Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποκατάσταση συνέχειας υποστυλώματος ή δοκού


 

Recommended Posts

Αυτο οτι κ αν ειναι , ειναι δουλεια του ποδαριου του κυρ Μητσου με ηλεκτροκολληση.....Μπορεις να το ελεγξεις με μη καταστροφικες μεθοδους κ κυριως με υπερηχους...Αν ειναι κ σε κρισιμη διατομη, να το ελεγξεις σιγουρα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εσωραφές είναι.

 

Η "matish2" πως είναι έτσι; έχει σκουριές ή αυτός γέμιζε μπιρμπαρά;

 

 

απευθείας βαφή στο οξειδωμένο μέταλλο

Link to comment
Share on other sites

πάντως δεν μπορώ να γνωρίζω αν είναι καλή η κόλληση.

Αν π.χ στην εσωραφή έχει γίνει το κατάλληλο φρεζάρισμα...

Link to comment
Share on other sites

Σωστό, αν και κυρίως είναι πρόβλημα η πληρότητα της διατομής της συγκόλλησης (διαπιστώνεται, όπως είπε πριν και ο terry, με υπερήχους εύκολα) και βέβαια η καταλληλότητα του ηλεκτροδίου.

Το κακό φρεζάρισμα θα οδηγούσε είτε σε υπερβολική εργασία (αλλά και παραμορφώσεις στο στοιχείο) είτε σε κακό γέμισμα (θα σε καλύψει ο έλεγχος).

Για τα ηλεκτρόδια δεν έχω ιδέα τι μπορείς να κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

Aν κανεις ελεγχο με υπερηχους μπορεις να δεις κ την ποιοτητα ολης της συγκολλησης και την ποιοτητα του υλικου της συγκολλησης...Απλα στα Χανια (αν κ δεν εχω ασχοληθει κ πολυ με μεταλλικα) δεν ξερω καποιο συνεργειο που να κανει τετοιους ελεγχους.. Πριν 2 χρονια σε μια εταιρεια στην Αθηνα που δουλευα, ειχε ζητηθει απο ενα τετοιο συνεργειο να γινει ελεγχος σε καποιες συγκολλησεις...Τοτε ειχαν ζητησει 400Ε για την επισκεψη και κατι επιπλεον για καθε ελεγχο που θα εκαναν...

 

ΥΓ. Σε καποιο απο το θεωρητικα βιβλια του Ερμοπουλου, Ιωαννιδη, Βαγια υπαρχει ολοκληρο κεφαλαιο για μη καταστροφικες μεθοδους ελεγχων..Δε θυμαμαι ποιο ειναι θα το ψαξω αργοτερα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
έλα ντε? μηπως πρέπει να τις υπολογίσεις?

 

μη μου πεις τώρα να κάνω υπολογισμούς, με τέλειωσες

 

Δεν καταλαβαινω την απαντηση σου. Ποιος σου ειπε οτι θελω καποιος να μου τις υπολογισει?

 

Εχω την εντυπωση οτι υπάρχουν πινακες. Αν δεν γνωρίζεις κατι δεν εχει ουσια αυτο που απαντας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.