Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υλικό για σανίδες περίφραξης μάντρας κατοικίας


Giotis T

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Ο τίτλος του θέματος είναι και η βασική ερώτηση που θέτω. 

 

Είμαι ανάμεσα στο ξύλο, το συνθετικό ξύλο και το αλουμίνιο για τις οριζόντιες "σανίδες" που θα μπουν μεταξύ των ορθοστατών, πάνω στη μάντρα της οικοδομής.

Ποιο υλικό πιστεύετε πως ανταποκρίνεται καλύτερα στο χρόνο, ως προς την αντοχή του σε θέματα ξεθωριάσματος και στρέβλωσης;

Ποιο μου προτείνετε;

 

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

Ο τίτλος του θέματος είναι και η βασική ερώτηση που θέτω. 

 

Είμαι ανάμεσα στο ξύλο, το συνθετικό ξύλο και το αλουμίνιο για τις οριζόντιες "σανίδες" που θα μπουν μεταξύ των ορθοστατών, πάνω στη μάντρα της οικοδομής.

Ποιο υλικό πιστεύετε πως ανταποκρίνεται καλύτερα στο χρόνο, ως προς την αντοχή του σε θέματα ξεθωριάσματος και στρέβλωσης;

Ποιο μου προτείνετε;

 

Ευχαριστώ.

 

ανάλογα την περιοχή που βρίσκεσαι, τον τρόπο συναρμογής και το υλικό των ορθοστατών? ταυτόχρονα θα πρέπει να ορίσεις συγκεκριμένα α) την απαιτούμενη ανθεκτικότητα στον χρόνο και β) την απαίτηση για βήμα συντήρησης ή όχι. Τρίτο θα πρέπει να δηλώσεις το διαθέσιμο κεφάλαιο που θες να επενδύσεις ανά τμ.

Link to comment
Share on other sites

Giotis T

και ένα ακόμα θέμα, αισθητικής και ένταξης σε σχέση με την αρχιτεκτονική του κτιρίου και της κοντινής περιοχής. Συνήθως, οριζόντιες τραβέρσες σε περιτοιχίσεις παραπέμπουν σε μοντέρνο σχεδιασμό.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις αρχικές απαντήσεις.

Η ανθεκτικότητα στο χρόνο είναι το κριτήριο της επιλογής του υλικού για το οποίο ψάχνομαι. Η συμπεριφορά/αντοχή του στον ήλιο για παράδειγμα, στην πορεία του χρόνου. Συντήρηση από ό,τι έχω ακούσει, χρειάζεται το φυσικό ξύλο ανά 5ετία κάποιο βερνίκι.

Οικονομικό θέμα δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

...

Η ανθεκτικότητα στο χρόνο είναι το κριτήριο της επιλογής του υλικού για το οποίο ψάχνομαι. ...

Και τα 3 υλικά που ρωτάς θέμα σχήματος χρώματος και μορφολογίας δεν υπαρχει διότι υπαρχει και μπορεί να ζητηθεί ότι κριθεί αναγκαίο από την αρχιτεκτονική μορφή του κτιρίου.

 

Οπότε αφού το βασικό κριτήριο επιλογής είναι η ανάγκη συντήρησης και συμπεριφοράς στον χρόνο ζωής ενός σπιτιού τότε θα σου έλεγα το αλουμίνιο.

Χρώματα και σχήματα  υπάρχουν εκατοντάδες. Αλλα είναι σημαντικό και μη το υποτιμήσεις οι συνδέσεις  και η στερέωση του (που φθείρονται ξέχωρα από το βασικό υλικό) να είναι οι κατάλληλες και όχι φτηνιάρικες που θα σκουριάσουν ή θα φθαρούν στα πρώτα 5 με 7 χρόνια.

 

Φυσικά και ανάλογα πόσο ανάγκη έχεις το υλικό να έχει αντίσταση σε θέματα διαβρώσεων να γνωρίζεις ότι και το αλουμίνιο έχει διάβρωση αλλα υπάρχουν και διαφορές ποιότητες για αυτό. (πχ αλουμίνιο είναι και μια απλή πόρτα αλουμίνιο αλλά και τα φτερά ενός αεροπλάνου… άσχετο φυσικά οι μηχανικές δυνατότητες τους ενός με το άλλο).

 

Αν κάνεις επιλογή λοιπόν αλουμινίου και προτιμήσεις προφίλ τότε να είναι εμποτισμένο μέσα έξω πριν την τελική στρώση βαφής του. Συνήθως οι καλές εταιρίες στα βασικά χρώματα του καταλόγου τους έχουν τον εμποτισμό μέσα έξω αλλα όταν διαλέξεις άλλο χρώμα από τα βασικά (3-4) τότε οι πιθανότητες εμποτισμού μέσα έξω είναι από ελάχιστες έως ασήμαντες αν δεν το ζητήσεις.

 

Για ιδιαίτερα μερακλίδικη εφαρμογή αν θες θα πρέπει ο τοποθετητής να μέτρηση με ακρίβεια τελικής τοποθέτησης, να γίνουν οι αναγκαίες οπές στήριξης ή διαμόρφωσης του τελικού σχήματος στο άβαφο ακόμα προφίλ αλουμινίου και μετά να γίνει ο εμποτισμός και η βαφή.

 

Ότι δεν έχει εμποτιστεί και είναι αρχική μορφή του μετάλλου έχει στο χρόνο μικρότερη αντοχή φθοράς φυσικά πάντα ανάλογα με τις κλιματικές συνθήκες της θέσης του ακινήτου σου.

