Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύσταση στη σύσταση


Recommended Posts

ένα οικόπεδο σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων χωρίστηκε με σε δύο τμήματα με κάθετη ιδιοκτησία.Στο ένα τμήμα εκδόθηκε οικοδομική άδεια το 1998 για ανέγερση κατοικίας. Ο ιδιοκτήτης κατά την κατασκευή κατασκεύασε επιπλέον τετραγωνικά και στέγασε ένα δώμα.

Στο άλλο τμήμα του οικοπέδου καταθέτω άδεια για ανέγερση κατοικίας το 2008 και η πολεοδομία μου ζήτησε φωτογραφίες για το κτίσμα στο άλλο τμήμα.

Τί ισχύει στο καθεστώς της κάθετης ιδιοκτησίας ; Μπορώ να αποφύγω τις φωτο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνάδελφε

δεν μπορείς να αποφύγεις τις φωτογραφίες,τι θα γίνει σε περίπτωση αυτοψίας???

υπάρχει θέμα με υπέρβαση δόμησης κατα παράβαση οικοδομικής άδειας και αυθαίρετων

τμημάτων όπως τα περιγράφεις

αν νομιμοποιηθούν οι υπερβάσεις,χάνοντας ο πελάτης σου δόμηση και κάλυψη χτίζεις με τα υπολειπόμενα αντίστοιχα σε δόμηση και κάλυψη αλλιώς αν περιμένεις οριστικές λύσεις,με δικαστική οδό και κατεδαφίσεις πολύ φοβάμαι ότι θα πάρει πάρα πολύ χρόνο

είναι από τα πιό συνηθισμένα προβλήματα στις περιπτώσεις σύστασης καθέτου, όταν ιδιοκτήτες και συνάδελφοι δεν σέβονται τον συγκύριο

καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το πρόβλημα που θέτεις έχει ξανασυζητηθεί (κάνε αναζήτηση στο φόρουμ και θα δείς και άλλα πολλά).... και ισχύουν τα όσα ανέφερε ο ΘΕΟΧΑΡΗΣ.... ένα έχω να σου προτείνω:

Το photoshop το έχεις ακουστά?

Link to comment
Share on other sites

αγαπητοί συνάδελφοι

εξακολουθώ να υποστηρίζω την άποψη ότι η απόκρυψη και παραποίηση στοιχείων

για να εκδοθεί μία οικοδομική άδεια οδηγεί σε φαύλους κύκλους και ενδεχόμενα σε προστριβές, ατέρμονες δικαστικές διαμάχες και καθυστερήσεις στην κατασκευή

το ζήτημα είναι να βρεθεί νόμιμη και οριστική λύση

στην προκειμένη περίπτωση έχω την γνώμη και δεσμεύομαι να ψάξω την νομολογία

οι αυθαιρεσίες και παραβάσεις εκ μέρους ενός συνιδιοκτήτη-συγκύριου έστω και αν το οικόπεδο θεωρείται πολεοδομικά ενιαίο αφορούν αποκλειστικά τον ίδιο και δεν μπορεί να έχουν συνέπειες για τον άλλο η άλλους συνιδιοκτήτες που δεν έχουν την δυνατότητα παρακολούθησης και ελέγχου του τι κάνει ο αυθαιρετών συνιδιοκτήτης

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το πρόβλημα που θέτεις έχει ξανασυζητηθεί (κάνε αναζήτηση στο φόρουμ και θα δείς και άλλα πολλά).... και ισχύουν τα όσα ανέφερε ο ΘΕΟΧΑΡΗΣ.... ένα έχω να σου προτείνω:

Το photoshop το έχεις ακουστά?

 

Γιατί αν δεν το έχεις ακουστά, τώρα ήρθε ο καιρός. Μόνο μην υπογράψεις φωτο.

Κι αν η πολεοδομία ζητήσει υπογραφές, λύσε το ζήτημα με φωτογράφο. (στείλε τον πελάτη σου, -αυτός καίγεται πιο πολύ από σένα)

 

@Θεοχάρη, λες ότι:

1) η απόκρυψη και παραποίηση στοιχείων για να εκδοθεί μία οικοδομική άδεια οδηγεί σε φαύλους κύκλους και ενδεχόμενα σε προστριβές, ατέρμονες δικαστικές διαμάχες και καθυστερήσεις στην κατασκευή.

