Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξ αδιαιρέτου αγροτεμάχιο.


Recommended Posts

Παιδια μου έχει τυχει η εξής περίπτωση και θέλω τα φώτα σας.

 

Πελάτης μου αγόρασε με συμβολαιο το 2001 ποσοστο (γυρω στο 31%) αγροτεμαχιου εκτος σχεδιου εντος ζωνης και την ιδια χρονια εκανε και ενα ιδιωτικο συμφωνητικο με το οποιο ορισε οτι το δικο του ποσοστο ειναι ενα συγκεκριμενο κομματι του αγροτεμαχιου το οποιο και περιεφραξε. Ολοκληρο το αγροτεμαχιο ηταν περιπου 16στρ οποτε το ποσοστο αυτου αντιστοιχει περίπου στα 5στρ.

Μπορει αυτος με καποιο τροπο να αποκτησει αρτιοτητα μονος του και να χτισει αυτο που μπορει στα 5στρ. ?

-Περίπτωση κατατμησης αποκλειεται γιατι ειμαστε στην περιοχη της Θεσσαλονικης και υπάρχει Ζ.Ο.Ε με ελαχιστο οριο κατατμησης 10στρ.

-Περίπτωση κυρωσης ανωμαλου δικαιοπραξιας επισης (κατα την γνωμη μου γιατι δεν γνωριζω καλα τη διαδικασια) αποκλείεται διοτι υπαρχει συμβολαιο του 2001.

 

Αναρωτιεμαι αν υπάρχει αλλος τρόπος ετσι ωστε να μπορέσει να το ανεξαρτητοποιησει για να κτίσει ή να του πω οτι μόνο για μαρουλακια κάνει τώρα, εκτος αν μπει στο σχέδιο!!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχή,

ήξερε σε τι έμπλεκε όταν το αγόραζε το 2001.

2) και που περιφραξε την έκταση των 5 στρ.... πάλι παράνομος είναι διότι στην ουσία έχει υλοποιήσει κατάτμηση!!!

3) να αγοράσει από γειτονικό αγρό 5 στρ και να κάνει συνένωση με το ολικό και στη συνέχεια κατάτμηση στα 10 στρ (εφόσον συντρέχουν και οι ιδιαίτεροι περιορισμοί της ΖΟΕ και του Ν. 3212/03).

Άλλη λύση δεν βλέπω... .-

Link to comment
Share on other sites

Gr topo μια τελευταια ερώτηση. Σε 10 χρονακια απο τώρα χρησικτησια μπορει να κάνει και να το ανεξαρτητοποιησει ετσι?

Γιατι σκέφτομαι να του πω και αυτο ως ενδεχόμενο για μακροπρόθεσμα!!

Link to comment
Share on other sites

Achariso, επανέρχομαι και συμπληρώνω :

έδωσες το δεδομένο ότι υπάρχει ΖΟΕ.

Όπως είναι τώρα είναι οικοδομήσιμος ....

Εάν κάνει χρησικτησία (όπως λες) .... σε ποιά παρέκκλιση θα ενταχθεί??

Πως θα αποδείξει την "παλαιότητα" της αυθυπαρξίας του γηπέδου??

 

Τετοιες σκέψεις καλό είναι να της διαγράψεις και από το μυαλό σου ως μηχανικός όχι και να τις προτείνεις και ως συμβουλές!

Link to comment
Share on other sites

εγώ σκέφτομαι τον κακόμοιρο τον τοπογράφο που θα πάει να το αποτυπώσει μετά από 10 χρόνια και ο ιδιοκτήτης θα του δείξει τα 5 στρέματα και θα του πει :να τα πασαλάκια, να τα όρια, αποτύπωσέ το".και καλά ο ιδιοκτήτης υποδεικνύει τα όρια.έλεγχος τίτλων δεν οφείλει να κάνει ο μηχανικός.συμβόλαιο θα του πει το έχασα ή δεν υπάρχει (τα γνωστά...το έχω από πάππου προς πάππου) όλα φαίνονται να είναι είναι οκ.είναι όμως οκ?στην περιοχή δεν ξέρω αν υπάρχει κτηματολόγιο ως τελευταία σανίδα σωτηρίας.δεν μιλάμε για την πολεοδομία αν πάει για άδεια.εκεί θα φάει πόρτα.(το ελπίζω δηλαδή..)

Link to comment
Share on other sites

2) και που περιφραξε την έκταση των 5 στρ.... πάλι παράνομος είναι διότι στην ουσία έχει υλοποιήσει κατάτμηση!!!

 

Κατάτμηση όμως δεν συμβαίνει μόνο κατά τη μεταβίβαση?Με λίγα λόγια,δεν μπορεί εφ' όσον ΔΕΝ μεταβιβάζει=ΔΕΝ κατατέμνει, να περιφράξει ελεύθερα??

Υπάρχει συμβολαιογραφική διανόμή?

 

Απλά ρωτάω,δεν τολμώ να αμφισβητήσω grtopo!!!

 

grtopo=RESPECT!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.