Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οι υπέρογκες ασφαλιστικές εισφορές αλλάζουν τον χάρτη των επιχειρήσεων


Engineer

Recommended Posts

Δασμούς είχαν όλοι παλιά . Οπότε τι θα κάνουμε θα χτυπάμε το κεφάλι μας , επειδή κάναμε ότι όλοι . Και δάνεια έδιναν και δίνουν χαριστικά και οι ξένοι και τις παρανομίες τους καλύπτουν . Βλέπε τις γερμανικές βιομηχανίες και τράπεζες και τις γαλλικές και τις ιταλικές .

 

Η Ελλάδα άρχισε να διαλύεται το 1977 με τον φόβο του Καραμανλή για την απώλεια της εξουσίας και κορυφώθηκε μετά με την πασοκίλα .

 

Οπως καταλαβαίνεις διαφωνώ διότι η Ελλάδα έκανε ότι κάνουν όλοι και τα αποτελέσματα ήταν εκπληκτικά . Εκμηδένισε την μετανάστευση και είχε τρομακτική ανάπτυξη , ιδαίτερα την περίοδο 1953-1973 που ήρθε η πετρελαική κρίση .

 

Αλλά η πασοκίλα και οι αριστεροί για ιδεολογικούς και μόνο λόγους προσπαθούν να αποδομήσουν αυτή την εποχή , αλλά εμείς που την ζήσαμε τους έχουμε γραμμένους .

 

 

 

Στο θέμα της παιδείας , Αυτοκρατορίες ήταν η ΜΒ , η Γαλλία , η Γερμανία και η Ιταλία , αλλά δεν είναι τα μόνα μέλη της ΕΕ . Σύμφωνα λοιπόν με την "μελέτη" , όλες τις χώρες αυτές μικρές και μεγάλες , τις είχαμε στο χέρι στο θέμα της εκπαίδευσης . Κάτι που είναι και σήμερα γνωστό , αφού είναι μικρό το ποσοστό των επιστημόνων σε αυτές .

 

Το άρθρο λέει πασοκικές βλακείες του αφισοκολλητή .

 

Ακριβώς το αντίθετο συνέβαινε μέχρι την επικράτηση της πασοκίλας και της κατάργησης της αριστείας , όπως κάνει ο Φίλης σήμερα .

 

Κάθε εκπαιδευτική βαθμίδα ήταν αυτόνομη , πλήρως αξιολογούμενη και με εξετάσεις αυστηρές και εσωτερικές αλλά και για την επόμενη . 

 

Δεν προωθούσε δε κανένα στο πανεπιστήμιο , όταν το 1977 , από τα 220000 παιδιά που πήγαν στην Α΄ Δημοτικού το 1965 , μόλις τα 60-70000 δηλαδή το 1/3 έφτασε να χτυπήσει την  πόρτα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και μόλις 20000 μπόρεσε να την διαβεί .

 

Αρα βλακείες λέει ο αφισοκολλητής . Τα παιδιά δε της γενιάς μου μια χαρά συνέχιζαν σε σχολάρες όπως η Σιβιτανίδειος και η Σεβαστοπούλειος και κοινωνική αναγνώριση είχαν . 

 

Μετά ήρθε η πασοκίλα , ο Κωστόπουλος και όλα τα άλλα παράσιτα και το στυλάκι . 

 

Ασε που τότε στα μπουζούκια , μαστόρια και οικοδόμοι ήταν στα πρώτα τραπέζια , αφού οι επιστήμονες τα απέφευγαν . 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γράφεις

 

Δεν προωθούσε δε κανένα στο πανεπιστήμιο , όταν το 1977 , από τα 220000 παιδιά που πήγαν στην Α΄ Δημοτικού το 1965 , μόλις τα 60-70000 δηλαδή το 1/3 έφτασε να χτυπήσει την  πόρτα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και μόλις 20000 μπόρεσε να την διαβεί .

 

λέει μήπως το άρθρο κάτι διαφορετικό?

 

Το πως λειτουργούν τα μεγάλα συμφέροντα σε άλλα κράτη, κάτι έχω υπόψιν και δεν είναι έτσι που τα λες. Το παιχνίδι έξω είναι απλό και το εξηγώ για να το καταλάβουν και οι υπόλοιποι

 

Το χρήμα έξω δεν έχει την ίδια αξία με το χρήματα στην Ελλάδα. Στην Ελλάδα το 1 ευρω αν το περάσεις απο τράπεζες και χρηματιστήρια κοστίζει 80 σεντς και σε άλλα κράτη απο 10-17 σεντς. Όταν λοιπόν ο εργολάβος επενδύει 1000Ε στην ουσία επενδύει το πολύ 170Ε και τα υπόλοιπα είναι αέρας. Θα βγάλει και ένα πχ 13% κέρδος άρα έβαλε 170 και έβγαλε 960Ε. Αυτό στα φανερά κρατικά projects που αν το ανοίξεις το παιχνίδι διαφορετικά θα σε θάψουν. Στα ιδιωτικά έργα (μιλάμε για +500 εκ) το κέρδος του εργολάβου μπορεί να είναι 300-400% αν το project είναι στημένο σωστά.

 

Στην Ελλάδα το 1Ε κόστιζε στην πραγματικότητα 1,3Ε. Το πούλαγες στον εργολάβο με 80 σεντς και έχανες 50 σεντς σαν κράτος. Στις άλλες χώρες αυτοί που χάνουν ήταν παλιότερα κάποιες άλλες χώρες και μετά το 2002 και ένα ποσοστό των πολιτών τους.