Έχεις δίκιο... Αλλά πιστεύεις ειλικρινά,οτι η εμφάνιση των πραγματικών στοιχείων δεν οδηγεί επίσης σε φαύλους κύκλους, δικαστήρια, καθυστερήσεις κλπ;

2) το ζήτημα είναι να βρεθεί νόμιμη και οριστική λύση.

Εδώ θα συμφωνούσα αν αντί για "νόμιμη" έλεγες "δίκαια". Διότι είναι γνωστό οτι νόμος και δίκιο είναι έννοιες άσχετες στο παγκόσμιο στερέωμα, (μη πω και ασύμβατες). Στην προκείμενη περίπτωση, αν ο μηχανικός δηλώσει την πραγματικότητα, ο πελάτης στην πράξη θα εκχωρήσει το δικαίωμά του στον συγκύριο. (Κι έλα πες μου τι θα πει σ΄ αυτή την περίπτωση ο πελάτης στο μηχανικό, -μήπως σας ευχαριστώ πολύ και τι σας χρωστάω?)

 

Στην πραγματικότητα ο προβληματισμός που βάζεις είναι άλλος, κι έχει να κάνει με τα ηθικά αντανακλαστικά του ατόμου που του έχει εκχωρηθεί από το δημόσιο το δικαίωμα άσκησης επαγγελματικής πολιτικής. Αλλά το θέμα αυτό είναι τεράστιο, είναι άσχετο με το ερώτημα του συναδέλφου και βέβαια είναι και εξαιρετικά ενδιαφέρον. Επειδή δε μοιάζεις να είσαι από τους λίγους "αμόλυντους" vs πολλών "αμοραλιστών" του επαγγέλματος, οι απόψεις σου έχουν ειδικό βάρος. Προτείνω λοιπόν να ανοίξουμε ένα καινούργιο θέμα με τίτλο... πχ. "επαγγελματική ηθική" ή ίσως "δεοντολογία στα χρόνια της χρεωκοπίας" και να μεταφερουμε εκεί τη συζήτηση.

 

@mad boy,

γιατί άραγε σου ζητάνε φωτογραφίες; Είναι συνηθισμένο στην πολεοδομία σας; μηπως κάτι ιδιαίτερο υπάρχει; Ψάξτο λίγο κι αν δεν συντρέχει ειδικό ενδιαφέρον, επιμένω: Ζήτα απ΄ τον πελάτη σου να σου φέρει σωστές φωτογραφίες του δίπλα σπιτιού.

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΟΧΑΡΗ,

θα συμφωνούσα μαζί σου, αλλά άν διαβάσεις στις προηγούμενες σελίδες τις εμπειρίες μου, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι δεν βγάζεις άκρη. Αλλα λέει η εγκύκλιος και η αποφ του ΣτΕ και άλλα ζητάνε οι πολεοδομίες. Κι επειδή το θέμα της αυθαιρεσίας (εννοώ καταστρατήγηση του ποσοστού δόμησης) εάν αυτό δεν υπερβαίνει τα πολεοδομικά επιτρεπόμενα, αποτελεί θέμα αστικού δικαίου μεταξύ των συνιδιοκτητών. Έχεις δίκιο ότι η παραποίηση και απόκρυψη στοιχείων μας καθιστά παράνομους και όχι θεματοφύλακες της πολεοδομικής νομοθεσίας, αλλά.... από τη στιγμή που δεν βγαίνει άκρη... εγώ προσωπικά έκανα τις επιλογές μου. Και αυτές είναι προσωπικές με το όποιο ρίσκο έχουν. Δεν επιβάλλω σε κανένα συνάδελφο την άποψή μου αυτή, απλά την προτείνω ώς τη μόνη που θα αποδώσει τα προς το ζειν, ιδιαίτερα σε αυτές τις εποχές!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.