Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές ΕΦΚΑ - εγκύκλιοι και νέα


Baudolino

Recommended Posts

Συγκρίνετε ανόμοια πράγματα.... δεν είναι το ίδιο ο μισθωτός και ο ΕΕ... οι διαφορές είναι τεράστιες, ο μισθωτός εχει αφορολόγητο, δικαιούται αποζημίωση, άδειες κλπ κλπ

Επίσης στην πράξη οι εργοδότες που απασχολούν μηχανικούς με μπλοκάκι δεν είναι διατεθημένοι ουτε να προσλάβουν τον εργαζόμενο ως μισθωτό, ούτε να μοιράσουν τα ασφάλιστρα, τουλάχιστον στην συντριπτική τους πλειοψηφία... ουσιαστικά το επιπλέον κόστος, που είναι πολύ για ποσά πάνω από 12000 (ετήσια) το χρεώνεται ο εργαζόμενος. Με δεδομένο μάλιστα ότι οι εισφορές δεν θεωρούνται έξοδο για τις επόμενες εισφορές, και από το 2020 που καταργούνται οι εκπτώσεις που υπάρχουν η επιβάρυνση είναι πολύ μεγάλη και πρακτικά σημαίνει μείωση του διαθέσιμου εισοδήματος.

Το θέμα λοιπόν δεν είναι αν με συμφέρει η όχι να είμαι ΕΕ ή υπάλληλος αλλά τι άποψη έχει ο εργοδότης μου γι αυτό.... προσωπικά θα προτιμούσα να είμαι υπάλληλος ακόμα και με καθαρή μείωση αποδοχών της τάξης του 20-25%....

Ειναι δεδομένο πλέον ότι η εργασία με μπλοκάκι είναι τελείως ασύμφορη και γι αυτό θα δείτε πάρα πολλά κλεισίματα.... δεν ξέρω αν αυτό μετατραπεί σε αύξηση προσλήψεων, αλλά προσωπικά πολύ αμφιβάλω βλέποντας ότι το αντικείμενο έχει μειωθεί και θα μειωθεί όπως φαίνεται ακόμα παραπάνω..... 

Edited by slammer
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

ξερει κανεις πως υπολογιζονται οι προσαυξησεις αν δεν πληρωθεί ενα ειδοποιητηριο;

Θα πρεπει παλι να τρεχουμε στο τοπικο ΕΦΚΑ να μας βγαζουν τις προσαυξησεις;

Δεν πληρωσα τον Απρίλιο και έχει ληξει η προθεσμια ενω στη σελιδα του ΕΦΚΑ δεν εμφανίζει τιποτα για ληξιπροθεσμο.

Επίσης επειδη με την φορολογικη δήλωση θα αναμενω συμψηφισμό προς τα κατω μήπως να μην πληρωσω τιποτα μεχρι να περιμενω εκκαθαριση; Ποια η γνωμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα περιμένεις την εκκαθάριση. Προς το παρόν φαίνεται ότι το σύστημα λειτουργεί ως ανοιχτός λογαριασμός, μπαίνουν από τη μια μεριά οι χρεώσεις κάθε μήνα και από την άλλη οι πληρωμές, κάποια στιγμή φαντάζομαι ότι θα γίνει εκκαθάριση, Καλό είναι βέβαια να υπάρχει καθε μήνα μια πληρωμή, ακόμα κι αν υπολείπεται από τη μηνιαία χρέωση ειδικά για όσους έχουν φουσκωμένο 2015 και αναμένουν μείωση.... Θα έλεγα μάλιστα σε αυτή τη περίπτωση να υπολογίσετε χοντρικά το ποσό των εισφορών με βάση το 2016 και για κανένα λόγο μη δώσετε περισσότερα, γιατί αν είναι να περιμένουμε "πιστωτικό" για την επόμενη χρονιά......

Αν έχεις απλήρωτο τον Απρίλιο θα έλεγα να βάλεις ένα ποσό ακόμα και τώρα.....

Link to comment
Share on other sites

Με την χορηγηση ασφαλιστικης ενημεροτητας τι γινεται?

Το ΤΜΕΔΕ χορηγεί ασφαλιστική ενημερότητα ή ακομα περιμενουμε?

