Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές ΕΦΚΑ - εγκύκλιοι και νέα


Baudolino

Recommended Posts

Εtak4

 

θα πληρώσεις ανάλογα με το ετήσιο εισόδημα από το ελεύθερο επάγγελμα της προηγούμενης χρονιάς,

αν είναι κάτω από 7000 ευρώ θα πληρώσεις 167.95 ευρώ, συν Επικουρικό και Εφ' Απαξ που ακόμα δεν έχει καθορισθεί.

 

Από την στιγμή που έχεις ανοιχτά βιβλία, αυτές είναι οι ελάχιστες μηνιαίες εισφορές.

 

Πέτρο (..καλή χρονιά..) δεν είναι έτσι (εκτός αν δεν κατάλαβα εγώ την τοποθέτησή σου).

Αν από την μισθωτή εργασία καλύπτει το ελάχιστο ασφαλιστέο, τότε για το εισόδημα από την επιχειρηματική δραστηριότητα δεν ισχύει το ελάχιστο απλά για το τμήμα αυτό (του εισοδήματος από την επιχειρηματική δραστηριότητα) εφαρμόζονται τα ποσοστά των κλάδων ασφάλισης χωρίς ελάχιστο. (Φ10043/οικ.4226/431/2017).

 

 

Καλά κρασιά δηλαδή...Και όταν είσαι νέος ελευθερος επαγγελματίας πως πάει αφού δεν υπάρχει προηγούμενο έτος;

Καλή χρονιά και σε 'σένα .... μην στεναχωριέσαι, θα το δει ο ΕΦΚΑς το προηγούμενο έτος όταν πρέπει, όταν έρθει η ώρα σύμφωνα με το νόμο να το δει.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

το είχα ακούσει από έναν συνάδελφο αλλά δεν γνωρίζω σίγουρα 

γι' αυτό θα κάνω Delete το μήνυμα/απάντηση μου στον/ην Etak4 για να μην υπάρχει εσφαλμένη πληροφόρηση 

 

σβήσε και εσυ την απάντηση σου σε εμένα 

Link to comment
Share on other sites

Δεν την θεωρω ορθη αντιμετώπιση.

Μην το κάνεις delete.

Μπορεί να το εχουν διαβάσει κι αλλοι.

Εξάλλου ειναι χρήσιμη συζητηση.

Αν θες κανε του διακριτό σβησιμο....ξερεις την γραμμή πάνω στο κειμενο και γραψε καποιο σχολιο για τον λογο του διακριτου σβησίματος.

 

Send from Tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Πέτρο (..καλή χρονιά..) δεν είναι έτσι (εκτός αν δεν κατάλαβα εγώ την τοποθέτησή σου).

Αν από την μισθωτή εργασία καλύπτει το ελάχιστο ασφαλιστέο, τότε για το εισόδημα από την επιχειρηματική δραστηριότητα δεν ισχύει το ελάχιστο απλά για το τμήμα αυτό (του εισοδήματος από την επιχειρηματική δραστηριότητα) εφαρμόζονται τα ποσοστά των κλάδων ασφάλισης χωρίς ελάχιστο. (Φ10043/οικ.4226/431/2017).

 

 

 

Καλή χρονιά και σε 'σένα .... μην στεναχωριέσαι, θα το δει ο ΕΦΚΑς το προηγούμενο έτος όταν πρέπει, όταν έρθει η ώρα σύμφωνα με το νόμο να το δει.

Από μισθωτή εργασία περνώ πχ 1000 μικτά,από ελεύθερο επάγγελμα ας υποθέσω ότι τον Φεβρουάριο έχω έσοδα 0€,θα πληρώσω εισφορές προς ΕΦΚΑ;(αυτό το γνωστό 167€).Θα πάω μια από αυτές τις μέρες και από ένα τοπικό κατάστημα ΕΦΚΑ να ρωτήσω...
Link to comment
Share on other sites

Την έχω διαβάσει πολλές φορές και τα πράγματα είναι έτσι όπως τα λες, δίνεται προτεραιότητα στο εισόδημα από μισθωτή εργασία που αν καλύπτει το κατώτατο όριο για την επιχειρηματική δραστηριότητα πληρώνεις ανάλογα πλέον τι έσοδα είχες. Απλά αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να είναι με τέτοιο καθεστώς να μας το επιβεβαιώσει.Γιατι οι καιροί είναι δύσκολοι και δεν επιτρέπουν ανοίγματα...Και με αυτό το κράτος δεν είναι να έχεις καμία εμπιστοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Τη γνώμη σας για τα παρακάτω μήκως στο μυαλό σας έχουν ξεκαθαριστεί?

       

     1. Σε περίπτωση που είσαι στο παραπάνω άρθρο (Παρ. 9, Άρθρ. 39 Ν.4387/2016  ) με έκδοση τιμολογίου σε έναν εργοδότη, μπορείς να συνεχίζεις να κόβεις αποδείξεις λιανικών συναλλαγών σε άλλους ιδιώτες και να μπορείς να διατηρείς το παραπάνω καθεστώς με τον βασικό σου εργοδότη?

 

     2. Αν κόψω τιμολόγιο και σε δεύτερο εργοδότη χωρίς να εντάσσομαι στο προηγούμενο καθεστώς (Παρ. 9, Άρθρ. 39 Ν.4387/2016  ) σαν ελεύθερος δηλαδή επαγγελματίας, πως και πότε θα ενημερωθεί ο εφκα για αυτά τα εισοδήματα για να πληρωθούν οι αντίστοιχες εισφορές?  (φορολογική δήλωση επόμενου έτους?)

Link to comment
Share on other sites

 

Τη γνώμη σας για τα παρακάτω μήκως στο μυαλό σας έχουν ξεκαθαριστεί?

       

     1. Σε περίπτωση που είσαι στο παραπάνω άρθρο (Παρ. 9, Άρθρ. 39 Ν.4387/2016  ) με έκδοση τιμολογίου σε έναν εργοδότη, μπορείς να συνεχίζεις να κόβεις αποδείξεις λιανικών συναλλαγών σε άλλους ιδιώτες και να μπορείς να διατηρείς το παραπάνω καθεστώς με τον βασικό σου εργοδότη?

 

     2. Αν κόψω τιμολόγιο και σε δεύτερο εργοδότη χωρίς να εντάσσομαι στο προηγούμενο καθεστώς (Παρ. 9, Άρθρ. 39 Ν.4387/2016  ) σαν ελεύθερος δηλαδή επαγγελματίας, πως και πότε θα ενημερωθεί ο εφκα για αυτά τα εισοδήματα για να πληρωθούν οι αντίστοιχες εισφορές?  (φορολογική δήλωση επόμενου έτους?)

 

 

1. Εάν κόψεις αποδείξεις λ.σ. θα έχεις και άλλο εισόδημα εκτός του κύριου εργοδότη σου, οπότε δε θα πληρείται η προϋπόθεση "το εισόδημά τους προέρχεται από την απασχόλησή τους σε ένα ή και δύο πρόσωπα" της παρ. 9 άρ. 39 και δε θα υπάγεσαι πλέον σε αυτή.

 

2. Αυτή που αναφέρεις είναι λίγο περίεργη περίπτωση (2 εργοδότες, στον ένα με παρ. 9 άρ. 39 και στον άλλο με κανονικές εισφορές). Νομίζω ότι δε γίνεται, γιατί εάν στον ΕΦΚΑ εμφανίζεσαι ως οιονεί μισθωτός της παρ. 9 άρ. 39, τότε δε θα σου εκδόσει ειδοποιητήριο για το μήνα αυτό. Ή το ένα ή το άλλο δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.