Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκδοση αδειας προσθηκης σε οικοπεδο με τμημα αυθαιρετης ραμπας εκτος οικοπεδου


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Η ερώτηση μου αφορά οικόπεδο με κάθετη ιδιοκτησία, εντος προ του '23 οικισμού, μεγαλύτερου των 2000 κατοίκων. Στην περιοχη λειτουργει κτηματολογιο και υπαρχουν τελικα ορια των οικοπεδων.

Στην καθετη ιδιοκτησια που εξεταζω για προσθηκη κατ' επεκταση, υπαρχει προϋφισταμενη του 55 κατοικια. Στη δεύτερη κάθετη ιδιοκτησία εχει κτιστει συγκρότημα κατοικιων πριν περιπου10 χρονια. Στο μπροστά τμημα του οικοπέδου, υπηρχε λογω κλισης ραμπα που εξυπηρετουσε την προσβαση, επισης προϋφισταμενη. Στο δικο μου τμημα του οικοπέδου η ραμπα εμεινε ιδια. Στο τμημα ομως μπροστα απο την άλλη καθετη ιδιοκτησία, η ραμπα συνεχίστηκε και επεκτάθηκε και λογω κλισης αυξηθηκε και σε υψος. Το πρόβλημα που δημιουργειται ειναι οτι το μπροστά οριο του οικοπεδου τεμνει κατα μηκος τη ραμπα. Δηλαδή ουσιαστικά η μιση ειναι αυθαίρετη, εκτος οικοπεδου και βγαινει στο δρομο. Λόγω του μεγάλου πλάτους στο σημειο, δεν ενοχλήθηκε κανεις τοσα χρονια, ομως η εκδοση της αδειας που ξεκιναω, αντιμετωπιζει μεγάλο πρόβλημα λόγω του κοινοχρηστου τμηματος.

 

Εξετάστηκε το Α20 του ΝΟΚ το οποίο ομως απορρίφθηκε γιατι δεν υπαρχει εγκεκριμένο σχεδιο και κατόπιν εξετάστηκε το Α19 του ΓΟΚ με ερωτημα σε τοπικο συμβουλιο και Σ.Α. , που ειναι όμως διαδικασία για νέες κατασκευές. Εξεταζεται και ο 4178 Α16. Δε θεωρω ομως οτι ειναι θεμα του 4178 και για αυτο το λογο δεν ανεβηκε εκει το θεμα.

Περιμενω με ενδιαφέρον καποια πιθανη πρόταση για συνέχιση της διαδικασίας. Ευχαριστώ

post-22-0-58538500-1470933900_thumb.jpg

Edited by neo83_gr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

εσύ -καθ 1-θα πάρεις κανονικότατα την α.δ 

και η κάθ 2 θα φάει πρόστιμα

(εκτός και αν η κοινότητα αναλάβει να λύσει το θέμα

αποδεχόμενη ότι εκείνη διαμόρφωσε έτσι  τη/τις ράμπα/ες που βρίσκεται μέσα στο δρόμο)

Link to comment
Share on other sites

οι αυθαιρεσιες καθε καθετης αντιμετωπιζονται ξεχωριστα

 

αν εσυ δεν εχεις αυθαιρεσια, παιρνεις την αδεια σου...για τον αλλον δεν σε ενδιαφερει.

 

δεν πολυκαταλαβα τι ακριβως συμβαινει με την δικη σου ραμπα και τι εννοεις "προυφισταμενη..."

 

το πολυ πολυ αν δεν δεχτουν την εννοια "προυφισταμενη",  με καποιον τροπο πρεπει να μπαινεις στο ακινητο σου

Ζητας αδεια για την διαμορφωση πεζοδρομιου

 

ηδη απαντησε και ο φιλος ΚΑΝΑ

[με τις καλησπερες μου]

 

αρα 

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις γρήγορες απαντησεις σας. Επειδη το οικόπεδο το αντιμετωπιζουν ως ενιαίο, το θεμα της ραμπας το φορτωνουν και στις δυο καθετες. Αναφέρω τη ραμπα ως προϋφισταμενη γιατι το τμημα της διαμορφωσης που μας αντιστοιχει, ειναι παλιο, πριν το 55 σιγουρα.

 

Για τις εντος οικοπεδου αυθαιρεσιες της διπλα καθετης (ραμπα εντος οικοπεδου και λοιπες υπερβασεις δομησης) , εγω υποστηριζω οτι δε μας αφορουν. Ακομα δεν αποφασισαν στην ΥΔΟΜ πως θα το χειριστούν αλλα μου ειπαν σιγουρα να τις αποτυπωσω. 

Για το εκτος οικοπεδου τμημα ραμπας ειναι απολυτοι οτι μας αφορα και δε μου εχουν δωσει καποια λυση. Ακομα και πιθανη θετικη  αποφαση του τοπικου συμβουλιου δεν τη βλεπουν με καλο ματι γιατι την αδεια θα τη δωσει η ΥΔΟΜ παλι και ετσι μου κολλάνε τη διαδικασια

Link to comment
Share on other sites

εναιαιο δεν ειναι

και δεν μπορουν να το αντιμετωπισουν σαν ενιαιο με τπτ

 

δες και το 25 του 4178..

 

κατα τα λοιπα και το 20 χωραει μια χαρα...

 

και ας παρεις εσυ την εγκριση του Δημου

 

και αυτοι ας τα "στηλωσουν..."

[γιατι, αν ηταν του κουμπαρου τους , θα τον εβαζαν να πηδαει αλμα σε υψος καθε φορα που θα ηθελε να μπει σπιτι του...[ή και δικο του να ηταν καποιου απο αυτους...]

ωρες ωρες αυτες οι επιτροπες δεν διαθετουν τον κοινο νου και την κοινη λογικη

 

αντε μην συνεχισω

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι, αλλα οτι και να εχω πει για το θεμα της καθετης δεν ειχε αποτελεσμα. Μου λενε οτι η ραμπα που ειναι εκτος οικοπεδου αφορα ολο το οικοπεδο και αποτελει και καταληψη κοινοχρηστου οποτε δε δεχονται ουτε Α25 4178 ουτε τιποτα. Ενω δεν υπαρχει κανενα καγκελο ουτε καν πορτα που να περιφράζει κατι. Μηνες τωρα κολλημενο

 

ευχαριστω πολυ ξανα για τις απαντησεις 

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι, αλλα οτι και να εχω πει για το θεμα της καθετης δεν ειχε αποτελεσμα. Μου λενε οτι η ραμπα που ειναι εκτος οικοπεδου αφορα ολο το οικοπεδο και αποτελει και καταληψη κοινοχρηστου οποτε δε δεχονται ουτε Α25 4178 ουτε τιποτα. Ενω δεν υπαρχει κανενα καγκελο ουτε καν πορτα που να περιφράζει κατι. Μηνες τωρα κολλημενο

 

ευχαριστω πολυ ξανα για τις απαντησεις 

ας αναλάβει η κοινότητα να βεβαιώσει ότι όλη την ράμπα

που βρίσκεται εκτός οικοπέδου έγινε με δική δαπάνη κτλ και ότι την αποδέχεται  

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ηταν μια σκεψη, το τοπικο συμβουλιο να την εγκρινει, αλλα με βαση το Α19 του ΓΟΚ πρεπει να εγκριθει και απο την πολεοδομια και το Σ.Α. και μου τονισαν οτι η διαδικασια ειναι για νεες κατασκευες

Link to comment
Share on other sites

πάρε έγκριση από το Δήμο ότι η υψομετρική  μελέτη παραμείνει ως ήδη είναι διαμορφωμένη 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.