Μετάβαση στο περιεχόμενο

Hepos από το καλοκαίρι


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μ' ένα μόνο θέμα δε δημιουργείται ολόκληρη θεματική κατηγορία. Ας δημιουργηθεί η ανάγκη και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη, το σίγουρο είναι πως θα δημιουργηθεί. Συμφωνώ όμως μαζί σου ότι για την ώρα επειδή η χρήση του είναι περιορισμένη (μόνο στους αναδόχους της Κτηματολόγιο και στους αντιπροσώπους GPS) δεν υπάρχει εμπειρία και δεν έχουν ανακύψει προβλήματα από τη λειτουργία του (που να ξέρουμε εμείς). Ότι ξέρουμε έως τώρα είναι από κάποια δημοσιεύματα σε sites των σχολών και από ημερίδες όπως η χθεσινή, κι ολα στη ΘΕΩΡΙΑ. Όταν θα δωθεί στη "κοινή χρήση" και θα δουλευτεί και θα αρχίσουν τα μικροπροβλήματα και οι απορίες από τους χρήστες σίγουρα πιστεύω θα ανοίξει θεματική κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ Υπερ-Συντονιστή και συνάδελφε

συνάδελφε grtopo

δεν πρόκειται για μεμονωμένο Θέμα

όπως έγραψα και παραπάνω αλλάζει δραματικά ο τρόπος που μεχρι σήμερα δουλεύουμε

απαιτείται σοβαρό θεωρητικό υπόβαθρο

απαιτείται διαφοροποίηση και εκσυγχρονισμός εξοπλισμού γραφείου και πεδίου

δεν έχει διδαχθεί μέχρι σήμερα σχεδόν τίποτε σε σχολές κα τμήματα

προσπαθούμε να βγάλουμε ακρη απο ημερίδες καi συνέδρια

και τέλος το φορουμ πρέπει να εκθέσει δημόσια τις απόψεις των μελών του ιδιαίτερα όσων μεταφέρουν και κάποια εμπειρία

Link to comment
Share on other sites

εννοώ νέα θεματική κατηγορία

... και hepos το θέμα είναι πολυ σοβαρό,αλλάζει δραματικά τον μεχρι σήμερα τρόπο που δουλεύουμε

 

Χάρη ο Θεοχάρης έχει δίκιο..θα φανεί σύντομα ούτως ή άλλως

 

{edit} ΘΕΟΧΑΡΗ, με πρόλαβες..

Link to comment
Share on other sites

Δε λέω, είναι επαναστατικό το ότι δεν θα χρειάζεται να αναζητούμε προσβάσιμο τριγωνομετρικό και να σκαρφαλώνουμε όταν είναι απαραίτητο, αλλά δεν νομίζω ότι αλλάζει τόσο δραματικά η μεθοδολογία σε κάποιες αποτυπώσεις.

Για παράδειγμα όσοι έχουν 2L RTK GPS, ήδη τις εκτός σχεδίου αποτυπώσεις τους τις κάνουν με αυτό το τρόπο. Η επανάσταση είναι μόνο στην εξάρτηση είτε είναι στατική είτε πραγματικού χρόνου. Στα αστικά εκ των πραγμάτων το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι η εξάρτηση. Την αποτύπωση με το όργανο δεν την γλυτώνεις.

Για παράδειγμα όσοι δραστηριοποιούνται στην Αθήνα έχουν ήδη μια γεύση από υπηρεσίες τύπου ΗEPOS με το να κατεβάζουν δεδομένα ή διορθώσεις σε πραγματικό χρόνο από τους μόνιμους σταθμούς των εταιρειών γαιωδαιτικών οργάνων.

Όσον αφορά σε αυτό που ανέφερε ο σεβαστός συνάδελφος ΘΕΟΧΑΡΗΣ ότι απαιτείται σοβαρό θεωρητικό υπόβαθρο, έχω να πώ πως συμφωνώ άλλά μόνο για όσους έχουν περαιτέρω "ανησυχίες". Οι περισσότεροι θα αρκεστούν στο "ανοίγω το GPS και μετράω ΑΜΕΣΩΣ" χωρίς να προβληματίζονται το πώς και το γιατί αν αυτό που έχουν είναι VRS, FPK MAC RTCM XYZ κλπ κλπ. Ας ξεκινήσει έστω σε αυτή τη θεματική ενότητα και όταν τα διάφορα δημοσιεύματα πληθήνουν και θα συστήνουν από μόνα τους μια θεματική ενότητα θα είμαι εγώ αυτός που θα ζητήσει-απαιτήσει από τον Διαχειρηστή Engineer και τους Sυper Mod. τη δημιουργία της ενότητας HEPOS.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Και ΝΑΙ συνάδελφοι,

σύμφωνα με ΕΓΚΥΡΕΣ πληροφορίες μέχρι το τέλος του μήνα...(άντε μεχρι τα μέσα του Ιούνη προσαυξάνω) θα δοθεί το hepos και στους ιδιώτες....

Οι φυσιολατρικές πορείες στα κορφοβούνια για εύρεση τριγωνομετρικού ...ΤΕΛΟΣ!!

Link to comment
Share on other sites

Οι φυσιολατρικές πορείες στα κορφοβούνια για εύρεση τριγωνομετρικού ...ΤΕΛΟΣ!!

 

Θα μου επιτρέψεις συνάδελφε να μην είμαι τόσο αισιόδοξος. Φίλος μου που του έκαναν επίδειξη του hepos (εντός Αθηνών κιόλας όχι σε κανένα κορφοβούνι ή σε καμιά κοιλάδα) μου είπε ότι είχε πολλά προβλήματα και "κολλήματα".

Ελπίζω μέχρι τώρα να έχουν λύσει αυτά τα προβλήματα αν και πιστεύω ότι θα υπάρχουν πάντα περιπτώσεις που θα χρειάζονται 2 δέκτες.

Link to comment
Share on other sites

αντε με το καλό....τα τσακάλια θα το καταφέρουν...δεν λεω καμία κακία μήπως και το ματιάσω....το σιγουρο είναι οτι αν αυτό το έργο γινόταν με ιδιωτικοοικονομικά κριτήρια θα δούλευε εδώ και 3 χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.