ με τυφλό οικόπεδο.

Μια φορά που μου έτυχε και πριν αρχίσω να το ψάχνω, ο ιδιοκτήτης αγόρασε και όμορο με πρόσωπο.

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου συναδελφε avgoust δεν υπαρχει απαιτηση προσωπου

στους οικισμους αυτους εχουν ισχυ οι διαταξεις του αρ20 Ν.Δ 1923 που απαγορευουν την δημιουργια κοινοχρηστων χωρων με πρωτοβουλια των ιδιοκτητων, δηλαδη δεν εχει εφαρμογη η διαδικασια αυτοσυμβασης απο ιδιοκτητη για παραχωρηση λωριδας σε κοινη χρηση

ισχυουν ομως συμφωνα με το αρ28 παρ 3 Ν 1577/85 καποια αρθρα και παραγραφοι ΓΟΚ

αν δεν τα βρεις επικοινωνουμε παλι

Link to comment
Share on other sites

Προς Strudel7878

 

Γιατί όχι οικοδομήσιμο?

Σύμφωνα με τον ΓΟΚ άρθρο 6:

Οικόπεδο που βρίσκεται μέσα σε ρυμοτομικό σχέδιο κατά τη δημοσίευση του παρόντος νόμου θεωρείται άρτιο και οικοδομήσιμο:

α) Οταν πρόκειται για οικόπεδο που έχει δημιουργηθεί πριν από τη δημοσίευση του νόμου αυτού, αν έχει τα ελάχιστα όρια εμβαδού και προσώπου, κατά τον κανόνα ή κατά παρέκκλιση, που ισχύουν στην περιοχή.

β) Οταν πρόκειται για οικόπεδο που δημιουργείται μετά τη δημοσίευση του νόμου αυτού, άν έχει τα ελάχιστα όρια εμβαδού και προσώπου που ισχύουν κατά τον κανόνα στην περιοχή ή εκείνα που αναφέρει το ν.δ. 8/1973, αν αυτά είναι μεγαλύτερα και συγχρόνως εάν μπορεί να εγγράφεται στο οικοδομήσιμο τμήμα του κάτοψη κτιρίου με ελάχιστη επιφάνεια 50 τ.μ. και ελάχιστη πλευρά 5 μ., με την επιφύλαξη των διατάξεων του άρθρου 25 του ν. 1337/1983.

 

Άρα εφόσον υφίσταται το οικόπεδο το 1968 είναι και άρτιο και οικοδομήσιμο ανεξάρτητα με εμβαδό και διαστάσεις...

 

Τώρα βέβαια θα μου πεις τι οικοδομή θα κάνεις σε 5τ.μ.... Όμως στη ΄δήλωση του Ν.651/77 δεν πρέπει να γράψεις άρτιο και οικοδομήσιμο???

Link to comment
Share on other sites

Από το άρθρο 28 (Εκταση εφαρμογής) του ΓΟΚ παρ.3 , το άρθρο 6 δεν έχει εφαρμογή σε οικισμούς χωρίς εγκεκριμένο σχέδιο . Ούτε από τα άρθρα ΓΟΚ που εφαρμόζονται υπάρχει διάταξη που να δημιουργεί πρόβλημα.

 

Το μόνο που μένει να αποσαφηνιστεί είναι το αν οι παρεκκλίσεις του ΦΕΚ 138 ισχύουν όπως ακριβώς διατυπώνονται ή αν γίνεται αναγωγή σε όλες τις διατάξεις του προϊσχύοντος ΦΕΚ 111 , όπου όπως ειπώθηκε (δεν το έχω εγώ) υπάρχει απαίτηση προσώπου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.