Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορά αρχικής ιδιοκτησίας σε πράξη εφαρμογής.


fgk

Recommended Posts

καλημέρα σε όλους,

ιδιοκτησία με τίτλο +τοπογραφικό έχει εμβαδόν αρχικής 630 τ.μ..

στην δεύτερη ανάρτηση της πράξης εφαρμογής του βάζουν εμβ. αρχικής 541 τ.μ.!

ενώ κάνει προσφυγή στο κτηματολόγιο και ένσταση στο δήμο, 'κερδίζει' με έγγραφη βεβαίωση του μελετητή της πράξης ότι το εμβαδόν της αρχικής πρέπει να είναι περί τα 600τ.μ.αντί για 630+541 για να μη θιγούν και οι όμορες ιδιοκτησίες.

 

τελικά η κύρωση έγινε με τα 541τ.μ....

έχει κάποιος να προτύνει τι μπορει να γίνεί?

 

ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν το τοπογραφικό είναι παλιό καλό είναι να συνταχθεί νέο το οποίο θα εφαρμόζει το συμβόλαιο στη υφιστάμενη κατάσταση. Με το τοπογραφικό, το συμβόλαιο και την έγγραφη βεβαίωση του μελετητή της πράξης προχώρησε σε διορθωτική πράξη αλλάζοντας το αρχικό εμβαδό.

 

Το κτηματολόγιο τι σχέση έχει με την πράξη εφαρμογής;

Link to comment
Share on other sites

όταν έγινε η κτηματογράφηση οι ιδιοκτήτες καλούνταν να υποδείξουν τα όρια τους, δεχοντάς το ως δεδομένο ο δήμος αναφέρει ως απόφαση ότι είναι αβάσιμη η διόρθωση αφού ήταν σωστά κατά την οριοδειξία..

δύο λύσεις προετείνονταϊ:

ή διορθωτική όπως λες, αλλά ό,τι τετραγωνικά κερδίσεις τα παίρνεις σε εισφορά

ή τοπογραφικό με την συνένεση και των όμορων για αλλαγή και ορίων.

τι προτείνετε?

τι κοστολόγηση να γίνει για κάθε περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε fgk

ξεκαθάρισε

1. Σε τι οφείλεται η διαφορά των 630-541=89τ.μ

2. Τι θα πει έγγραφη δήλωση του μελετητή ότι το εμβαδό ειναι περίπου 600 τ.μ????

3. Υπάρχει περίπτωση να λύσεις το πρόβλημα χωρίς σύνταξη νέου Τοπογραφικού,επανεφαρμογή αρχικών τίτλων και τέλος διορθωτική πράξη ?

αν όλα πανε καλά βέβαια και δεν βρεις και άλλα προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Καλά, όρια υλοποιημένα δεν υπήρχαν?

Ο μελετητής δεν έβγαλε επίγεια συνεργεία για την κτηματογράφηση?

ή έγινε από ορθοφώτο? Τι θα πει "600τμ περίπου" για να μη θιγούν οι γείτονες???

Μετά κύρωση της πράξης με 541τμ.....!!!???

Δεν καταλαβαίνω τι σόϊ νοοτροπία μελετητή είναι αυτή???

Πάντως όπως είπε και ο Θεοχάρης στο 3, μπορεί να βρείς άκρη.

Η όλη διαδικασία που ακολουθηθηκε από το μελετητή είναι διάτρητη και μαχητή άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως, χωρις να ξερω πως και γιατι, καποιοι μελετητες δεν κανουν ουτε στο ελαχιστο την απαιτουμενη δουλεια. Προσφατα σε φιλο μου, εκανα μια προχειρη τοπογραφηση με κορδελα σε οικοπεδο με υλοποιημενα ορια, εξ'αιτιας αντιστοιχου προβληματος.. Επειδη λοιπον εβγαλα σοβαρες διαφορες, ζητησα απο φιλο τοπογραφο να το μετρησει.. Μετα και απο αυτη τη μετρηση το πιθανοτερο ειναι οτι ο μελετητης δεν πατησε ΠΟΤΕ το ποδι του στο οικοπεδο αυτο και ποιος ξερει και σε ποσα αλλα.. Εγω εβγαλα διαφορα 1μ στη μια πλευρα και 30εκ στην αλλη, ο τοπογραφος 93εκ και 34εκ αντιστοιχα.. Στις αλλες δυο πλευρες ειχε αποκλησει μικροτερη των 5εκ, που θεωρητικα ειναι σημαντικη αλλα πρακτικα ανεκτη.. Απορω ωρες ωρες..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ πάλι απορώ με τη διαφορά που έβγαλες με τον φίλο σου τον τοπογράφο, pk10gr...

