Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικη, πολ. μηχανικων η αλλη σχολη?


DeCay

Recommended Posts

ασε τα μηχανιλικια και τις αηδιες και κοιτα εξωτερικο για ιατρικη....ΠΟΤΕ δεν θα πεινασεις και δεν θα μεινεις ανεργος, ποτε δεν θα μεταναστευσεις για 1500 μεικτα στην συρια και στην μεση της ερημου στην σαουδικη oυτε για 2 χιλιαρικα στην Γερμανια και Αγγλια.....και θα εισαι παντα Ο ΓΙΑΤΡΟΣ....

 

αναγκη για εναν μετριο γιατρο θα υπαρχει παντου και παντα...σε καθε γωνια του πλανητη με αξιοπρεπη μισθο...αναγκη για μετριο μηχανικο δεν θα υπαρξει ποτε...πρεπει να εισαι top,multitasking,να εχεις ασχοληθει με super prestigious projects,να παιρνεις παντα σωστες κρισιμες αποφασεις με contractors που σε πιεζουν για το κερδος τους........

 

τα εχουμε πει...το μηχανιλικι ηταν καλο μονο στην εποχη της φουσκας ελλαδα και εφοσον δεν ησουν υπαλληλακι...σ αυτη την περιπτωση ακομα και η μαριδα κατι εβγαζε

Edited by ANEMONA
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Μου εχουν πει οτι στη σχολη της αρχιτεκτονικης θα αφιερωνω απειρες ωρες σε μακετες και γραφικα και επιπλεον οτι η αρχιτεκτονικη σχεδιαση ειναι κατι πολυ υποκειμενικο. Δηλαδη οτι οποιοσδηποτε μπορει με ενα προγραμμα σχεδιασης στον υπολογιστη να βγαλει μια κατοψη και να την δωσει σε εναν μηχανικο για να την κατασκευασει. Απο αυτα που εχω ακουσει μου σχηματιζω την αποψη οτι το αντικειμενο της αρχιτεκτονικης συνθεσης ειναι καπως μουφα. Δηλαδη αρχιτεκτονικη= πολυτελεια-διασκεδαση ενω μηχανικος= το ατομο που κανει τη βαρια δουλεια.

 

Απο το ιντερνετ εχω μαθει οτι ως πολιτικος μηχανικος μπορεις να γινεις quantity surveyor (επιμετρητης) που κλινει προς τα οικονομικα. Επισης οτι λογω της εκπαιδευσης τους στα μαθηματικα οι μηχανικοι μπορουν να δουλεψουν σε investment banking και finance. Αληθευουν αυτα?

 

Να φυγω εξωτερικο που? Η Αγγλια πλεον βγηκε απο την ΕΕ και γερμανικα δε ξερω. Μου εχει κανει προταση ενα πολυτεχνειο στην Ολλανδια (TU Eindhoven για αρχιτεκτονικη). Εχω τα λεφτα να παω αλλα δε ξερω αν ειναι καλυτερο να τελειωσω εδω (αν θα παω αρχιτεκτονικη) και μετα να φυγω εξω για μεταπτυχιακο.

 

Ιατρικη δε παιζει να περασω και επιπλεον δε με ενδιαφερει καθολου.

Edited by DeCay
Link to comment
Share on other sites

Εάν θεωρείς ότι έχεις έφεση στην καλλιτεχνία τότε πήγαινε αρχιτεκτονική, εάν είσαι ποιο broutal και είσαι καλός με τα μαθηματικά πήγαινε πολιτικός μηχανικός,

 

Για να βάλουμε τα πράγματα στην  θέση τους, ο χειρισμός ενός προγράμματος δεν σε κάνει μηχανικό ούτε θα μπορέσει ποτέ κάποιος χωρίς τις απαραίτητες γνώσεις και τον τρόπο σκέψης του μηχανικού να σχεδιάσει ένα σπίτι.

Ο μηχανικός σχεδιάζει ένα σπίτι ή ότι του ζητηθεί προσπαθώντας να εφαρμόσει τους κανόνες της τέχνης και της επιστήμης στις ανάγκες του πελάτη του.

Edited by georgecv
Link to comment
Share on other sites

αν έχεις τη δυνατότητα φύγε έξω από την αρχή

..και κάνε αυτό που θέλει η καρδιά σου.

Έξω θα σου δοθούν ευκαιρίες να αναπτυχθείς προς όποια κατεύθυνση θέλεις.

Καλή τύχη!!!

