Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού σε τοπογραφικό διάγραμμα


anka

Recommended Posts

chris_anst το πρόβλημα που συζητούσαμε ήταν αν έχεις ένα αγροτεμάχιο 5.000 τ.μ. το οποίο το διασχίζει κατά πλάτος ρέμα αν αυτό έχει σαν συνέπεια το αγρόκτημα να θεωρείται μία ενιαία ιδιοκτησία ή αν θεωρείται δύο ιδιοκτησίες. Διάβασε τις αποφάσεις του Αρείου Πάγου που παραθέτει ο bspyros και θα καταλάβεις ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω μια περίπτωση όπου το γήπεδο ευρισκόμενο εντός σχεδίου οικισμού προ του '23, συνορεύει με δημοτική οδό πλάτους 5μ και πέραν αυτής της οδού βρίσκεται ρέμα χωρίς οριοθέτηση.

Σύμφωνα με τις προδιαγραφές (ΠΔ 3-9-83 ΦΕΚ 394/Δ) δεν είναι αναγκαία η απεικόνιση του ρέματος, όμως ο ελεγκτής υπάλληλος, που τυχαίνει να γνωρίζει τον οικισμό, απαιτεί αυτό. Έχει το δικαίωμα;

Στην περίπτωση που παρεμβάλλεται κοινόχρηστος δημοτικός δρόμος, ισχύει η μετατόπιση της οικοδομικής γραμμής κατά 20μ από την όχθη;

Link to comment
Share on other sites

Archi

οι αποστάσεις απο μη οριοθετημένα ρέματα δεν έχουν να κάνουν με τι παρεμβάλεται ανάμεσα μπορεί δρόμος,μπορεί τμήμα τις ιδικτησίας του πελάτη η και άλλη ιδιοκτησία

τα 20 μ γιατί?

το γεωτεμάχιο που περιγράφεις είναι εντός οικισμού (επομένως οικόπεδο και όχι γήπεδο)

αρα σύμφωνα με τον κτιριοδομικό κανονισμό

με λίγο ψάξιμο θα βρείς αρκετά στο φόρουμ για οριοθετήσεις,διευθετήσεις ρεμάτων και τον καθορισμό της απόστασης της γραμμής δόμησης

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Θεοχάρη.

Ναι σύμφωνα με το Αρθρο 6 του Κτιριοδομικού, η απόσταση έχει σημασία άσχετα με το τι μπορεί να παρεμβάλλεται.

Τα 20μ είναι η "χειρότερη" περίπτωση για μη οριοθετημένα ρέματα.

Έχεις δίκιο, είναι οικόπεδο και όχι γήπεδο. Μπερδεύτηκα επειδή στις προδιαγραφές τοπογραφικών βρίσκονται στην ίδια κατηγορία τα εκτός σχεδίου με τα εντός οικισμών προ του '23.

Και έρχομαι στο άλλο μου ερώτημα, αν απαιτείται η αποτύπωση ρέματος που δεν διέρχεται από το οικόπεδο. Οι προδιαγραφές είναι σαφής σε αυτό. Ο υπάλληλος ζητάει να δειχθούν.

Link to comment
Share on other sites

@Archi, σε οικισμό προ '23 μου είχαν ζητήσει να το δείξω αν και ήταν στον πίσω όριο και σε απόσταση 17μ από το πίσω όριο του οικοπέδου μου.

Έτσι άφησα 3μ από το όριο αντί για 2.5 που μπορούσα.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Archi

δείξε και το ρέμα να πάει στην ευχή

δεν ξεμπερδεύεις ποτέ με την παράθεση στοιχείων, απόψεων, διατάξεων και εγκυκλίων

δεν γίνεται σε κάθε περίπτωση να παριστάνουμε το τελευταίο Γαλατικό χωριό που αντιστέκεται στις Ρωμαϊκές λεγεώνες

ότι πει η υπηρεσία να σχολάμε

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Άποψή μου είναι να δείξεις και το ρέμα. Ούτως η άλλως δεν σε επηρεάζει στις αποστάσεις.... τοπογραφικό κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά,

Πρόκειται για μελέτη περίφραξης και λόγω ρέματος η περίφραξη βρίσκεται πλέον 15 μέτρα (+5 μέτρα δρόμος) μέσα από το όριο.

Επιπλέον δεν επιτρέπεται να περιφραχθεί η "νέα" δημιουργούμενη πρόσοψη παράλληλα με το δρόμο καθώς:

- "θυμίζει κατάτμηση που αφήνει μη άρτιο οικόπεδο" <- quote υπαλλήλου.

-Βρε καλέ μου, χρυσέ μου κλπ ο μόνος λόγος που γίνεται αυτό είναι λόγω περιορισμών από το ρέμα.

-Κάνε λεπτομερή περιγραφή στην τεχνική έκθεση για να εξεταστεί κατ΄εξαίρεση, αν συντρέχουν λόγοι. (αν και δεν βλέπει λόγο)

 

Εν τω μεταξύ οι περισσότεροι γείτονες έχουν φράξει σύριζα με το ρέμα και έχω τον πελάτη να με ενημερώνει ότι θα φράξει στα όριά του δεν πα' να λέει η άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.