;) .

 

Στο τέλος βλέπω να ορίζεται τρίτος εμπειρογνώμονας για την μέτρηση του οικοπέδου :)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως γι'αυτο εβαλα τον φιλο μου να μετρησει, δεν αρκεστηκα στην κορδελα.. Και ολη η ιστορια προεκυψε ως εξης.. Χοντρικα τα λεω συμβολαιο του 60, 620τμ, ο μελετητης το εβγαζε κατι πανω απο 590 τ.μ. Αποφασιζει λοιπον να κανουμε μια επαληθευση και τελικα το μετρησαμε 603τ.μ.

Δεν ειναι και λιγο πιστευω και ανελαβε ο φιλος μου ο τοπογραφος να δει αν μπορει να βγαλει ακρη..

Link to comment
Share on other sites

γεια και παλι, τωρα που εχω όλα τα χαρτια ξεκαθαρα..

τίτλος του 1965 ε=700 τμ

τίτλος 1995 με τοπογραφικό ε=630τμ

αναρτήσεις στο δήμο ε αρχικής 541

αναρτηρτηση μελετητη κτηματολογίου στην Α' 630 στην Β' 588τμ...

γίνεται ένσταση στο κτημ+ ο μελετητης του κτηματογίου αναφέρει ότι το γεωτεμάχιο δεν μπορεί να πάρει παραπάνω από +12 τμ δηλ. σύνολο 600,γιατί θίγει τους ομορους.

γίνεται ένσταση στο δήμο και την απορρίπτει γιατο λόγω ότι τα όρια είναι σωστά βάσει της οριοδειξίας που έλαβε χώρα τότε.

Τωρα, η πράξη κυρώθηκε αλλά δεν μεταγράφηκε. αν περιμένω τη μεταγραφή και πάω για διορθωτική θα πρέπει να κάλέσω όλους τουσ όμορους στο τόπο μου?αν όχι τι θα γίνει. θα κερδίσει ο πελάτης μου τετραγωνικά η θα κερδίσει μόνο την αναλογία σε χρήμα?

καμιά ιδέα για κόστος εργασίας, αξίζει?

Link to comment
Share on other sites

fgk,

εγώ παραμένω με τα ερωτήματα: υλοποιημένα όρια δεν υπάρχουν? Στο συμβόλαιο δεν περιγράφονται οι διαστάσεις των πλευρών? Η οριοδειξία έγινε παρουσία του πελάτη σου και είναι ο ίδιος που υπέδειξε τα όρια? Ήταν παρόντες και οι όμοροι? Η αποτύπωση έγινε με όργανο?

Και τι σχέση έχει ο μελετητής του κτηματολογίου (ο οποίος στην ουσία έκανε φωτοερμηνεία.... πάνω σε ορθοφώτο) με τον μελετητη της πράξης εφαρμογής.

Εννοείται πως αν κάνεις διορθωτική θα πρέπει να κληθούν όλοι οι όμοροι (έστω οι άμεσα θιγόμενοι). Εάν επιτύχεις στη διορθωτική θα κερδίσει ο πελάτης σου τετραγωνικά και στη δόμηση αλλά και θα αυξήσει και τις εισφορές σε γη και χρήμα. Κόστος : από 800ευρώ έως ......ανεκτιμητο για τα νεύρα σου και το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.