Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλείσιμο pilotis


panos

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι. Γνωρίζεται αν μπορώ να κλείσω μια πυλωτή νόμιμα? Υπάρχει τρόπος να της αλλάξω χρήση εάν έχω υπόλοιπο συντελεστή δόμησης? Με κλειστες θέσεις σταθμευσης μπορώ να παίξω εναλλακτικά? Η πολυκατοικία ανήκει σε έναν ιδιοκτήτη και κατασκευάστηκε την δεκαετία του 90.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς.

 

Αλλαγή χρήσης από pilotis σε υπαίθριο ή κλειστό parking ή και συνδυασμό αν έχεις περίσσεια δόμησης.

 

τοπογραφικό - Δ.Κ. - φωτογραφίες- όψεις - κατόψεις - τομές - τεχνική έκθεση - αμοιβές μελέτης -επίβλεψης (επίβλεψη για τις απαραίτητες εργασίες)

 

πρόσεχε να ακολουθήσεις την

"Υ.Α. 98728_7722_1993ΦΕΚ_167Δ_Προδιαγραφές για την κατασκευή parking σε κτίρια."

 

Τέλος μετά τον έλεγχο των αρχιτεκτονικών και προ τελικής πρέπει να γίνουν και πρόσθετες συμβολαιογραφικές πράξεις γι τις δημιουργούμενες θέσεις στάθμευσης και μετά είσαι ΟΚ

 

Θα βολέψει που έχεις έναν ιδιοκτήτη . :wink:

 

Εγώ εχω κάνει το ίδιο για 12 ιδιοκτήτες και εδώ και 10 μήνες ακόμα να μαζεφτούν να πάνε στον συμβολαιογράφο... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Theo σε ευχαριστώ πολύ! Μια σημείωση μόνο, δεν θέλω να εκμεταλευτώ το ισόγειο για parking αν καταλαβαίνεις τι εννοώ! Δεν θα έχω καποιο πρόβλημα εάν το κλείσω γύρω γύρω με τοίχους πόρτες παράθυρα κτλ. ?Κανονικό διαμέρισμα δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Theo σε ευχαριστώ πολύ! Μια σημείωση μόνο, δεν θέλω να εκμεταλευτώ το ισόγειο για parking αν καταλαβαίνεις τι εννοώ! Δεν θα έχω καποιο πρόβλημα εάν το κλείσω γύρω γύρω με τοίχους πόρτες παράθυρα κτλ. ?Κανονικό διαμέρισμα δηλαδή.

 

Σας μιλάει η υπηρεσία ηλεκτρονικής πολεοδομίας:

Η διασταύρωση των στοιχείων σας έγινε!

Παρακαλέιστε να έρθετε το αργότερο σε μία ώρα στο αρμόδιο ατυνομικό τμήμα για κατάθεση.....

 

:shock:

 

ΥΓ: Καταλαβαίνουμε πολύ καλά τι εννοείς!!.....

Link to comment
Share on other sites

Δλδ θέλεις να το κάνεις στα χαρτιά κλειστό πάρκινγκ και στην πράξη διαμέρισμα ?

 

Βγάζει λίγο μάτι η όλη υπόθεση.

 

Δλδ που θα βγάλεις ανοίγματα ?? Στην κύρια όψη για να θεωρείται ότι από εκεί γίνεται η είσοδος του ΙΧ ?

 

 

Βάσει της νομοθεσίας για αυθαίρετα μετά το 2004 έτσι και σας καταγγείλει κάποιος θα έχεις πρόβλημα και εσύ σαν μηχ/κος αλλά και χοντρό οικονομικό πρόβλημα και ο ιδιοκτήτης.

 

Γιατί αν έχεις περίσσεια δεν το κάνεις νόμιμο και ορθό ?

 

Βγάζει και μεγαλύτερη αμοιβή

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλό Γιάννη! :lol: Απλά ρωτούσα αν μπορώ να του αλλάξω χρήση και να το δείξω σαν διαμέρισμα. αλλά μάλλον δεν γίνεται, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! theo ακόμα με ανατριχιάζει η εικόνα σου!! :D

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις υπόλοιπο δόμησης μπορείς να κλείσεις κάποιο χώρο της Pilotis

νόμιμα (θα πρέπει ο ελέυθερος χώρος της Pilotis να είναι λίγο μεγαλύτερος

του εμβαδού της εισόδου, χώρου για τα ρολόγια της ΔΕΗ και του διαμερίσματος ή

της κλειστής θέσης στάθμευσης.

Και το διαμέρισμα και η κλειστή θέση μετράνε στον πραγματοποιούμενο

όγκο της οικοδομής, οπότε πρόσεξε μην έχεις υπέρβαση όγκου.

Τα πρόστιμα μετά το 2004 όπως λέει και ο TheoTDM900 είναι πολύ μεγάλα οπότε πρόσεχε!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Εξετάζουμε το ενδεχόμενο αγοράς διαμερίσματος σε όροφο πολυκατοικίας με άδεια του 2006. Σύμφωνα με τα λεγόμενα του ιδιοκτήτη αλλά και όπως περιγράφεται στην "Πράξη συστάσες οριζόντιας ιδιοκτησίας", η πυλωτή περιλαμβάνει μεταξύ άλλων: "κλειστό χώρο στάθμευσης ... τετραγωνικών μέτρων που περιλαμβάνει 2 θέσεις στάθμευσης αυτοκινήτου, με στοιχεία ... και ...., οι οποίες φαίνονται με τα στοιχεία αυτά στο παραπάνω σχεδιάγραμμα κάτοψης πυλωτής και θα έχουν επιφάνεια ... και ... αντίστοιχα και ο οποίος κλειστός χώρος που περιλαμβάνει τις θέσεις στάθμευσης θα ανήκει, κατά αποκλειστική χρήση, στο διαμέρισμα του ... ορόφου πάνω από την πυλωτή με στοιχεία.... ".

 

Το ερώτημά μου είναι κατά πόσον κάτι τέτοιο είναι νόμιμο, ως προς το κλείσιμο δηλαδή της πυλωτής. Και αν κάτι τέτοιο ισχύει, τότε μπορώ εκτός από στάθμευση να χρησιμοποιήσω τον χώρο ή/και σαν αποθηκευτικό χώρο;

Link to comment
Share on other sites

Εξετάζουμε το ενδεχόμενο αγοράς

....

....

Το ερώτημά μου είναι κατά πόσον κάτι τέτοιο είναι νόμιμο, ως προς το κλείσιμο δηλαδή της πυλωτής. Και αν κάτι τέτοιο ισχύει, τότε μπορώ εκτός από στάθμευση να χρησιμοποιήσω τον χώρο ή/και σαν αποθηκευτικό χώρο;

Για να έχεις μια εμπεριστατωμένη και υπεύθυνη θέση θα πρέπει να το αναθέσεις σε μηχανικό να στο ελέγξει.

Για τον έλεγχο ο μηχανικός σας θα χρειαστεί να του προσκομίσεις τα εγκεκριμένα σχέδια της πολεοδομίας και να κάνει μια αυτοψία κατ αρχήν στο ακίνητο για να διαπιστώσει τι αναντιστοιχίες μπορεί να υπάρχουν.

Έτσι κι αλλιώς για την όποια μεταβίβαση που θα χρειαστείς να κάνεις θα χρειαστείς την «Βεβαίωση» του για το ακίνητο.

 

Χωρίς εγκεκριμένα σχέδια και αυτοψία οι πιθανολογήσεις της όποιας κατάστασης του ακινήτου είναι πάρα πολλές άρα άχρηστες για εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.