 

Μου έκαναν ιδιαίτερα μαθήματα εκεί στα έξω ώστε να μπορώ να καταλάβω τι γίνετε και να είμαι πιο παραγωγικός στην δουλειά μου. Μάλιστα είχα την τύχη να φοιτήσω σε πολύ μεγάλο μαγαζί των ΗΠΑ. Μεταπτυχιακό στην ΜΒ για να μάθω κάτι επιπλέον. Διδακτορικό δεν το τέλειωσα ακόμα διότι έχω πάρει πολύ δύσκολο θέμα και είμαι και μιας ηλικίας. Αν πάντως πιστεύεται οτι οι μεγάλες κατασκευαστικές ζούνε απο τα έργα που κάνουν.......... το πολύ να φτάσετε σε floor manager. 

 

Εγω το λέω και δεν θέλετε να με πιστέψετε είμαι κομουνιστής και εξηγώ τον λόγο. Ξέρω πως μπορώ να μειώσω τον αριθμό των ανθρώπων που θα φτωχοπορεύονται στην μονάδα του χρόνου και τι χρειάζεται για να έρθουν οι επενδύσεις ώστε να υπάρξει ένας ρυθμός μείωσης της ανεργίας της τάξεως του 1,2-2% ετησίως αλλά σταθερά. Οι Έλληνες κομουνιστές δεν αποδέχονται την πραγματικότητα και πουλάνε το καλύτερα όλοι φτωχοί με αξιοπρέπεια. Εγω στα κράτη που έχω πάει και είδα φτωχό κόσμο, αξιοπρέπεια δεν είδα πουθενά. Παπαρολογοι που φαντάζονται το πως είναι η φτώχεια δεν πρέπει να ομιλούν τελεία και παύλα.  

 

Η Ελλάδα θέλει πρόσβαση σε φθηνό χρήμα τελεία και παύλα. Με την μαλακία που μας δέρνει θα πρέπει να είναι πιο φθηνό από αυτό της Ισπανίας για τουλάχιστον 50 χρόνια. Το φθηνό χρήμα δεν είναι αυτά που λέει το ΔΝΤ και η Τρόικα.  Αυτοί πουλάνε στα χαζά του facebook. και με μηδενικό επιτόκιο να σε δανείσω ή και με 5% αρνητικό δεν είναι φθηνό χρήμα. Φθηνό χρήμα είναι το πολύ 30 σεντς στο ευρώ και τουλάχιστον 1 προς 10 μόχλευση. Όποια χώρα δεν τα έχει αυτά δεν θα βγάλει καθαρά τον 21ο αιώνα.

Link to comment
Share on other sites

To άρθρο λέει ότι το αστικό κλπ πασοκικές βλακείες σύστημα τους έστελνε στην τεχνική εκπαίδευση .

 

Εγώ λέω ότι ήταν επιλογή τους διότι τότε τα παιδιά που πήγαιναν για την τεχνική εκπαίδευση ή για δουλειά , είχαν το μεροκάματο από πολύ νωρίς , πήγαιναν φαντάροι στα 18 εθελοντές όπου ήθελαν και έτσι κάποιος που πήγαινε στο πανεπιστήμιο στα 20 του , ήταν με το χαρτζηλίκι , ενώ ο 20άρης τεχνικός είχε ήδη αμαξάκι δικό του και πέραση στα κορίτσια .

 

Αυτά μέχρι το 82 μετά επικράτησε η πασοκίλα ....

 

Τώρα για τα λεφτά και τα κόστη , είναι πολύ γενικότητες . Το μόνο που θέλω να σου πω , είναι ότι ακόμα και ο ΣΕΒ σήμερα λέει ότι πρέπει να ξεκινήσει η οικοδομή για να έχουμε ανάπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

To άρθρο λέει ότι το αστικό κλπ πασοκικές βλακείες σύστημα τους έστελνε στην τεχνική εκπαίδευση .

 

Εγώ λέω ότι ήταν επιλογή τους διότι τότε τα παιδιά που πήγαιναν για την τεχνική εκπαίδευση ή για δουλειά , είχαν το μεροκάματο από πολύ νωρίς , πήγαιναν φαντάροι στα 18 εθελοντές όπου ήθελαν και έτσι κάποιος που πήγαινε στο πανεπιστήμιο στα 20 του , ήταν με το χαρτζηλίκι , ενώ ο 20άρης τεχνικός είχε ήδη αμαξάκι δικό του και πέραση στα κορίτσια .

 

Αυτά μέχρι το 82 μετά επικράτησε η πασοκίλα ....

 

Τώρα για τα λεφτά και τα κόστη , είναι πολύ γενικότητες . Το μόνο που θέλω να σου πω , είναι ότι ακόμα και ο ΣΕΒ σήμερα λέει ότι πρέπει να ξεκινήσει η οικοδομή για να έχουμε ανάπτυξη.

 

Αφού το λένε και το υποστηρίζουν γιατί δεν βλέπω να κάνουν επενδύσεις στην οικοδομή? Εγώ επειδή διαβάζω KPMG, CPA, PwC όπως και οι του ΣΕΒ αναμένετε περαιτέρω μείωση κατά 9% για το 2017 και 6% για το 2018 στον χώρο αυτό. Αυτό που ζητάνε τα μέλη του ΣΕΒ είναι οι τράπεζες να επενδύσουν τα χρήματα που έχουν πάρει απο τους θεσμούς. Αυτό προφανώς δεν πρόκειται να γίνει. Το ΣΕΒ κάνει απλά αυτό που πρέπει να κάνει για λαϊκή κατανάλωση και για να φανεί αισιόδοξο.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.