 

Μη ξεχνάς ότι η ανθεκτικότητα στον χρόνο εξαρτάται ναι μεν αρχικά από το βασικό υλικό επιλογής (ας πούμε είναι το Α) αλλα μέχρι να φτάσεις το Ω είναι όλα τα υπόλοιπα γράμματα που άπτονται της εφαρμογής και τελικής τοποθέτησης του υλικού τα οποία έχουν την ίδια και πολλές φορές μεγαλύτερη σημασία από το αρχικό υλικό.

Ο πιο αδύνατος κρίκος σπάει πρώτα σε μια αλυσίδα.

 

Αυτά τα βασικά για ξεκίνημα και μίλησε με τον επιβλέποντα του έργου σου που έχει πιο σφαιρική εικόνα για αυτό.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Συνθετικο ξυλο, μαλλον πολυ μεγαλη αντοχη στο χρονο και πολλες αποχρωσεις.

Αν πας σε φυσικο ξυλο, ΜΟΝΟ αφρικανικη ξυλεια, για να εχεις αντοχη στο χρονο. Πας σε ιροκο, teak, bankirai, ipe κτλ. Με εναν απλο εμποτισμο με teak oil καθε χρονο, ειναι αθανατα.

Μην το σκεφτεις καν για σουηδικο. Θα το πεταξεις στην 5ετια εκτος και αν το συντηρεις καθε χρονο.

 

Τα δυο παραπανω εχουν κοστος 50-70Ε/τμ

 

Για αλουμινιο δεν εχω αποψη..

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση ότι θα καταλήξουμε ........................τι λέτε ρε παιδιά εγώ μιλάω για μέγιστη ανθεκτικότητα με τα ελάχιστα χρήματα που διαθέτω.

Link to comment
Share on other sites

Στο κοστος περιλαμβανεται και η συντηρηση και η διαρκεια ζωης μεχρι την αντικατασταση.

 

Στο σπιτι μου, εχω κουπαστες απο μασιφ ιροκο.

Ειναι στη βορεια πλευρα και δεν τις βλεπει ο ηλιος, αλλα βροχη και θαλασσα φουλ!

Ουτε teak oil δεν τα περναμε.

Τωρα 16 χρονια, δεν εχουν παθει τιποτα, μονο κατι μικρορωγμες και μικρη αλλαγη στην οψη και την υφη του ξυλου. Λογικές συνεπειες, αφου δεν τις συντηρουμε.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

 

 

Συνθετικο ξυλο, μαλλον πολυ μεγαλη αντοχη στο χρονο και πολλες αποχρωσεις.

Αν πας σε φυσικο ξυλο, ΜΟΝΟ αφρικανικη ξυλεια, για να εχεις αντοχη στο χρονο. Πας σε ιροκο, teak, bankirai, ipe κτλ. Με εναν απλο εμποτισμο με teak oil καθε χρονο, ειναι αθανατα.

Μην το σκεφτεις καν για σουηδικο. Θα το πεταξεις στην 5ετια εκτος και αν το συντηρεις καθε χρονο.

 

Τα δυο παραπανω εχουν κοστος 50-70Ε/τμ

 

Για αλουμινιο δεν εχω αποψη..

Το συνθετικό είχα αρχικά στο μυαλό μου, αλλά πολλοί μιλούν για σύντομη στρέβλωση από τον ήλιο και σχετικά προβλήματα...

 

 

Στο κοστος περιλαμβανεται και η συντηρηση και η διαρκεια ζωης μεχρι την αντικατασταση.

 

Στο σπιτι μου, εχω κουπαστες απο μασιφ ιροκο.

Ειναι στη βορεια πλευρα και δεν τις βλεπει ο ηλιος, αλλα βροχη και θαλασσα φουλ!

Ουτε teak oil δεν τα περναμε.

Τωρα 16 χρονια, δεν εχουν παθει τιποτα, μονο κατι μικρορωγμες και μικρη αλλαγη στην οψη και την υφη του ξυλου. Λογικα συνεπειες, αφου τις συντηρουμε.

Από ό,τι καταλαβαίνω δηλ. το φυσικό έχει κυρίως θέμα με τον ήλιο κι όχι με βροχή και υγρασία...

Το teak oil το προστατεύει σχετικά;

Ευχαριστώ.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

....

Αν πας σε φυσικο ξυλο, ΜΟΝΟ αφρικανικη ξυλεια, για να εχεις αντοχη στο χρονο. Πας σε ιροκο, teak, bankirai, ipe κτλ. ...

 

Terry το υπέροχο καλό με το ξύλο (και αλλα φυσικά υλικά φυσικά) είναι ότι ακόμα και η φθορά του χρόνου πολλές φορές τα ομορφαίνει ή τους δίνει μια ειδική προσωπικότητα για την θέση που έγινε η χρήση τους.

Άλλο ένα παράδειγμα είναι το Cotto (από φυσικό πυλό ψημένο) για δάπεδα πχ… που ειδικά στην Ιταλία το κόστος αγοράς δάπεδα Cotto νέο από το εργοστάσιο ας πούμε έχει ενδεικτικά 10€ ενώ αν κάνεις ειδική αναζήτηση και βρεις από παλιά κτίρια που έχει αφαιρεθεί κοστίζει πενταπλάσια και δεκαπλάσια πολλές φορές.

Κι ας έχει παλαιότητα 50 και 100 χρόνια….

Έχει αποκτήσει την προσωπικότητα του που καμία τεχνική αναπαλαίωση σε ειδικούς φούρνος και με σμάλτα δεν την φτάνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.