Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια φαρμακείου


GP

Recommended Posts

Καλημερα .

 

Τα φαρμακεια δεν παιρνουν αδεια από τον Δημο , παιρνουν αδεια από την Δ/ση υγειας υπαρχει ενα τμημα για φαρμακεια . Στην θεσσαλονικη ειναι μοναστηριου 13 , 7ος οροφος . Το Φεκ + δικαιολογητικα το αναφερουμε λιγο πιο πισω .

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Ευχαριστώ πολύ!

 

Και για να ξεκαθαρίσω λίγο το τοπίο...........το φαρμακείο που ασχολούμαι έχει 85τμ ισόγειο και 40 πατάρι, με ΟΑ του 1979

1)στην άδεια δηλώνεται κατάστημα. απαιτείται αλλαγή χρήσης?

2)για τη βεβαίωση από την πολεοδομία ότι ο χώρος δεν είναι αυθαίρετος και δε περιλαμβάνει αυθαίρετες κατασκευές, τι απαιτείται?

3)για την βεβαίωση της πυροσβεστικής υπηρεσίας απαιτείται η συμπλήρωση της 8γ/2007 Πυρ.Διατ. Επιπλέον απαιτείται μελέτη παθητικής και ενεργητικής πυροπροστασίας?

Link to comment
Share on other sites

1. οχι

2.αυτο ειναι βεβαιωση χωρου κυριας χρησης . χρειάζεται αντιγραφα των αρχιτεκτονικων της πολεοδομιας ( εις διπλουν ) και τα δικα σου σχεδια (εις τριπλούν).

3. για να παρεις πιστοποιητικο με την 8γ θες : εξουσιοδότηση, αντίγραφο στελέχους-τοπογραφικού, ταυτότητα , μισθωτηριο, κατοψη ολων των χωρων που να φαινονται τα μετρα πυροπροστασιας που απαιτούνται ( εις διπλούν) , υπεύθυνη δηλωση ιδιοκτητη για τα μετρα πυροπροστασίας και υπευθυνη δηλωση μηχανικου για δομικη πυροπροστασια . και το παραβολο 10Ε .

 

αυταααααα . :)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

οχι να έχει και μπροστά απο το πάγκο....και την ταμειακή....και όποιος μπαίνει :mrgreen: :shock: :roll: να του βάζεις και χειροπέδες

Link to comment
Share on other sites

αν το καταστημα που προοριζεται για φαρμακειο εχει "τακτοποιημενους "χωρους δεν μπορεει να παρει αδεια λειτουργιας?τι ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

οχι να έχει και μπροστά απο το πάγκο....και την ταμειακή....και όποιος μπαίνει :mrgreen: :shock: :roll: να του βάζεις και χειροπέδες

:smile: εννοώ αν σύμφωνα με την νομοθεσία είναι υποχρεωτικό να υπάρχουν σε όλες τις βιτρίνες!!!

Link to comment
Share on other sites

gioia : Ν1963/1991 Άρθρο 5 παρ 4 - "Το κατάστημα του φαρμακείου πρέπει να προστατεύεται με ρολά ασφαλείας"

Καταλαβαίνω για όλη τη βιτρίνα και όσο το σκέφτομαι όσα φαρμακεία έχω δει ακόμα και γωνιακά έχουν παντού ρολλά. Αν είναι γωνιακό μπορείς στη μία πλευρά νομίζω να βάλεις σταθερά - δεν ξέρω αν έχει κάποια σημαντική διαφορά στην τιμή.

 

marta1 : Παλιά είχαν ένα πρόβλημα με τους τακτοποιημένους χώρους και αυτό γιατί είναι από την ελάχιστες περιπτώσεις που πέρνεις βεβαίωση νομιμότητας από την πολεοδομία. Αλλά ξεπεράστηκε εδω και ένα χρόνο περίπου αυτό. Είμαι σίγουρη ότι δε θα έχεις πρόβλημα γιατί είχε τύχει να το συζητήσω και με την διευθύντρια της πολεοδομίας μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.