 

ο ΕΦΚΑ-ΟΑΕΕ παντως δινει ενημεροτητα κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Ένα ερώτημα είναι εάν συμφέρει «μισθωτός» μπλοκάκι (που είναι ασφαλιστικά και φορολογικά «μισθωτός») στο ύψος των τωρινών αμοιβών του ΕΕ

Αντίστοιχα του πίνακα 1, ο πίνακας 4

Αντίστοιχα του πίνακα 2 ο πίνακας 5

Ένα ερώτημα είναι εάν συμφέρει «μισθωτός» μπλοκάκι (που είναι μόνο ασφαλιστικά «μισθωτός») στο ύψος των τωρινών αμοιβών του ΕΕ

Αντίστοιχα του πίνακα 1, ο πίνακας 6

Αντίστοιχα του πίνακα 2 ο πίνακας 7

Αντίστοιχα του πίνακα 3 ο πίνακας 8

Διόρθωση:

 

Στο προηγούμενο post:

 

ασφαλιστικά και φορολογικά «μισθωτός»

Αντίστοιχα του πίνακα 1, ο πίνακας 4

Αντίστοιχα του πίνακα 2 ο πίνακας 5

Ο υπολογισμός είναι με τέλος επιτ. 650€. Κανονικά είναι με τέλος επιτ. 500€. Οπότε θα πρέπει να προστεθεί ποσό 150€/12=12.5€/μήνα στο τελικό εισόδημα.

 

Και,

μόνο ασφαλιστικά «μισθωτός»

Αντίστοιχα του πίνακα 1, ο πίνακας 6

Αντίστοιχα του πίνακα 2 ο πίνακας 7

Αντίστοιχα του πίνακα 3 ο πίνακας 8

θα έπρεπε να λέει: μόνο φορολογικά «μισθωτός»

Ο υπολογισμός στους πίνακες είναι με εισφορές μοιρασμένες με εργοδότη. Κανονικά στην περίπτωση αυτή είναι όλες του εργαζομένου (37.95%). Επίσης δεν έχω βάλει το αφορολόγητο, ενώ ισχύει για την περίπτωση αυτή, ενώ δεν εκπίπτει και έξοδα. Ουσιαστικά αυτό που υπολόγισα περιγράφεται ως: ασφαλιστικά «μισθωτός» και φορολογικά ΕΕ που δεν υφίσταται ως περίπτωση.

 

Το γενικό συμπέρασμα, μετά από τα παραπάνω.

·         ΕΕ

o   με εκπτιπτόμενα έξοδα > 1600€/έτος για <21000€/έτος, > 1900€/έτος για >21000€/έτος αμοιβές, έχει περισσότερα καθαρά από μισθωτό και "μισθωτό" στο ίδιο εργοδοτικό κόστος

o   με εκπτιπτόμενα έξοδα 1300€-1600€/έτος έχει ίδια καθαρά με μισθωτό με ίδιο εργοδοτικό κόστος

o   με αμοιβές 360-610€/μήνα περισσότερο από κόστος μισθωτού, και με 0€ εκπιπτόμενα έξοδα έτος έχει ίδια καθαρά με τον μισθωτό

o   με εκπτιπτόμενα έξοδα 900€-1300€/έτος έχει περισσότερα καθαρά από φορολογικά «μισθωτό» μπλοκάκι (αλλά λιγότερα καθαρά από μισθωτό) στο ίδιο εργοδοτικό κόστος

o   με εκπτιπτόμενα έξοδα 700€-900€/έτος έχει ίδια καθαρά από φορολογικά «μισθωτό» μπλοκάκι (αλλά λιγότερα καθαρά από μισθωτό) στο ίδιο εργοδοτικό κόστος

o   για >=38000€ αμοιβές και 0€/έτος εκπτιπτόμενα έξοδα, συμφέρει μόνο συνυπολογίζοντας και το ποσό της σύνταξης που αναλογεί σε αυτό το ποσό έναντι του μισθωτού στο ίδιο εργοδοτικό κόστος.

·         Φορολογικά «μισθωτός» μπλοκάκι

o   περισσότερα καθαρά από ΕΕ που έχει 0-700€/έτος εκπτιπτόμενα έξοδα στο ίδιο εργοδοτικό κόστος (αλλά λιγότερα καθαρά από μισθωτό)

o   με αμοιβές 130-300€/μήνα περισσότερο από το κόστος μισθωτού έχει ίδια καθαρά με τον μισθωτό

·         Φορολογικά και ασφαλιστικά «μισθωτός» μπλοκάκι

o   Συμφέρει και από μισθωτό, και από ΕΕ (με <1600€-1900€/έτος έξοδα), και από φορολογικά «μισθωτό», για κόστος εργοδότη ή αμοιβές ΕΕ από 6,000€ και πάνω, και ιδιαίτερα για 14,000€/έτος και πάνω.

o       Ίδια καθαρά με τον φορολογικά «μισθωτό» μπλοκάκι, για κόστος εργοδότη 6,000€.