Link to comment
Share on other sites

ασε τα μηχανιλικια και τις αηδιες και κοιτα εξωτερικο για ιατρικη....ΠΟΤΕ δεν θα πεινασεις και δεν θα μεινεις ανεργος, ποτε δεν θα μεταναστευσεις για 1500 μεικτα στην συρια και στην μεση της ερημου στην σαουδικη oυτε για 2 χιλιαρικα στην Γερμανια και Αγγλια.....και θα εισαι παντα Ο ΓΙΑΤΡΟΣ....

 

αναγκη για εναν μετριο γιατρο θα υπαρχει παντου και παντα...σε καθε γωνια του πλανητη με αξιοπρεπη μισθο...αναγκη για μετριο μηχανικο δεν θα υπαρξει ποτε...πρεπει να εισαι top,multitasking,να εχεις ασχοληθει με super prestigious projects,να παιρνεις παντα σωστες κρισιμες αποφασεις με contractors που σε πιεζουν για το κερδος τους........

 

τα εχουμε πει...το μηχανιλικι ηταν καλο μονο στην εποχη της φουσκας ελλαδα και εφοσον δεν ησουν υπαλληλακι...σ αυτη την περιπτωση ακομα και η μαριδα κατι εβγαζε

 

ασε τα μηχανιλικια και τις αηδιες και κοιτα εξωτερικο για ιατρικη....ΠΟΤΕ δεν θα πεινασεις και δεν θα μεινεις ανεργος, ποτε δεν θα μεταναστευσεις για 1500 μεικτα στην συρια και στην μεση της ερημου στην σαουδικη oυτε για 2 χιλιαρικα στην Γερμανια και Αγγλια.....και θα εισαι παντα Ο ΓΙΑΤΡΟΣ....

 

αναγκη για εναν μετριο γιατρο θα υπαρχει παντου και παντα...σε καθε γωνια του πλανητη με αξιοπρεπη μισθο...αναγκη για μετριο μηχανικο δεν θα υπαρξει ποτε...πρεπει να εισαι top,multitasking,να εχεις ασχοληθει με super prestigious projects,να παιρνεις παντα σωστες κρισιμες αποφασεις με contractors που σε πιεζουν για το κερδος τους........

 

τα εχουμε πει...το μηχανιλικι ηταν καλο μονο στην εποχη της φουσκας ελλαδα και εφοσον δεν ησουν υπαλληλακι...σ αυτη την περιπτωση ακομα και η μαριδα κατι εβγαζε

συμφωνώ απόλυτα και επαυξάνω γι΄αυτό ήδη η κόρη μου σπουδάζει στο Δ΄έτος της ιατρικής το ίδιο θα προσπαθήσω και για τον γιο μου , πολ. μηχ. ουσιαστικά σπουδάζεις μόνο αν έχεις αντίστοιχο τάμα και υπάρχει πλήρη αδυναμία για ιατρική , πάντα προηγείται η ιατρική και φυσικά αμέσως μετά πολ. μηχ.!

Link to comment
Share on other sites

Από όσα διάβασα από τους συναδέλφους, συμφωνώ με όλα. Υπάρχουν 1000 λόγοι να σπουδάσεις πολ μηχ και αλλοι 1000 να μην  το κάνεις. Εξαρτάταται από την αγάπη που έχεις για αυτό που θες να κάνεις. Ψάξτο μέσα σου και σου έυχομαι να κάνεις την καλύτερη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Μου εχουν πει οτι στη σχολη της αρχιτεκτονικης θα αφιερωνω απειρες ωρες σε μακετες και γραφικα και επιπλεον οτι η αρχιτεκτονικη σχεδιαση ειναι κατι πολυ υποκειμενικο. Δηλαδη οτι οποιοσδηποτε μπορει με ενα προγραμμα σχεδιασης στον υπολογιστη να βγαλει μια κατοψη και να την δωσει σε εναν μηχανικο για να την κατασκευασει. Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Πιθανόν να σου πούνε ότι όλα πλέον λύνονται πατώντας ένα κουμπί σε κάποιο πρόγραμμα (πχ στατική μελέτη). Ο αρχιτέκτονας είναι επιστήμονας και έχει φυσικά καλλιτεχνική άποψη, δηλαδή σχεδιάζει κάτι το οποίο πρέπει να είναι υλοποιήσιμο και όμορφο. Επίσης, πρέπει να γνωρίζει τις λεπτομέρειες των υλικών και των τιμών που κυκλοφορούν στην αγορά ώστε η όποια μελέτη που θα κάνει να μην είναι απλά "ζωγραφιά" αλλά κάτι κατασκευάσιμο. Απο αυτα που εχω ακουσει μου σχηματιζω την αποψη οτι το αντικειμενο της αρχιτεκτονικης συνθεσης ειναι καπως μουφα. Δηλαδη αρχιτεκτονικη= πολυτελεια-διασκεδαση ενω μηχανικος= το ατομο που κανει τη βαρια δουλεια. Ξανά, δεν ισχύει αυτό...