 

Κάτω από 6000€/έτος καλύτερα μισθωτός ή φορολογικά «μισθωτός» μπλοκάκι.

 

 (Θεωρητικά πάντα) «Μισθωτοί» και ΕΕ, προσμένουν μεγαλύτερη σύνταξη από μισθωτό στο ίδιο εργοδοτικό κόστος, εκτός από τον φορολογικά και ασφαλιστικά «μισθωτό» μπλοκάκι που θα παίρνει λίγο μεγαλύτερη σύνταξη από μισθωτό για εργοδοτικό κόστος από 30,000€/έτος και κάτω (θα παίρνει λίγο χαμηλότερη σύνταξη για 30,000€/έτος και πάνω) αλλά θα έχει όμως πληρώσει πολύ λιγότερες εισφορές (ως σύνολο εισφορών του ίδιου και του εργοδότη).

 

Τα συμπεράσματα είναι με βάση το μειωμένο αφορολόγητο που έρχεται (το ελάχιστο 1240€ ή 1250€, δηλαδή για φορολογούμενο χωρίς παιδιά), για πλήρη απασχόληση, άνω 5ετίας, με υπολογισμό εισφορών στα μικτά-έξοδα, και χωρίς να λαμβάνω υπόψη μειώσεις και εκπτώσεις όπως πχ. -15% για το 2018

Edited by kokoleko1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή εχω χαθει (και πάλι) με τις νεες αλλαγες.

 

Ξαναγραφω την περιπτωση μου, ΕΛΚΕ, διαδοκτορικο, εχω δικαιωμα να ειμαι οτι εε ειτε με μπλοκακι αλλα θα μου κραταν τις εισφορες που θα πληρωνουν (δλδ στην ουσια θα πληρωνω τις εισφορες κ του εργοδοτη).

 

Μεχρι το Πασχα απο συζητησεις που ειχαμε κανει εδω μεσα και ερωτησεις τριγυρω ειχα καταληξει οτι συμφερει να ειμαι φορολογουμενος ως μισθωτος και να παραμεινω ασφαλισμενος ως ΕΕ.

 

Πλεον με τις νεες αλλαγες έχει αλλαξει κατι?? Εχει συνδεθει το ασφαλιστικα ΕΕ με το φορολογικα?? Υπαρχει καποια επιβαρυνση μονο για τους ΕΕ που θα γλυτωσουν η μισθωτοι (ακομα κ αν πληρωνουν κ το μεριδιο του εργοδοτη?)

Link to comment
Share on other sites

Και με τις τελευταίες αλλάγες παραμένουν άσχετα αυτά τα δύο. Το θέμα είναι πρακτικής φύσεως νομίζω:

Από ΕΛΚΕ τα χρηματα από ερευνητικά projects είναι ορισμένα. Δλδ αν είναι να πάρεις 1000 Ευρώ από το proposal, είτε θα τα πάρεις ολα στο χερι και θα πληρώσεις το 37% του κέρδους (με τις ασφαλιστικές από του χρόνου να μην μετράνε στα έξοδα), διαφορετικά θα πάρεις πχ. 750 στο χέρι, θα σκάσεις άλλα 100 (σορρυ δεν λεω ακριβως τα ποσα, το concept κοιτα) και τα υπολοιπα 250 θα είναι "τυποις" δικά σου.

 

Προσωπικά είμαι σε 2 ΕΛΚΕ και τους ειπα ξεχαστε το ολα δικα μου. Προτιμώ να τα πάρω ολα στο χερι και να κοβω τιμολογια μεχρι και για καρφίτσα, και να πληρώσω το 37% στην διαφορά εσόδων-εξοδων.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εχω χαθει (και πάλι) με τις νεες αλλαγες.

 

Ξαναγραφω την περιπτωση μου, ΕΛΚΕ, διαδοκτορικο, εχω δικαιωμα να ειμαι οτι εε ειτε με μπλοκακι αλλα θα μου κραταν τις εισφορες που θα πληρωνουν (δλδ στην ουσια θα πληρωνω τις εισφορες κ του εργοδοτη).

 

Μεχρι το Πασχα απο συζητησεις που ειχαμε κανει εδω μεσα και ερωτησεις τριγυρω ειχα καταληξει οτι συμφερει να ειμαι φορολογουμενος ως μισθωτος και να παραμεινω ασφαλισμενος ως ΕΕ.

 

Πλεον με τις νεες αλλαγες έχει αλλαξει κατι?? Εχει συνδεθει το ασφαλιστικα ΕΕ με το φορολογικα?? Υπαρχει καποια επιβαρυνση μονο για τους ΕΕ που θα γλυτωσουν η μισθωτοι (ακομα κ αν πληρωνουν κ το μεριδιο του εργοδοτη?)

Γενικά:

 

Υποθέτω αφορολόγητο και όχι έξοδα.

 

Εάν Α η συμφωνημένη αμοιβή με μπλοκάκι, η οποία συμπεριλαμβάνει τις ασφαλιστικές εισφορές

1.       Νέα αμοιβή = Α-Χ=Β

·         Εισφορές σου = 16.72% * Β

·         Εισφορές τους = 21,38% * Β

·         Κόστος τους = Β+21,38% * Β = Α = η συμφωνημένη αμοιβή

·         Ποσό = Β-16,72% * Β  προ φόρων

o   Για Α=1000, Χ=176, Ποσό=686€

2.       Πληρώνεις ο ίδιος τις εισφορές σου (37.95% *Α) χωρίς να σου κρατάνε κάποιο ποσό για εισφορές

o   Για Α=1000, Ποσό=621€ προ φόρων

Λογικά και στα δύο παρακράτηση φόρου 20% * αμοιβής (την A ή την Β).

Το 1 γενικά συμφέρει. Όφελος, για αμοιβές (το Α και στις δύο περιπτώσεις) πάνω από 500/μήνα.

Από 500/μήνα και κάτω συμφέρει το 2. Στα 500€/μήνα 0 όφελος.

Edited by kokoleko1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά:

 

Υποθέτω αφορολόγητο και όχι έξοδα.

 

Εάν Α η συμφωνημένη αμοιβή με μπλοκάκι, η οποία συμπεριλαμβάνει τις ασφαλιστικές εισφορές

1.       Νέα αμοιβή = Α-Χ=Β

·         Εισφορές σου = 16.72% * Β

·         Εισφορές τους = 21,38% * Β

·         Κόστος τους = Β+21,38% * Β = Α = η συμφωνημένη αμοιβή

·         Ποσό = Β-16,72% * Β  προ φόρων

o   Για Α=1000, Χ=176, Ποσό=686€

2.       Πληρώνεις ο ίδιος τις εισφορές σου (37.95% *Α) χωρίς να σου κρατάνε κάποιο ποσό για εισφορές

o   Για Α=1000, Ποσό=621€ προ φόρων

Λογικά και στα δύο παρακράτηση φόρου 20% * αμοιβής (την A ή την Β).

Το 1 γενικά συμφέρει. Όφελος, για αμοιβές πάνω από 500/μήνα.

Από 500/μήνα και κάτω συμφέρει το 2. Στα 500€/μήνα 0 όφελος.

 

Θεωρείς όμως ότι θα εχει 0 δαπανες και τιμολόγια. Πραγμα που δεν υφίσταται και πρακτικά. Το 2 είναι μακραν καλυτερα. Τα λεφτά στην τσεπη μου, και δαπανες μεχρι τελους, για να μειώσω την διαφορα που χτυπάει το 37%.

Edited by Baudolino
Link to comment
Share on other sites

επειδή ανέφερε ο φίλος chrichat4 ότι

 

"είτε εε ειτε με μπλοκακι αλλα θα μου κραταν τις εισφορες που θα πληρωνουν (δλδ στην ουσια θα πληρωνω τις εισφορες κ του εργοδοτη)"

 

υποθέτω ότι 1. είναι σε 1 εργοδότη άρα αφού μπορεί (υποχρεωτικό) αφορολόγητο τότε δεν έχει λόγο να πάει με τα έξοδα και 2. το δίλημμα είναι εισφορές μοιρασμένες ή δικές του

 

Εξαρτάται βέβαια και από το ύψος των δαπανών, που εάν είναι μεγάλο τότε πάνω από ένα όριο εκπιπτόμενων δαπανών συμφέρει χωρίς αφορολόγητο.

Edited by kokoleko1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.