 

Απο το ιντερνετ εχω μαθει οτι ως πολιτικος μηχανικος μπορεις να γινεις quantity surveyor (επιμετρητης) που κλινει προς τα οικονομικα. Επισης οτι λογω της εκπαιδευσης τους στα μαθηματικα οι μηχανικοι μπορουν να δουλεψουν σε investment banking και finance. Αληθευουν αυτα? Ναι, μπορείς να γίνεις quantity surveyor αν σ'ενδιαφέρει το αντικείμενο, ο οποιος δεν ασχολείται μόνο με τα οικονομικά αλλά και με τα νομικά του θέματος (συμβόλαιο, νόμοι κλπ). Στο εξωτερικό υπάρχουν ειδικές σχολές μόνο για quantity surveyors.

 

Να φυγω εξωτερικο που? Η Αγγλια πλεον βγηκε απο την ΕΕ και γερμανικα δε ξερω. H Αγγλία, βάστα ντε, δεν β΄γηκε ακόμη από την ΕΕ, επίσης όλα τα Αγγλικά πανεπιστήμια σπέυσανε να ενημερώσουν μετά το δημοψήφισμα ότι "τίποτα δεν θα αλλάξει κλπ κλπ", Γερμανικά, τι θα πει δεν ξέρεις? Μπορείς να μάθεις στο Πανεπιστήμιο, νέος είσαι ακόμα, έχεις όλο τον καιρό μπροστά σου... Μου εχει κανει προταση ενα πολυτεχνειο στην Ολλανδια (TU Eindhoven για αρχιτεκτονικη). Εχω τα λεφτα να παω αλλα δε ξερω αν ειναι καλυτερο να τελειωσω εδω (αν θα παω αρχιτεκτονικη) και μετα να φυγω εξω για μεταπτυχιακο. Εγώ σου ξαναείπα, τα Ελληνικά πολυτεχνεία είναι σε καλό επίπεδο προπτυχιακά. Επέλεξε να είσαι καλός φοιτητής και σκόπευε για μεταπτυχιακά έξω

 

Ιατρικη δε παιζει να περασω και επιπλεον δε με ενδιαφερει καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Μην καταστρέψεις τη ζωή σου σπουδάζοντας μηχανικός χωρίς κάποια καλή βάση. Να το κάνεις μόνο αν έχεις λόξα με αυτό. Αν το κάνεις γιατί νομίζεις ότι θα έχεις μια εύκολη ζωή είσαι γελασμένος. Ο μηχανικός είναι μια δύσκολη υπεύθυνη και κακοπληρωμένη δουλειά με σκληρό ανταγωνισμό. Επίσης είναι και κορεσμένο επάγγελμα (και όχι μόνο στην Ελλάδα). Υπολογιστές είναι καλύτερο, logistics επίσης. Σκέψου μάλιστα ότι ένας μέτριος μηχανικός ΑΕΙ θα μπορούσε να είναι αριστούχος σε ένα ποιο εύκολο αντικείμενο. Πρόσθεσε οτι στην Ελλάδα τα ΑΕΙ ουσιαστικά έχουν εξισωθεί με τα ΤΕΙ.

Οπότε ή έχεις τρέλα με κάτι και το ακολουθάς και ότι γίνει ή διαλέγεις αυτό με της καλύτερες προοπτικές και την μεγαλύτερη ευκολία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αν γυριζα  το χρονο πισω θα επελεγα με κλειστα ματια ιατρικη (χωρις να μ αρεσει ιδιαιτερως). Οι γιατροι περνουν καποια χρονια δυσκολα (αγροτικα κλπ ) αλλα δε θα πεινασουν ποτε.

Ωραια τα ρομαντικα και οι συναινεσεις του τυπου 'κανε αυτο που αγαπας΄ - ισχυει οτι αν αγαπας αυτο που κανεις βρισκεσαι πολυ κοντα στην ευτυχια-

αλλα...οταν θα κανεις οικογενεια αυτα ερχονται δυστυχως σε 2η μοιρα, προεχει η καλυψη των αναγκων των παιδιων σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.